Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Setlans Selvan 11 kW - zalety, wady, spostrzeżenia


emigrant

Rekomendowane odpowiedzi

Myślisz że odczujesz różnice przy spalaniu wzdłuż a poprzek?ja tnę na długość bo mniej roboty przy tym,mniej cięcia i noszenia i ukladania,kawałki na ok35 cm.W poprzek musisz jeszcze na pół.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roznej jesli bedziesz docinal na długosc/głebokosc bo blacha idzie po skosie (rozszerza)od palnika do drzwiczek.Szerokosc zostaje ci taka sama

Bufora nie planujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z własnego doswiadczenia to calkiem inne palenie z buforem jak bez.Ładujesz kociol do pelna i nie musisz go dławic jak robi sie za gorąco.A z tego co napisales to  ta 11 daje ci za duzo ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, tomek56 napisał:

Nie, raczej chodzi mi o to , że jak potnę metry na np 5  kawałków 20 cm a nie 4 (25 cm) jak dotychczas, to może będzie mniejsza moc spalania i nie trzeba go aż tak przyduszać?

Mniejsza granulacja paliwa / mniejsze kawałki drewna to większa moc, a większe kawałki drewna to mniejsza moc. Moc to spalanie w jednostce czasu, więc drobniejsze drewno spali się szybciej dając większą moc ( szybciej nagrzeje). 

Jak się układa drewno po długości ( równolegle do otworu przegrody) to mniejsza jest tendencja do wypalania dziur w warstwie ( pustych przestrzeni przez które powietrze idzie prosto do palnika i komina nie uczestnicząc w spalaniu - skutkujące brakiem przyrostu temperatury na kotle). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2022 o 12:24, tomek56 napisał:

Nie, raczej chodzi mi o to , że jak potnę metry na np 5  kawałków 20 cm a nie 4 (25 cm) jak dotychczas, to może będzie mniejsza moc spalania i nie trzeba go aż tak przyduszać?

Czyli tnij na 25 ale łup na grubo,albo całe okrąglaki w zależności jakiej są srednicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich. Wczoraj i do mnie przyszedł setlans selvana 21 kw wraz z buforem. Po oględzinach zauważyłem że w tym modelu jest z prawej wajcha do oddymiania komory załadowczej a w mniejszych modelach nie widziałem. Macie to w swoich? Zdjęcie wymiennika i tam na dole jest ta klapka. 

IMG_20220415_101912.jpg

IMG_20220415_101853.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Emilio26 napisał:

Po oględzinach zauważyłem że w tym modelu jest z prawej wajcha do oddymiania komory załadowczej a w mniejszych modelach nie widziałem. Macie to w swoich?

Nie, w mniejszych modelach tego nie ma. Podejrzewam, że aktualnie produkowane 11 kW i 15 kW mają to oddymianie imho. Zaszła mała modyfikacja, raczej na plus. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację do rozpalania i podkładania będzie ok ,ale jeśli wkradnie się tam nieszczelność gazy spierdzielą do komina i nici z ekonomi ,ta że trzeba na to zwracać uwagę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maronka wszystko zależy jakiego materiału użyto do uspawania tej klapki.Jak ze zwykłej blachy to może być kłopot w postaci wygięcia tejże klapki.A druga sprawa zależy od prowadzenia kotła,czy w komorze zasypowej będzie płomień wysoki czy tylko żar na ruszcie...I tak jak wspomniałeś gazy mogą ulatywać do komina...

Edytowane przez krzych13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2022 o 23:05, emigrant napisał:

Pamiętajcie o obowiązkowym spisie kotłów w UG, albo poprzez stronę https://ceeb.gov.pl/  Czas chyba do lipca 2022. Lepiej nie kłamać, bo te gamonie mogą naliczać kary w razie sprawdzania jak coś nie będzie się zgadzać ze stanem faktycznym. Brak spisu, czy zapomnienie to także kary finansowe. 

Obowiązek spełniony. Nic tam nadzwyczajnego nie ma. Trzeba dodać swój dom do listy i później podpiąć deklarację pod dom. Kilka pytań i tyle. Kto ma obawy to nie ma co się bać. Oczywiście trzeba wypełniać z prawdą, bo:

Cytat

Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia oraz oświadczam, że niniejsza deklaracja, została złożona przez właściciela lub zarządcę budynku lub lokalu zgodnie z art. 27g ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remont w oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynk w (Dz.U. z 2021 r. poz. 554 z p źń. zm.). Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia.

Data wypełnienia formularza: 25-04-2022

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2022 o 19:39, krzych13 napisał:

@maronka wszystko zależy jakiego materiału użyto do uspawania tej klapki.Jak ze zwykłej blachy to może być kłopot w postaci wygięcia tejże klapki.A druga sprawa zależy od prowadzenia kotła,czy w komorze zasypowej będzie płomień wysoki czy tylko żar na ruszcie...I tak jak wspomniałeś gazy mogą ulatywać do komina...

Materiał jaki uzyto do tej że klapki to ta sama stal kotlowa z ktorej jest zbudowany , czyli jakies 6mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapka klapką a powie ktoś co się stanie jeśli wypadnie płyta z szamotu?Dokładniej ta z wlotem do palnika;jaki wpływ będzie to miało na całokształt pracy kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieca jeszcze nie podłaczalem. Kupilem go wczesniej ze wzgledu na ciągle podwyzki stali. Pawopawlo u mojego brata  skruszyl sie szamot, tyle ze w innym piecu. Akurat ma jakiegos dolniaka na zamowienie spawanego  i pali w piecu teraz bez szamotu i sie tym nie przejmuje ze go tam nie ma  😄

Edytowane przez Emilio26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.