Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Podajnik tlokowy jest ciezki do wspolpracy w Pidzie  nie mam takiego mam slimak jestem z tego sterownika zadowolony.

Szkoda ze wybrales tlok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierając tłok kierowałem się uniwersalnością spalania różnych paliw, mam gospodarstwo rolne i często zostają jakieś odpady zbożowe z czyszczenia więc szkoda tego nie wykorzystać, jednak nie ma ich na tyle dużo aby starczyło na cały sezon więc ekogroszek to paliwo podstawowe. Do tego naczytałem się o zrywających zawleczkach w ślimaku. Tłok jest też niby bezpieczniejszy przy spalaniu pelletu czy zbożowych odpadów bo po podaniu zamyka dostęp do zbiornika paliwa. Mimo wszystko gardziel przy ścianie pieca nagrzewa się do ok 80 stopni choć zamontowany przy zbiorniku czujnik pokazuje 36. Dopiero teraz doczytałem że piec z podajnikiem tłokowym produkuje ogromne ilości sadzy co oczywiście występuje i u mnie dlatego powaznie zastanawiam się nad wymianą palnika na ślimak, stąd też moje pytanie czy da się ze softu tłokowego przejść na ślimakowy, odwrotnie raczej się nie da bo sterownik dla ślimaka nie ma wejścia czujnika położenia tłoka. Teraz już doszedłem w ustawieniach co i jak i też jestem zadowolony ze sterownika. Mam jeszcze jedno pytanie do konstruktora, jak realizowana jest korekta dawki paliwa jeżeli damy na plus czy minus? Dawka paliwa jest zawsze stala, jeden skok tloka.

Edytowane przez mikad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no tak ale w slimaku da sie palic peletem drzewnym no jak tym to odpadami zbozowymi tez .Jaki masz sterownik SKzp-02 ?. Zawleczka w slimaku zrywanie ja mam piec juz 2 rok sezonu i zawleczka cala , pale peletem weglowym Varmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikad. Możesz zmienić soft na ślimakowy wgrywając ten z naszej strony (costerowniki.pl).

Jest wersja 1.83 dla tłoka. Napisz mi na emaila, to Ci odeślę plik wsadowy. Nie publikuję jej, bo tłoków sprzedajemy bardzo mało i nie chcę, żeby się komuś pomyliły pliki.

Korekta dawki paliwa zwiększa / zmniejsza ilość paliwa w przeliczeniu na godzinę. Zmienia się więc przerwa między dawkami, tak aby uśrednione paliwo uwzględniało korektę.

Tłok rzeczywiście trudniej jest sterować szczególnie na małych mocach, co wynika z tego , że minimalna dawka paliwa jaką można podać jest stosunkowo duża (najczęściej 150 - 200 gram).

Ale można to opanować  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierając tłok kierowałem się uniwersalnością spalania różnych paliw, mam gospodarstwo rolne i często zostają jakieś odpady zbożowe z czyszczenia więc szkoda tego nie wykorzystać, jednak nie ma ich na tyle dużo aby starczyło na cały sezon więc ekogroszek to paliwo podstawowe. Do tego naczytałem się o zrywających zawleczkach w ślimaku. Tłok jest też niby bezpieczniejszy przy spalaniu pelletu czy zbożowych odpadów bo po podaniu zamyka dostęp do zbiornika paliwa. Mimo wszystko gardziel przy ścianie pieca nagrzewa się do ok 80 stopni choć zamontowany przy zbiorniku czujnik pokazuje 36. Dopiero teraz doczytałem że piec z podajnikiem tłokowym produkuje ogromne ilości sadzy co oczywiście występuje i u mnie dlatego powaznie zastanawiam się nad wymianą palnika na ślimak, stąd też moje pytanie czy da się ze softu tłokowego przejść na ślimakowy, odwrotnie raczej się nie da bo sterownik dla ślimaka nie ma wejścia czujnika położenia tłoka. Teraz już doszedłem w ustawieniach co i jak i też jestem zadowolony ze sterownika. Mam jeszcze jedno pytanie do konstruktora, jak realizowana jest korekta dawki paliwa jeżeli damy na plus czy minus? Dawka paliwa jest zawsze stala, jeden skok tloka.

