Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Na tej podstawie kopiec powinien rosnąć, a nie zapadać się. Sterownik ma za zadanie wyliczyć ile paliwa podać dla danej mocy chwilowej i jak ma dmuchać.

no tak, tylko że musiałbyś chyba przyjąć warunki wzorcowe, jakie miał autor algorytmu, czyli ciąg kominowy, rury, itd.

Wg czegoś musiało to być pisane. 

Ponieważ wiadomo że jest niepowtarzalne, dochodzą też błędy w instalacjach, dostaliśmy możliwość dość dużej ingerencji w ustawienia, czego nie ma w innych sterownikach, lub jest to zrobione niedbale.

Myślę że jednak trochę bardziej trzeba podejść do zagadnienia intuicyjnie, choć doskonale Cię rozumiem i Twoje chęci poznawcze, bo mam tak samo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomku, próbując w dniu dzisiejszym zmienić ustawienia wg informacji aby zamiast ograniczać moc maksymalną zaniżyć moc palnika, zauważyłem że nie za bardzo chce się to wszystko zgadzać.

Ustawienia wcześniejsze:

Moc palnika 15kW

Potencjał palnika 15kg/h

Kaloryczność węgla 28MJ

Powietrze min-5, max-62

Ograniczenie mocy min 10%, max 65%

Kopiec był ok, modulacja 20-40%

Po wyliczonej ze wzorów zmianie

Moc palnika 11kW

Potencjał palnika 15kg/h

Kaloryczność węgla 28MJ

Powietrze min-1, max-46

Ograniczenie mocy min 10%, max 100%

Niby wszystko się zgadza jeśli chodzi o siłę nadmuchu przy odpowiedniej mocy, ale kopiec mi się zapadł tak mocno że praktycznie tylko dmucha. A palnik pracował w przedziale mocy 30-50% przez niepełną godzinę po czym przechodził na wyższe moce i temperatura spalin spadała ze względu na brak paliwa w palniku.

Po napełnieniu palnika paliwem zmniejszyłem kaloryczność węgla do 24MJ i korekta +10. Z restartowałem sterownik i teraz będę przyglądał się jak będzie zachowywał się kopczyk.

Dlaczego tak się dzieje? Czy coś jeszcze jest zaszyte w algorytmie co może mieć wpływ na takie zachowanie?

Powiem Ci, że u mnie jest podobnie. Również lepiej pracuje na wyższej mocy. Mam 25kW ustawione podobnie jak moc kotła zasypowego (24-27kW) i Palnik (12-25kW). Przy takiej pracy moduluje w przedziale 40-55% mocy i linie ładnie dążą do prostej. Po zannirzeniu mocy na 20kW i niograniczaniu modulacji czegoś mu brakowało. Ciężej mu było dojść do zadanej Modulacja skoczyła na 50-75% i przesyp/h też zwiększył a jednocześnie spalanie. Wróciłem do 25kW i ok. Zmieniłem tylko moc i nic więcej, i tak chodziło parę godz ale to nie było to. Także u mnie ta zasada jakoś się nie sprawdza z obniżeniem mocy. Chyba, że powinienem zrestartować sterownik, wyłączyć z zasilania, sam nie wiem??

 

A swoja drogą Tomek, czy dam radę jeszcze w jakiś sposób zejść ze spalaniem??

W chwili obecnej ma takie ustawienia:

Moc: 25kW

Potencjał: 28,8kg (sprawdzony i jego staram się nie ruszać)

Podawanie w auto: 3s

Kaloryczność: 18Mj/kg

Korekta: - 10%

Powietrze min: 8%

max: 20%

Dodmuch: 10

Paliwo: Pellet przemysłowy A2

Palnik: rynna

Delta: w granicach 1-2 stóp ( z tym, że mam podmieniony czujnik mieszacza z powrotem, z mieszacza nie korzystam)

 

I wychodzi na dzisiejsze temp ok. 50-52kg/dobe

W domu 20-21 stop, grzeje tylko parter( ok 100 mkw) i w piwnicy dwa grzejniki. Brak ocieplenia, część nowych dwuszybowych plastików a część, większość stara stolarka, podwójna.

 

Da się jeszcze coś wycisnąć, czy to już max możliwości?

 

P.S.

