Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do was pytanie: co sądzicie o paleniu w MPM (17-19) zrzynami bukowymi tego typu.

Zrzyny suszone w suszarni, można kupić za 140zł/1,5mp (worek)

Kilka dni temu wziąłem od tego dostawcy na próbę drewno dębowe, suszone i jest petarda - 6-8h na jednym załadunku. Ale cena 280zł/mp...

Palenie oczywiście z buforem, więc ponad 80 na kociołku...

 

IMG_20200427_115754--Kopiowanie-.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

280 zł to jest dużo za dużo za metr,100zł jest ok tak do 200zł bo po wyżej to już lepiej węglem palić,wszystko zależy ile to waży ,przykładowo u mnie kostka sosnowa waży za m/p 330kg x 4,4kw =1450kw i 50 zł dzielone przez 1450=3,5gr za kw plus sprawność =5 gr za kw,węgiel po odliczeniu sprawności daje 6kw z kg a to daje około 15 gr za kw( przy 870 zł za tonę) i w ten sposób możesz sobie wyliczyć cenę kw-ta z drewna ,ale jak wiesz ile ono waży ,pamiętając że  kg buka ,dębu daje 4kw x 0,8 =3,2 kw ,więc jeśli twoje drewno waży 0,5 x m/p =500kg m/p to przy 280zł za m/p = 17,5 gr za kw,gaz kosztuje 23gr za kw plus stałe opłaty ,więc jest droższy ale mądre grzanie gazem daje oszczędności więc z tym gazem wg mnie nie jest tak źle ,ale mając dostęp do taniego drewna na dzień dzisiejszy nic tego nie przebje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, ze 280zl to kosmiczna cena. To było wzięte bardziej testowo, zeby ocenić jak sie będzie palić suche twarde drewno i czy jest jakikolwiek sens myślenia o budowie drewutni itp.

Ale z drugiej strony to nawet świeży porąbany buk czy dąb chodzi u mnie po 200zl/mp. Po 120zl/mp mozna kupic buka z lasu, w walkach.

Ale pytanie dotyczyło raczej tych zrzyn odpadowych a nie drewna kawalkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobre paliwo ale wychodzi strasznie drogo - drożej od najtanszego wegla,   ale co do masy 1mp to ok 700kg w przypadku deba i ok 500 przy sosnie.

Propopos - najtansze drewno w nadleśnictwie s4 i s2a to koszt od 130-190 za m3 a m3 litedo drewna to w przeliczeniu  ok 3mp takich zrzyn - tak apropos.
Najtaniej wychodzi własne pozyskanie z lasu gałęziówki - ok 30zł za m3 - realnie jest to praca na ok 1 - 1.5 miesiaca  po pracy czyszczenie działki w lesie po wyrebie a przed orką na nowy zasiew.

Przy tym że sie narobimy za ok 10m3 drewna zapłacimy za 300zł + koszty dojazdów i ciagnika ale sie bardzo opłaca realnie każdy kitra i tak  koncówki metrów co pozostaje po pilarzach z korony, i tak mamy drewno za grosze do palenia na dobre 5lat.
 

 

Tylko pytanie zasadnicze - czy komuś sie chce tak pracować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samowyrob niestety odpada. Po pierwsze brak czasu, a po drugie na to maja szanse w okolicy tylko "kumple" leśniczego. Normalnie mozna co najwyzej kupic drewno w walkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hamis

Do ładowania bufora szukaj u siebie w regionie brykietu w wałkach, moim zdaniem najlepszy materiał opałowy jakim paliłem.. 

U nas w regionie można kupić z odbiorem własnym za 440pln, tyle samo kosztują  zrzynki dębowe, nie wiem ile tona wychodzi w przeliczeniu na metry, ale co podałeś, to strasznie drogo

Screenshot_2020-10-12-17-07-48-745_pl.tablica.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tego używać do przepalania w okresach przejściowych,bo szybko kocioł nabierze temperatury,ale w tej cenie do grzania zimą raczej nieopłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trochę mi namieszaliscie w glowie. Z tego wychodzi, ze chyba jednak odpuszczę sobie budowe drewutni. Za duzo zabawy z przygotowaniem, suszeniem itp.

Z drugiej strony mam ochotę kupić worek takich zrzyn i zobaczyc ile wyjdzie tego po porzadnym ułożeniu. Gdyby wyszlo ok. 1mp to nie wiem czy nie byloby opłacalne na okresy przejsciowe.  Niech tona wegla (980zl za Wesołą) = 3mpu tego buka? I tak wychodzi mi ponad 2x taniej...

Za cene tony wegla wychodzi mi 7 workow takich zrzyn, gotowych do palenia (czyli teoretycznie 10,5mp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robert1991 Tylko przy drewnie trzeba się narobić, a tu nie. Drewno liczysz mpu/zł a brykiet kg/zł - złe przeliczniki i fałszywy wynik. W przeliczeniach na metry ( sześcienne, układane, nasypowe) mogą trochę głupoty wychodzić z wyliczeń metr metrowi nie równy. Najlepiej brać do wyliczeń kg drewna vs kilogram węgla pamiętając że różne drewna mają różną objętość.

