Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła własnej konstrukcji


maniek83

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, berthold61 napisał:

Nie ma przecież problemu dać wymiennik płytkowy a są takie do 50 barów ,,,

,,, bardziej chodzi jak by to poprawiło parametry .

Zszedłem do mojej maszynowni w piwnicy, raczej po butelki. 
Przy okazji wetknąłem pod otulinę dwóch rurek, które podłączone są do jednostki wewnętrznej klimatyzatora, elektroniczny termometr wkłuwany do mięsa.

Raport:
rurka 1 - 41,3 *C
rurka 2 - 38,5 *C

temperatura zewnętrzna około 6 *C
   

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kordjano napisał:

Więc jednak .

Mógłbym napisać "A NIE MÓWILEM", ale w sumie to mi smutno, bo z bajania nic nie wyjdzie, inni nie skorzystają.

 

Marzenia dobrze mieć, ale na realizację tych marzeń trzeba mieć pieniądze i zgodnie z powiedzeniem:
http://www.mysli.com.pl/uploads/cites/text/10/5704.jpg

 

 

PS Teraz zaczynają się kolejne o koparkach, glikolach i diabeł wie czym jeszcze. Nie daj boże, żeby wziął to ktoś na poważnie, bo sobie jeszcze krzywdę i kosztów narobi.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś do czynienia z rurami PE-Xa, które polecają do spiral? Z tego co konsultowałem to nasi używają z powodzeniem PE100, podobno jedyna różnica to taka, że PE-Xa można używać potem do "ładowania" gruntu po sezonie bezpośrednio z solarów i nie boi sie temperatur rzędu 90 stopni a z PE 100 może być problem. Chociaż przy moich warunkach gruntowych nie przewiduje konieczności takiego zabiegu.

Wiosna się zbliża i trzeba kupić materiały do DZ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berthold61, ale ja nic nie ma do klubów dyskusyjnych, tylko nie lubię TEORETYZOWANIA, no i bicia piany wokół siebie, a potem wycofywania się rakiem...

Wiesz co z tej waszej dyskusji z mańkiem wynika ?

 

ZUPEŁNIE NIC i w tym jest problem...

 

Gdyby któryś  Was napisał, tak mam, odpaliłem, ale.... nie działa to, to czy tamto, przelutowałem to zmieniłem tamto byłoby super, a tak ... Oboje skończycie na gadce "o niczym"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie z ludźmi jest tak, że z tych "przyciśniętych do muru" zaczyna wychodzić prawdziwe JA. Z Ciebie właśnie wyszło. Podobnie jest w trakcie pandemii covid 19, wiele bzdur opowiadają księża w kościołach, ludzie na ulicach. Zachowanie niby inteligentnych ludzi staje się zupełnie do nich nie przystające, a jednak tak postępują ! Dlaczego ? Bo właśnie wyszło z nich prawdziwe JA i to jacy są małostkowi !

 

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia ?

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Przestaliśmy umieć rozmawiać poprostu , napisane że to rozważania czysto teoretyczne a na dzień dobry o odpalaniu czy praktyce hm kto tu mówił o robieniu takiej czy owej pompie ? nie ma tematu z mojej strony .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berthold61

 

Gdybym wiedział o tym, że tylko teoretyzujesz, nie tykałbym tematu, a tak narobiłeś mi "smaka". 

Na przyszłość zawsze pisz: UWAGA TO TYLKO TEORETYCZNE ROZWAŻANIA, NIE MAM POJĘCIA  O PRAKTYCZNEJ KWESTII. ??

 

twój cytat:image.png.1657b27e0080b7dc7be6fb8dfde020ff.png

Obecnie nie mam wolnych 10tyś zł na pompę i jeżeli dałoby się taniej ją zrobić z klimy to podjąłbym się tego (nie lubię przepłacać, ale lubię majsterkować) Tylko wolę nie wyważać otwartych drzwi !

"Teoreto doradców" mamy jak widać pełno, ale ja takich nie szukam ! 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2021 o 17:46, sambor napisał:

O tych pompach kolega berthold61 już o kilku lat pisze  - wiercona, pozioma, kopana, split ,- ot taki pompiarz gawędziarz i nic nie wychodzi, tylko popiół z kotła wynosi.

Ja o tym post niżej pisałem w podobnym tonie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, bo "gadać to se możemy" Tylko "gadać to ja se mogę z rodziną" a w internety wchodzę dowiedzieć się czegoś konkretnego.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, o6483256 napisał:

 

Obecnie nie mam wolnych 10tyś zł na pompę i jeżeli dałoby się taniej ją zrobić z klimy to podjąłbym się tego (nie lubię przepłacać, ale lubię majsterkować) Tylko wolę nie wyważać otwartych drzwi !

 

Podobnie jak Ty nie widzę żadnego sensu w przepłacaniu za rzeczy,które można mieć za część kwoty potrzebnej do kupienia fabrycznej pompy.W gratisie będzie dopracowywanie ustawień dla optymalnej pracy.Finansowo byłbym w stanie zakupić fabryczny sprzęt,dlatego trochę się motałem z wyborem konkretnego urządzenia i miałem już upatrzony sprzęt o czym nawet wspominałem.W miarę nabywania wiedzy stwierdziłem że to co widziałem na usuniętych już materiałach z YT pewnej katowickiej firmy ,jest jak najbardziej realne do stworzenia u siebie.Pogadałem z instalatorem który w ubiegłym roku montował mi klimatyzatory i ten jak najbardziej zgodził się zrobić podpięcie gazowe zgodne z przepisami.Teraz stoję przed problemem wyboru odpowiedniej jednostki.Moc nie ma dla mnie znaczenia gdyż pompa pracować będzie z buforem.