Końcówka wykresu to czyszczenie czujnika spalin, wyrzucanie popiołu i kontrola płomienia i palnika. Z racji tego, że ostatnio dospawalem takie a'la "śmigło" do ślimaka w celu rozbijania zgorzelin i żużlu z tego taniego pelletu. I chyba sie sprawdza ;-). Tak potrafiło zapychac palnik (ostatnia fotka), już po dwóch dobach ale odziwo nawet sie paliło.

post-14798-0-98660700-1485347264_thumb.png

post-14798-0-71455700-1485347281_thumb.png

post-14798-0-34907400-1485347295_thumb.png

post-14798-0-05284600-1485347627_thumb.jpg

post-14798-0-49798400-1485347658_thumb.jpg

post-14798-0-17226500-1485348161_thumb.jpg

Edytowane przez mardoczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów wasze wyliczenia są prawidłowe bo niby matematyka nie kłamie tylko że my jako użytkownicy eko groszku nie znamy parametru który powinien się nazywać bezwładnością cieplną palnika i samego żaru i nigdy nie wyliczymy i nie stworzymy idealnego wzoru na modulację ja osobiście testuję dwa palniki APRQ Witkowski i eko energię .

Moje obserwacje pokazuję że palniki żeliwne które długo oddają ciepło powinny pracować na ustawieniach mocy takich jak podaje producent a nawet z korektą na + czyli można zmienić z 25 na 27 KW ,wykres wtedy rysuje w dolnych granicach modulacji bo własnie ciepło skumulowane w żeliwie pomaga mu w osiągnieciu temperatury zadanej .

Jeśli znów chodzi o palniki częściowo żeliwne sprawa jest odwrotna szybko się wychładza traci dużo na starcie modulacji i dlatego wskazane jest moc kotła dać na - z 25 KW na 22 lub mniej modulacja jest bardziej wyczulona i szybciej reaguje na spadki temperatur nie schodzi tak nisko ,jest tylko jedno ale oba palniki w środkowych skalach modulacji od 30-70 więcej spaliły opału niż dowolny palnik który pracował w całym zakresie modulacji od 5 - 100 %

Po miesiącu stwierdziłem że idealny wykres niestety kosztuje ceną opału (większe spalanie)+energia bo niestety wielu z was włącza pompę CWU na stałe i na max .

Wyciągając wniosek z tych moich wyliczanek jest taki że każdy palnik powinien pracować jak najniżej modulacją nawet 5% jest modulacją i nie obawiajcie się tej cyfry .

Modulacja zaczynająca się od 40 a kończąca się na 55 % fajnie wygląda ale na tym się jej dobro kończy ,dobra praca całej instalacji jest potwierdzona tylko linią żółtą i zieloną i za to nie jest tylko odpowiedzialna tylko modulacja ale stabilna praca mieszacza oraz dobór mocy pompy CO .

Wypowiedz ta nie ma na celu nikogo krytykować i pouczać przedstawia tylko to co ja widziałem i sam doświadczyłem .

Każdy z nas jest bohaterem własnej kotłowni i robi co uważa za stosowne.

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maly pokaz jakie juz u mnie widzialem modulacje (ta sama instalacja, ten sam ekogroszek, ten sam kociol) zmieniane tylko bylo sposob pracy pompek CWU i CO oraz regulacja zawored 4D i 3D

 

Mozna tak mozna inaczej :)

 

ja przestalem szukac idealnego wykresu

 

1- ma byc cieplo w domu

2- ma malo palic

3- ma miec malo sadzy wewnatrz kotla

 

i reszta mnie nie interesuje

 

aktualny wykres wyglada jak "pila zebata" ale juz wczesniej pisalem dlaczego. 3 powyzsze punkty sa spelnione wiec nic nie dotykam :)

post-62909-0-53753900-1485383402_thumb.jpg

post-62909-0-87740000-1485383412_thumb.jpg

post-62909-0-83649500-1485383426_thumb.jpg

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze male sprosotwanie "pile" - rozumiem wykres ktory skacze raz niska moc szybko zmienia sie w wysoka i znowu szybko wraca na niska. (ekstremalna pila to srodkowy wykres) 

 

 

