Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła własnej konstrukcji


maniek83

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma tematu pomp ciepła - samoróbek - nie możesz tego robić, nikt Ci tego nie napełni, sam nie możesz kupić czynnika ani odzyskać ze starej pompy. Spóźniliście się. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, HarryH napisał:

nikt Ci tego nie napełni, sam nie możesz kupić czynnika ani odzyskać ze starej pompy. Spóźniliście się.

Witam.

Czy kolega żartuje.... czy tak na serio ?  Przecież żyjemy w Polsce....

Pozdrawiam. Yaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HarryH napisał:

Nie ma tematu pomp ciepła - samoróbek - nie możesz tego robić, nikt Ci tego nie napełni, sam nie możesz kupić czynnika ani odzyskać ze starej pompy. Spóźniliście się. 

Zapomniałeś o LPG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, HarryH napisał:

I ktoś będzie ryzykował uprawnienia i życie firmy dla kilku groszy? Wątpię, nawet w Polsce.

Przecież takie transakcje odbywają się gotówkowo z ręki do ręki "po znajomości" Dopiero się urodziłeś, czy przespałeś PRL ?!  Nie wiesz jak to się załatwia ?

Nie szukaj problemu tam gdzie go nie ma ! To takie "internetowe"...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pompę tez będziesz mial internetowo i nikt jej z zewnątrz nie zobaczy? Ustawę o ewidencji źródeł ciepła też przespaliście? Róbcie co chcecie, ja tylko ostrzegam nowych, by nie wdepneli w gówno czytając ten kuriozalny temat bez moderacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pompy ciepła, o których ostatnio w tym temacie toczy się tak  gorąca dyskusja, to są typowe  pompy typu monoblok

Więc, jeżeli dostaniemy dokument sprzedaży z adnotacją "używana/sprawna" i zamontuje nam to firma trudniąca się tego typu usługami, to moim zdaniem nie powinno być z tego tytułu żadnych problemów z Ustawą o F-Gazach.

Co do gwarancji.
Należy pytać i mieć potwierdzenie "na papierze".

Nie daleko mej ulicy (przesadziłem nieco) jest firma jednoosobowa, która takie używane urządzenia od naszych zachodnich sąsiadów sprowadza.
W roku 2020 sprowadził i sprzedał ponad 60 sztuk gruntowych pomp ciepła.

Gwarancja: 
- 3 miesiące na rozruch.
- brak swojego lub polecanego zespołu instalacyjnego.    

 

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, HarryH napisał:

Wątpię, nawet w Polsce

Witam.

Szanuję kolegi optymizm.... pesymizm... bo nie wiem jak nazwać. Bez problemów nabędziesz te zabronione F-Gazy..... Zapewniam Ciebie i proszę abyś uwierzył.... nawet sam,  jeśli potrafisz to nabijesz pompę klimę czy lodówkę..... póki co żyjemy w Polsce ?

A czy wiesz jak się utylizuje (nie jak powinno) na złomowiskach .... stare lodówki czy inne cuda z zawartością F-Gazów??? ....... o tak.......Pssssssss ? .  Tak... tak ..... 30km od stolycy łunijnego kraju...  

Pozdrawiam. YARO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
8 godzin temu, HarryH napisał:

I pompę tez będziesz mial internetowo i nikt jej z zewnątrz nie zobaczy? Ustawę o ewidencji źródeł ciepła też przespaliście? Róbcie co chcecie, ja tylko ostrzegam nowych, by nie wdepneli w gówno czytając ten kuriozalny temat bez moderacji. 

Zapytają czym grzeje to odpowie pompą ciepła i tyle , więcej nie będą nękać bo sami nie mają o tym pojęcia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Witek-z-Ulicy napisał:

W roku 2020 sprowadził i sprzedał ponad 60 sztuk gruntowych pomp ciepła.

