Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Setlans Selvan 11 kW - zalety, wady, spostrzeżenia


emigrant

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, PI-314 napisał(a):

i lepiej mieć zapas mocy w razie czego a że po setlansie 11 następny to 15 więc zaproponował 15kw. 

Nie wiem kiedy? I czy w ogóle wykorzystasz ten zapas mocy? ale chciałeś mieć zapas to masz, a sprzedawca ma większą prowizje od droższego kotła - stąd te jego stwierdzenia i "fachowe doradztwo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PI-314 napisał(a):

15 kw było kupowane ponieważ fachowiec w sklepie wyliczył że 1kw ma starczać na 10m więc wyszło mu 10kw ale stwierdził  że te wartości na piecu są zaniżone i lepiej mieć zapas mocy w razie czego a że po setlansie 11 następny to 15 więc zaproponował 15kw. 

Fachowiec... Na tak chaupę będzie potrzeba może 4,5 kW w mrozy średniodobowo. Ale co tam, niektórych stać na marnotrastwo opału.  Tona w te czy we wte...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor dobra rzecz ale kosztuje sporo i to największy minus bufora.

A co do mocy pieca to poprzedni kopciuch miał moc 13kw i w sprawdzał się całkiem nieźle więc z jednej strony nie przeszkadzało mi tłumaczenie sprzedawcy że lepiej mieć 15 i palić spokojnie niż 11 i ganiać piec bo nie będzie dogrzewał.

Różnica w cenie to 200pln i to 11 była droższa bo 15 była ze starej dostawy w starej cenie (nową cene sprawdzałem u innego dystrybutora i tam faktycznie piec był droższy o 1000pln).

I trzeci powód to taki że mam strych który mam w planach zagospodarować i wtedy ze 100m do ogrzania robi się 200m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem nowy na forum ale przeglądałem wcześniej różne tematy.

Będę wymieniał stary kocioł ponieważ zaczął przeciekać w tamtym roku i potrzebuje kilku porad.

Sytuacja obecna: 20sto letni kocioł SAS23kw górno-dolny, instalacja grawitacyjna dwururowa i pompka, kiedyś grzejniki żeliwne teraz aluminiowe. Dom lata 80te, 12mx11m, sutereny niskie ogrzewane sporadycznie 2 grzejniki, piętro 5grzejników plus 9m2 podłogówki, poddasze 5grzejników, 1drabinka i 4m2 podłogówki. Zbiornik CWU 500litrów z podłączonymi solarami. Dom został ocieplony 10cm styropianu, poddasze wełna 20cm. Moc kotła po ociepleniu domu obliczona na stronie C.W. to 15,1kw.

Nowy kocioł zakupiony na wiosnę setlans selvan 15kw, bufor AE PSM 500 litrów. 

Od kotła na poddasze podczas remontów poprowadziłem rurę stalową 1cal do naczynia i przelew też 1cal. Naczynie na poddaszu pod sufitem. Ładowanie bufora chcę zrobić grawitacyjno-pompowe wg schematu nilsana. Jaka wysokość naczynia przelewowego musi być przy tym układzie? Czy różnica wysokości kotła i buforu 20cm wystarczy do poprawnej pracy na grawitacji?

Podłogówki zasilone zamiast starych grzejników a na powrocie zawór RTL. Na jednym grzejniku założona głowica termostatyczna a reszta bez. Zasilanie instalacji CO i CWU chcę wpiąć od góry bufora na trójniku i dać osobne pompy. Na CO zawór trójdrożny termostatyczny afriso ATM763. Pompkę CO z autoadapt a na CWU zwykłą. Narysowałem schemat. Na co zwrócić uwagę? Czy CO i CWU z jednego trójnika to dobry pomysł? Czy trzeba stosować zawory zwrotne? Czy zasilania i powroty brać z różnych wyjść bufora?

Proszę o analizę schematu i uwagi.

Pozdrawiam.

 

 

bufor-schemat-nilsan.jpg

IMG_20221102_200321.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.10.2022 o 08:15, PI-314 napisał(a):

kw było kupowane ponieważ fachowiec w sklepie wyliczył że 1kw ma starczać na 10m więc wyszło mu 10kw ale stwierdził  że te wartości na piecu są zaniżone i lepiej mieć zapas mocy w razie czego a że po setlansie 11 następny to 15 więc zaproponował 15kw. 

to tak samo jak teraz doradzają pompy ciepła - debile...... tak samo wyliczają.