 

nie do konca, przy "pile" o ile jest w malym zakresie modulacji jak mam np. teraz od 5 do 50% spalam realnie 13-14 kg/dobe, ale gdybym pusicl w dwu stan tak jak na drugim rysunku gdzie moc lata od 0 do 100% spalanie mialem okolo 20-22 kg/doba a w duze mrozy nawet pod 25-28 kg/doba

 

Najlepsze spalanie jest przy modulacji w zakresie 5-30% poezja 8-10 kg /dobe + cudny poiol wlasciwie bez spiekow ale taka modulacje moge uzyskac tylko przy temp, na dworze okolo 5-10 stopni jak spadnie ponizej tych 5 stopni i w nocy utrzymuje sie w okolicach zera lub nizej to musze na instalacje puscic troche cieplejsza wode i wtedy zawor 4D juz nie spelnia swojej roli tylko pompka CWU pilnuje powrotu kosztem "zpilowania" wykresu mocy

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta modulacja do 30% to zalezy od tego jaki masz kociol i jakie zapotrzebowanie ciepla w domu. Ja mam 19 kW (kociol przewymiarowany) choc chcieli mi wsadzic 25 kW nie zgodzilem sie ale teraz to i 15 kW nie mialby co robic.

 

Koledzy nie porównujcie wykresow do swoich instalacji kazdy bedzie mial inny wykres jak ktos ma kociolek 12 KW to modulacja na poziomie 5-30% to chyba tylko sama kotlownie by musial ogrzewac. mi moduluje w tak niskim zakresie bo instalator mi taki kazal kupic, a ze cwny lis byl znego to moje watpliwosci kwitowal "chcesz mniejszy 10-12 kW kociol to sobie kup, tylko potem nie lamentuj mi jak ci w domu bedzie zimno". Wtedy jeszcze mialem wiele innych spraw na glowie wiec nie mialem czasu siedziec na forach i czytac jakie zaprojektowac instalacje CO CWU. Zdalem sie na instalatora, zle nie zrobil ale jednak musialem sie nauczyc jak tym sterowac i teraz nawet z przewymiarowanym kotlem jest ok spalanie na sensownym poziomie i tragedii nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po długiej nieobecności.Wszystkiego dobrego w nowym roku.

Sterownik SKZP  podłączyłem uruchomiłem pierwszy raz piec w sezonie i na drugi dzień piec pęknął na ruszcie wodnym woda sie 

wywaliła na całą kotłownię i po imprezie.Naprawa nie była warta koszty spore bo sporo trzeba by wymieniać po latach.

Piec wymieniłem na   Skam-P 17kw z sterownikiem IRYD PID do ślimaka  i juz mam opanowane w 90% całość.

Spalanie 15kg/d i sterownik jest chyba lepszy od skzp-02.Miałem z początku  na uwadze ST-450, ST-480 ,  IRYD PID a ostatnim był SKZP-02.

Mam na Irydzie  zużycie paliwa na kg/1g ,ile zostało paliwa w zbiotniku i szacunek na ile dni wystarczy.Obsługuje 4 pompy. i innych sporo rzeczy, wydaje mi się że lepiej wypada od SKZP-02 .W SKZP-02 raczej tego nie będzie.Po opisach kolegów widać że są problemy z SKZP-02 z uztskaniem równego spalania stabilności itd.tu ma spokój chodzi ok.

Pozdrawiam kolegów życzę małego spalania i fajnych wykresów.

Dzięki....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów mówi że problem jest ze stabilnością kotła mój wykres po przejściu na nowy opał bez większych ustawień

6a0c2cc9e03933b7med.jpg

Nie wiem w czym problem z ustawieniami według mnie sterownik jest warty w 100%.

Pytanie gdzie dostajesz aktualizacji na prośbę kto z innych producentów zmienia coś w algorytmach na widzimisię użytkowników który producent wysluchuje swoich klientów.

Wiadomo chcesz korzystać z tego co kupiłeś ok ale nie rób reklamy na tym wątku.

Pozdrawiam

Kamil Miernik

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok nie bede juz pisał wiecej ,aktualnie sledze temat zwiazany z moim sterownikiem.

