Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Jejku slepy jestem 👀 4d nie ma sterowania ? Kabli nie widzę 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki doki . I niebieska pracuje cały czas . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pomocyklimosz napisał:

CO jedna pompa ustawiona na 2 bieg. Odbiór na wykresie jest równy dość. Same grzejniki sterowane zaworem z siłownikiem. Maks temp - 55 min - 25 zadana 35 i koło 35 wystarcza żeby utrzymać temperature w domu.

Ten odbiór nie powinien być dość równy tylko równy. Jak zadana 35, to powinno być 35 może 0,2-03 st. różnicy od zadanej. I w pierwszej kolejności bym szukał przyczyn tego niedomagania. Jak zawór buja zadaną, to i kocioł będzie bujał modulacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.Sa tam ale dziwne skoki.Najwiekszym problemom bedzie przeplyw wodny cez kociol bez pompki kotlowej.Robi takie wahania temperatury,že sterownik ciežko cos z tym zmože i wentyl przy tym dziala oproci temu wahaniu i nasobi ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wystarcza na CO 35^C, to ja bym tyle zadał na sterowniku i przez dobę nie korzystał z pomocy tego sterowania pokojowego, a tylko ta zadana. I czy przy takiej opcji też tak buja modulacją. Nie znam takiej metody ogrzewania jaką stosuje kolega. Mieszkanie musi być strasznie wyziębione że jest dogrzane dopiero po 12h.Zaczyna od 40przechodzi do 50 i spada do 30 kilku. Wiem jakie sa wahania w pracy kotła jeśli jest sterowany pogodowo i jeśli wieje wiatr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo rozumiem o czym mówisz. Nie mam pogodowki. Jedynie czujnik pokojowy.
Jakie 12 godzin? Początek wykresy puszczał 40 stopni później około 35. Początek wykresu to po rozpaleniu pieca (skończył się groszek w zasobniku - celowo bo czyściłem kocioł po tym). Odbiór CO nie skacze na wykresie

Te 50 stopni chwilowe to nie wiem co to. Może pozycjonowanie zaworu się włączyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Oldek napisał:

Jeśli wystarcza na CO 35^C, to ja bym tyle zadał na sterowniku i przez dobę nie korzystał z pomocy tego sterowania pokojowego, a tylko ta zadana. I czy przy takiej opcji też tak buja modulacją. Nie znam takiej metody ogrzewania jaką stosuje kolega. Mieszkanie musi być strasznie wyziębione że jest dogrzane dopiero po 12h.Zaczyna od 40przechodzi do 50 i spada do 30 kilku. Wiem jakie sa wahania w pracy kotła jeśli jest sterowany pogodowo i jeśli wieje wiatr.

Wg.mnie to ta rozpiętość temperaturowa jest ok .bo temp. zewnętrzna się zmienia i 4d ma w czym modulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Pomocyklimosz napisał:

A u mnie po bieżących ustawieniach CO jeszcze bardziej szarpie i faluje. teraz na pewno nie jest spowodowane to CWU bo nie mam tak częstego odbioru.20211212_185159.jpg

Ten wykres jest typowy dla zapowietrzającej się instalacji lub dla powietrza w instalacji
Jeżeli pompa CWU pracuje cały czas, a na odbiorze (zasilaniu) nie ma wielkich zmian, to gwałtowny spadek temp kotła jest spowodowany zalaniem kotła chłodniejszą wodą, po zaciągnięciu wody przez pompę i przepchnięciu powietrza i tak w kółko...
Za pompą CWU powinien być odpowietrznik, a tam jest zakręt w prawo, potem ZZ i rurka w dół, pomiędzy pompą a ZZ zbiera się powietrze, a że jest ściśliwe, to jest sprężane, do momentu, aż pompa zaciągnie wodę i je przepchnie dalej.
Daj pompę CWU na najwyższy bieg i słuchaj instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niektórzy się nie zgodzą ale uważam, że sterowanie temp za pomocą czujnika pokojowego gdy mamy grzejniki to porażka. Przy podłogówce to inna sprawa. Podłogówka ma dużą powierzchnię i oddaje ciepło jeszcze długo po zaniku przepływu. Grzejniki szybciej oddają ciepło i są zimne po 20-30min.

Gdy zrobi się chłodniej grzejniki potrzebują większej temp aby uzupełnić ciepło w pomieszczeniu. Wtedy siłownik otwiera mocno mieszacz i w krótkim czasie duża ilość zimnej wody zalewa kocioł. Gdy temp w pomieszczeniu zostanie osiągnięta siłownik szybko zmniejsza temp na CO i kocioł niema gdzie oddać nagromadzonej energii w efekcie przebija temp zadaną i się odstawia lub schodzi do min modulacji.

Widzę dwa rozwiązania. Albo odłączyć pokojówkę i ustawić stałą temperaturę. Albo mocno ograniczyć zakres temperatur max i min na mieszaczu (+- 3-4°)

W domu mam same grzejniki. Korzystam z pogodówki i wszystko dobrze działa. Czujnik wykonałem sam koszt 20zł. 15m przewodu plus czujnik. Orginalny miał duże przekłamania 5° na 15°C.

Temp na grzejniki mam ustawioną na 40° + korekta pogodowa. Mieszacz pracuje w zakresie 33-42% otwarcia.

