Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

wypowiedź dotyczy sprawy związanej z sterownikiem SKZP  więc (moim zdaniem) jak najbardziej miejsce/wątek jest odpowiednie i nie trzeba tam pisać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo to jest Sp........ Inst a sterownik cza potem dołożyc go ustawic jak bedzie dobrze zrobiona , no na Max przerobiona naprawiona .Tyle

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze troche powroce tematem do sterownika i moze podziele sie moimi przemysleniami :)

Cos w stylu Knowledge base moze komus sie przyda, i mam nadzieje, ze koledzy z forum porawia mnie jezeli trzeba albo dopisza moze swoje uwagi.

 

Moim zdaniem sterownik SKZP-02 to sterownik do kotlow, ktore pracuja ciagle.

 

Wydaje mi sie ze kotly na ekogroszek najlepiej dzialaja jezeli wogole nie przechodza w stan czuwania. Ekogroszek przeciez pali sie non stop nie jak pelet gdzie jest zapalarka albo na gaz gdzie mozna zapalic i zgasic kociol w kilka sekund.

Sterownik dzieki pelnej modulacji ciagle utrzymuje odpowiednio palacy sie zar, jezeli mamy zawor 4D albo 3D albo szczescliwe tak zaprojektowany uklad ze po wygrzaniu domu straty sa rzedu kilku stopni na ukladzie grzewczym to SKZP pokazuje swoja moc, tak moduluje nam dmuchawa, ze wyrownuje stracone cieplo przez dom ale robi to najoptymalniejszy sposob:

 

Glowne korzysci:

1- dobrze dopalony ekogroszek (spalanie jest wbrew obawom naprawde male dzieki dobremu dopaleniu eko),  

 

Ale jest lyzka dziekciu w tym sposobie jezeli modulacja bedzie zbyt wysoka to spalanie jednak bedzie nieco wyzsze niz praca w dwu-stanie. Ja tak wlasnie mialem na poczatku modulowalo mi super piekne wykresy ale zakres modulacji 30-50% i spalanie 20-25kg/doba przy temp. zew 3-8 stopni, Wina tak wysokiej modulacji byl zle ustawiony zawor 4D wiec gdy udalo sie to poprawic modulacja spadla do 5-30% i spalanie nie wieksze jak 10 kg/dobe czyli jak widac na tym przykladzie da sie ale trzeba naprawde upewnic sie ze uklad jest optymalnie ustawiony.

 

2- piec ciagle jest dogrzany nic sie tam nie wychladza (dluzsze zycie kotla) nic sie nie poci nic nie skrapla.

 

3- sterownik szybko reaguje na zmiany, fuzzy logic uczy sie jak dobierac parametry aby temp. kotla byla jaknajoptymalniej utrzymana

 

A teraz moze z innej perspektywy:

Jezeli ktos nie moze utrzymac pelnej modulacji bo np. ma duza pojemnosc wodna kotla i bardzo wolne krazenie (efekt braku pompki kotlowej, czy sposobnosci wlaczenia pompki CWU celem wymuszenia obiegu kotlowego) Sterownik SKZP tez moze troche tutaj dobrze sobie radzic.

 

Moj patent to: ustawiamy parametry czuwania w ten sposob aby sterownik podawal jak najmniejsze porcje eko ale w miare czesto, dzieki temu spalanie tez nie jest az takie duze ale ciagle wzruszanie paleniska powoduje lepsze dopalanie sie eko a potem gdy juz czujnik temp. daje sygnal do pelnej mocy palenisko jest lepiej przygotowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja dla Pana Tomka .

Mam pytanie dlaczego wartość nastawiona np.24 ST w oknie C.O dolny wiersz sie zmienia np. 23,8 do 24 ,2 czy nie powinna byc słała jak wyliczl układ .gorny wiersz jest to temp. Za za mieszaczami i pompa, czy tak .

Prosze o odpowiedz o co tu chodzi.

 

Gdy zawór współpracuje z czujnikiem pokojowym, to temp. zadana zaworu jest wyliczana przez sterownik. (dolna -> zadana - wyliczona),  górna -> aktualna.

Przy wzmocnieniu = 10 na każdą setną część zmiany temp. w reg. pokojowym masz 0,1 stopnia zmiany na mieszaczu.

Wystarczy, że temp. pokojowa się nieco zmienia - mieszacz musi reagować. Z tym, że na samym mieszaczu jest pewna histereza (chyba +/- 0,3 stopnia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wadus święte słowa piec z podajnikiem musi chodzic cały czas !!. To to samo jak jechać samochodem szybciej wolnie to spalanie mamy rozne jak jedziemy jednostajnie to spalamy cały czas tyle samo.

