Gość berthold61 Opublikowano 28 Sierpnia 2020 #51 Opublikowano 28 Sierpnia 2020 Czytałem to ale za cholerę nie jarzę o co kaman , tam pisze że dotacja do 30 tys na gruntową ale jak to rozumieć to już nie wyjaśniono , napisali by że np cena pc 30 tys a ty dostajesz tyle procent ale tam nic nie napisane albo ja tego nie znalazłem , program jest całkiem inny nowy od maja obowiązuje . Cytuj
gregory567 Opublikowano 28 Sierpnia 2020 #52 Opublikowano 28 Sierpnia 2020 Piec węglowy wymieniłem na pompę ciepła Termo+ od Wentor. Zdecydowałem się na ten do ogrzewania CO i CWU. Jeżeli chodzi o wydajność to nie mam jej nic do zarzucenia, bo ciepłej wody starcza dla całej rodziny. Jeżeli chodzi o rachunki to gołym okiem widać, że są niższe. Nie ma co przepłacać, a węgiel teraz jest drogi i często jest kiepski i z kamieniem się trafia. Cytuj
Kordjano Opublikowano 28 Sierpnia 2020 #53 Opublikowano 28 Sierpnia 2020 5 godzin temu, berthold61 napisał: Czytałem to ale za cholerę nie jarzę o co kaman , tam pisze że dotacja do 30 tys na gruntową ale jak to rozumieć to już nie wyjaśniono , napisali by że np cena pc 30 tys a ty dostajesz tyle procent ale tam nic nie napisane albo ja tego nie znalazłem , program jest całkiem inny nowy od maja obowiązuje . Bo to między innymi o to chodzi żebyś nie jarzył haha . Coś mi się zdaje że jeszcze jeden sezon przed Tobą z tym podajnikowcem . Cytuj
Gość berthold61 Opublikowano 28 Sierpnia 2020 #54 Opublikowano 28 Sierpnia 2020 Też tak myślę że celowe takie dopłaty o których nic nie wiem a mam dowiedzieć się po wyłożeniu swojej kasy , ten nadchodzący sezon na bank ekogroszkiem jadę bo go już mam ale chciałbym na 21/22 już pompą grzać ale nic na siłę . Cytuj
carinus Opublikowano 31 Sierpnia 2020 #55 Opublikowano 31 Sierpnia 2020 Mam nadzieję że takie odwleczenie zakupu pompy,zrekompensuje się zakupem czegoś ciekawszego.W nadchodzącym sezonie grzewczym wykorzystam na maxa pracę klimatyzacji w funkcji grzania.To przecież też pompa ciepła,tyle że do lokalnego dogrzewania.Nadwyżkę energii trzeba też jakoś spożytkować żeby nie przepadła. 1 Cytuj
Gość berthold61 Opublikowano 31 Sierpnia 2020 #56 Opublikowano 31 Sierpnia 2020 Dziś dowiedziałem się że jak bym założył gruntową pompę ciepła z odwiertami koszowymi do 8 m głębokości 8kw 31 tys zł (konceptus) to dopłaty dostałbym 13900 zł , tanio nie jest aż tak ale z drugiej strony za kocioł peletowy też wołają nawet 16 tys zł więc lepiej iść z mety w gruntówkę . Cytuj
carinus Opublikowano 31 Sierpnia 2020 #57 Opublikowano 31 Sierpnia 2020 Gdybym miał sporo wolnego miejsca pod wymienniki gruntowe,to pewnie też bym poszedł w tym kierunku.Teraz niestety pozostaje tylko powietrze-woda. Cytuj
Gość berthold61 Opublikowano 1 Września 2020 #58 Opublikowano 1 Września 2020 Ale conceptus robi odwierty tylko do gł 8 metrów i nie trzeba wielkiej powierzchni oni ci to zrobią nawet przy samym domu więc z placem myślę że raczej nie powinno być problemu raczej . Cytuj
misiek30 Opublikowano 27 Września 2020 #59 Opublikowano 27 Września 2020 Dołożyłem filtr , jeszcze dokończyć ocieplanie rur i można sezon zaczynać. 1 Cytuj
Kordjano Opublikowano 27 Września 2020 #60 Opublikowano 27 Września 2020 Pewnie sie nie możesz doczekać haha . Cytuj
