Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Setlans Selvan 11 kW - zalety, wady, spostrzeżenia


emigrant

Rekomendowane odpowiedzi

No wlasnie tylko jak to sie bedzie mialo do tego ze ktos zglosil  kociol na drewno a bedzie chcial dodatek na wegiel?Wydaje mi sie ze w obecnej sytuacji nikt tego chyba nie bedzie sprawdzal 

 

 

Czekamy na "Pellet 3000+" i "Drewno 3000+" a potem "Gaz 3000+" (kolejnosc dowolna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 15.07.2022 o 20:36, emigrant napisał:

Niestety po 5 latach naczynie od środka zgnite/mocno zardzewiałe(to już kolejne). Tona łuszczącej się rdzy i jeszcze gratisowo coś tam zakwitło, jakieś glony. Muł jakiś był. Nie wiem skąd ten muł. Woda przechodzi przez 2 filtry 90 mikronów i drugi piankowy 5 mikronów.

Dobrze, to sobie sam odpowiem. Może komuś to się przyda. Ten muł to tlenek glinu. W instalacji CO powstaje w wyniku korozji elektrochemicznej miedzi i aluminium. Przyjmuje postać takiego piasku, który krąży w instalacji i osadza się w różnych miejscach. Tylko mnie zastanawia jakim cudem on przywędrował na górę do naczynia wyrównawczego. Tak to jest jak się ma grzejniki aluminiowe, rurki miedziane i brak inhibitora korozji... 

Edytowane przez emigrant
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam forumowiczów.

Parę dni temu zainstalowałem selvana 15kw. Zrobiłem próby, przepaliłem. Dzięki waszym poradom opanowałem rozpalanie, choć nie było łatwo. Wyrzuciłem, zawirowywacze i blachę z komory. Przy rozpalaniu otwieram dolne drzwi, a gdy się rozpali podaje powietrze klapką przez zasyp. 

Ogólnie pali się dobrze, ale gdy temperatura jaką osiągam to ok.55 stopni, raz nałożyłem więcej niż połowe komory, to było 65, ale osiągana pozwoli. Mam wrażenie, że  coś go blokuje. Cug jest dobry, komin 10 metrów,  słychać jak huczy przy rozpalaniu. Palę sosną, którą trzymałem 2 lata pod wiatą. Jak już się rozpali to wkład się nie kisi, jest ogień i żar. Może drewno nie do końca wysuszone? Palę bez bufora i w sumie taka temperatura mi odpowiada, bo kocioł nie nagrzewa się szybko i nie drewno się nie kisi.  Pytanie jak się będzie palić, gdy przyjdą mrozy. Proszę o porady;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze nie tyle blokuje co ucieka do komina?załoz jakis termometr zeby spaliny zmierzyc.Jak dobry cug to wstaw zawirowywacz albo przynajmniej jeden na górną polke.Jakas ochrona powrotu czy tradycyjny golas,ile metrow do ogrzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj było lepiej, założyłem dwa zawirowywacze, przy rozpalaniu miałem otwarte dolne drzwi a górna klapka zamknięta. O dziwo nie puścił dymka. Później zamykam dół i otwieram górną klapkę i jest ok ( poza dokładaniem, wtedy puszcza dym). Gdy się mocniej rozpaliło ustawiłem czopuch na jeden ząbek no i w miarę szybko dobił do 75 stopni. Także jest nadzieja, że coś z tego palenia będzie.

Prosty kocioł, ale palenie skomplikowane i na początku podnosi ciśnienie. Gdyby nie forum, to chyba bym go na złom wywalił albo zaczadził w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To otwieraj bo pomaga,mniej się dymi.Z czasem wykruszy ci się cegła i powiększy otwór,wtedy będzie jeszcze lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba też pamiętać że przy grubszym drewnie jest mniejsza moc niż przy drobnym,także jak będziesz miał problem porąb bardziej drewno

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Forumowiczów

Panowie. 

Ja kupiłem Selvana 15 kW, zamówiłem w lutym, przyjechał w kwietniu. Zamontowany 2 tygodnie temu. Jestem po 2 rozpaleniach ( nie czytałem jeszcze tego wątku na forum) i myślałem, że się uduszę, wypier.... go na złom i zadzwonię do producenta żeby go zabrali w piz.. Ale po przeczytaniu Waszego całego wątku widzę, że jest nadzieja i może jakoś się uda toto rozpalić. Ogólnie dzięki za porady, to bardzo ważne dla kolejnych użytkowników. 

Edytowane przez Piterro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piterro Pierwszą rzeczą jest wyjęcie zawirowywaczy...

Kolejna przełączenie kocioł na krótki obieg...(palimy nań załóżmy do 50'c)później zmieniamy na obieg długi...

Następna otwarcie czopucha na max..(uszczelnienie połączenia kocioł- komin)

Rozpalanie bardzo drobnymi,powiedzmy 1x1cm(garść,dwie) wiórkami przy samym wlocie przegrody (można podłożyć trochę papieru lub kartonu, jeżeli takowe posiadamy)

Podpalamy palnikiem na kartusze lub palnikiem na butlę gazową ... 

Jak złapie cug...podkładamy więcej drewna(najpierw drobne 2x2cm,3x3cm)później grubsze....

Otwierając górne drzwiczki najpierw zamykamy dolne drzwiczki i klapkę miarkownika(jeżeli takowy mamy)

Powodzenia....

Jeszcze jest jeden" chwyt "ale to w ostateczności....

 

Edytowane przez krzych13
  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzych właściwie wszystko napisał. Podstawa to rozpalać przy samym palniku. Rozpalam gazetą, kawałki kartonu i drobna kora sosnowa. Potem grubsze kawałki i się pali. Nie mam otwartej klapki na dole, tylko całe drzwiczki, wtedy powietrze idzie prosto na palnik. Jak już się rozpali do ok. 40 stopni zamykam dół i otwieram na maksa klapkę w zasypie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam eko podpalki,jedna rolka wystarczy żeby rozpalić szczapy,na to od razu układam grubsze.Mozna też jeden zawirowywacz przeciąć na pół (w poprzek) i po jednej połówce wrzucić na półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie. Tak zrobię. Dam znać. Niby sprawa drobna ale uciążliwa. Miałem kocioł bezklasowy przez 13 lat który robił fachowiec starej daty i zapierdzielal aż miło. 10 min i kaloryfery bardzo ciepłe. Dodam że mam wkłady ceramiczne 24x24 cm, komin ok 8 m. Więc cug jest rakieta. Wszystko czyste. Dom parterowy z poddaszem użytkowym.  Widzę, że rozpalalem za daleko od palnika i zbyt grube kawałki brzozy. Teraz zrobię jak radzicie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozpalam tak ,to mój filmik,ale kocioł mpm

https://youtu.be/60br-11sErE

Edytowane przez maronka
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
6 godzin temu, lampik1 napisał:

Witam, ktoś jeszcze może się pochwalić Setlansem Selvanem bo wlasnie planuje zakup:)

Znaczy kupujesz/zamówiłeś czy jeszcze się zastanawiasz?bo tak od ręki to chyba nie kupisz

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.