Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

 nie mogę na necie znaleźć montazu tego konkretnego modelu

To seria ARA 500 - zastąpiona przez ARA 600 . (Model 561 - 1200 14 00  zastąpiony przez ARA 661 - 1210 13 00  - zamieniniki)

 

Jeszcze film z montażu siłownika

 

@Tom7011 - sterownik nie "wnika" jakim kotłem steruje więc jeżeli jest to kocioł z podajnikiem to nie powinno być przeszkód by go użyć 

Edytowane przez Amanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ TomekBrz,

proszę powiedzieć od czego jest uzależniony alarm zanik płomienia,czy jest wyliczany podobnie jak alarm brak opału,

czyli minus 3 stopnie od zadanej i temp.spalin,czy może inaczej ? Pytam ponieważ palę miałem i często jest alarm zanik płomienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy , szybkie pytanie i konkretne odpowiedzi.

Ile spaliliscie w tym sezonie grzewczym ? U mnie mija dokładnie 2 miesiące a na liczniku 1170 kg. Dom 130m2 temp 23-24 st

 

od 15 pazdziernika spalilem 540 kg wg licznika. Tak naprawde to chyba wiecej kupilem 2 t w 64 workach spalilem jak na razie 20 workow wiec wychodzi okolo 600 kg

 

Worki sa jutowe waza 30 kg +/- 5 kg

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 6 października 770 kg, w tym gdzieś 400 kg eksperymentalnie: Barbórka 699zl/t (LEROY), eko kamienny 650zl/t 23MJ (Castorama), Czarny diament 25MJ (OBI), piast z lokalnego składu, eko z lokalnego składu 760zl/t, groszek (ruski) z tego samego składu 650zl/t. Każdy z nich kupowałem po 2-3 worki 20-25kg. Do tych 400 kg dokupiłem jeszcze 2t wesołej 750zl/t (drugi lokalny skład) ale lekko się spieka. 

 

W ostatnim tygodniu testowałem jeszcze ruski eko (oceniam na jakieś 26-27MJ, czyli podobnie jak wesoła i podobnie do niej się spiekał) za 630zł/t i kolumbijski 680zl/t deklarowane 26MJ). Z 116kg zostało 108 po wysuszeniu... zresztą do wszystkich marketowych mam to samo zastrzeżenie że z worka 25kg ubywało po podsuszeniu 5-8% wody... powiecie że 630 zł/t za ruska o kaloryczności jak wesoła to okazja, tyle że teraz to już nie pogoda na kupowanie groszku- z tych 48kg po podsuszeniu zostało 44 kg i tak był jeszcze mokry jak wrzucałem do zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie a jak u was z spopieleniem eko?  Ja niby mam eko z Wesolej (850 zl/t) a z 2 workow to  popielnik popiolu nie pomiesci? spala mi sie bardzo drobno na taki jasno szary drobniutki pyl ale dziwi mnie ze az tak duzo tego? 

 

Czy jak testowaliscie rozne eko doszliscie do tego jaka metoda palenia jest universalna? chodzi mi o to czy nawet slabe eko moze dobrze sie palic np. jak piec moduluje 10-40% ? U mnie dzieki temu ogarnolem problem spiekania Wesolej bo dopala sie wszystko na drobny pyl, ale ciekawe jak z innym eko. Lenistwo moje jest chyba niezmierzone bo zamiast wspyac jakis worek czeskiego ciagle sie zastanawiam jak palilby mi sie tanszy ekogroszek :D

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuj i testuj;) Czecha nie kupuj bo go nie dasz rady dosuszyć (wilgoć wew. 20-30%) Jak chcesz przetestować tani węgiel to sprawdź Torec koło elektrociepłowni (najlepsze ceny w tor jak sprawdzałem) minus taki że trzeba samemu workować... te ostanie 2 eko brałem właśnie stamtąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ TomekBrz,

proszę powiedzieć od czego jest uzależniony alarm zanik płomienia,czy jest wyliczany podobnie jak alarm brak opału,

czyli minus 3 stopnie od zadanej i temp.spalin,czy może inaczej ? Pytam ponieważ palę miałem i często jest alarm zanik płomienia.

