Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła własnej konstrukcji


maniek83

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, berthold61 napisał:

,,,  studnię ma każdy a drugą wywiercić to dwa dni i skrzynka piwa  i przelewamy z jednej do drugiej no nie genialne ?,,,

,,, co zawsze gwarantowany 4-4,5 ,,,

@berthold61 co Ci da ten wysoki COP.
Moim zdaniem NIC.

Nie ważne jest, jaki gruntowa pompa ciepła ma COP.
Ważne jest ile ciepła jest zawarte w 1 m3 wody.

ps.
Studnia o średnicy 1,2 m (nie jestem pewien, ale to chyba średnica zewnętrzna kręgów).

Załóżmy, że woda o wysokości 1 m w tym kręgu będzie miała objętość 1 m3.
Załóżmy także, że pozyskujesz ciepło z czerpni wody studziennej  o temperaturze 8 *C i schładzasz ją do temperatury 4 *C, wylewając ją do studni chłonnej.

Więc z 1 m3 wody o takich parametrach jak powyżej, otrzymasz 4,64 kWh energii ( i nic więcej).
Wygląda nieźle, ale w studni eksploatacyjnej, w ciągu 1 godziny ubyło 1 m3 wody.

 

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

To niech ubywa co to mieni ? ja np mam dwie studnie jedna kopana druga wiercona i z tej wierconej mogę pompować co najmniej 4 kubiki na godzinę bo tak sprawdzałem i ona szła przez 3 doby non stop , pompka obiegowa do co tłoczy ok 1500 litrów na godzinę więc nie ma takiej mocy aby ją zagrzać i pompka pobiera wodę z jednej studni a wylewa do drugiej oddalonej o ok 30 metrów od siebie , przynajmniej u mnie tak jest .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

sambor toć napisałem medytacji ciąg dalszy i uśmieszek , to rozważania czysto teoretyczne i tyle , a że widziałem jak gościu taką popełnił więc jak to w tym programie -warto rozmawiać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj bo mnichem zostaniesz i z tego  myslenia  zaczniesz lewitować .

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2021 o 09:54, berthold61 napisał:

Medytacji ciąg dalszy ? , ostatnio oglądałem jak gościu gruntówkę zasilał wodą ze studni pompką obiegową a wodę spuszczał do stawu  stawu , studnię ma każdy a drugą wywiercić to dwa dni i skrzynka piwa  i przelewamy z jednej do drugiej no nie genialne ? co zawsze gwarantowany 4-4,5 ,  tylko gdzie dorwać w miarę tanią gruntówkę bez montażu ? ale to tylko rozważania .

Nie wiem czy oglądaliśmy to samo ale gościowi wyszło COP 4,66 i chyba 30kWh na dobę przy domu prawie 200 m2 to ponad dwa razy mniej niż te powietrzne pompki ?

Ja mam podobne warunki gruntowe w miejscu instalacji pompy nawet sprawdzałem przy temp minus 18 i woda w odwiercie próbnym była w stanie ciekłym więc u mnie ta pompa da na prawdę dobre efekty. Ten gość z filmu miał chyba pompę Viessmanna za 3500 zeta DZ też zrobił we własnym zakresie ?

17 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Ważne jest ile ciepła jest zawarte w 1 m3 wody.

Ile ciepła jest w 1m3 wody to wiemy pytanie ile ciepła jest w powietrzu przy minus 18 ? Pochwalcie sie panowie realnymi fakturami zamiast zazdrościć pomp gruntowych będzie bardziej merytorycznie.

Zdjęcie próbnego odwiertu w rurze osłonowej przy temp bliskiej minus 20, kadr ze śniegiem żeby nie było

odwiert.jpg

Edytowane przez maniek83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2021 o 09:54, berthold61 napisał:

przelewamy z jednej do drugiej no nie genialne

Też nad tym myślałem kiedyś jednak nigdy nie było czasu żeby to zrealizować ,  mam tylko jedną studnie ,skoro masz dwie studnie to na początek zacznij przepompowywać wodę z jednej studni do drugiej sprawdzisz  przepływy między nimi ,trudniej będzie sprawdzić jak to się będzie zachowywało jak już pompa będzie pracowała w tym układzie czy nie za szybko się wychłodzi  dolne zródło . Trzeba też pamiętać o składzie wody o filtrowaniu  bo szybko zniszczy wymiennik .

