Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie pompy ciepła


MikiQ

Rekomendowane odpowiedzi

Czy możecie rzucić okiem czy czegoś mi tutaj jeszcze brakuje? czy jakieś zawory zwrotne powinienem założyć? Przed i za separatorami też będą zawory.

schemat.jpg

Edytowane przez MikiQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będzie gdzieś mieszanie? Ja połączyłem to tak:

20221115_193117.thumb.jpg.6a5206f0ad27edc22de8657ab4d03c72.jpg

Jeśli planujesz montować separator powietrza i zanieczyszczeń od flamco lepiej dopłacić i kupić vent+clean. Uprości to instalacje, zredukuje liczbę zaworów i kształtek a to przy obecnych cenach duży atut. PS. Nie ma potrzeby stosować XStream. Może być ten tańszy.

PS. Utworzyłeś już tyle tematów na tym forum, że aż dziw bierze, że moderatorzy jeszcze nie zainterweniowali. Jak masz jakieś pytania to pisz do mnie na PW. Jestem chyba o krok przed tobą i chętnie podzielę się swoimi błędami.

Edytowane przez awiator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Primo term do grupy pompowego od Afriso z zaworem 3D i siłownikiem.

Separator powietrza i zanieczyszczeń już mam to już nie będę wymieniał.

Dzięki za propozycje. Myśle że najpóźniej jutro się do Ciebie odezwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak widać na moim zdjęciu, za radą @sambor wstawiłem zawory zwrotne na zasilaniu i powrocie z podłogówki i działa to dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do Panasonica są dostępne czujniki temperatur tak żeby je umieścić w grupie pompowej Afriso czy trzeba coś kombinować samemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tych wiem. Tylko w grupie pompowej jest przygotowane miejsce na czujniki temperatur i chciałem je tak umieścić. Znasz jakiś patent na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czujniku PAW-A2W-TSHC siedzi termistor NTC6523. Jeśli uda Ci się kupić taki, lub o zbliżonej charakterystyce to możesz go przylutować do dwóch kabelków. Wsadzić w tulejkę (dostępne na allegro), zacisnąć praską i voila.  Montujesz w miejscu przeznaczonym na czujnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miej na uwadzę, że panas podobno (wiedza z grupy FB) uwala gwarancję za podłączenie nieautoryzowanych akcesoriów do elektroniki pompy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik jak czujnik filozofii nie ma. Majac oryginal pomierzyć lub z tabeli odczytac charakterystyke i kupic lokalnie.

Panas niech nie kombinuje na sile z gwarancja w tym przypadku bo i tak sie nie dowie co kto podlaczyl… Jedynie moglby zakwestionowac gdyby nie zrobil tego serwisant z autoryzacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odradzam takie kombinacje - bo i tak kartę rozszerzeń PC musisz kupić oryginalną , za buforem, czy sprzęgłem można dać sterowanie np Techa - bez problemu obsługujące mieszacze czy czujniki temp pokojowej.

A PC tylko mierzy deltę temp wody wchodzącej i wychodzącej z bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ma to swoją zaletę. Nie dość, że jest tańsze od płyty rozszerzeń + czujniki z panasa to działa niezależnie od pompy. Ja właśnie chodzę na grzałce w buforze bo pompa czeka na serwisanta i nie mam, żadnego sterowania temperaturą idącą na podłogówkę. Na szczęście grzałka 2kW puki co nie jest w stanie zagrzać wody w buforze powyżej 30st C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się właśnie zacząłem zastanawiać faktycznie czy nie lepiej kupić zewnętrzny sterownik do zaworów 3D. Co myślicie o Tech i2 plus ewentualnie i2 plus? Do panasa bez żadnych rozszerzenien podłączyć czujnik bufora a do techs cala resztę czyli czujnik temperatury zewnętrznej, 2 zawory 3D z silownikami i trzecią pompę do drabinek będzie to działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Aby podłączyć czujnik bufora do Panasonica musisz mieć płytę rozszerzeń. Tak jak Sambor pisze to PC pilnuje delty na swoich przyłączach wodnych, jeśli więc bufor zasilany jest tylko z PC to możesz spróbować bez czujnika bufora. Za buforem możesz sobie zainstalować dowolny sterownik. Ja wykorzystałem pogodowy Polskiej firmy KEY z Bartoszyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.12.2022 o 23:18, MikiQ napisał(a):

Tak się właśnie zacząłem zastanawiać faktycznie czy nie lepiej kupić zewnętrzny sterownik do zaworów 3D. Co myślicie o Tech i2 plus ewentualnie i2 plus? Do panasa bez żadnych rozszerzenien podłączyć czujnik bufora a do techs cala resztę czyli czujnik temperatury zewnętrznej, 2 zawory 3D z silownikami i trzecią pompę do drabinek będzie to działać?

Na grupie FB piszą, że czujnik bufora powoduje, że pompa zaczyna pracować jak on-off i w większości przypadków przestaje modulować moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepiej pod pompę nie podpinać żadnego czujnika bufora ani modułu rozszerzającego skoro pompa mierzy deltę tylko jakiś zewnętrzny sterownik zaworów 3D? Przy takim rozwiązaniu muszę mieć dwa moduły wifi: jeden do pompy a drugi do sterownika zaworów.

P.S.
Może podesłać link do tej grupy na fb?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy czego oczekujesz. Ja kupiłem płytę rozszerzeń ale gdyby z jakiegoś powodu wysiadło sterowanie w pompie to moje awaryjne ogrzewanie musiałoby działać "na krótko". Jak pragniesz mieć sterowanie wszystkim ze smartfona to może użyć czegoś z smarthome. Chyba widziałem na płycie głównej w panasie złączkę do modbusa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.