Po pierwszym uruchomieniu kotła przez 2 dni nie pracowała pompa kotłowa - brak wtyczki. Aby utrzymać temp zadaną mieszacz pracował w zakresie 50-90° otwarcia.

Edytowane przez Hitower
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pompa CO chodzi na stałe i podaje u mnie około 35 stopni to grzejniki nie wychladzaja się. Więc nie zgadzam się tu z tobą. Nie miałem również przy takiej nastawie sytuacji żeby temperatura w pokoju spadła o więcej niż 0.3 stopnia. Sterownik również nie jest taki głupi i nie oznacza to, że jak spadnie o te 0.3 stopnia to zawór otworzy Ci od razu na 100%.
Powiem więcej SKZP z czujnikiem pokojowym radzi sosie wyśmienicie z utrzymaniem zadanej temperatury. Dużo lepiej niż jak miałem np. sterownik klimosza. Lepiej również niż u znajomych z innymi sterownikami.
Mój przekłamywał o 0.4 stopnie względem dwóch innych termometrów w domu więc ustawiłem mu korektę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hitower dla tego pytałem czy c.o pompa działa cały czas . Myślę że temat a raczej problem to coś z połączeniem 4d lub jego okolicami . Jeśli ochrony są wylaczone , pompa c.o działa caly czas to nie powinno być tych skokow bo przeplyw jest całym czas . Chodzi mi o temperature kotla . Jeszcze odpiolbym sterowanie zaworem i puścił wode na stale , zamknąć obieg c.w.u zaworem , bo może on gdzieś na zle wpiecie albo zawór zwrotny jest zawieszony . Jednak to jest coś z hydrauliką i to trzeba ogarnąć by później sterownikiem się zająć .

Jeszcze edycja .

Lub najzwyczajniej trzeba tam dołożyć pompe na powrocie .

Edytowane przez FAFAŁ
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden parametr, który może mieć wpływ na skoki modulacji. Okno CO ochrona powrotu (wzrost modulacji przy spadku temp powrotu). Jeżeli jest wysoki to przy szybkim spadku temp powrotu modulacja szybuje do góry. Zwiększa się nadmuch, natomiast ilość opału na palniku normuje się dopiero po kilku, kilkunastu cyklach podawania. Proponuję ustawić na początek 0 lub 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, FAFAŁ napisał:

Jeszcze odpiolbym sterowanie zaworem i puścił wode na stale

U mnie sterowanie zaworem 3d potrafiło zrujnować modulację. Dlatego stabilizację mam na 120s a nie wiem czy i więcej by się nie przydało. Tutaj są bardzo duże i nagłe wahania temperatury CO. Może źle skonfigurowany jest siłownik. Wyłączyć, ustawić ręcznie na stałej pozycji i patrzeć co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj 2 ustawienia są ważne - potencjał i/lub pojemność zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam problem z skokami modulacji. Mam kocioł 15kW palnik 20kW żeliwny (może nawet 25 nie pamiętam).

Eksperymentuje  i ostatnio ma taki wnisek. Sterownik nie radzi sobie z skorygowaniem pracy siłownika 4d z piecem.

Włączyłem pompę CWU na stałe i rzeczywiście wykres się unormował, więc pompa kotłowa by pewnie pomogła. 

Ale CWU na stałe - to są koszty: straty na bojlerze i na zwiększonej cyrkulacji, która jest grawitacyjna, dodatkow pompa również coś tam bierze energii.

Dzisiaj nastawiłem tak żeby zasilanie CO było wyżej niż temp, kotła i modulacja bardzo płynna. W pewnym momencie powrót zaczął się obniżać wiec modulacja skoczyła. Dodatkowo na dworze się ociepliło i temperatura na zasilaniu  (zadana z  korektą pogodową) obniżyła się bardzie niż temp. kotła i się rozchwiało. Wiec jak zawór  4d był na 10% to sterownik sobie radził. Zauważyłem, że sterowni nie bierze przy sterowaniu modulacją czy zawór 4d sie otwiera czy zamyka i odwrotnie siłownik również nie bierze pod uwagę czy temp. pieca się obniża czy podnosi. Nie wiem również (mam poważne wątpliwości) czy sterowanie siłownikiem przewiduje temperaturę jaka będzie w przyszłości i uwzględnia to w sterowaniu. Myślę że to można by było poprawić algorytmami.  A może mam coś źle ustawione?

Swoją drogą dlaczego powrót się zaczął obniżać, chyba jakiś termostat na grzejniku się otworzył, bo pompa CWU  nie włączyła się na pewno.

image.thumb.png.5ef18985259dafb4602322b5bca1b3b1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Oldek napisał:

I tu może być małe "zdziwko", z chwili na chwilę spalanie na sterowniku wzrośnie 🙂

W sensie ze będzie rzeczywiste czy ogólnie się podniesie . Gdzieś czytałem wypowiedż Pieklorza iż dla tegi palnika ( technix) potencjał wynosi 12.2-12.4kg

16394902488877862949242051912210.thumb.jpg.b3858181b4498b64fa33a4ffa8fbdf7c.jpgtak się pali przy modulacji 65% i jakoś ciężko mu dobic do zadanej 55*na kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.