 

Witaj

Zanik płomienia jest zgłaszany gdy nie można osiągnąć temp zadanej (minus 3 stopnie) na kotle przez czas określony w PALNIK->OPCJE->CZAS WYGASZANIA.

Jednak, gdy jest zainstalowany czujnik spalin i widzi temp. spalin o co najmniej 15 stopni większą od temp. kotła to  mimo, że nie osiąga temp. na kotle nie zgłosi alarmu.

Częstym problemem jest błędne zainstalowanie czujnika spalin (przylgowo zamiast przewiercenia otworu przez czopuch) lub ustawienie zbyt małej mocy palnika.

pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie a jak u was z spopieleniem eko?  Ja niby mam eko z Wesolej (850 zl/t) a z 2 workow to  popielnik popiolu nie pomiesci? spala mi sie bardzo drobno na taki jasno szary drobniutki pyl ale dziwi mnie ze az tak duzo tego? 

 

Czy jak testowaliscie rozne eko doszliscie do tego jaka metoda palenia jest universalna? chodzi mi o to czy nawet slabe eko moze dobrze sie palic np. jak piec moduluje 10-40% ? U mnie dzieki temu ogarnolem problem spiekania Wesolej bo dopala sie wszystko na drobny pyl, ale ciekawe jak z innym eko. Lenistwo moje jest chyba niezmierzone bo zamiast wspyac jakis worek czeskiego ciagle sie zastanawiam jak palilby mi sie tanszy ekogroszek :D

Witaj

U mnie eko z Wesołej też się spieka. Rozmawiałem z kilkoma serwisantami z firm, do których dostarczamy sprzęt i potwierdzają, że w tym roku bardziej się spieka i dużo brudniej w kotłach.

Tyle, że nie wiemy czy tak na prawdę jest to groszek z Wesołej czy coś innego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy tak jak to robi Witkowski z wstawką jest poprawne czy lepiej przewiercić ?

Na ogół jest OK. Jak za bardzo zaniża pomiar , to polecam owinąć sam czujnik taśmą aluminiową lub miedzianą i dopiero umieścić w kieszeni pomiarowej tak aby transfer ciepła był lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Zanik płomienia jest zgłaszany gdy nie można osiągnąć temp zadanej (minus 3 stopnie) na kotle przez czas określony w PALNIK->OPCJE->CZAS WYGASZANIA.

Jednak, gdy jest zainstalowany czujnik spalin i widzi temp. spalin o co najmniej 15 stopni większą od temp. kotła to  mimo, że nie osiąga temp. na kotle nie zgłosi alarmu.

Częstym problemem jest błędne zainstalowanie czujnika spalin (przylgowo zamiast przewiercenia otworu przez czopuch) lub ustawienie zbyt małej mocy palnika.

pozdrawiam Tomek

Witam,

bardzo dziękuję za informację.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

U mnie eko z Wesołej też się spieka. Rozmawiałem z kilkoma serwisantami z firm, do których dostarczamy sprzęt i potwierdzają, że w tym roku bardziej się spieka i dużo brudniej w kotłach.

Tyle, że nie wiemy czy tak na prawdę jest to groszek z Wesołej czy coś innego. 

 

tez potwierdzam o spiekaniu się z wesołej no i popiołu duzo

Edytowane przez kedzior12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

U mnie eko z Wesołej też się spieka. Rozmawiałem z kilkoma serwisantami z firm, do których dostarczamy sprzęt i potwierdzają, że w tym roku bardziej się spieka i dużo brudniej w kotłach.

Tyle, że nie wiemy czy tak na prawdę jest to groszek z Wesołej czy coś innego. 

Może być podróba a może rzeczywiście Wesoła,podejrzewam że z tej samej kopalni ale z różnych pokładów może się różnić

Edytowane przez konopka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja chyba nieco zboczyła z głównego tematu wątku

Ale tez potwierdzam że w tym roku więcej popiołu i takiego jasniejszego, bardziej białego (palę i ekogroszek i orzech II)

W końcu węgiel to nie wynik produkcji tylko wydobycia czegoś istniejącego, a pokłady raczej nie będą identyczne więc można  się spodziewać zarówno lepszego jak i gorszego składu jakościowego tegoż węgla pomimo wydobywania w tej samej kopalni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie na temat, ale lepiej żeby użytkownicy zdawali sobie sprawę że nie wszystkie problemy są związane bezpośrednio ze sterownikiem czy nastawami w nim.