Podaż i popyt. Musi być dużo chętnych na tanie mięso. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Rozważań ciąg dalszy (na razie nie robię nic)  zastanawia mnie pomysł z tzw hybrydą czyli normalny agregat klimatyzatora np heiko 7kw i aby ograniczyć defrosty i podnieść cop robimy taki myk że rozcinamy rurkę gazową która idzie na wymiennik lamelowy i w szereg wpinamy wymiennik cieczowo gazowy i w normalne w miarę ciepłe dni idzie jak zawsze ale wraz ze zmianą temp na minus załącza się pompka np w studni i przelewa wodą tenże wymiennik cieczowo gazowy to nie ma być robione tylko rozważania teoretyczne i dyskusja luźna bez spin i straszenia f-gazami czy tam innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Nie ma przecież problemu dać wymiennik płytkowy a są takie do 50 barów stosowane we wszystkich pompach praktycznie a reszta czyli próżnia to oczywiste więc nie o tym , bardziej chodzi jak by to poprawiło parametry .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale problemy macie, legalizacje instalacji LPG w samochodzie z papierami też podobno można internetowo na aukcjach były ogłoszenia. Oczywiście takie działania potępiam i nie naśladuje.

Żadnej pompy nie buduję. Temat jest fikcyjny i ma charakter rozrywkowy, rozważania czysto teoretyczne.

Znalazłem w niemieckim piśmiennictwie podobno zastrzeżone rozwiązanie wymiennika gruntowego. Może i by to lepsze było niż spirale, w jeden dzień można zrobić bez rozkopywania ogródka, szerokość wykopu nie więcej jak 15cm. Jest dokumentacja, są pojemności, wydajność itd. Nawet hale tym ogrzewają, ciekawe rozwiązanie. Przy cenach wynajmu mini koparki 400 za dobę samemu można coś takiego położyć, wtedy koszt wymiennika gruntowego minimalny, pompa Viessmanna z ogłoszenia i mamy pompę gruntową sporo poniżej 10 koła z COP 4,66. Dwa dni roboty.

Te nowe Viessmanny mają podobno powyżej 5 COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, maniek83 napisał:

Żadnej pompy nie buduję. Temat jest fikcyjny i ma charakter rozrywkowy, rozważania czysto teoretyczne.

????

 

W dniu 27.12.2020 o 09:54, maniek83 napisał:

Próbne wykopy i badanie terenu za mną na wiosenkę pewnie pierwsze prace nad dolnym źródłem ?

 

W dniu 29.12.2020 o 15:28, maniek83 napisał:

Tak, wszystko będzie mnie kosztować 12 tysięcy.

 

W dniu 22.10.2020 o 09:12, o6483256 napisał:

Czyli jesteś typowym bajkopisarzem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już po wstępnych rozmowach z instalatorem i pompa bedzie fachowo zrobiona z klimatyzatora.Na dzień dzisiejszy nie wiem jakiej firmy klimę zakupię,jednak postaram sie kupic coś z większym wymiennikiem zewn.aby ograniczyc ilość defrostów.Zamiast monobloku będzie split ze względu na konieczność wstrzymania pracy pompy w większe mrozy a nie chcę bawić się w glikol albo spuszczanie wody z pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2021 o 10:14, o6483256 napisał:

1266182898_by_adir7PL_600.jpg

 

?!

Więc jednak .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, carinus napisał:

nie chcę bawić się w glikol albo spuszczanie wody z pompy.

Podobno glikol nie zamarza tylko robi się galareta, która nic nie uszkodzi, wystarcza roztwór do -5.

22 minuty temu, berthold61 napisał:

połączenie obydwóch razem taka ala hybryda

Tylko po co skoro gruntówka jest lepsza pod wieloma względami tymi najważniejszymi.

Niemiaszki coś takiego sobie ogarnęli, myślę, że na jeden raz mini koparka popchnęła by temat wąską łyżką.

Jako medium DZ można zastosować kwasy organiczne i sole, podobno lepsze niż glikol.

pum.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.