Ja ma tłok i  na początku tez tak myślałem na pewno jest  gorzej sterować ale udało się i teraz nie żałuje (przynajmniej nie myślę) sadze produkuję ale w biegu bez wygaszania, czyszczenie zajmuje mi 3 minuty, u mnie podstawą jest praca ciągła pompki CO aby piec jak najmniej był w stanie czuwania. Z drugiej strony to tylko piec a piec ma palić.

 

PS ja na początku podałem soft ze strony strasznie mnie to dziwiło ze tłok pracuje co chwile przez parę sekund ;) ale piec palił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na ten przykład mam elektroniczną zawleczkę. Brak problemów ze zrywaniem.

Jak się pali ten pellet węglowy? Popiół, spalanie, kaloryczność.

Pali sie dobrze , czasami spieki , ale spalanie wiekszosci to pyl , kalorycznisc 26Mj , mieszam go sobie jak mi sie chce z peletem drzewnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palacze ze SKzp-02 jak tam praca piecow z nowym softem do Skzp-02 -slimak. Podzielcie sie wiadomosciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam niestety kabla do wgrania softu :(

Z tego co widzę nowa wersja ma jedna poprawke ktora moglaby mi się przydać
Mam tak maly odbiór ciepla teraz ze piec często schodzi na 5% ale po 30 min jest ryzyko ze się odstawi. 60 min byloby juz bezpieczne. Nawet utrzymanie tych 5% jest lepsze niż odstawienie kotla bo powietrze jest ciągle podawane i rewelacyjnie spala mi się eko. Zero spiekow z którymi walczyłem gdy mialem prace w dwustanie.

 

I mimo roznych opini widze, ze ciagla praca kotla jest o niebo lepsza niz praca dwustanowa (pelny gaz i hamulec na dlugi czas) tak przynajmniej jest w moim przypadku. Prawie 4 miesiace testow i walki z piecem

spalilem juz ponad 3 tony a jak teraz widze to chyba z 1 tona poszla na znalezienie optymalnych ustawien)

Dom mi się tak wygrzał ze na podłogę daje teraz 28 stopni a w domu mam 23-24.

Moze tez poprawe spalania uzyskalem przez to ze na kotle mam zadane 68 stopni? nie wiem ... wiem ze spalanie jest dobre i ekonomiczne.

dT jest nie wieksza niz 1 stopien. Nie wiem jak to mozliwe skoro na grzejniki w lazienkach puszczam 40 stopni a na podloge 28. (moze czujniki temp. maja niewielkie bledy +/- 1 stopien

 

Po wielu probach odkrylem ze mala ekoenergia jest dosyc trudnym palnikiem, a szczegolnie trudno osiagnac ten magiczny kopczyk :) teraz mam kalorycznosc ustawiona na 26 MJ i korekte +20%

kopczyku nie ma wysokiego ale jest lekka gorka na palniku i popiol troche otacza zar wiec wszysko ladnie sie dopala.

post-62909-0-43286400-1455176748_thumb.jpg

post-62909-0-99083400-1455176759_thumb.jpg

post-62909-0-80236600-1455176771_thumb.jpg

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po zmianie na najnowszy-testowy pracuje stabilniej mimo że większe zmiany nie zostały wprowadzone w algorytmie. Jakość spalania jak na Burnera super. Modulacja min 10% ze względu na "smierdziucha". Ilość- obecnie 12kg Retopalu przy prawie 170m2(23st)+25m2 garaż(12st). Czego będę więcej szukał? Chyba tylko nowego palnika :]

Edytowane przez energotop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmianie na  1.83 test chyba ciut inaczej  ( łagodniej ?) startuje z mocy min. do modulacji.

Parametr MAX CZAS PRZEKRACZANIA wydłużony do 60 min w moim przypadku przydatny.

Ogólnie zmiany na plus.

Ostatnie trzy dni przy 140m2 (23st)+200CWU 10,5 - 12,5 kg Wesołej w zależności od zużycia CWU. :)

W wymienniku szarobrązowy nalot,zero sadzy,zero kopcenia przy szybkim schodzeniu z mocą a palnik to

rynna zdecydowanie trudniejszy do okiełznania niż retorta.

Obserwuję u znajomych konkurencyjne sterowniki i tak sobie myślę od jakiegoś czasu że do sterowania rynną

to chyba nikt nic lepszego  nie wymyślił... Co wcale nie znaczy że ster jest doskonały.