W innym temacie dostałem taką informację nt. eko z Wesołej: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/22789-ogromna-prośba-o-wyjaśnienie-problemu-ekogroszek-z-wujka/?p=279317

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak moze powiazac wotek spalania eko z tematem forum Serownik SKZP, to ja moze pokusze sie o wysuniecie hipotezy, ze niska moc pracy kolta i ciagla modulacja pomaga spalac kazde eko onawet to wysokospiekalne.

 

dmuchawa na malej mocy lekko dmucha sterownik rewelacyjnie ja kontroluje i przy dobrym napowietrzeniu dopala sie wszystko do konca, choc jak obserwuje palnik na srodku mam taka mala kupke czarnego eko, ale widac ze czas robi swoje i  pewnie zanim srodek zostanie wypniechty na zewnatrz retorty to zdazy sie juz ladnie powoli dopalic. w efekcie  w popielniku zawsze mam drobny szary pyl bez niedopalow.

 

Czasami jak spadnie mi temp. na CWU  i kociol musi podgonic temp. na kotle (mam stale wlaczana pompke CWU) wiec widze jak bojler sie wychlodzi to i powrot na kociol spada o te kilka stopni wtedy kociol troszke mocniej sie wychlodzi i palnik musi szybciej podgonic spadek temp tworzac wlasnie lekkie spieki przez mocniejsze dmuchanie. 

 

W sumie gdyby nie CWU to pewnie mialbym w popielnku non stop drobny popiol. Ale nawet z tymi spiekami da sie zyc.

 

 

Jeszcze jedna ciekawostka, jak temp. spada na zew. do ponizej -5 to w kotlowni zaczyna mi spadac temp. z 28 do 25 stopni i spalanie wtedy tez ciutek wieksze i moze te spieki tez wieksze.

 

teraz mam w domu 23,5 stopni  a parametrow nie zmieniam na kotle od tygodni, jak mrozy utrzymuja sie dluzej niz 2-3 dni temp w domu spada mi do 21,7. 

 

Spalanie tak samo ja sa mrozy przy takich samych nastawach na kotle 11+ kg/ dobe, a jak temp. na dworze skocza do powyzej 0 10 kg i mniej /d

 

 

Co do eko z Wesolej trudno powiedziec teraz ktore eko dobre ktore  nie, mysle ze musze kupic kilka workow z roznych kopalni i sprawdzic moja teorie o wolnym spalaniu bez mocnego dmuchania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wadus, a jak wygląda u Ciebie wymiennik? Jest szary czy raczej ciemny? Jak często czyścisz kocioł?

Może pokarzesz jakiś film z pracy palnika?

Edytowane przez AdamMa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest raczej szary pokryty takim proszkiem (to chyba popiol) raczej nie sadza bo w zeszlym roku ja mialem i wiem jak wygladala taki czarny kożuch  ktory rosl nawet do 1-2 cm.

 

Postaram sie zrobic filmik tylko podpowiedzcie jak to wrzucic na neta?

 

Co do palnika naprawde wyglada to interesujaca ciagle lekko dmucha ale wogole nie ma wysokiego plomienia. sami musielibyscie zobaczyc i ocenic. Plomien jest raczej przezroczysty niz wijace sie jezyki ognia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Pytanie mam, piec mi spala 30kg na dobę ekogroszku. Co poprzestawiać na sterowniku żeby palił mniej?

 

Moje ustawienia: Piec 25kw, st. timel skzp-02

Modulacja; 100%-10% max temp. prz. 15 min

Powietrze: 70%-10% 

Paliwo: kaloryczność: 28,1 ,korekta paliwa: 8%

Temp. kotła: 55 st max temp: 70 st

Moc kotła 20 kw

Edytowane przez Tomi181
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.