Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Setlans Selvan 11 kW - zalety, wady, spostrzeżenia


emigrant

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, czy Δ p-v (regulacja wg zmiennej różnicy ciśnień) może poprawnie pracować w układzie otwartym? Pompa na zasilaniu za zaworem 4D. Na 10 grzejników mam 3 z termostatami. Chodzi o to, że ja na kotle zimą trzymam 75-80 stopni. Pompa LFP 25/40 chodzi na 3 biegu(60W) i to jest dość szybki ruch wody, ale szumów nie słychać. Woda jest dość szybko odbierana z kotła - przydatne jak czasami podgotuje wodę w kotle, rzadko, ale zdarza się. Tutaj oszczędzania na opale nie ma . Bardziej, żeby pozbyć się energii cieplnej z kotła na grzejniki w okresach przejściowych, czy "łagodnej" zimie, żeby nie kisić opału. @sambor Twoim zdaniem pozostać przy pompce stałoobrotowej 2-3 bieg, czy mimo wszystko lepiej się sprawdzi pompa z regulacją zmiennej różnicy ciśnień? Na razie abstrahując od poboru mocy i oszczędności na rachunkach. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samborChciałem kupić Wilo Yonos Pico, ale wypuścili nowy model bez 3 biegów -  napisałem w #475 poście. Starego modelu już nie ma w sprzedaży. 

 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor Chcę wywalić starego LFP co wpieprza 60 wat i dać Wilo Yonos Pico. Te nowe Wilo nie umieją już 3 biegów. Jest tylko Δ p-c(regulacja wg stałej różnicy ciśnień) i Δ p-v(regulacja wg zmiennej różnicy ciśnień). Dlatego pytałem, czy instalacja w układzie otwartym i kotłem na paliwo stałe będzie działać poprawnie z Δ p-v?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor Ja nie pytałem, czy będzie działać. Tylko, czy będzie działać poprawnie w układzie otwartym. Czy Δ p-v nie wymaga układu zamkniętego, ciśnieniowego. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O taką mi odpowiedź chodziło. Dzięki.  BTW, mam Wilo Yonos Pico ten poprzedni model na krótkim obiegu kotłowym. Jak nie kupię nowej pompy to zamienię Wilo z krótkiego obiegu z LFP od CO. LFP z 60 W skoczy na niecałe 30W na I biegu, bo na krótkim wystarczy pierwszy bieg a Wilo z C1 - 6W pewnie skoczy na 15-20 W. Nie wiem czemu tego od razu nie zrobiłem. Pewnie nie chciało mi się odkręcać LFP...

W piątek się okaże jak przyjedzie separator zanieczyszczeń. Jaki on ma rozstaw przyłączeniowy, bo mam ciasno. Jak się nie zmieści między pompką CO a filtrem skośnym to będę musiał kupić nową pompkę 130mm a LFP 180 mm wywalić. 

@sambor To jeszcze jedno pytanie. Jak to jest z tymi automatycznymi, pływakowymi odpowietrznikami na grzejnikach w układzie otwartym? Mam zamiar je powyrzucać i dać zwykłe ręczne. Niby pompa CO jest na zasilaniu i nic nie powinno się dziać, ale chyba nie do końca tak jest? 

image.thumb.png.6f3a1bcae18eba7fc9f658d0770f040b.png

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jarek2176 Pompę elektroniczną z możliwością ustawienia stałej prędkości obrotowej tzw. z biegami I II III. Najlepiej, żeby pompa miała wał metalowy(stal nierdzewna) a nie plastikowy/ceramiczny - budżetowe pompy. 

@sambor Jakieś argumenty? Ogólnie chyba żaden automat nie nadaje się do układu otwartego. Przy szybkim przepływie może być zasysane powietrze przez taki automat nawet jak pompa jest na zasilaniu. Niepotrzebne napowietrzanie wody. Zgadza się? Będę jutro demontował i czyścił wszystkie grzejniki z megnetytu, więc powywalałem przy okazji te automaty pływakowe i wstawie zwykłe, ręczne odpowietrzniki. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.06.2022 o 15:55, emigrant napisał:

Kurdę... co to Wilo odje.... Nie da się już kupić Yonosa Pico, gdzie można było ustawić stałą prędkość obrotową. W to miejsce dali odpowietrzanie pompki. Tak sobie myślałem, żeby wymienieć starego LFP co żre dużo prądu na Wilo Pico. A tu takie jaja. Aktualnie Wilo Yonos Pico nawet nie nadaje się do krótkiego obiegu kotłowego, gdzie powinna być stała prędkość obrotowa na najniższym biegu.  