No i naj ważniejsze INSTALACJA ,! Ma byc zrobiona fachowo.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy zawór współpracuje z czujnikiem pokojowym, to temp. zadana zaworu jest wyliczana przez sterownik. (dolna -> zadana - wyliczona),  górna -> aktualna.

Przy wzmocnieniu = 10 na każdą setną część zmiany temp. w reg. pokojowym masz 0,1 stopnia zmiany na mieszaczu.

Wystarczy, że temp. pokojowa się nieco zmienia - mieszacz musi reagować. Z tym, że na samym mieszaczu jest pewna histereza (chyba +/- 0,3 stopnia).

Witam Panie Tomku Dziekuje na razie za tyle jutro zrobie zdjecia poszczególnych okienek ze sterownika to sobie wyjaśnimy jak i co.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze troche powroce tematem do sterownika i moze podziele sie moimi przemysleniami :)

Cos w stylu Knowledge base moze komus sie przyda, i mam nadzieje, ze koledzy z forum porawia mnie jezeli trzeba albo dopisza moze swoje uwagi.

 

Moim zdaniem sterownik SKZP-02 to sterownik do kotlow, ktore pracuja ciagle.

 

Wydaje mi sie ze kotly na ekogroszek najlepiej dzialaja jezeli wogole nie przechodza w stan czuwania. Ekogroszek przeciez pali sie non stop nie jak pelet gdzie jest zapalarka albo na gaz gdzie mozna zapalic i zgasic kociol w kilka sekund.

 

Sterownik dzieki pelnej modulacji ciagle utrzymuje odpowiednio palacy sie zar, jezeli mamy zawor 4D albo 3D albo szczescliwe tak zaprojektowany uklad ze po wygrzaniu domu straty sa rzedu kilku stopni na ukladzie grzewczym to SKZP pokazuje swoja moc, tak moduluje nam dmuchawa, ze wyrownuje stracone cieplo przez dom ale robi to najoptymalniejszy sposob:

 

Glowne korzysci:

1- dobrze dopalony ekogroszek (spalanie jest wbrew obawom naprawde male dzieki dobremu dopaleniu eko),  

 

Ale jest lyzka dziekciu w tym sposobie jezeli modulacja bedzie zbyt wysoka to spalanie jednak bedzie nieco wyzsze niz praca w dwu-stanie. Ja tak wlasnie mialem na poczatku modulowalo mi super piekne wykresy ale zakres modulacji 30-50% i spalanie 20-25kg/doba przy temp. zew 3-8 stopni, Wina tak wysokiej modulacji byl zle ustawiony zawor 4D wiec gdy udalo sie to poprawic modulacja spadla do 5-30% i spalanie nie wieksze jak 10 kg/dobe czyli jak widac na tym przykladzie da sie ale trzeba naprawde upewnic sie ze uklad jest optymalnie ustawiony.

 

2- piec ciagle jest dogrzany nic sie tam nie wychladza (dluzsze zycie kotla) nic sie nie poci nic nie skrapla.

 

3- sterownik szybko reaguje na zmiany, fuzzy logic uczy sie jak dobierac parametry aby temp. kotla byla jaknajoptymalniej utrzymana

 

A teraz moze z innej perspektywy:

Jezeli ktos nie moze utrzymac pelnej modulacji bo np. ma duza pojemnosc wodna kotla i bardzo wolne krazenie (efekt braku pompki kotlowej, czy sposobnosci wlaczenia pompki CWU celem wymuszenia obiegu kotlowego) Sterownik SKZP tez moze troche tutaj dobrze sobie radzic.

 

Moj patent to: ustawiamy parametry czuwania w ten sposob aby sterownik podawal jak najmniejsze porcje eko ale w miare czesto, dzieki temu spalanie tez nie jest az takie duze ale ciagle wzruszanie paleniska powoduje lepsze dopalanie sie eko a potem gdy juz czujnik temp. daje sygnal do pelnej mocy palenisko jest lepiej przygotowane.

Wadus tez tak myslalem dzisiaj o tym co Ty /Moj patent/ zobacze jutro jak idzie kociol.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wlasnie zastanawia ze wlasnie w tym momencie gdy ster.osiagnie temp.zwalnia wszystko ,powietrze , wydłuża sie przerwa podawania tu ok ale jest ale palenisko stygnie żar poda temp spalin spada wiadomo dociągnął do zadanej i tu jest błąd zetak sie dzieje No ale cza tak ustawic kociol zeby szedł cały czas , to chyb jest cieżko osiągnąć bo mamy roznezapotrzebowanie na moc powiedzmy ale jak system jest stabilny to moze da rade.