Jeżeli masz nadal chęci do samodzielnej budowy to zachęcam.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej, też swojego czasu przejrzałem te materiały. Jeszcze nie odpuściłem, chociaż ten sezon, raczej będzie "spalony" z racji budowy drugiego domu na działce.

Jednak będę wyprowadzał instalacje CO pod drugi dom i już PC. Sama jednostka musi jeszcze poczekać. Tylko moja musi mieć funkcje chłodzenia i grzania. 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak duży budynek planujesz?Chyba będziesz zdany na montaż klimakonwektorów,bo grzanie/chłodzenie nawiewowe na multisplitach jest trochę upierdliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
44 minuty temu, o6483256 napisał:

No właśnie, bo "gadać to se możemy" Tylko "gadać to ja se mogę z rodziną" a w internety wchodzę dowiedzieć się czegoś konkretnego.

To było w moim poście 92     

Rozważań ciąg dalszy (na razie nie robię nic)  zastanawia mnie pomysł z tzw hybrydą czyli normalny agregat klimatyzatora np heiko 7kw i aby ograniczyć defrosty i podnieść cop robimy taki myk że rozcinamy rurkę gazową która idzie na wymiennik lamelowy i w szereg wpinamy wymiennik cieczowo gazowy i w normalne w miarę ciepłe dni idzie jak zawsze ale wraz ze zmianą temp na minus załącza się pompka np w studni i przelewa wodą tenże wymiennik cieczowo gazowy to nie ma być robione tylko rozważania teoretyczne i dyskusja luźna bez spin i straszenia f-gazami czy tam innym.

 

ale że już pogadaliśmy więc koniec tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, carinus napisał:

Jak duży budynek planujesz?...

Drugi ok 70m2 cały w podłogówce. Zasilany z domu. Do chłodzenia będzie tam przenośna klima 4kW, nadmuch poprzez kanały (przerobiona na kanałówkę)

Dom podstawowy to podłogówka + przewymiarowane grzejniki (powinienem spokojnie pociągnąć całą zimę na 35*C) Pompa ma grzać, ale chłodzić oddzielnym układem i chłodnicą (nadmuch z kanałów reku)

To już działa z klimatyzatorem 4kW, ale jest ciut za mały do tego ok 500m3/h przepływu będzie zwiększone do ok 750m/3. Czyli jakieś 7kW już sobie poradzi ze schłodzeniem (nie chcę tutaj dyskutować, nad samym system, bo już jest przetestowany praktycznie)

Dlaczego tak, a nie inaczej, nie chce mi się już pruć domu, mam dosyć remontów, a system już działa z klimą 4kW (fral fsc14). W największe upały działało to OK. Domownicy byli zadowoleni.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej zimy robiłem przymiarki do symulacji grzania PC i na dom podawana była temperatura około 35* przez całą dobę.Pozwalało to utrzymać stabilnie 21-22* w pomieszczeniach.Gdy przyszły większe mrozy,trzeba było podnieść zasilanie do 40-42* i to wystarczyło.Jestem pewny że przy PC nie będzie problemów z nadmiernym zużyciem energii żeby podnosić temperatury na zasilaniu.Widzę też po zużyciu opału w kotle,który nie jest super sprawny,że tragedii ze zużyciem prądu raczej nie powinno być,aczkolwiek kocioł będzie cały czas w pogotowiu żeby ratować w sytuacjach kryzysowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam obaw co do budynku, w największe mrozy nie przekroczyłem 24kg/eko doba (średnia dobowa -17*C):

image.thumb.png.463780e26c31b4a19763763560121e01.png

image.png.7a27a79a4e22e37b5def758da9660ef8.png

image.png.da00f081db300a1b676122c845b0c4a1.png

 

To dane z czujnika temperatury 1m nad ziemią, zawieszonego na ścianie budynku więc faktyczna temperatura była niższa (może 1-2*C) Trudno powiedzieć, bo nie mogę teraz znaleźć danych z drugiego czujnika 2m nad dachem.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @berthold61 wspominał w tym temacie o pompach ciepła typu woda/woda.

W wolnej chwili przeszukałem zasoby sieci i okazuje się, że obecnie wykorzystanie w ten sposób zasobów ciepła zawartej w wodzie gruntowej, podlega pod ustawę Prawo geologiczne i górnicze, które obowiązuje od 1 stycznia 2012 roku.  

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak również pod prawo wodne i starosta musi na to wydac pozwolenie. Całe szczęście, że nikt z tego watku nigdy swojej pompy nie zrobi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem Harry dlaczego "całe szczęście", ale spoko !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 26.02.2021 o 19:42, Witek-z-Ulicy napisał:

Kolega @berthold61 wspominał w tym temacie o pompach ciepła typu woda/woda.

W wolnej chwili przeszukałem zasoby sieci i okazuje się, że obecnie wykorzystanie w ten sposób zasobów ciepła zawartej w wodzie gruntowej, podlega pod ustawę Prawo geologiczne i górnicze, które obowiązuje od 1 stycznia 2012 roku.  

 

W dniu 26.02.2021 o 19:51, HarryH napisał:

Jak również pod prawo wodne i starosta musi na to wydac pozwolenie. Całe szczęście, że nikt z tego watku nigdy swojej pompy nie zrobi ?


Pozwoliłem sobie zasubskrybować na YouTube kanał tej osoby, która zainstalowała sobie w sposób dosyć kontrowersyjny pompę ciepła typu woda/woda.

Otóż okazuje się, że na jego kanale YouTube poznikały wszystkie prezentowane dotychczas filmy.
Został tylko ostatni film, ale jest on zmodyfikowany (zapis 07-03-2021) pod względem treści komentarza autora filmu.   

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.