Co nic nie mówicie, że wyszedł nowy model Wilo Yonos Pico Plus, następca tego starego 2.0. Ma 3 biegi i pokazuje przepływ. Nowość, więc nie każdy go ma na sklepach, czy w hurtowniach. Onninen już ma https://onninen.pl/produkt/WILO-Pompa-Wilo-Yonos-PICO-PLUS-25-1-4-180-uniwersalna-pompa-obiegowa-4257477,320063  U nich chore ceny czasami, więc nie ma co się sugerować ceną od Onnien. 

image.png.1c69abafa539099d3b84aa3087f1d211.png

Przyjechał separator zanieczyszczeń Fernoxa. Pierwsze wrażenie robi bardzo dobre. Bardzo masywny, grubościenny, ciężki, ale kompaktowy. Obudowa mosiężna a w środku ten separator z nierdzewki blachy. W sumie tutaj nic nie może być magentycznego, bo jest magnes neodymowy. Wygląda jakby miał pracować przy ciśnieniu 100 barów. Wersja z GW 1". Takie coś każdy powinien mieć u siebie w instalacji. Bez względu, czy to układ zamknięty, otwarty, czy grzejniki, albo podłogówka. Mój błąd, że tego nie mam od dawna... Niestety muszę kupić nową pompkę, bo przyłącze separatora jest za szerokie. Musi być teraz pompka 130 mm, więc zyskuję 50 mm przestrzeni, więc wejdzie separator z dużym luzem między pompką a filtrem skośnym. 

Kilka fotek:

 

IMG_0953.thumb.JPG.832857ffda5877aecf9ed683a619a59c.JPGIMG_0952.thumb.JPG.0984ee6d1e16e97dd1ecf5159cf3aba8.JPGIMG_0951.thumb.JPG.ce83e73e8461ec4be213016eccf367b3.JPGIMG_0950.thumb.JPG.a7b3bff9e458b617acead04903e9b13c.JPGIMG_0949.thumb.JPG.7b10cb907d3e9173b8d3f891ad27693a.JPGIMG_0948.thumb.JPG.de398d87d8c067e8c34bd4e3f628539b.JPGIMG_0947.thumb.JPG.c837202aef730622f52cce3d898a3f21.JPGIMG_0946.thumb.JPG.63029fc7cc67816bac14b1fa5d5ee3c8.JPGIMG_0945.thumb.JPG.1ce0b85357d251319566c704eaa41a9e.JPGIMG_0944.thumb.JPG.6a1491922015dea6be6b37fa6e8a0b46.JPGIMG_0943.thumb.JPG.fca0be238ac0990487ad89a1d4d8a511.JPGIMG_0942.thumb.JPG.d31235680e83057b941304c02c8fbd4a.JPGIMG_0941.thumb.JPG.e7e79ad78bb4f083cf23549c3421352d.JPGIMG_0940.thumb.JPG.7e1f177cef84901c25e92e6444dd87aa.JPGIMG_0939.thumb.JPG.71656c4ec06ad0e54149fa7b884dc2dd.JPG  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecicie jakieś wysokiej jakości izolację termiczną do rurek miedzianych w kotłowni? Nie polecam izolacji kauczukowej. Mija 2 lata i cała izolacja stwardniała od wysokiej temperatury. Cała się kruszy. To się kompletnie nie nadaje. Poza tym od samego początku się nie nadawała - przepuszcza dużo ciepła. Kiedyś to już pisałem, moim zdaniem izolacja kauczukowa jest dobra do chłodnictwa, żeby nie wykraplały się skropliny na rurkach. Jako ocieplenie do rur grzewczych totalna pomyłka. Chyba, że to do pompy ciepła, gdzie woda ma max 35 stopni. Nie do kotła na paliwo stałe, gdzie temp. są i po 80 stopni.  

Takie coś ktoś z Was stosował? https://sklep.centrumizolacji.com.pl/pl/p/Steinonorm-310-otulina-PUR-w-oslonie-PVC/261 Nawet są kolanka https://sklep.centrumizolacji.com.pl/pl/p/Steinonorm-375-izolacja-PUR-na-kolna-hamburskie-z-plaszczem-PVC/802

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo wełna https://sklep.centrumizolacji.com.pl/pl/p/Rockwool-800-otulina-z-welny-mineralnej%2C-skalnej/988  To będzie chyba najbardziej rozsądny wybór. Grubość ścianki 3 cm będzie optymalna. 

ps. Dalej ustawiona jest ta idiotyczna 1 godzina na edycję postu... 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

co szanowne grono myśli o takim rozwiązaniu ochrony powrotu,jest to gotowy zestaw do pieca MPM

Zestaw obejmuje :