Co do reklamy to na pewno nie robie bo nie handluje tymi rzeczami ani nie jestem w żaden nawet najmniejszy sposób zwiazany

ze sterownikem czy piecem który mam ani z czym kolwiek z tej dziedziny ,nigdzie niczym nie handlowałem nie handluje , wiec nie robię reklamy sobie czy komukolwiek   na pewno ,jestem zwykłym użyszkodnikem pieca jak wiekszość  i tylko tytle.

Opisałem tylko moje odczucia od czasu załozenia nowego pieca.Nie muszę zmieniać softów bo mi działa.

Najwyrażniej tobie zalezy na bardzo dobrej reklamie SKZP.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Opisałem tylko moje odczucia od czasu załozenia nowego pieca.Nie muszę zmieniać softów bo mi działa.

 

Witaj,

Kolego, "Słaby Rejestracja: 16 paź 2016"

 

Sterownik SKZP  podłączyłem uruchomiłem pierwszy raz piec w sezonie i na drugi dzień piec pęknął na ruszcie wodnym woda sie wywaliła na całą kotłownię i po imprezie.Naprawa nie była warta koszty spore bo sporo trzeba by wymieniać po latach.

Piec wymieniłem na   Skam-P 17kw z sterownikiem IRYD PID do ślimaka

 

 

tylko chciałem zapytać o jakim piszesz doświadczeniu, taka czysta moja ciekawość ...???

Jak i na jakiej zasadzie dokonałeś porównań i jakie masz doświadczenia w tych sprawach, oraz do ilu sterowników miałeś dotąd dostęp.

Z góry dzięki za cenne informacje.

 

Pozdrawiam Przemo.

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt faktem dzisiaj zrobiłem korektę paliwa na -10 bo zdenerwowało mnie to że węgla nie do pala.

 

Witaj

ten problem rozwiązałem ustawieniami kaloryczności węgla. Im mniejsza kaloryczność tym dawki mniejsze ale częściej podawane bo suma węgla zadana musi się zgadzać. Trochę więcej powietrza na minimum również pomaga.

Podajnik u mnie się waha w temp od 27 do 35 stC, ale gdy miałem węgiel za nisko na palenisku i był podawany jedną dawką większą to skoczyło do 70st i załączył mi się alarm.

Tak więc trzeba znaleźć ustawienia najbardziej optymalne i wątpię w to by był sterownik który sam potrafilby się dostosować do takich ustawień.

 

PS

 

Przy okazji sprawdź czy masz dysze powietrza drożne, bo jeśli się pozapychają, a jest to możliwe to również może być cofka i temp wzrośnie.

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówię częściej a mniej i problem się rozwiąże ja jak ustawie czas podawania na 5sek temperaturę ślimaka mam na 30 stopni jak zmienię na 3sek to temperatura spada na 12/15stopni oczywiście nie zmieniając nic żadnych innych parametrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A czy w naszym skzp nie da się wyłączyć tego podświetlenia. Mimo że mam na minimum on wciąż świeci....dziś o tym pomyślałem i od razu Was pytam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jak wklejalesbseoj palnik to oglądałem go może jak ma wiercone otwory, czy są symetrycznie czy równa ilość na każdej ściance? A może masz jego fotki? Jak pamiętam, to masz kocioł

Malina?

 

Wysłane z mojego Z520 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm czytam post i nie zajarzyłem o czym piszesz bo ja o podświetleniu Ty o palniku.

 

A palnik ma po dwa rzedy otworów na każdej ścianie po 10 na strone i są powiedzmy symetryczne

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sorki, ale miałem już dawniej Cię o to zapytać i stale zapominałem.
W moich postach zamieściłem fotki mojego palnika, może je widziałeś, są tam pokazane otwory i ich pozycje. Wygląda to jak by to ktoś "rzeźbił" w poniedziałek na niezłym kacu lub w piątek gdy myślał o weekendzie ...

Stąd moje pytanie, bo dzisiaj rozmawiałem z producentem i moje przypuszczenia co do palnika zaczynają być słuszne iż coś z nim jest nie tak.

 

Na piecu oświetlenie przygasa i chyba jest możliwość sterowania jej w ustawieniach, a sterownik pokojowy można wyłączyć, tylko nie wiem czy nie przestanie działać.

Ja w nocy jak śpię zamykam oczy i te podświetlenie mi nie przeszkadza, tym bardziej że sterownik w salonie a ja w sypialni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.