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Jak by podgrzewać podłogówkę temperaturą ok 30 stopnie stale to kamień nie za bardzo się odkłada ,kamień odkłada sie najlepiej powyżej 45 stopni to wiem bo kiedyś pracowałem przy klimach przemysłowych czyli kolosach od 350 kw do 2 MW ale nawet jak by zaszła potrzeba odkamieniania to kwas mrówkowy w płynie puścić w obieg podgrzać do 40 stopni i czyste jak z fabryki bo to też przerabialiśmy . ale pewnie z rok by to pochodziło więc zawsze latem ciut odkamienić i tyle ,ale to rozważania teoretyczne więc do realizacji droga daleka bo puki co ekogroszek jest naj .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta zima trochę otrząsnęła moim optymizmem i latem poszukam niskokalorycznego węgla.Pompa na pewno bedzie,ale raczej poniżej zera korzystniej będzie ogrzewać groszkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maniek83 napisał:

Pochwalcie sie panowie realnymi fakturami zamiast zazdrościć pomp gruntowych będzie bardziej merytorycznie.

Maniuś co TY z tymi fakturami ?!  co z tego, że ktoś w największe mrozy miał rachunek 1000zł, jak w sezonie zimowym nie wydaje więcej jak 3,5k zł na ogrzewanie ?

Niezależnie jakim paliwem ogrzewasz, rozsądnym jest odkładanie co miesiąc jakiejś wyliczonej sumy, tak aby w sezonie zimowym spożytkować ją na ogrzewanie, a nie opowiadać ciągle o fakturach, rachunkach, kosztach !
Jak rozsądnie będziesz gospodarował pieniędzmi, to będzie Cię stać na rachunki. Proste prawda ?!

 Oczywiście nie wszyscy mają stały dochód, lub w obecnych czasach jakikolwiek, ale Ci nie porywają się na skomplikowane źródła energii, tylko palą co tanie. Opowiadanie ciągle o kosztach, komuś kto jeździ maybachem to jak namawianie najbiedniejszego do instalacji pompy ciepła w energochłonnym domu.

Czas zrozumieć, że niektórym ewentualne większe koszty nie przeszkadzają.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy szukasz zaczepki czy próbujesz mi sie tłumaczyć z własnych głupich decyzji. Wisi mi to. Ty płacisz, ty tracisz, twoje życie, nie każdy jest wystarczająco bystry żeby w oczywisty sposób wybrać po prostu lepsze rozwiązanie. Jak dla mnie możesz oddać cały swój dochód na prezesa i tak ja tego nie odczuje. Jeśli tylko poczujesz się lepiej, że cie stać zamiast chodzić do psychologa możesz zastosować taka terapię i nawet nie musisz mnie o tym informować ani o tym dyskutować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniuś nie mierz wszystkich swoją miara ! Tyle w temacie.

 

 

PS Jak tam twoja gruntowa pompa ciepła własnej konstrukcji ? Czeka na lepsze czasy ? ???

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, gregoriusr napisał:

Polacy myślą tylko żeby coś zaoszczędzić, zamiast skupić się bardziej na zarabianiu niż oszczędzaniu. Wtedy problemy znikną. 

Pozdrawiam, Grzesiek.

Gdyby mój szef był Polakiem to pewnie latałby promem kosmicznym bo go stać,ale po co skoro można normalniej i też się żyje bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, maniek83 napisał:

Nie wiem czy oglądaliśmy to samo ale gościowi wyszło COP 4,66 i chyba 30kWh na dobę przy domu prawie 200 m2 to ponad dwa razy mniej niż te powietrzne pompki ?

Ja mam podobne warunki gruntowe w miejscu instalacji pompy nawet sprawdzałem przy temp minus 18 i woda w odwiercie próbnym była w stanie ciekłym więc u mnie ta pompa da na prawdę dobre efekty. Ten gość z filmu miał chyba pompę Viessmanna za 3500 zeta DZ też zrobił we własnym zakresie ?

Ile ciepła jest w 1m3 wody to wiemy pytanie ile ciepła jest w powietrzu przy minus 18 ? Pochwalcie sie panowie realnymi fakturami zamiast zazdrościć pomp gruntowych będzie bardziej merytorycznie.

Zdjęcie próbnego odwiertu w rurze osłonowej przy temp bliskiej minus 20, kadr ze śniegiem żeby nie było

odwiert.jpg

Gdzie taka pompę ciepła Viessmann można kupić za 3,5k?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nikt tego nie robi, bo nikt z wypowiadających się nie zbudował pompy z używanych części, to wątek do bajania i takich tam, a szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie odpalisz, nie dowiesz się, czy sprawna. Trzeba zaufać sprzedawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie do wszystkich dotarło, że trochę przepisy o F-gazach w ostatnich latach się zmieniły. Nie chcę zrzędzić, ale ostrzec ewentualnych amatorów samodzielnej rzeźby w złomie pomp, bo w razie kontroli można wyskoczyć z 45 000 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.