Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Setlans Selvan 11 kW - zalety, wady, spostrzeżenia


emigrant

Rekomendowane odpowiedzi

Kto ma słaby ciąg to nawet rekomendowane, żeby do rozpalania i palenia używać tylko dolnej klapki a górną zaślepić. Trzeba się liczyć z tym, że kocioł może zalewać smoła przy paleniu bez bufora... Nawet z buforem to pewnie będą spore ilości smoły w komorze załadowczej i być może ściekanie smoły do popielnika. Zgodnie z zasadami fizyki powinno się używać tylko dolnej klapki, bo mamy prawidłowy i ułatwiony przepływ powietrza przez kocioł. Powietrze podawane przez górną klapkę ma trochę trudniej i przepływ jest trochę zaburzony, bo po wejściu strumienia powietrza do kotła musi iść w dół do palnika. Co innego jakby klapka była na równi z palnikiem, ale to prawie to samo co klapka z popielnika. Tak czy siak, przez górną klapkę także jakoś to się pali...   

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie czy w tym kotle mozna dostac sie jakos do jego wnetrza i klapki krotkiego obiegu?moze od tyłu te czesc z klapką jest przykrecana czy kocioł to jedna bryła zespawana w całosc na stałe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie. Temat przez projektanta chyba totalnie nieprzemyślany. Ktoś chyba wyszedł z założenia, że tam do końca żywotu nic tam się nie wydarzy a nawet nie wymaga czyszczenia. Moja stara Kostrzewa miała na górze klapę identycznie jak to mają MPM'y i dostęp do wymiennika i klapki był idealny. Można było wszystko wyczycić jak do stanu fabrycznego. Tutaj tak się nie da. Dlatego ja nie dotykam krótkiego obiegu, cały czas jest na długim. Rozpalanie też na długim. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*** mi sie ta klapka od raczki,ustawiłem ja w pozycji zamknietej i tak pale,ale jak by byla to by była,jaki mnie czasami wkurdenerwuje ten kocioł,gorzej jak moja żona.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie działa bez oporów,zapalam na krótkim obiegu i jak dobrze ciągnie do komina ,to trwa nie dłużej niż 5 minut przełączam klapką na długi obieg ,klapka odpukać przesuwa się lekko,narazie palę na jednym zawirowaczu dolnym,jak przyjdą mrozy spróbuję włożyć drugi,ja ten piec opanowałem,pali dobrze,zero dymu kotłowni ,terazjestem zadowolony z niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek56powietrze podajesz dołem, czy przez drzwiczki zasypowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pale cały czas na jednym zawirowywaczu,nawet przy rozpalaniu nie uzywałem krótkiego obiego.dzis paliłem bez zawirowywacza  to temp.w kominie 250 na przymknietym czopuchu na 3 ząbek.

Najgorzej to jak przytka sie palnik jakims kawałkiem drewna a na zewnątrz wieje to tak ładnie fuka na kotłownie.Ogólnie nie narzekam,

 

Wczoraj go czysciłem pierwszy raz dokładnie,troche popiołu z tyłu we wlocie powietrza,troche w srodku na ceglach,wymiennik czyszcze raz w tygodniu bo zbiera sie puszysty popioł,wydaje mi sie ze ten zawirowywacz go troche hamuje i nie wylatuje do komina.

Zeby nie taka klapka.....,mogli zrobic tylną czesc z czopuchem przykrecaną srubami uszczelnioną sznurem i byłoby git.Tak to jest jak ten co go projektował nigdy nie palił w takim zasypowcu tylko zna go z opowiesci babci i dziadka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały kocioł?😁 powiedzą że uszkodzenie mechaniczne które nie podchodzi pod gwarancje,ale i tak do nich napisze/zadzwonie posłucham co powiedzą,a może jest tu na forum jego utajony przedstawiciel/pracownik?Z checią bym z nim podyskutował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.11.2021 o 08:24, tomek56 napisał:

U mnie działa bez oporów,zapalam na krótkim obiegu i jak dobrze ciągnie do komina ,to trwa nie dłużej niż 5 minut przełączam klapką na długi obieg ,klapka odpukać przesuwa się lekko,narazie palę na jednym zawirowaczu dolnym,jak przyjdą mrozy spróbuję włożyć drugi,ja ten piec opanowałem,pali dobrze,zero dymu kotłowni ,terazjestem zadowolony z niego.

Podkładasz na żar czy w trakcie też dorzucasz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie oba mają tą wade ze są bez górnego zasypu,albo przynajmniej skosnego jak mialem w starym narmecie,moze to kwestia przyzwyczajenia do starego.O kwestiach czysto technicznych i budowie niech sie wypowiedzą bardziej doswiadczeni forumowicze

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Przemq89 napisał:

Ciekaw jestem który kocioł jest lepszy setlans selvan 15 kw  czy mpm ds wood 18 kw? 

Jest jeszcze Selvan 21kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie,gazy ktore sie tam nagromadzily spowoduja wybuch z komory spalania na zewnatrz kotla i zapalenie palacza,cos jak napalm w Wietnamie.....😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajcie ,da się dołożyć nawet nie na żar bez wybuchu z małym ewentualnie dymkiem na kotłownię,tylko trzeba to robić z głową tak jak już  to wyżej w filmiku pokazywałem i w miarę szybko opał wrzucić i zimna pierwsza dawka opału już powinna zatrzymać dymienie  i można dokładać do pełna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz tu jestes kolego to podpowiedz jak lepiej regulowac palenie,przymknac czopuch i wiecej uchylic klapke w dzwiczkach czy lepiej ja przymknac a czopuch na osciez?czy wstawic oba zawirowywacze i wszystko pootwierac?jaka powinna byc optymalna temperatura spalin?

W selvanie staram sie utrzymywac temperature w kominoe max 200st.przy jednym zawirowywaczu.przymykam czopuch.Kolega emigrant tez cos podpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, pawlopawlo napisał:

Jak juz tu jestes kolego to podpowiedz jak lepiej regulowac palenie,przymknac czopuch i wiecej uchylic klapke w dzwiczkach czy lepiej ja przymknac a czopuch na osciez?czy wstawic oba zawirowywacze i wszystko pootwierac?jaka powinna byc optymalna temperatura spalin?

W selvanie staram sie utrzymywac temperature w kominoe max 200st.przy jednym zawirowywaczu.przymykam czopuch.Kolega emigrant tez cos podpowie?

Wszystko zależy od ciągu i jak się pali,nie jestem zwolennikiem przymykania czopucha bo przymula to palenie i zwiększa zadymienie komory zasypowej i smolenie,temp kotła reguluje tylko miarkownik a cug ma być taki by wszystko wyciągało jak najlepiej ,i dla tego zawirowacze raczej tylko przy wentylatorze wyciągowym ,chyba że mamy wybitny cug,temp spalin powyżej 150 ,wtedy daje to cug i kocioł startuje po uprzednich przyhamowaniu przymknięciem miarkownika ,30 stopni na czopuchu to 1 % sprawności kotła ale jak będzie się w kotle bździć to więcej się straci ,drewno by dać max energii musi iść ostro przy palniku a góra zgazowuje się tylko ,wtedy jest w stanie wyciągnąć 80% sprawności na drewnie ,na węglu lepiej wykorzystamy kilowaty bo on więcej energii daje z żaru a drewno z gazu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.