No ale zobaczymy co przyniosą  kolejne aktualizacje.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Tomku . Prosze odpowiedziec czy w nastepnych softach do SKZP-02 bedzie mozliwe  wydluzenie czasu zapisu do mozliwej dlugosci czasu co pozwoli przydladnieciu sie pracy kotla bez nadzoru w nastepne dni.

Prosze o odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chodzi o czas zapisu wykresów. W samym sterowniku raczej nie. Natomiast cały czas pracujemy nad udostępnieniem protokołu na RS485 i aplikacji na PC. Wówczas nie będzie ograniczeń w logowaniu danych.

Docelowo przez moduł internetowy będzie można podglądać dane z dłuższego okresu (logowanie będzie na serwerze - ale to przyszłość)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich z forum-ogrzewanie, jestem nowym na forum.

Od jesieni 2015 roku jestem posiadaczem kotła 25 kW, ze sterownikiem SKZP-02.

I do tej pory nie wiedziałem o tym forum, po odczytaniu nie których ciekawych postów chciałbym prosić o pomoc i konsultacje na forum, pozwoliłem sobie wstawić zdjęcia, jeżeli ktoś na forum jest mi wstanie pomóż, z góry dziękuję.

Czytając posty widziałem, że pan Tomek Brzozowski pomógł już niejednemu? I to z pozytywnym skutkiem.

(Sterownik mam jeszcze niezaktualizowany na nowym sofcie.)

 

Wiem, że podobne posty już się pojawiały, ale każdy z nas ma inną instalacje itp.

 

Proszę o pomoc.

 

Ziemowit.

post-66889-0-97426800-1455295845_thumb.jpg

post-66889-0-56720400-1455295850_thumb.jpg

post-66889-0-39335700-1455295854_thumb.jpg

post-66889-0-61680500-1455295858_thumb.jpg

post-66889-0-37140300-1455295862_thumb.jpg

post-66889-0-00936300-1455295866_thumb.jpg

post-66889-0-06980000-1455295870_thumb.jpg

post-66889-0-02837600-1455295874_thumb.jpg

post-66889-0-00049800-1455295878_thumb.jpg

post-66889-0-63922200-1455295881_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolego moc kotła w dół, zacznij od 10kw i modulacja na 100% (jak zabraknie mocy to na 12kw), do tego manipulacja kalorycznością paliwa (jak się zapada palnik to zmniejsz kaloryczność). Podawanie masz dobrze wpisane? No i jak się Tobie udało załatwić tak folię od panelu, ja mam prawie rok i wygląda jak nowa a grzebię prawie co dzień?

 

Pozdrawiam RedEd

Edytowane przez reded
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że kolega nie zdrapał folii ochronnej. Można ją zmyć na mokro - rozpuszcza się w wodzie (mowa o tej cienkiej warstwie ochronnej).

Ziomal78 - musisz nam trochę więcej powiedzieć o instalacji (pompy, zawór, wersja oprogramowania sterownika) i co zasilasz.

Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimal 78 szkicnij schemat inst twojej bez tego ani rusz by pomoc . mysle na pewno ze masz zaw.4d i prosta inst. Brak pompy kotlowej. Zdjecia sie tez przydadza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziękuje za odpowiedź i już uzupełniam informacje.

 

Odp. do pana Tomasza Brz.:

 

- pompy WILO ( 3 szt  I - CO, II - CWU - bojler, III - cyrkulacyjna do CWU);

- zawór trójdrożny ESBE (zdjęcie)

- wersja oprogramowania - V1.56F (zdjęcie);

- zasilam - bojler CWU + grzejniki w ilości 14 szt;

 

Jak będzie trzeba to ten schemat narysuję?

 

pzdr Ziemowit

post-66889-0-04133800-1455346229_thumb.jpg

post-66889-0-55176500-1455346242_thumb.jpg

post-66889-0-12817300-1455346252_thumb.jpg

post-66889-0-84205700-1455346260_thumb.jpg

post-66889-0-50233400-1455346269_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Ziomal78

Pierwsza rzecz, to przydałoby się zaktualizować soft do 1.83. Ty masz 1.56 - dość stara wersja i od tamtego czasu było sporo usprawnień.

Aby wygładzić pracę kotła spróbuj załączyć pompę CWU na stałe. Zobaczymy jak wpłynie to na charakterystyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

@ziomal78 nigdzie nie widać jak jest zabezpieczona instalacja?

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.