Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła zamiast wegla


adik79

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, sambor napisał:

Ten kurs to jedno, ale zrobił się popyt to trzeba golić 

Otóż to ,broda rośnie to się goli ,trawa rośnie to sie goli rośnie popyt to się goli .

Kotły też drożeją taki wpływ na rosnące ceny mają tez te usrane dotacje z których większość z nas i tak nie skorzysta  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, dotacje napędzają ceny. Ja też skorzystałem z dotacji, ale ja zapłaciłem właściwie tylko za pompę i uruchomienie, a instalację hydrauliczną zrobiłem sam. Instalację fotowoltaiczną zrobiłem w całości sam.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ misiek 30 znaczy się że pompa już hula ?  można podpytać jaką założyłeś mono ,split jaka moc ? Ja na razie w najbliższych latach przy pelecie zostaje , natomiast w najbliższych dniach dokładam paneli z 6.2 kw do prawie 9 kw mocy , falownik mam 8kw .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa hula, 9 kW Panasonic T-cap wersja split, montaż prosty, bez żadnych udziwnień.  Do starej instalacji dołożone tylko sprzęgło 50l i zawór przelączajacy z CO na CWU wszystko rurami 32 PP i tyle. Instalacja fotowoltaiczna 6 kW, za niedługo rozbudowa do 7-miu kW 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, misiek30 napisał:

sprzęgło 50l

Widać, że ktoś z głową to podłączył. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalację robiłem sam , zgodnie z zaleceniami serwisanta Panasonica. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek, Cześć wszystkim, bo to mój pierwszy post i podepnę go pod ten temat żeby nie śmiecić.

Planuję zmienić kocioł węglowy na pompę ciepła PW, w domu głównie podłogówka+1grzejnik garaż, 1grzejnik pomieszczenie w piwnicy, 2grzejniki na strychu, po jednym grzejniku w dwóch łazienkach które chciałbym żeby zostały i chociaż trochę grzały, pozostałe grzejniki raczej zmienię na coś co bardziej odpowiada pompie. Więcej danych: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/8ctz

Chcę zrobić OZC, ale na śląsku chyba brakuje firm, bo nie mogę nikogo znaleźć, jeśli macie kogoś zaufanego od OZC to chętnie poznam.
Pytania:

- czy pompa ciepła 14kW sugerowana przez ciepłowłaściwie będzie dobrym wyborem ?

- jakiej marki pompę wybrać?

- jak przerobić instalację żeby pompa dała radę też tym grzejnikom w łazienkach
Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.08.2020 o 17:44, lecho90 napisał:

Na początek, Cześć wszystkim, bo to mój pierwszy post i podepnę go pod ten temat żeby nie śmiecić.

Planuję zmienić kocioł węglowy na pompę ciepła PW, w domu głównie podłogówka+1grzejnik garaż, 1grzejnik pomieszczenie w piwnicy, 2grzejniki na strychu, po jednym grzejniku w dwóch łazienkach które chciałbym żeby zostały i chociaż trochę grzały, pozostałe grzejniki raczej zmienię na coś co bardziej odpowiada pompie. Więcej danych: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/8ctz

Chcę zrobić OZC, ale na śląsku chyba brakuje firm, bo nie mogę nikogo znaleźć, jeśli macie kogoś zaufanego od OZC to chętnie poznam.
Pytania:

- czy pompa ciepła 14kW sugerowana przez ciepłowłaściwie będzie dobrym wyborem ?

- jakiej marki pompę wybrać?

- jak przerobić instalację żeby pompa dała radę też tym grzejnikom w łazienkach
Z góry dzięki za pomoc.

poprawiam link do ciepłowłaściwie, ten podany wcześniej jest niewłaściwy.

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/399u

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nowa instalacja w starej piwnicy . Rury jeszcze nie ocieplone, ale to już nie długo. 

20200808_163223.jpg

20200808_163140.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jestem zwolennikiem pomp ciepła marki Panasonic. Dobry stosunek ceny do jakości, łatwa możliwość sterowania dwiema strefami grzewczymi.

Ceny uzależnione od mocy, ale można też dopytać w jakimś niezobowiązującym zapytaniu np tutaj: http://www.wentek.pl/pompy-ciepla.html

czy tutaj http://www.arctos.pl/aktualnosci

Edytowane przez stars
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie że bym był nie na miejscu , ale fajnie że stary kolega z forum ma taką pompę i będzie użytkował ,będzie się kogo dopytać jak to się sprawuje i co nieco podpatrzeć czy dopytać co do instalacji kiedyś pewnie  mi się to przyda , puki co dołożyłem paneli i moc aktualnie wynosi prawie 9 kw to maks co mogę mieć .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę testował na własnej skórze, zobaczymy jak będzie się ta instalacja sprawdzi. Jeszcze trochę zabawy izolacją rur, na strychu dokończyć ocieplenie i testy , testy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie podpisania umowy z wykonawcą na wymianę starego pieca na pompę ciepła w ramach programu  europejskiego. Po analizie umowy z wybranym przez OZPE wykonawcą chciałbym poradzić się Was w kilku kwestiach:

 

0. koszt całkowity to 41 tys. - z tego 85% pokrywa grant.