A jesli liczysz przez głupią stronę ciepło własciwe wychodzi ci moc 7kw zamist 15kw na dom 170m2 i tak powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Setlans  Selwan 15  po kilku rozpalaniach każde według innej metody miałem cała kotłownię i piwnice dymu.  miałem go dość. Ale po co człowiekowi głowa. Zrobiłem mu kanał oddymiający - klapkę pomiedzy  paleniskiem i kanałem dymowym Kilka godzin roboty, trochę narzędzi typu flex duży i mały, spawarka i jest. Kotłownia bez dymu, rozpala się bardzo dobrze i jak się rozpali przełaczam na spalanie dolne i sobie fajnie gwiżdże. jak ładuję rewno także odchylam klapkę i nic się nie dymi do kotłowni. Polecam bo tego kanału nie mają ani 15 ani 11,  a kanał fabryczny to nieporozumienie. Oczywiście wywaliłem - nie wkładałem tej blachy zmniejszającej komorę spalania. Jak ktoś zainteresowany to opiszę jak to zrobić i dodam zdjęcia, Szkoda, że nie robią tego fabrycznie bo to całkiem fajny piec tylko joby człowiek rzuca jak w nim rozpala.  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Salem napisał(a):

Setlans  Selwan 15  po kilku rozpalaniach każde według innej metody miałem cała kotłownię i piwnice dymu.  miałem go dość. Ale po co człowiekowi głowa. Zrobiłem mu kanał oddymiający - klapkę pomiedzy  paleniskiem i kanałem dymowym Kilka godzin roboty, trochę narzędzi typu flex duży i mały, spawarka i jest. Kotłownia bez dymu, rozpala się bardzo dobrze i jak się rozpali przełaczam na spalanie dolne i sobie fajnie gwiżdże. jak ładuję rewno także odchylam klapkę i nic się nie dymi do kotłowni. Polecam bo tego kanału nie mają ani 15 ani 11,  a kanał fabryczny to nieporozumienie. Oczywiście wywaliłem - nie wkładałem tej blachy zmniejszającej komorę spalania. Jak ktoś zainteresowany to opiszę jak to zrobić i dodam zdjęcia, Szkoda, że nie robią tego fabrycznie bo to całkiem fajny piec tylko joby człowiek rzuca jak w nim rozpala.  

Jak nie problem to wrzuć tu parę fotek

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosiłem żebyś wrzucil tu parę fotek i czekam.Chyba że każdemu zainteresowanemu przesylasz na priv za drobną opłatą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku miesiącach używania setlans selvans 15 z czystym sumieniem mogę powiedzieć że drugi raz tego gów.. bym nie kupił. Nauczyłem się rozpalać, założyłem miarkownik ciągu co jest bardzo dobrą rzeczą ale nie da się do tego pieca dołożyć opału bez dymienia, nie pomaga otwieranie górnych drzwiczek ani przełączanie na krótki obieg. Można niby przerabiać piec na wzór setlansa 21 który ma klapkę oddymiającą ale nie o to chodzi żeby poprawiać fabrykę. Nie każdy umie spawać i nie po to kupuję piec w sklepie żeby potem przy nim siedzieć z młotkiem i przecinakiem. A i jeszcze jedno przy wybieraniu popiołu w czasie palenia się w piecu dym także leci do kotłowni przez klapkę w drzwiczkach załadowczych. Więc wybranie popiołu możliwe jest w zasadzie tylko po wygaszeniu pieca no chyba że ktoś chce mieć wędzarnie. Piec jest beznadziejny. Jeśli ktoś chce mieć zwykły piec bez buforów i wyciągów kominowych to stanowczo nie polecam a nawet odradzam zakup setlansa 15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o tym mówie że jak kupuje piec to chciałbym aby on działał a nie żebym jeszcze musiał wydać 3 razy tyle na bufor i wyciąg żeby mieć eko piec. Stary kopciuch działał bez nawiewów, wyciągów i bez prądu. Taki piec chciałem aby bez prądu działał jak trzeba. Mam piec olejowy z pompką wody ale potrzebowałem alternatywnego źródła ciepła do którego nie trzeba prądu i do którego nie będę musiał kupować bufora za drugie tyle co piec. Setlans 15 działa ale jest to niedopracowany piec który kopci przy dokładaniu opału 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PI-314 napisał(a):

Po kilku miesiącach używania setlans selvans 15 z czystym sumieniem mogę powiedzieć że drugi raz tego gów.. bym nie kupił. Nauczyłem się rozpalać, założyłem miarkownik ciągu co jest bardzo dobrą rzeczą ale nie da się do tego pieca dołożyć opału bez dymienia, nie pomaga otwieranie górnych drzwiczek ani przełączanie na krótki obieg. Można niby przerabiać piec na wzór setlansa 21 który ma klapkę oddymiającą ale nie o to chodzi żeby poprawiać fabrykę. Nie każdy umie spawać i nie po to kupuję piec w sklepie żeby potem przy nim siedzieć z młotkiem i przecinakiem. A i jeszcze jedno przy wybieraniu popiołu w czasie palenia się w piecu dym także leci do kotłowni przez klapkę w drzwiczkach załadowczych. Więc wybranie popiołu możliwe jest w zasadzie tylko po wygaszeniu pieca no chyba że ktoś chce mieć wędzarnie. Piec jest beznadziejny. Jeśli ktoś chce mieć zwykły piec bez buforów i wyciągów kominowych to stanowczo nie polecam a nawet odradzam zakup setlansa 15.

