Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

CO - CO1 - pompa CO

Stale wł. gdy mieszacz ,,1"

Kocioł - pompa kotłowa

min. temp. powrotu ,,80"

Edytowane przez Hitower
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam wl. 

 

 Ale pompa kotłowa wył.sie gdy temp przekracza zadana

Oki już doszedłem do tego jak jak włączyć na stałe heh dzięki za podpowiedzi..zobaczymy co będzie jutro

21 minut temu, Hitower napisał(a):

Kocioł - pompa kotłowa

min. temp. powrotu ,,80"

Ten parametr mialem na 55 i dlatego pompa się wył. To ustawić  ja na wyższą niżeli ta zadana na kotle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zaworze 4d tylko tak można wymusić stałą pracę pompy kotłowej.

CO - CO1 - ochrona powrotu

min. temp. powrotu (minimum 50°)

ochrona aktywna ,,1"

Ustawiasz temperaturę poniżej której zawór 4d zacznie się przymykać chroniąc powrót.

Edytowane przez Hitower
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliłem do zeszłego roku jak był po 650 z wysyłką. Kupione 3 lata wstecz.
Greenpal do odsiewka z Karlika. Podobnie się spala, tylko trzeba więcej wiatru, bo potencjał podajnika z z Piasta czy Karlika to Ok 11,5kg. Greenpal zaś bliżej 15kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Was o pomoc - co zrobić. aby spalanie spadło. Według mnie jest "troszkę za wysokie" jak na aktualnie panujące warunki.

image.thumb.png.f3204084f6b0df334bd76d6d6fe54336.png

kocioł - 5. klasy 20 kW
dmuchawa STW70W - ustawiona 6-16 %
potencjał podajnika z przesypu - 16,2 kg
kaloryczność ekogroszku - ustawiona 27,3 MJ
dom nieocieplony piętrowy - ok. 180 m2
grzejniki bez termostatów

zawór trójdrożny z siłownikiem
brak pompy kotłowej, przy włączonej pompie CWU na stałe spalanie było jeszcze wyższe.

Edytowane przez mpa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne też jest nieco to że czujnik zewnętrzny pokazuje 300°??? 

 

 Brak pompy kotłowej napewno ma wpływ.. jednak mocno wychłodzony powrót jest... Przez co te góry doliny na wykresie  . Ja zauważyłem że czasem gdy kocioł.pracuje równiej spala trochę więcej ale lepiej wypala opał.

 I nie zalewa go jednak ta zimna woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysztofcwik - może wygaszę kocioł, wtedy spalanie będzie zerowe. Daruj sobie takie głupie, bezsensowne i nic nie wnoszące komentarze.
Kocioł jest u dziadków, skoro chcą mieć w pokojach 23 stopnie, to mają 23 stopnie. W domu ma być komfortowa temperatura dla osób w nim mieszkających.

@Szymek00 - nie ma czujnika temperatury zewnętrznej, nie ma takiej potrzeby - temperatura na mieszaczu jest ustalana na podstawie danych z czujnika temperatury w pokoju. Strona przy braku "pogodówki" pokazuje 300,10 stopni.

Edytowane przez mpa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szymek00 - przy włączonej pompie CWU na stałe też były góry i doliny. Jest jedno zasilanie i jeden powrót, wiec pompa CWU spokojnie może pracować jako kotłowa.
Na wykresie doskonale widać, w którym momencie zdalnie wyłączyłem pompę CWU.

image.thumb.png.83cb6bc4a1f8c5c2ac1b7af508b11a66.png

 

@Kijasr - u mnie ogrzewam ok. 160m2 - też stary dom jak u dziadków, ale spalanie aktualnie wynosi 10,33 kg. Zapotrzebowanie u dziadków jest 3 razy większe?

