Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj ustawiłem kociol tak ze na kotle,bylo 62 stopnie na,grzejniki puściłem 38.

 

Ale... Zawór 4d otwarty na 5/10 powrót za zaworem miał 26 stopni, ale sam powrót na kotla 54 stopnie i te 54 tylko dzieki temu ze pompa cwu ciągle pracowala.

 

Zauważyłem teraz pewna zaleznosc: Duza dT okolo 8-10 stopni spowodowalo zwiększenie bezwładności kotla. Modulacja zaczela plywac od 5% do 45% i dla mnie to ma sens kociol dostawała więcej chlodniejszej wody to i duza pojemność kotla spowodowala dłuższy czas pracy i odstawianaia sie palnika.

 

Ptobowalem zwiększyć predkosc pompki cwu i powrót na kociol sie podnosił ale zasilanie CO zaczęli spadać wiec bez sensu.

 

Ten zawór 4d pomaga tylko jrzeli ustawie go na 3-4/10 wtedy powrót za zaworem ma 60 i powrót na kociol 59 tylko ze zasilanie,CO max 33 i to w cieplejsze dni

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze powinienem zapytac o rodzaj palnika (chodzi mi o to jak napowietrza ci sie zloze)

 

Ja mam ekonergie wiec moge tylko podzielic sie z tym co udalo mi sie odkryc na tym palniku.

 

Po pierwsze - kalafiory to najprawdopodobniej spieki, a biora sie zazwyczaj jezeli paliwo pali sie na duzych mocach (czytaj mocne dmuchanie i szybsze podawanie)

 

Pewnie juz kilku sposobow probowales ale zobaczymy:

 

- zwolnic troche dmuchawe (czyli max moc dmuchawy) 

 

- zmniejszyc kalorycznosc - na poczatku nie rozumialem jak to dziala, ale jezeli sie myle niech ktos mnie poprawi.

 

Zmniejszajac kalorycznosc sterownik zacznie podawac wieksza ilosc ekogroszku, a co sie z tym wiaze wieksza ilosc eko na retorcie co daje troche lepsza moc palnikowi. wieksza ilosc eko odpowiednio przedmuchana nie bedzie sie tak wychladzac dzieki temu kociol bedzie szybciej dogrzewal wode bez koniecznosci utrzymywania np. 100% mocy kotla a co sie  z tym wiaze max mocy dmuchawy (jaka sie ustawi)

 

dla przykladu jak piec pracowal mi w dwu-stanie to mniej spiekow mialem na eko z Wesolej 29 Mj gdy ustawilem kalorycznosc na 18Mj.

 

Trzeba niestety duzo cierpliwosci  zmiana parametrow kalorycznosci czy czasu podawania aby byla widoczna czy pojawiaja sie ciagle spieki czy nie trzeba swoje odczekac aby zobaczyc co sie stanie.

 

Zmniejszajac kalorycznosc trzeba tez obserwowac co sie dzieje na retorcie czy czasem niedopalane eko nie jest zrzucane do popielnika. Poza tym zawsze tutaj mozna ustawiac 2 rzeczy w sterowniku

1- kalorycznosc

2- max moc dmuchawy

no i moze jeszcze 3- czas podawania ale mysle ze przedzial 3-5 to raczej standard wiec tutaj raczej duzo bym nie zmienial.

 

Przepraszam jeszcze mozna probowac zmienic moc kotla (ale to juz za duzo warjacji wiec moze na razie skupmy sie na wyzej wspomnianych)

 

Na koniec dodam moze tak, jezeli masz spieki to zgaduje, ze piec moduluje ci w dosyc wysokim zakresie mocy - byc moze powyzej 30-40% ?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudno tak doradzic nie widzac jak ci sie to pali. Dmuchawe najlatwiej ustawic bo bedziesz w dosyc krotkim czasie widzial czy plomien zmienia sie w ciemno czerwony czy jasno zolty.

 

Ja dmuchawe mam ustawiona tak ze powietrze min. najnizej jak sie da chyba 2% a max moc to 28% i to wystarcza aby dopalic ekogroszek na retorcie na wior.