Masz za słaby ciąg kominowy. Jak masz zawirowacze to je wyjmij. U mnie co prawda w innym kotle ds mogę mieć otwarte dolne i środkowe drzwi i się nic nie kopci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślisz że jaki teraz kociol możesz sobie kupić?Ja też miałem kopciucha i też wcale nie dymil ale przyszło co naszło i trzeba było zmienić.Jak podkładam w trakcie palenia to dymi ale jak na sam żar to jeszcze ujdzie.Kazdy kocioł który teraz kupisz jest z grubsza według tego samego schematu.Jestes pewien że przy innym nie miałbyś tych problemow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe wypusty 11 kW i 15 kW chyba też już mają klapkę oddymiającą. Pytanie, czy ona działa, jest efektywna? Pewnie kupiłeś jeszcze stary model bez tej poprawki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież już w tym temacie ktoś kupił 15 kW i jest klapka oddymiająca. Nawet chyba fotki są. U mnie w lokalnej Mrówce stoi 11 kW i 15 kW jeszcze stary model bez klapki.

edit:

Jednak nie, to 21 kW. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie czekamy na te foty bo się jakos nie kwapi je wstawic

44 minuty temu, PI-314 napisał(a):

Ponoć selvans 21 ma już klapkę oddymiającą komorę czyli setlansy 11 i 15 są po prostu niedopracowane. Może inni producenci lepiej rozwiązali ten problem.

Nie tyle niedopracowane co 21 wyszedł najpóźniej więc miał już choroby wieku dziecięcego wyeliminowane.Te 11 i 15 co stoją na składach są pewnie starszego wypustu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów, dziś uruchomiłem pierwszy raz selvana 15kW. Piec zamontowany z zaworem 4D ochraniającym powrót, ładuje bufor 550 litrów i będzie grzał 300l bojler ale to dopiero jak zamieszkam w nowym domu obecnie jest na etapie wykańczania. 

W piecu rozpaliło się bez najmniejszych problemów drobnymi kawałkami sosnowego drewna. Wcześniej wyjąłem blachę ograniczającą palenisko i jeden zawirowywacz. W piecu dosyć szybko udało się osiągnąć 65 stopni i ładować bufor itd. Do kotłowni dym cofnęło tylko raz kiedy dysza ceramiczna przysypała się kawałkami drewna.

Mam pytanie do jakich temperatur udaje Wam się zagrzać ten model pieca?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na setlansie 15 miałem 89max ale bardziej bałem się go grzać bo nadal nie mam pojęcia jak go awaryjnie ostudzić a i chyba w instrukcji czy na tabliczce jest maksymalna temperatura pracy 85 stopni.

 

Co do klapki oddymiającej to myślę że:

po zdjęciu tych ozdobnych blach z drzwiczek mamy dostęp do kołnierza otworu załadowczego i otworu dymowego. Teoretycznie wystarczy nawiercić otwory w kołnierzach a potem wspawać ramkę z klapką którą będziemy otwierać i zamykać w razie potrzeby. W ten sposób otrzymujemy klapkę oddymiającą albo zwykły piec kopciuch górnego spalania

IMG_20221121_183722.thumb.jpg.a090b225c845e8eb03d36421de276f26.jpgJa na setlansie 15 miałem 89max ale bardziej bałem się go grzać bo nadal nie mam pojęcia jak go awaryjnie ostudzić a i chyba w instrukcji czy na tabliczce jest maksymalna temperatura pracy 85 stopni.

 

Co do klapki oddymiającej to myślę że:

po zdjęciu tych ozdobnych blach z drzwiczek mamy dostęp do kołnierza otworu załadowczego i otworu dymowego. Teoretycznie wystarczy nawiercić otwory w kołnierzach a potem wspawać ramkę z klapką którą będziemy otwierać i zamykać w razie potrzeby. W ten sposób otrzymujemy klapkę oddymiającą albo zwykły piec kopciuch górnego spalania.