  • Zawór antykondensacyjny Barberi 55 °C
  • Pompa DAB Evosta 40-70/180
  • Kształtki mosiężne oraz rurę stalową

https://www.fuego.pl/media/products/353a48727dd9bea69c9f2027fcfd1678/images/thumbnail/big_mpm-ua55-2.png?lm=1615485057

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Kilka kształtek, zawór 3D stałotemperaturowy, rura docięta i pompa obiegowa. Wszystko poskręcane. Nic tu nie ma autorskiego, czy odlanego specjalnie pod ten zestaw. Takie coś można zrobić samemu a nie płacić nie wiadomo jakie pieniądze za ten zestaw, który tylko pasuje do MPM i który został skręcony z myślą o ładowaniu bufora. Z tego co pisałeś nie masz bufora, więc grzanie bezpośrednio instalacji lepiej robić poprzez zawór 4D z pompką na powrocie tego zaworu jako ochrona.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, Wilo Yonos Pico Plus na rynek polski nie będzie dostępny w rozstawie 130 mm. Żeby zmieścić separator zanieczyszczeń to muszę, albo zmienić pompkę 180 mm na 130 mm, albo wywalić filtr skośny przed pompką i zastąpić go separatorem. @samborTwoim zdaniem separator zanieczyszczeń może całkowicie zastąpić filtr skośny? Czy to nie jest dublowanie tego samego z taką różnicą, że skośny zbiera zanieczyszczenia zgrubnie i zależy to od wielkości oczka sitka a separator robi to dokładniej poprzez ruch wirowy i ściąganiu zanieczyszczeń niemetalicznych do osadnika na dnie separatora i magnes neodymowy(9000 gausów), który zatrzymuje zanieczyszczenia magnetyczne.

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samborCzyli jednak, żeby został filtr skośny. Hmm, no nic, trudno. Trzeba szukać dobrej pompki z rozstawem 130 mm, albo wziąć ten nowy model Wilo Yonos Pico 1.0 bez biegów I II III. To pompka do CO, więc teoretycznie i praktycznie powinna pracować na zmiennej różnicy ciśnień Δ p-v przy grzejnikach(10 z czego 3 mają głowice) a nie na stałej prędkości. Stała prędkość to do bojlera, albo do krótkiego obiegu kotłowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.06.2022 o 10:30, maronka napisał:

Podaję wymiary 21kw bo ten 15 to maleństwo ,szer 335x głębokość 375x wysokość 526 = 66l ,nie jest źle= plus minus 3h palenia na drewnie

Moja 15 ma tylko mniejszą komore  o jakies 6 cm,reszta wymiarów jest taka sama,myslałem ze bedzie wieksza roznica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zdemontowałem grzejniki do przepłukania z tego czarnego gówna i naczynie wyrównawcze 30l. Niestety po 5 latach naczynie od środka zgnite/mocno zardzewiałe(to już kolejne). Tona łuszczącej się rdzy i jeszcze gratisowo coś tam zakwitło, jakieś glony. Muł jakiś był. Nie wiem skąd ten muł. Woda przechodzi przez 2 filtry 90 mikronów i drugi piankowy 5 mikronów. Naczynie wisi w pomieszczeniu ciepłym na górze. Próbowałem to wypłukać, nawet myjką ciśnieniową. W nieskończoność leci rdza z naczynia. Nic dziwnego, że w instalacji zrobiła się czarna woda(magnetyt) jak ten cały syf z naczynia leci bezpośrednio do kotła.

Już więcej stalowego naczynia nie będzie. W poniedziałek wysyłam stare naczynie do zagłębia kwasówkowego w Łomży i na wzór starego gość zrobi nowe naczynie z kwasówki 316, żeby nie bawić się w przerabianie rurek miedzianych. Ze 100 złotych(stalowe naczynie) zrobi się 500 złotych, ale to nic. Dla dobra instalacji to raczej będzie dobra inwestycja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co bardziej jest szkodliwe. Brak wody w instalacji np. 10 dni, czy napuszczona świeża, napowietrzona woda, którą i tak ponownie spuszczę za te 15-20 dni? Mniej więcej do przyszłego piątku będę musiał czekać na nowe naczynie wyrównawcze. Na tę chwilę w instalacji nie ma w ogóle wody. Mogę napuścić wodę mniej więcej do poziomu jak jest naczynie i tak zostawić. Twoim zdaniem @samborktóra opcja jest lepsza? Będę ponownie spuszczać wodę, żeby do pustego kotła nalać inhibitor i przy nalewaniu wody, żeby się wymieszał z wodą i trafił także do naczynia wyrównawczego. Przed nalaniem inhibitora chcę, żeby sama czysta woda popracowała z separatorem zanieczyszczeń te kilka dni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.