1. termin wpisany w umowie jest dla mnie abstrakcyjny - "najpóźniej do końca kwietnia 2022". Jak wygląda dzisiaj "dostępność" instalatorów PC? Czy jest szansa znaleźć porządną firmę, która zrobi to jeszcze przed nadchodzącą zimą? Czy takie jest obłożenie na rynku, że terminy są bardzo odległe?

2. w umowie jest zapis o przeprowadzeniu serwisu przez kolejne 5 lat wraz z ceną "nie więcej niż 500zł brutto za rok". Czy to nie jest wygórowana cena za taki przegląd? dodam, że odległość firmy ode mnie nie jest duża więc nie chodzi tu o koszty dojazdu. Na czym polega taki serwis, że tyle kosztuje?

3. W umowie jest zapis: "Zalecenia dla mieszkańca: Dostosowanie pomieszczenia kotłowni, do nowego źródła" . Po pierwsze co to może zawierać w sobie? Czy ja muszę np. dostosować instalację/wyjścia i wejścia / gniazdka i inne podłączenia? Po drugie jeżeli w zapisie jest "Zalecenia" czyli nie jest to obligatoryjne (rozumiem, żeby przygotować pomieszczenie, posprzątać, pomalować itp. ale coś jeszcze jest po mojej stronie?)

4. No i chyba najważniejsze. Opis instalacji jest sformułowany tak: "POMPA CIEPŁA POWIETRZE-WODA, NP. PANASONIC AQUAREA HIGH PERFORMANCE WH-ADC0309J3E5/WH-UDJ09JE5 1-FAZ., ZBIORNIK BUFOROWY 50 LITRÓW, STAL NIERDZEWNA, ZASOBNIK CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ WBUDOWANY, STAL NIERDZEWNA, AUTOMATYKA I SPRZĘT ŹRÓDŁA CIEPŁA, ZAWÓR CO/CWU DO ZABUDOWY W POMPIE CIEPŁA"  

- czy ten panasonic jest OK ? 

- z tego opisu wynika, że wykonawca może wybrać inny model (ponieważ jest wpisane "NP. Panasonic...") - ale rozumiem, że nie może wybrać czegoś znacząco gorszego

- dzisiaj mam zbiornik na CWU 200l. Co oznacza w powyższym opisie "zasobnik CWU wbudowany" ? chyba nie w ten buforowy 50l? 

 

4a) dodatkowo są załączone minimalne wymagania techniczne - Czy któreś z parametrów są wg Was zbyt niskie/słabe. (np. wg mnie moc akustyczna jednostki zewnętrznej max 70db jest zbyt wysoka. W nocy to będzie głośne) 

parametry pompy (1).jpg

parametry pompy (2).jpg

parametry pompy (3).jpg

Edytowane przez boru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.08.2020 o 11:59, Kordjano napisał:

Nie że bym był nie na miejscu , ale fajnie że stary kolega z forum ma taką pompę i będzie użytkował ,będzie się kogo dopytać jak to się sprawuje i co nieco podpatrzeć czy dopytać co do instalacji kiedyś pewnie  mi się to przyda , puki co dołożyłem paneli i moc aktualnie wynosi prawie 9 kw to maks co mogę mieć .

Przy takiej ilości prądu tylko Ci pompy brakuje, ja jedynie 7 kW zamieszczę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
W dniu 23.08.2020 o 12:36, boru napisał:

Jestem na etapie podpisania umowy z wykonawcą na wymianę starego pieca na pompę ciepła w ramach programu  europejskiego. Po analizie umowy z wybranym przez OZPE wykonawcą chciałbym poradzić się Was w kilku kwestiach:

 

0. koszt całkowity to 41 tys. - z tego 85% pokrywa grant.

1. termin wpisany w umowie jest dla mnie abstrakcyjny - "najpóźniej do końca kwietnia 2022". Jak wygląda dzisiaj "dostępność" instalatorów PC? Czy jest szansa znaleźć porządną firmę, która zrobi to jeszcze przed nadchodzącą zimą? Czy takie jest obłożenie na rynku, że terminy są bardzo odległe?

2. w umowie jest zapis o przeprowadzeniu serwisu przez kolejne 5 lat wraz z ceną "nie więcej niż 500zł brutto za rok". Czy to nie jest wygórowana cena za taki przegląd? dodam, że odległość firmy ode mnie nie jest duża więc nie chodzi tu o koszty dojazdu. Na czym polega taki serwis, że tyle kosztuje?

