Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Niee, to jest zwykla retorta. 14 lat temu raczej jeszcze takich nie produkowali :)  

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma 14 lat i jeszcze pracuje to dobra konstrukcja co do minimalnych ustawień to nie podpowiem bo nie znam tego palnika ,obecnie skzp-02 jest podłaczony pod kocioł własnie z palnikiem Domer z obrotową dyszą i pewnie pojedzie na 10 kw a palnik jest opisany od 17-25 kw fajna konstrukcja typowy pancerpol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wieczorem jak wrócę z pracy to wpiszę 10kw i zobaczymy co z tego wyjdzie. Czy da radę dobić temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Wałkuję ten temat od 2 miesięcy od początku i udało mi się ustawić SKZP  ver 2,11B dzięki Waszym uwagom. Sterownik spisuje się super. Wymieniłem sterownik bo stary Tech powiedział dość. Palnik najprostszy stary pancerpol. Ciekawy jestem tego testu na 10Kw.

U siebie mam 24Kw -> ustawiony na 17kW, groszek Tauron Ekogroszek i Tauron Jaret. Powietrze 6-28 na WPA 06, modulacja 5-100, w kotle siwo i w końcu czysto, popiół 50% drobny/50% lekkie spieki które się rozpadają i kruszą. Moduluje w granicach 8-25% w zależności od obciążenia, średnio 11%

W domu 22 st C

Na tą chwilę zużycie ok. 6,5-7,2kg/24h w zależności od dnia bo trochę wieje (Jaret +)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę tylko wyjaśnić jedną ale ważną rzecz,na retortach pali się inaczej niż na rynnie i jak zmniejszacie moc może wystąpić konieczność obniżenia maksymalnego powietrza ,oczywiście w taki sposób aby było czysto ,ja mam wiatr na 100 % i jest czysto ale w przypadku retorty jest to raczej nie wykonalne aby było tak wysoko będzie wyrzucać żar itd itd .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest akurat wiadome że trzeba dostroic powietrze do mocy bo będzie krater na palniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Klaudiusz3 napisał:

Cześć,pragnę przypomnieć ,że parę stron wcześniej proponowałem właśnie palenie na niskiej mocy, niskiej oczywiście w granicach rozsądku to co się stało ,słowa krytyki i obrazy posypały się w moim kierunku pisali że mieszkam na śląsku i to dlatego tak proponuje bo mam kaloryczne powietrze i mi się pali, potem udowodniono że jednak sami w swoich sterownikach mają zaniżoną moc teraz siedzą cicho bo są zadowoleni że akurat im się dobrze i czysto pali a innych olać niech wpisują 25 kw a co ,złośliwość i pycha nie zna granic .Macie rację lepiej się nie odzywajcie bo mam wrażenie że wasza wiedza jest bardzo dobra ale dotyczy się tylko waszej kotłowni i staracie się własnie swoje teorie wpajać innym .

Ja pale dalej na małej mocy i jest super czysto i ekonomicznie .Pozdrawiam wszystkich a w szczególności bogatych .

Miałem nie odpowiadać, bo nie mam w zwyczaju odnosić się personalnie, ale skoro tęsknisz, to pozwolę sobie skreślić parę słów w nawiązaniu do tego, co napisałeś powyżej i co pisałeś w ostatnim czasie.

Tak, masz rację moja wiedza dotycząca ustawień sterownika SKZP-02 jest żadna, z uwagi na to, że dotyczy tylko mojej kotłowni i nijak się ma do Twojej rzetelnej i fachowej wiedzy Instalatora. To jest fakt i nie podejmuję się nawet polemizować z Tobą w powyższej kwestii. Ze swojej strony, dość często piszę (i to mój błąd, przyznaję się otwarcie), że najważniejszy jest właściwy proces spalania, czyli odpowiednio dobrany stosunek paliwa do powietrza w pełnym zakresie rozwijanej mocy, a reszta to tylko dodatki, bo nie ważne są "czyjeś ustawienia", tylko to, co się dzieje na konkretnym palniku w konkretnym kotle, domu i instalacji.

Parę stron wcześniej polecałeś ustawianie sterownika na moc 8 kW i dla tej mocy ustawianie dmuchawy na 100% (i to dla takiego smoka, jak WPA 06) i będzie się palić czysto i ekonomicznie, a najlepiej to by było, jakby można ustawić 5 kW (ale sterownik nie pozwala). Dmuchawę najlepiej na 100%, bo tak zapewne są ustawione, gdy palnik jest na stanowisku badawczym, a sterownik sobie wszystko sam dobierze.... wybacz, że nie cytuję, ale nie mam czasu szukać poszczególnych wypowiedzi i nawet nie odniosę się do powyższych zaleceń.

Zresztą, poniżej przywołuję Twoje kompendium wiedzy ustawień sterownika SKZP-02

W dniu 5.09.2018 o 21:12, Klaudiusz3 napisał:

Moc kotła = wielkość dawki 
Korekta dawki paliwa = moc kotła 
Kaloryczność = podawanie i przerwa ( sterownik i tak znajdzie swoją prawdziwa można się pomylić .
Przesyp podajnika = faktyczny przesyp bo oszukujemy tylko siebie nie ma wpływu na spalanie i wielkość kopczyka bo ślimak się dwa razy nie przekręci .
Modulacja = praca w widełkach mocy obcinając ja zwiększamy dawke bo podzieli ta moc np. przez 80 i wtedy będzie więcej spalał tak było u Bkalwi .
Powietrze = wartość potrzebna do prawidłowej modulacji czyli prostej kreski - niższego spalania i czystości w kotle bez przewęgleń . Palenia z nadmiarem powietrza a nie węgla wtedy jest czysto . Tak się pali retopal który powinien się spiekać

Z uwagi na to, że moja wiedza odnośnie ustawień sterownika jest żadna, dlatego dopytam:

- skoro "Korekta dawki paliwa = moc kotła" tzn. że jak mam moc kotła 12, to korektę też mam ustawić 12? czy może jak mam korektę 0, to moc też jest 0?