 

Ogolnie chyba warto sprobowac dazyc do tego aby na retorcie bylo zawsze jak najwiecej ekogroszku (czyli ustawiajac mniejsza kalorycznosc) i dmuchawe ustawic tak aby plomien byl jak najspokojniejszy to nie ma byc spawarka. Troche mnie dziwia filmiki na YT na niektorych widac ze powietrze tak mocno przedmuchuje zloze ze plomien wyglada jak silnik odrzutowy i tylko dzieki deflektorowi troche jest rozbijany na boki.

 

No ale moze tak trzeba tylko mi sie wydaje, ze taka praca palnika to oznaka aktualnie wejscia na duza moc kotla i co sie z tym wiaze tez i spalanie duze, Jezeli kociol pracuje w pelnej modulacji to nie powinno byc sytuacji, ze taka moc jest potrzebna a chodzi tu o to, ze dT temperatury zasilania i powrotu kotla jest niewielka wiec i kociolek nie powinien uzywac az takich mocy aby dogrzac te pare stopni straty

 

Jak wygrzeje sie dobrze kociolek i uklad to spadki temp. powinny byc dogrzewane wzglednie mala lub srednia moca, tylko w pracy w dwu-stanie jest sytuacja ze mocne wychlodzenie wody na kotle wymusza prace na 100% przez jakis czas aby zrekompensowac znaczny spadek temperatury.

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może siłownik odwrotnie założony?

 

No to w końcu sukces zawór 3d ujarzmiony

 

problem był taki jak koledzy pisali, przytłumić pompę obiegu kotłowego/cwu, ale to nie koniec, przyrost zmieniłem na minimum oraz ze mam instalacje w plastiku i jedyne miejsce gdzie mogłem założyć czujnik był zawór kulowy który sam w sobie ma dużą bezwładność bo to dość duże, to przykleiłem czujnik na silikon od procesorów i to dopiero pomogło  ;)

 

 

post-65660-0-78719100-1482185796_thumb.png

Edytowane przez kedzior12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rzeczywista pozycja mieszacza pokrywa się Wam z pozycją pokazywaną na sterowniku? 

Miałem taką sytuację, fizycznie mieszacz otwarty był w 50% a sterownik pokazywał 89%. Żeby skorygować te wartości w diagnostyce otwierałem zawór aż osiągnie w przybliżeniu 89%. Po tej kalibracji siłownik wrócił na 50% otwarcia i sterowniku również było 50%. Dzisiaj znowu wartości się rozjechały. Otwarty jest na 50% a sterownik pokazuje 63%.

Jak sobie z tym poradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rzeczywista pozycja mieszacza pokrywa się Wam z pozycją pokazywaną na sterowniku?

Miałem taką sytuację, fizycznie mieszacz otwarty był w 50% a sterownik pokazywał 89%. Żeby skorygować te wartości w diagnostyce otwierałem zawór aż osiągnie w przybliżeniu 89%. Po tej kalibracji siłownik wrócił na 50% otwarcia i sterowniku również było 50%. Dzisiaj znowu wartości się rozjechały. Otwarty jest na 50% a sterownik pokazuje 63%.

Jak sobie z tym poradzić?

Na silowniku lub w jego instrukcji powinien byc podany czas pełnego otwarcia. Zazwyczaj 120 lub 140s i taki powinieneś wprowadzić w ustawieniach sterownika. Być może jest błędnie wprowadzone lub siłownik się przycina. U mnie taka sytuacja występuje przy otwarciu 100% że pod koniec lekko prycin i czas otwierania wynosi 141 s zamiast 140. Przy zamykaniu jest ok Edytowane przez dymmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rzeczywista pozycja mieszacza pokrywa się Wam z pozycją pokazywaną na sterowniku? 

Miałem taką sytuację, fizycznie mieszacz otwarty był w 50% a sterownik pokazywał 89%. Żeby skorygować te wartości w diagnostyce otwierałem zawór aż osiągnie w przybliżeniu 89%. Po tej kalibracji siłownik wrócił na 50% otwarcia i sterowniku również było 50%. Dzisiaj znowu wartości się rozjechały. Otwarty jest na 50% a sterownik pokazuje 63%.

Jak sobie z tym poradzić?

Ale sprawdzasz na sterowniku a nie na apk? apk jest testowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów. Czy funkcja ochrona powrotu faktycznie działa w sterze pytam dlatego bo ja mam włączona na stale pompkę cwu i powrót mam cieplutki 55,56 i z forum można wnioskować ze większość palaczy właśnie w ten sposób chroni powrót. Nie chce poprostu rozregulować c.o eksperymentami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.