Ja preferuję kostkę sosnową ( na rozpałkę i czasem na przekładkę dla węgla - jak cieplej) bo nie trzeba ciąć,  rąbać i można łopatą sypać jak węgiel ( mniej zginania). Cena też jest atrakcyjna 55 zł za metr sześcienny nasypowy ( w koszach po zbiornikach 1000l na wodę owiniętych siatką do paletowania - by przez dziury nie wypadała). Taka drobnica też szybko schnie. Na rozpałkę super, ale warstwa żaru będzie bardzo nie trwała więc węgiel wskazany.

Kostka to coś takiego:

IMG_20200218_143358.thumb.jpg.f0b048c98cb50dbd4fe4ebffeb93d755.jpg

Moim zdaniem najlepsze paliwo do MPM i w zasadzie każdego dolniaka to zrębka wymieszana z węglem orzech 2 - obojętnie jakim - może być nawet Marcel. 

Spróbujcie takich śmieci z drewutni ( drobnych kawałków drewna) wymieszanych z węglem wrzucić i zobaczycie jak to się pali?

Rębak do grubszej zrębki z workowaniem - by ładnie schła i worki wchodziły na raz do kotła - no i trochę węgla. Paliwo pierwyj sort - to najlepsza opcja.

Zrzyny też można przez rębak przepuścić i zamiast potem deseczki w kotle układać - to wrzucić łopatę węgla i na to worek zrębki - i ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no takie drewno to jest prima sort-  krótkie i w miare grube i suche .

skąd to bierzesz od jakiegoś stolarza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpad z produkcji palet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to teraz wiadomo czemu taka cena , w paletach jest taki przemiał że musi ci to podeschnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mikkei tak świerzutkie jest, ale przy takiej drobnicy 2 m-ce w przewiewnym miejscu wystarczy jak tylko od góry przykryte. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, hamis napisał:

No to trochę mi namieszaliscie w glowie. Z tego wychodzi, ze chyba jednak odpuszczę sobie budowe drewutni. Za duzo zabawy z przygotowaniem, suszeniem itp.

Jakieś drewno do kotła na rozpałkę musisz mieć,nikt nie mówi że nie masz kupować tego buka.Jeżeli masz wolne fundusze i sam widzisz że drewno już gotowe do palenia bez dodatkowych prac,to jak najbardziej zrobić drewutnie i przechowywać jakąś ilość.Może kupisz sobie jakieś inne drewno do suszenia i opalania w kociołku w cieplejsze zimowe dni.Samym drewnem w tej cenie palić sie za bardzo nie opłaca,bo nabiegasz się do kotła niepotrzebnie,a sam węgiel lub dodatek węgla do drewna zawsze będzie sie spalał dłużej.Piecuch dobrze Ci radzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupuję takie zrzyny brzozowe z suszarni od producenta mebli po 130zł za mp.

Używam tego z wiórkami sosnowymi do rozpalania i rozgrzewania kotła przed zasypaniem węgla.

Mają bardzo dużego kopa.Jeżeli ktoś ma sporo wolnego czasu żeby chodzić co kilka godzin do kotłowni to można takim paliwem z powodzeniem ogrzewać dom.

 

IMG_20201013_163702.jpg

IMG_20201013_195101.jpg

IMG_20201013_163654.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Panowie A klepka z odpadem tartacznym  bukowa  sezonowana ok roku nada się do palenia w mpm ds18  chodzi mi o wilgotność  jest to odsć cienki materiał  myśłę że powinno być ok  Co myślicie ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nada się. Drobne drewno szybko schnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie dobrze poukładane to nawet nie zawiesi się, w przeciwieństwie do grubszych kawałków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No najgrubsze kawałki to ok 10x10 x20 a tak to większość to klepki bo to odpad przy produkcji parkietu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to nie wybrzydzaj i bierz wszystko co jest do kupienia za rozsądne pieniądze. Może się okazać ze drugiej szansy na takie zakupy nie będzie, albo bedzie trudniej i drożej coś kupić. Sporo osób zacznie szukać tańszych alternatyw na drogi i coraz droższy węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2020 o 09:51, hamis napisał:

Mam do was pytanie: co sądzicie o paleniu w MPM (17-19) zrzynami bukowymi tego typu.

Zrzyny suszone w suszarni, można kupić za 140zł/1,5mp (worek)

Kilka dni temu wziąłem od tego dostawcy na próbę drewno dębowe, suszone i jest petarda - 6-8h na jednym załadunku. Ale cena 280zł/mp...

Palenie oczywiście z buforem, więc ponad 80 na kociołku...

 

IMG_20200427_115754--Kopiowanie-.png

Mam do kupienia właśnie takie zrzyny w dobrej cenie  tylko mokre ile to musi schnąć ułożone na paletach i przykryte ?? Ok roku wystarczy ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zrzyny bukowe w przewiewnym miejscu,ułożone na paletach,a nie w worku. Ok rok przy takiej "granulacji".

Zrzyny sosnowe polecam poskładać z większymi przerwami i w miejscu dość dobrze zadaszonym, bo to miękkie drewno. Wyschną w kilka miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja informacji z pierwszego postu w tym temacie 😉

Zrzyny sprawdziły się idealnie jako rozpałka/domieszka do węgla. Niestety obecnie cena 230zł/worek (~1,5mp) a i tak niedostępne w sprzedaży (wszystko wykupione po styczniowych/lutowych wichurach)

Dąb suszony był po 280zł/mp, obecnie 450zł/mp. Na zapisy, miesięczny czas oczekiwania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.