Ten pomysł z Czuwaniem jest wyjściem z sytuacji . Napewno by sie dało to wprowadzić w normalna prace , czyli jak dojdzie do zadanej to np.podaje paliwo np.2 sek z czasem który sobie wyliczy z tendencji temp .na kotle .

Ciekawe co Pan Tomek na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa niestety rozne kotly i maja rozna pojemnosc wodna niektore maja 100 L wody a inne 45 L

 

Teraz jak mamy prace w dwustanie czyli mamy tez tryb czuwania powiedzmy tak jak bylo u mnie 30-35 min piec nie pracowal, chlodna woda (27 stopni bo wracala z podlogowki) wlewala sie do kotla.

 

Oczywiscie konstrukcje kotlow sa takie ze czujnik temp. jest na gorze kotla a powrot wody oczywiscie gdzie? na dole.

 

Zimna woda na powrocie przy slabej cyrkulacji powoli wypelnia od dolu kociol gdy zacznie byc jej juz tyle ze czujnik wykryje spadek temp. zazwyczaj mamy juz tak ze w kotle jest sporo chlodnej wody i piec zaczyna grzanie i trwalo to u mnie powiedzmy 10-15 min na max mocy (spalanie koszmarne spieki i konsumpcja eko ze hoho)

 

I tutaj mysle mozna by uzyc SKZP w ten sposob aby ustawic czuwanie tak aby jednak czestotliwoscia podawani i przedmuchiwaniem jednak utrzymywal ruszt troche bardziej aktywny

 

Pytanie co by sie dzialo gdyby sterownik umial analizowac dane z pracy w dwu stanie i zaczal jakby uczyc sie jakby przewidywac kiedy temp. zacznie znowu spadac i odpowiednio moze malymi krokami zaczal reagowac troche szybciej z troche mniejsza moca? w sumie sterownik moglby badac cyklicznosc pracy pieca i zaczac dzialac troche bardziej proaktywniej a nie reaktywniej?

 

 

Ciekawe czy to nie byloby pewnym panaceum na zle wykonane instalacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co by sie dzialo gdyby sterownik umial analizowac dane z pracy w dwu stanie i zaczal jakby uczyc sie jakby przewidywac kiedy temp. zacznie znowu spadac i odpowiednio moze malymi krokami zaczal reagowac troche szybciej z troche mniejsza moca?

Czujnik temperatury powrotu raczej ma wpływ na modulację ale może Pan Tomek określi w jakim stopniu i jak to funkcjonuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i masakra ze wczorajszych testów nie tak poszło Hm Wadus gdzie tu szukać problemu jak mozesz cos podpowiedzieć

post-1379-0-26139700-1478592316_thumb.jpg

post-1379-0-72478800-1478592362_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, nie wiem jak tam u Ciebie ale u mnie znacznie sie ochłodziło w ciągu ostatniej doby. Również wez i to pod uwagę patrząc na spalanie dobowe.....

 

Odnośnie niebieskiej kreski. Kilka dni temu zwiększyłem minimalną siłę nadmuchu, niby niewiele ale wystarczyło to aby spalanie dobowe wzrosło z 14 do 15,5kg na dobę. Wzrosło ponieważ znaczne rozciągnęła się modulacja. Wcześniej miałem od 5 do 30% mocy kotła, po zwiększeniu nadmuchu kocioł pracował w całym zakresie mocy łącznie z odstawianiem się na kilka minut co wcześniej nie miało miejsca.

 

Teraz tak to wygląda i spalanie dobowe wróciło do 13-14kg 

 

post-25821-0-52601300-1478594851_thumb.jpg

 

 

Przy okazji mam pytanie/sugestię do Pana Tomka, czy przy najbliższej aktualizacji sterownika, będzie możliwe wprowadzić pewną zmianę w opcjach mieszacza? Konkretnie chodzi mi o możliwość zmniejszenia do minimum przyrostu pozycji mieszacza. Jeżeli chodzi o moją instalację to robiłem testy i wychodzi mi że czym przyrost mniejszy tym mniejsze skoki temperatury za mieszaczem.

Edytowane przez maniek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, nawet nie wiecie jak czasami minimalne zmiany wplywaja na charakterystyke lini mocy kotla. 

 

U mnie spalanie bylo 7,8 -8,2 kg/dobe i dosyc specyficzny wykres mocy kotla plasko plasko i pik mocy do 30% potem znowu plasko plasko itd. teraz mam juz troche wiecej modulacji 5-10-15-20-30, i wyrkes przypominac zaczyna sinusiode spalanie odrobine sie zwiekszylo 8,4-8,6. Ale temp. na zewnatrz tez zmienila sie z 7-8 stopni na -1 do 7 stopni. Dzis w nocy bylo cos okolo -4 stopni.