- jeśli "Kaloryczność = podawanie i przerwa ( sterownik i tak znajdzie swoją prawdziwa można się pomylić) tzn. że mogę sobie ustawić jakąkolwiek wartość, bo sterownik i tak znajdzie prawdziwą". No ok, to dla oka ustawię 10, a co, będzie ładnie wyglądało.

- "Przesyp podajnika = faktyczny przesyp bo oszukujemy tylko siebie nie ma wpływu na spalanie i wielkość kopczyka bo ślimak się dwa razy nie przekręci". Domyślam się, że chodzi tu o potencjał, skoro nie ma wpływu na spalanie, bo niezależnie jaki ustawimy, to ślimak się dwa razy nie przekręci, a licznik spalania mnie nie interesuje, to może sobie ustawię 5 (bo mój 33, to jest stanowczo za dużo)

- do modulacji to nawet się nie odniosę, bo nie ogarniam tematu...

- o paleniu z nadmiarem powietrza można sobie poczytać w sieci. Warto zwrócić przy tym uwagę na temperaturę komory spalania, temperaturę paleniska, temperaturę żaru i jak to się ma do prawidłowego procesu spalania przy mocy 0,8 kW, gdy palnik ma moc znamionową 25 kW.

Przyznam się również, że jestem zakłopotany i nie wiem za bardzo, jak wobec powyższego kompendium ustawień SKZP 02, traktować wypowiedź producenta sterownika odnośnie wzajemnej zależności poszczególnych ustawień, pozostawiam to mądrzejszym ode mnie do oceny

W dniu 5.10.2016 o 12:33, TomekBrz napisał:

Potencjał podajnika ma również wpływ na podawanie (na przerwy po między dawkami).

Generalnie czas podawania jest zawsze stały, algorytm wylicza przerwy po między dawkami.

Wpływ mają:

- moc kotła

- potencjał podajnika

- kaloryczność paliwa

- korekta dawki paliwa

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od paru dni posiadam właśnie to cudo skzp 02. Zamontowane do pieca własnej produkcji ok 25kw. Palnik to ekopal stalkot 12-30kw kwadratowy, dmuchawa wpa 06. Ekogroszek broda trans  kopalnia wesoła niby 28mj. Dom z lat 90-ątych, ok 180mkw + bojler 140l. Instalacja CO starego typu tyle że rury wymienione na cieńsze pion 1cal powrót 1cal grzejniki pól cala. Piec posiada dwa zasilania i dwa powroty na jednym obiegu bojler grawitacyjne na drugim co zawór trójdrożny i pompa. A o to kilka fotek proszę o porady co zrobić by było lepiej.

20181025_171900.jpg

20181025_171809.jpg

20181025_171954.jpg

20181025_172031.jpg

Edytowane przez Mirekkss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane ze sterownika:

Modulacja 10-95 Max czas 120

Paliwo 24.8 MJ i korekta 1%

Powietrze 11-30

Podajnik 17.4 kg/h podawanie 5s

Moc kotła 25kw

Zdjęcie palnika przy modułach 50%

20181025_183637.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieg kotłowy zawór 4d czy pompa na obiegu cwu? Co będzie lepsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednostanie czyli na automacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mirekkss zmniejsz moc do 10-15kW i dobierz powietrze.

Pozdrawiam RedEd 

Edyta @crookmoże mieć rację co do słabego przepływu przez kocioł, ja miałem blisko zasobnik i ładnie to pracowało, spróbuj najpierw moc zmniejszyć, ja miałem 8kW i jak mocny węgiel to podawanie na 3s.

Edytowane przez reded
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co da zmniejszenie mocy kotła?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejsze skoki w naweglanie palnika,stabilniejsza praca palnika, dmuchawa na minimum ma się tylko lekko kręcić i max dobrać aby się spokojnie paliło bez kopcącyh końcówek,  a mocy 25kW to raczej nie będziesz potrzebował,  no bo to 120kg na dobę a tyle to @bietka potrafiła spalić w kotle 23kW.

Pozdrawiam RedEd 

Edyta żółta kreska się wyprostuje

Edytowane przez reded
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mirekkss napisał:

 Piec posiada dwa zasilania i dwa powroty na jednym obiegu bojler grawitacyjne na drugim co zawór trójdrożny i pompa. A o to kilka fotek proszę o porady co zrobić by było lepiej.

Hej, tak okiem laika patrząc. Temperatura zasilania przebita o 6°C (to źle), temperatura powrotu 35°C (to bardzo źle), dwa powroty do kotła, to dwie ochrony powrotu. Powinien być wykorzystany tylko jeden powrót, ten wygodniejszy do montażu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej złączyć dwa powroty w jeden i zastosować pompę na cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz inwestować to sprawdź na mniejszej mocy bo to nie kosztuje, a grawitacja przez bojler powinna wystarczyć do stabilnej pracy tylko ta moc za duża. 

Pozdrawiam RedEd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rupcie jak chcecie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.