3. W umowie jest zapis: "Zalecenia dla mieszkańca: Dostosowanie pomieszczenia kotłowni, do nowego źródła" . Po pierwsze co to może zawierać w sobie? Czy ja muszę np. dostosować instalację/wyjścia i wejścia / gniazdka i inne podłączenia? Po drugie jeżeli w zapisie jest "Zalecenia" czyli nie jest to obligatoryjne (rozumiem, żeby przygotować pomieszczenie, posprzątać, pomalować itp. ale coś jeszcze jest po mojej stronie?)

4. No i chyba najważniejsze. Opis instalacji jest sformułowany tak: "POMPA CIEPŁA POWIETRZE-WODA, NP. PANASONIC AQUAREA HIGH PERFORMANCE WH-ADC0309J3E5/WH-UDJ09JE5 1-FAZ., ZBIORNIK BUFOROWY 50 LITRÓW, STAL NIERDZEWNA, ZASOBNIK CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ WBUDOWANY, STAL NIERDZEWNA, AUTOMATYKA I SPRZĘT ŹRÓDŁA CIEPŁA, ZAWÓR CO/CWU DO ZABUDOWY W POMPIE CIEPŁA"  

- czy ten panasonic jest OK ? 

- z tego opisu wynika, że wykonawca może wybrać inny model (ponieważ jest wpisane "NP. Panasonic...") - ale rozumiem, że nie może wybrać czegoś znacząco gorszego

- dzisiaj mam zbiornik na CWU 200l. Co oznacza w powyższym opisie "zasobnik CWU wbudowany" ? chyba nie w ten buforowy 50l? 

 

4a) dodatkowo są załączone minimalne wymagania techniczne - Czy któreś z parametrów są wg Was zbyt niskie/słabe. (np. wg mnie moc akustyczna jednostki zewnętrznej max 70db jest zbyt wysoka. W nocy to będzie głośne) 

parametry pompy (1).jpg

parametry pompy (2).jpg

parametry pompy (3).jpg

Nie czepiam się ale nie lepiej zaczepić firmę konceptus i założyć sobie gruntową ? tam już od 31 tys startują z podobną mocą ale cop bije na głowę każdą inną pompę , odwierty do 8 metrów tzw koszowe w cenie , ja bym sprawdził .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, misiek30 napisał:

Przy takiej ilości prądu tylko Ci pompy brakuje, ja jedynie 7 kW zamieszczę. 

Warsztacik i dom pochłania całą energie , ale kiedyś ? na razie kocioł stosunkowo młody a palenie pelletem w moim przypadku wychodzi jeszcze nie drogo , zobaczy się może i ja skorzystam na jakiejś dotacji . Jak widać u kolegi wyżej to wydaje się że koszty  zawyżają te  europejskie programy  a później  trza  bulić nie mało za przeglądy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie co roczny przegląd serwisowy ma kosztować 260 zł, więc nie tak tragicznie. Ja korzystałem tylko z programu "czyste powietrze " i robiłem tyle ile mogłem własnymi siłami. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja pewnie też bym robił sam po stronie hydraulicznej tak jak Ty .

Nie że bym był chytry ,lubię takie rzeczy robić sobie sam potem jest satysfakcja .

Edytowane przez Kordjano
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.08.2020 o 16:19, Kordjano napisał:

..... Jak widać u kolegi wyżej to wydaje się że koszty  zawyżają te  europejskie programy  a później  trza  bulić nie mało za przeglądy .

Właśnie ten czynnik w połączeniu z natłokiem innych robót w domu zmusił mnie do odłożenia montażu PC na przyszły sezon.Ceny podskoczyły,dostępność niektórych modeli zmalała,więc po konsultacji z moim głównym operatorem kotła,czyli z żoną,odłożyłem montaż pompy na kolejny rok.Został spory zapas opału,więc trzeba w pierwszej kolejności zwolnić miejsce w piwnicy.Do tego czasu zbiorę nieco więcej informacji,bo nie ukrywam że zainteresowałem się PC ponad rok temu,ale aspekty techniczne ogarniałem od 2m-cy i niestety jest to zbyt mało czasu żeby rozwiać wszystkie wątpliwości techniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz nowsze i wydajniejsze modele pomp wchodzą na rynek, więc w przyszłym roku może jeszcze lepiej. Ja zdecydowałem się na montaż w tym roku, bo i tak musiałbym kupić nowy piec pod mój palnik , kupić opał, więc rewolucja w piwnicy i jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Mnie gruntówka od konceptus-a po głowie chodzi , odwierty max do 8 metrów i ten stały cop wysoki w całym zakresie temperatur , ciekawe ile by szło wytargaćz dotacji nie przekraczając 100 tys rocznie dochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj na stronie Czyste powietrze, plus jeszcze odpis od dochodu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.