Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła własnej konstrukcji


maniek83

Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, berthold61 napisał:

To ja ci proponuję sklecić z klimatyzatora 7 kw heiko koszt 2950 zł plus wymiennik cieczowo gazowy 30 kw za ok 6 stówek lutowanko i odpalanko a zmieścisz sie w max 4,5 tysiaka . 

Widzę że kolega to typowy "gawędziarz" o PC, już wszystko przerabiał- miała być "gruntówka" , teraz super tanie  PC własnego chowu.

A sam pali węglem i w rodzinie też DS montuje zamiast super lutowanka- odpalanka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klimat może sie zmienić nawt na -20st i nie zrobi to zadnego wrazenia na dobrych pompach powietrznych

skoro masz takie wyliczenia i tak wyjdzie to dobrze ,waznie ze robisz ekologicznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
11 godzin temu, sambor napisał:

Widzę że kolega to typowy "gawędziarz" o PC, już wszystko przerabiał- miała być "gruntówka" , teraz super tanie  PC własnego chowu.

A sam pali węglem i w rodzinie też DS montuje zamiast super lutowanka- odpalanka!

Już by to wszystko było ale jak była okazja tanio kupić dom  dla syna to kupiłem a sam muszę poczekać takie życie .ale zrobi się zrobi .

11 godzin temu, o6483256 napisał:

berthold61, masz "gotowca" z przeróbką tego klimatyzatora na PC ?  Bo Ja byłbym gotowy w tych pieniądzach przerabiać  .-)

A co cie powstrzymuje ? mnie kupno drugiego domu więc kaska poleciała i trzeba ciułać od nowa ot życie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chętnie skorzystałbym z gotowej instrukcji, bo byłoby łatwiej, po co wyważać otwarte drzwi ? Masz takową, czy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy instalator klimatyzacji proponował mi zakup takiej hybrydy zrobionej na bazie klimatyzatora.Jednak cena zestawu split o mocy 9kW oszacowana na ok.15 tysi ,niespecjalnie przekonała mnie do takiej zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, o6483256 napisał:

No chętnie skorzystałbym z gotowej instrukcji, bo byłoby łatwiej, po co wyważać otwarte drzwi ? Masz takową, czy...

Jeżeli to pytanie do mnie to:

Temat pomp ciepła w wykonaniu DIY - czyli zrób to sam mnie nigdy nie interesował, sam też nie mam PC.

Natomiast robiłem instalacje pod montaż PC i nadal je obliczam lub dobieram elementy instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie do Ciebie, do Berthold61 .-)

 

Instalację, mam więc robiłbym tylko adaptację, interesuje mnie pompa diy tą którą kolega wkleił ! Tylko obawiam się, że kolega raczej mocno TEORETYZUJE i koniec końców, sam bym musiał dojść co do czego.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie, że jakieś historyczne i niszowe tematy zasypowców wywołują dyskusje prawne na grube miesiące, a tu nikt nic nie napisał o ustawie f-gazowej. Przecież te ustrojstwa podlegają ustawie, musi byc ewidencja i technik z uprawnieniami państwowymi musi robic przeglądy. Myślicie, że zaryzykuje uprawnienia by podpisać się pod takim ulepem? Jak sądzicie, gdzie podziały się filmiki o takich przeróbkach? Dlaczego poznikały klimy do samodzielnego montażu z marketów? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa ustawą, a życie życiem, wystarczy prześledzić kolejne życie zasypowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale za kolejne życie zasypowców sankcji dla użytkownika póki co nie ma żadnych, a za niezarejestrowaną pompę ciepła 4-10 000 zł, co czyni cała rzeźbę bardzo wątpliwą. Jak zwykle wujki dobra rada ani takiego ulepa nie mają, ani nie zamierzają mieć, ale innych w maliny chętnie wpuszczą :-)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
7 godzin temu, HarryH napisał:

Dziwi mnie, że jakieś historyczne i niszowe tematy zasypowców wywołują dyskusje prawne na grube miesiące, a tu nikt nic nie napisał o ustawie f-gazowej. Przecież te ustrojstwa podlegają ustawie, musi byc ewidencja i technik z uprawnieniami państwowymi musi robic przeglądy. Myślicie, że zaryzykuje uprawnienia by podpisać się pod takim ulepem? Jak sądzicie, gdzie podziały się filmiki o takich przeróbkach? Dlaczego poznikały klimy do samodzielnego montażu z marketów? 

Za chwilę i te F-gazy znikną bo sporo pomp chodzi już gazie takim jak w butli samochodowej a są też na co2 więc broń komuś wytrąci się z ręki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sambor napisał:

Mnie interesuje coś innego - PC z podmianą czynnika chłodzącego np R410A czy R32 na R290 

Czy słyszeliście o praktycznej stronie tego działania?

Z praktycznej strony wydajność takiej pompy spadnie o ok 60%, za to kop odrobinę wzrośnie. Pomijając szczegóły techniczne, które nie w każdym przypadku dadzą możliwość podmiany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do momentu wprowadzenia jednostek wypełnionych gazami obojętnymi,będę się ratował monoblokiem.Można to w dowolnym momencie przenieść,przeinstalować,sprzedać,itp.bez konieczności rozszczelnienia układu gazowego.Wcześniej niż później doczekamy się takich rozwiązań,normy ekologiczne na bank wymuszą takie rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kupuj od razu monobloka na R 290 są i to produkowane w Polsce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogladałem ofertę i zauważyłem że z cenami trochę zeszli.Nie będę czekał w nieskończoność aż ktoś coś wynajdzie lepszego i tańszego w obsłudze.Na razie stanęło na T-Cap-ie 5-7kW,później coś się wymyśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie zwróciłem na to uwagi,dzięki za sprostowanie.Mocniejsza pompa 9kW bedzie miała przez większość czasu sporo wyłączeń,wolałbym mniejszą żeby pracowała nawet non-stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość berthold61

A ja chyba jednak popełnię tę pompę ciepła z klimatyzatora heiko 7 kw , mam szatański plan aby mój kocioł podajnikowy dać synowi do tego starego nowego nabytku (domu) a ja wezmę tego MPM-10 kw do siebie jako tzw w razie W a robotę powinna robić ta sklecona PC tylko zastanawiam się czy ona miałaby tylko grzać CO  a doCWU sklecić jakiegoś dropsa bo boję się że by mogła nie wydolić w średnich warunkach bo  mam nalot rodzinki i tej wody do CWU idzie sporo , gniecie mnie to a jak gniecie to tylko czekać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO i CWU na jednej pompie się robi te heiko ma chyba 5 kW mocy grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość berthold61

Medytacji ciąg dalszy ? , ostatnio oglądałem jak gościu gruntówkę zasilał wodą ze studni pompką obiegową a wodę spuszczał do stawu  stawu , studnię ma każdy a drugą wywiercić to dwa dni i skrzynka piwa  i przelewamy z jednej do drugiej no nie genialne ? co zawsze gwarantowany 4-4,5 ,  tylko gdzie dorwać w miarę tanią gruntówkę bez montażu ? ale to tylko rozważania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.