image.thumb.png.b20371bf6f982ec8c00506d3db72fc1c.png

Edytowane przez mpa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się upierał że powrót za bardzo wychładza kocioł na tym.twoim.wykresie gdzie masz spalanie 10kg modulacja łagodniej pracuje i na niższej modulacji bo nawet koło 20% a u dziadków napiersziela ponad 40 a nawet 50

A dziś od 8rano.to.wogole.sie cuda dzieją na tym wykresie i modulacja skacze jak ... I ten kotła tez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mpa napisał(a):

Proszę Was o pomoc - co zrobić. aby spalanie spadło. Według mnie jest "troszkę za wysokie" jak na aktualnie panujące warunki.

image.thumb.png.f3204084f6b0df334bd76d6d6fe54336.png

kocioł - 5. klasy 20 kW
dmuchawa STW70W - ustawiona 6-16 %
potencjał podajnika z przesypu - 16,2 kg
kaloryczność ekogroszku - ustawiona 27,3 MJ
dom nieocieplony piętrowy - ok. 180 m2
grzejniki bez termostatów

zawór trójdrożny z siłownikiem
brak pompy kotłowej, przy włączonej pompie CWU na stałe spalanie było jeszcze wyższe.

Przy takim domu wiele nie zwojujesz. Jeśli dopracujesz powietrze żeby modulacja się uspokoiła spalisz do 10% mniej. Stale włączona pompa CWU zwiększy spalanie o 1-1,5 kg. Brak termostatów na grzejnikach to raczej plus, stały przepływ wody. 40° na powrocie to minimum przy takiej instalacji. Jeśli mieszacz zacznie się otwierać więcej jak 30% to zwiększ temperaturę na kotle. Przydałby się czujnik pogodowy, żeby sterownik mógł to robić za ciebie.

Ja ogrzewam 200m, dom średnio ocieplony w środku 22°. Dziś rano termometr pokazał -1°, a spalanie doszło do 16kg. Po 1-2 dniach dom nabierze temperatury i spalanie trochę spadnie. U ciebie też.

Największe oszczędności przynosi ocieplenie stropu (poddasza), ok 15-20%. Okna i ściany po 5%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szymek00 - wykresy z dwóch dni przy włączonej pompie CWU na stałe.

Spalanie dobowe z ostatnich dni: 19,04; 20,97; 21,74; 22,40; 21,79; 24,68; 26,24; 27,24; 27,08; aktualnie 33,47 kg.

image.thumb.png.d4545411a8c7fe233ff2aaff9fcced6d.pngimage.thumb.png.5f9f5d164841792fafdbfea65f0d8e67.png

 

@Hitower - największe otwarcie mieszacza w ostatnich dniach to 35%.

Edytowane przez mpa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dziwne że na takiej modulacji cały czas śmiga.. to co będzie przy -10?  Może duże ubytki ciepła poprzez sam dom

 A może.xos.skopane w instalacji jest...pompy zawór... ? Ja też co jakiś czas mam niespodzianki  z zaworem najczęściej   

 kolega pisal.... czujnik pogodowy... pomógłby trochę sterować mieszaczem 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szymek00 - dlatego proszę o porady użytkowników tego forum. Rozumie, że dom domowi nie równy, ale żeby były 3x większe ubytki ciepła niż u mnie przy bardzo podobnym, nieocieplonym domu?

Jest zawór trójdrożny - "ustawiony" na mieszanie. Jedno zasilanie i jeden powrót dla obwodów CO i CWU.

Czujnik pogodowy wraz z korektą pogodową na mieszacz tylko pogorszy sytuację. Pozycję mieszacza determinuje temperatura w pomieszczeniu. Pogodówkę mógłbym wykorzystać tylko do automatycznego podnoszenia temperatury kotła, co według mnie nie zda egzaminu. Lepiej ustawić od razu wyższą temperaturę kotła i zostawić na całą zimę. U mnie przez cały rok jest stała temperatura kotła ustawiona na 56 stopni.

Edytowane przez mpa
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.