carinus Opublikowano 28 Września 2020 #62 Opublikowano 28 Września 2020 Wszędzie czytam żeby stosować jak największe przekroje rur do obiegu monobloku,jednak widzę u Ciebie coś chyba 25mm.Nie będzie problemów z pracą pompy? Cytuj
misiek30 Opublikowano 28 Września 2020 #63 Opublikowano 28 Września 2020 Ja mam 1 cal , średnica rur z wymiennika jest identyczna więc jest dobrze, dodatkowo sprzęgło ma przyłącza 1 cal więc niema sensu robić nic większego. Cytuj
shogunzlasa Opublikowano 29 Września 2020 #64 Opublikowano 29 Września 2020 Tu są rury 32mm czyli 23mm w środku jak są zbrojone włóknem - do PC bida. PC wymaga jednak sporego przepływu. Przyłącza to zwężki miejscowe - jak są zredukowane o jeden wymiar to się temu nic nie dzieje. Pytanie jeszcze jeszcze jaką moc ma sprzęgło - bo podają często dla delty 15 stopni - dla delty 5 stopni wartość jest z 3 razy mniejsza. Cytuj
automatyk Opublikowano 29 Września 2020 #65 Opublikowano 29 Września 2020 W dniu 24.07.2020 o 14:44, Juzef napisał: W jaki sposób oszukali prawa fizyki? Kosztem czego to się dzieje? zapewne chodziło o moc a nie sprawnośc Cytuj
boru Opublikowano 30 Września 2020 #66 Opublikowano 30 Września 2020 Proszę o poradę gdzie umiejscowić zewnętrzną jednostkę dla pompy ciepła; poniżej wklejam obrazek. Zastanawiam się czy lepiej jak będzie stać od wschodu i będzie zasłonięta od częstych zachodnich wiatrów, narażona na rzadsze ale zimne wiatry ze wschodu swoją większą powierzchnią? Czy lepiej może od południa gdzie będzie trochę miała słońca ale będzie narażona na wiatry zachodnie i wschodnie, natomiast bedzie stac krótszym bokiem do zachodu i wschodu i przy budynku więc niejako te wiatry chyba trochę będą słabsze. Czy może nie zwracać na to uwagi i zdecydować pod kątem estetyki zagospodarowania terenu? Cytuj
o6483256 Opublikowano 30 Września 2020 #67 Opublikowano 30 Września 2020 Postaw ją tam, gdzie nawiewa Ci najmniej śniegu, o ile w ogóle Ci nawiewa .-) Cytuj
boru Opublikowano 30 Września 2020 #68 Opublikowano 30 Września 2020 śnieg? w zimie? pod Wrocławiem? hmm... ostatni raz widziany 10 lat temu ;) czyli rozumiem, że kwestia kierunków świata i wiatrów nie ma większego znaczenia? 1 Cytuj
maniek83 Opublikowano 30 Września 2020 #69 Opublikowano 30 Września 2020 Zapodaj gruntówkę a wtedy jedyne wiatry to będą te na kanapie :) Cytuj
boru Opublikowano 1 Października 2020 #70 Opublikowano 1 Października 2020 nie mogę zapodać gruntówki ponieważ projekt został zrobiony przez Ośrodek zarządzania funduszami Europejskimi. Oni zdecydowali, że ma być taki sprzęt a nie inny. Oczywiście mógłbym się nie zgodizć ale nie dostałbym wtedy poprostu grantu. A tak mam zwrot inwestycji na poziomie 85%. Cytuj
boru Opublikowano 3 Października 2020 #71 Opublikowano 3 Października 2020 (edytowane) tak jeszcze teraz czytam specyfikacje tej pompy i jednostka zewnętrzna ma 69dB przy maksymalnym obciążeniu. Sypialnie mam od strony południowej i jeżeli postawię tą jednostkę zewnętrzną na ścianie południowej to od okna będzie jakieś 3-4 m. Czy to będzie słychać w nocy w sypialni? Edytowane 3 Października 2020 przez boru Cytuj
carinus Opublikowano 3 Października 2020 #72 Opublikowano 3 Października 2020 Zimą raczej okna nie będziesz otwierać na noc,latem do grzania cwu możesz zrobić ekran akustyczny. Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.