Tu gdzie leży łańcuszek można nawiercić otwory lub wyciąć kawałek kołnierza a potem zaspawać to miejsce ramką z klapką. Niestety jestem manualnym beztalenciem i nie umiem spawać więc nie jestem w stanie tego wykonać ale myślę że pomysł jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2022 o 21:53, Salem napisał(a):

Setlans  Selwan 15  po kilku rozpalaniach każde według innej metody miałem cała kotłownię i piwnice dymu.  miałem go dość. Ale po co człowiekowi głowa. Zrobiłem mu kanał oddymiający - klapkę pomiedzy  paleniskiem i kanałem dymowym Kilka godzin roboty, trochę narzędzi typu flex duży i mały, spawarka i jest. Kotłownia bez dymu, rozpala się bardzo dobrze i jak się rozpali przełaczam na spalanie dolne i sobie fajnie gwiżdże. jak ładuję rewno także odchylam klapkę i nic się nie dymi do kotłowni. Polecam bo tego kanału nie mają ani 15 ani 11,  a kanał fabryczny to nieporozumienie. Oczywiście wywaliłem - nie wkładałem tej blachy zmniejszającej komorę spalania. Jak ktoś zainteresowany to opiszę jak to zrobić i dodam zdjęcia, Szkoda, że nie robią tego fabrycznie bo to całkiem fajny piec tylko joby człowiek rzuca jak w nim rozpala.  

Prosta przebudowa - kanał oddymiający i jednosześnie służacy do rozpalania pieca. Zrezygnowałem z wiercenia otworów gdyż nie jest łatwo wiercic ręczna wiertarką blachę 6 mm, cięcie flexem dużym i małym  jest prostsze. Wymiarowanie  jest dość przypadkowe akurat tak się ucięło. Kanał jest chyba podobny do pieca 21 kw  - jak go tutaj teraz widziałem. Zamiast obrotowej klapki mozna przyłożyć płaską grubą blachę z dospawanym uszkiem by przesuwać pogrzebaczem bo to będzie gorące i może byc to szczelniejsze niż klapka. Palę już kilka dni i nie widzę by to jakoś przeszkadzało. Rozpalam jak w starym piecu czyli układam rozpałkę na to drobniejsze drewno i potem grubsze, jak się rozpali  czyli zrobi warstwa żaru w komorze zamykam klapkę i przełączenie na dolne spalanie. Nie ruszałem tej klapki z krótkim wylotem bo niepotrzebne, ale można poeksperymentować. Jak dokładam otwieram klapkę i po chwili otwieram drzwi komory załadowczej. Scianki tego zrobionego kanału są z blachy 5 mm akurat taką miałem ze starego pieca. Robota na kilka godzin ale opłaca się - kotłownia już nie jest krematorium i bardzo szybko i skutecznie się piec rozpala. Kiedyś zostawiłem go na niższej temperaturze i zrobiło się trochę smoliście, otworzyłem klapka i pozwoliem na mocne palenie i smoła została wypalona tak w kanale dymowym jak i komorze spalania.   Dodam jeszcze że wywaliłem tę blachę ze środka - nie wkładałem jej wcale, wywaliłem też te blachy osłonowe z drzwiczek bo tylko można sobie nimi ręce pokaleczyć i przeszkadzają w ustawieniu drzwiczek. Zrobiłem z nich brytfannę na popiół Jakby jakieś pytania odpowiem . proszę się nie śmiać z moich spawów bo to amator robił  ale jak działa to skuteczne, to przecie nie na wystawę.                                                                         mój mail jakby co:    [email protected]

IMG_4364.JPG

IMG_4365.JPG

IMG_4366.JPG

IMG_4370.JPG

W dniu 20.11.2022 o 16:21, carol2000 napisał(a):

nie sądzę, ostatnio widziałem w sklepie 15 kW i niestety nie miał. Samemu trzeba zrobić a użytkownik Salem nie chce zdradzić swojego patentu 🙂

niżej są zdjęcia i opis . Pozdrawiam .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz wpadliśmy na ten sam pomysł tylko ty to już wykonałeś i sprawdziłeś że działa a ja tylko narazie w fazie pomysłu jestem i raczej tego nie wykonam bo jak pisałem jestem manualnym beztalenciem i na dodatek nie umiem spawać. 

Czy nie dymi ci się z miejsca gdzie ten pręt wchodzi w dorobioną obudowę? 

Klapka jest obracana, przesuwana czy uchylana a może jeszcze jakiś inny sposób otwierania ma bo patrzę na zdjęcie i nie widzę w jaki sposób się ją otwiera, wiem że tym prętem z czarną rączką ale nie widać jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze widzę że klapka jest wstawiona tylko w kolnierzu drzwiczek ?Bo na wysokości komory spalania chyba nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.