 

Linia mocy kotla zmieniala sie nawet jak zmienilem kalorycznosc paliwa z 27Mj na 27,4Mj, a juz nie wspomne jezeli ktos zacznie krecic zaworami 4d/3d albo co najgorsze jak w ukladzie pojawi sie gdzies powietrze.

 

Pan Tomasz juz mowil, ze nie da sie  wymyslec zlotego srodka bo zbyt duzo czynnikow wplywa na parametry pracy kotla. 

 

Ale podsumowujac wg mnie najstabilniej sterownik prowadzi kociol jezeli cala instalacja juz jes wygrzana a kociol utrzymuje ciagle zadana temp. (czyli pacuje non stop) sterownik utrzymuje to wszytko aby bylo stabilne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm po godzinie pracy ze zmieniona moca z 17 kw na 25 kw , mysle ze tu tez tkwi przyczyna ale moze sie mylę i podawaniem z 5,4 sek na 5,1 sek bo po zmianie mocy zaczol troche Zaduze wypychać temp.58 ST. Tak to zaczyna wygladac zobaczymy w czasie

post-1379-0-12525600-1478595737_thumb.jpg

post-1379-0-63694000-1478595802_thumb.jpg

post-1379-0-31363400-1478595842_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Marek, nie wiem jak tam u Ciebie ale u mnie znacznie sie ochłodziło w ciągu ostatniej doby. Również wez i to pod uwagę patrząc na spalanie dobowe.....

Odnośnie niebieskiej kreski. Kilka dni temu zwiększyłem minimalną siłę nadmuchu, niby niewiele ale wystarczyło to aby spalanie dobowe wzrosło z 14 do 15,5kg na dobę. Wzrosło ponieważ znaczne rozciągnęła się modulacja. Wcześniej miałem od 5 do 30% mocy kotła, po zwiększeniu nadmuchu kocioł pracował w całym zakresie mocy łącznie z odstawianiem się na kilka minut co wcześniej nie miało miejsca.

Teraz tak to wygląda i spalanie dobowe wróciło do 13-14kg

attachicon.gif14970861_1274375072604759_1731534978_o.jpg


Przy okazji mam pytanie/sugestię do Pana Tomka, czy przy najbliższej aktualizacji sterownika, będzie możliwe wprowadzić pewną zmianę w opcjach mieszacza? Konkretnie chodzi mi o możliwość zmniejszenia do minimum przyrostu pozycji mieszacza. Jeżeli chodzi o moją instalację to robiłem testy i wychodzi mi że czym przyrost mniejszy tym mniejsze skoki temperatury za mieszaczem.

 

Maniek ok wiadomo ale ja chce zeby kociol sedl stabilnie jak widzisz u Ciebie temp. Kotła jest prosta kreska to chce osiagnacz w czasie . To mie najwiecej intryguje , zaw.3d prawie sie nie rusza głowice na grzejnikach na ful otwarte wiec mamy równy przepływ.
Temp. Zew . To wiadomo ze jak leci na dol to spalanie idzie do gory .
Masz pomysł co by zrobic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokażcie jak wyglądają wasze kotły wewnątrz(sadza i jej kolor).

 

Czy dostępny jest protokół komunikacyjny dla sterownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 czy nawet 4 godziny to czasmi malo aby byc pewnym, ze tak juz bedzie nam dzialal uklad i kociolek. Niestety czasem najlepiej poczekac min 6-8 godzin albo nawet i caly dzien. Obserwuj tez wykres z ostatnich 6 godzin, 2 godzinne okno jest zbyt waskie aby na podstawie tego okna ocenic zmiany jakie sie wprowadzilo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wadus ok zostawiam jak jest , tylko mnie meczy czemu tak goni do gory a potem czeka i zas goni , wczesniej miałem moc kotła na 17 kw dałem 25 kw co to tez zmieniło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te piki mocy masz prawie dokladnie jak ja.

 

Jak pisze herezje niech mnie ktos poprawi ale mysle ze to normalne i bierze sie z  bezwladnosci kotla (pewnie zwiazana z jego pojemnoscia wodna).

 

 

Nie oczekuj, ze linia mocy kotla bedzie plaska zbyt wiele zmiennych i zlozonosc procesow jakie dzieja sie w ukladzie CO. 

 

Teoretycznie aby niebieska linia miala plaski trend musielibysmy miec spadki temp. na kotle rzedu max  0,2-0,5 stopnia a to osiagnelibysmy jezeli woda powrotu mieszialaby sie w bardzo szybkim czasie z ciepla woda na kotle.

Na to zawsze troche potrzeba czasu. im mniejsza pojemnosc kotla wydaje mi sie ze czas dogrzania wody nieco krotszy.

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.