Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła zamiast wegla


adik79

Rekomendowane odpowiedzi

Gość berthold61

Czytałem to ale za cholerę nie jarzę o co kaman , tam pisze że dotacja do 30 tys na gruntową ale jak to rozumieć to już nie wyjaśniono , napisali by że np cena pc 30 tys a ty dostajesz tyle procent ale tam nic nie napisane albo ja tego nie znalazłem , program jest całkiem inny nowy od maja obowiązuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec węglowy wymieniłem na pompę ciepła Termo+ od Wentor. Zdecydowałem się na ten do ogrzewania CO i CWU. Jeżeli chodzi o wydajność to nie mam jej nic do zarzucenia, bo ciepłej wody starcza dla całej rodziny. Jeżeli chodzi o rachunki to gołym okiem widać, że są niższe. Nie ma co przepłacać, a węgiel teraz jest drogi i często jest kiepski i z kamieniem się trafia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, berthold61 napisał:

Czytałem to ale za cholerę nie jarzę o co kaman , tam pisze że dotacja do 30 tys na gruntową ale jak to rozumieć to już nie wyjaśniono , napisali by że np cena pc 30 tys a ty dostajesz tyle procent ale tam nic nie napisane albo ja tego nie znalazłem , program jest całkiem inny nowy od maja obowiązuje .

Bo to między innymi o to chodzi żebyś nie jarzył haha .

Coś mi się zdaje że jeszcze jeden sezon przed Tobą z tym podajnikowcem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Też tak myślę że celowe takie dopłaty o których nic nie wiem  a mam dowiedzieć się po wyłożeniu swojej kasy , ten nadchodzący sezon na bank ekogroszkiem jadę bo go już mam ale chciałbym na 21/22 już pompą grzać ale nic na siłę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że takie odwleczenie zakupu pompy,zrekompensuje się zakupem czegoś ciekawszego.W nadchodzącym sezonie grzewczym wykorzystam na maxa pracę klimatyzacji w funkcji grzania.To przecież też pompa ciepła,tyle że do lokalnego dogrzewania.Nadwyżkę energii trzeba też jakoś spożytkować żeby nie przepadła.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Dziś dowiedziałem się że jak bym założył gruntową pompę ciepła z odwiertami koszowymi do 8 m głębokości 8kw 31 tys zł (konceptus) to dopłaty dostałbym 13900 zł , tanio nie jest aż tak ale z drugiej strony za kocioł peletowy też wołają nawet 16 tys zł więc lepiej iść z mety w gruntówkę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał sporo wolnego miejsca pod wymienniki gruntowe,to pewnie też bym poszedł w tym kierunku.Teraz niestety pozostaje tylko powietrze-woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołożyłem filtr , jeszcze dokończyć ocieplanie rur i można sezon zaczynać. 

20200925_124028.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie sie nie możesz doczekać haha .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie czytam żeby stosować jak największe przekroje rur do obiegu monobloku,jednak widzę u Ciebie coś chyba 25mm.Nie będzie problemów z pracą pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 1 cal , średnica rur z wymiennika jest identyczna więc jest dobrze, dodatkowo sprzęgło ma przyłącza 1 cal więc niema sensu robić nic większego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu są rury 32mm czyli 23mm w środku jak są zbrojone włóknem - do PC bida. PC wymaga jednak sporego przepływu. Przyłącza to zwężki miejscowe - jak są zredukowane o jeden wymiar to się temu nic nie dzieje. Pytanie jeszcze jeszcze jaką moc ma sprzęgło - bo podają często dla delty 15 stopni - dla delty 5 stopni wartość jest z 3 razy mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.07.2020 o 14:44, Juzef napisał:

W jaki sposób oszukali prawa fizyki? Kosztem czego to się dzieje?

zapewne chodziło o moc a nie sprawnośc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę gdzie umiejscowić zewnętrzną jednostkę dla pompy ciepła; poniżej wklejam obrazek.  Zastanawiam się czy lepiej jak będzie stać od wschodu i będzie zasłonięta od częstych zachodnich wiatrów, narażona na rzadsze ale zimne wiatry ze wschodu  swoją większą powierzchnią? Czy lepiej może od południa gdzie będzie trochę miała słońca ale będzie narażona na wiatry zachodnie i wschodnie, natomiast bedzie stac krótszym bokiem do zachodu i wschodu i przy budynku więc niejako te wiatry chyba trochę będą słabsze. 
Czy może nie zwracać na to uwagi i zdecydować pod kątem estetyki zagospodarowania terenu?

67a1cfacda223d04med.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw ją tam, gdzie nawiewa Ci najmniej śniegu, o ile w ogóle Ci nawiewa .-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śnieg? w zimie? pod Wrocławiem? hmm... ostatni raz widziany 10 lat temu ;)

czyli rozumiem,  że kwestia kierunków świata i wiatrów nie ma większego znaczenia?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mogę zapodać gruntówki ponieważ projekt został zrobiony przez Ośrodek zarządzania funduszami Europejskimi. Oni zdecydowali, że ma być taki sprzęt a nie inny. Oczywiście mógłbym się nie zgodizć ale nie dostałbym wtedy poprostu grantu. A tak mam zwrot inwestycji na poziomie 85%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jeszcze teraz czytam specyfikacje tej pompy i jednostka zewnętrzna ma 69dB przy maksymalnym obciążeniu. Sypialnie mam od strony południowej i jeżeli postawię tą jednostkę zewnętrzną na ścianie południowej to od okna będzie jakieś 3-4 m. Czy to będzie słychać w nocy w sypialni? 

3fa12a07e786fa4fmed.png

Edytowane przez boru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą raczej okna nie będziesz otwierać na noc,latem do grzania cwu możesz zrobić ekran akustyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.