Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec na pellet czy ekogroszek


Ad123

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Olek1 napisał:

4,5t x 28/18 = 7 t pelletu, to dużo

Trochę zyskasz na wyższej sprawności kotła, ale na wiele nie licz.  

4 minuty temu, Olek1 napisał:

instalator radzi Komfort Eko 20kW

Mogę polecić, bo sam używam, ale KONIECZNIE w wersji LUX (z reduktorem ABM z automatycznym rewersem w razie zakleszczenia ślimaka). Raczej 12kW, jeśli faktycznie zużywasz tylko 4,5 t węgla.

Żadnego kotła żeliwnego nawet nie bierz pod uwagę, to utrapienie. 

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Olek1 napisał:

Drugą opcja to piec Defro na „niby eco” groszek. Tu instalator radzi Komfort Eko 20kW

To też nie wchodzi w grę jeśli masz rurę 120mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2021 o 23:13, Papiak napisał:

Czytając Pana posty trafiłem na ten piec i on mnie bardzo zainteresował.

Dom z początku lat 90 ściana zew. Silka dziurawią, pustka powietrzna i bloczek żużlowy. Nie ocieplone ściany. Dach blacha i na razie 10 cm wełny docelowo 20cm. Na 1/3 strychu też docelowa pralnia z suszarnia bez grzejników bo jest naczynie reszta odgrodzona. Piętro 55m2 z czego 10m2 podłogowymi i 3 grzejniki i drabinka. Parter ok 85m2 pod połowa piwnica z kotłownia. Piwnica o wys 2,6m, nieogrzewana i brak izolacji między kondygnacjami.

Myślałem coś o piecu ok 20kw, choć na stronie https://cieplowlasciwie.pl/wynik/an6n

Jest wskazana większą moc

 

 

Czytając wcześniejsze posty o tym piecu/ palniku zrozumiałem że trzeba wymienić jakieś części w nim, jakie to są koszta?

Od wczoraj od godziny 7rano pracuje na pelecie, kupiony z okolic Kępna na pare osób (z MDF krótko mówiąc), tona z transportem wyszła 450zł

Dwa dni temu na mój spory, starszy dom szło ok. 35kg ekogroszku Płomień 27

Za dzień wczorajszy pokazało 45kg pelletu, szczerze mówiąc jakby to nawet było 60kg to się opłaca a popiołu prawie nie ma, mimo,że to pellet syfiasty a nie żaden A+ czy DIN Plus

 

Do zejścia z pelletu na ekogroszek demontujemy podajnik pelletowy z kosza, demontujemy kryzę separującą między koszem a palnikiem oraz ustawiamy soft na tryb węgiel.

Ja osobiście nie zmieniałem paleniska, spalam na ekogroszkowym, bo zakładałem,że będzie problem przy gorszym pelecie .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Pieklorz napisał:

Za dzień wczorajszy pokazało 45kg

Ale w trybie pracy ciągłej?

Zobaczysz że jak pelletu posmakujesz to już do węgla nie wrócisz, wiem co mówię :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stempos1980

Temperatura podajnika 29-31, ja ma stały odbiór, szczelny kosz, kompensację ciśnień.

Na upartego do wiosny tak mogę pracować. Nie mam kiedy zrobić "po bożemu", jak się uda zacznę od zmiany sterownika a dalej to chyba jak się zrobi cieplej, bo mnie kobiety w domu zastrzelą jak na pare godzin wygaszę i będzie zimno.

Znani youtoberzy pellet na SV-kach testowo też na uzbrojeniu węglowym spalają. Mało to bezpieczne, wszystko trzeba z głową i na własną odpowiedzialność.

Jak mówię przerobię, ale pewnie jak już będzie cieplej

@eliks

tak w trybie ciągłej modulacji, nie wiem czy to wynik miarodajny bo od 7rano do bodajże 22 miałem przesyp 8,5kg ale chodził jak dwustan a póxniej skorygowałem na 10,5kg i prosta kreska, czysto, elegancko

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee w ciągłej pracy przy dużej budzie to spoko wynik. A powiedz mi jak w kotle? Nie robi się ciemno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemno miałem na początku, bo trochę na pałę z braku czasu ustawiłem.

Niby z analizatora, ale modulacja głupiała, przebijał, przechodził w czuwanie i od nowa wiksa. Tlen na 100% 3,7-6%

Po dograniu przesypu siwiutenko, elegancko na takim badziewnym pelecie, dobrałem aby tlenu było bliżej 10% i jest miodzio. Pewnie jakies drobne korekty jeszcze będę robić, ale....

@eliks

Rano miałem siwo wszędzie. Po 10ej przestawiłem CWU aby nie chodziło ciągle i się pogorszyło. Lekkie oscylacje i nieco przybrudzilo.

Mam kulejącą instalację, ciągła praca CWU to +3kg węgla, zakładam że będzie +4pelletu. 

Właśnie do tego wróciłem. Tak mam stabilny powrót i w miarę równo idzie, najwyżej CWU bardziej gorąca będzie ale jest czyściej.

IMG_20210114_151554342.jpg

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, eliks napisał:

Zobaczysz że jak pelletu posmakujesz to już do węgla nie wrócisz, wiem co mówię :-)

Możesz powiedzieć jakie miałeś zużycie węgla i później pelletu? Przymierzam się do pelletu ale obawiam się dużego zużycia.

W mojej okolicy nie spotkałem pelletu po 450zł/t. Najniższa cena pelletu u mnie była po 650 zł przy cenie ekogroszku 720 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No 650zl to bardzo dobra cena. U mnie wynik jest mało miarodajny bo w śmieciuchu paliłem drewnem a węglem się tylko wspomagałem, ale do tony węgla dochodziło pomieszczenie 3x4 wypełnione ułożonym grabem + trochę sosny. Pelletu spalam 4 tony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, eliks napisał:

To też nie wchodzi w grę jeśli masz rurę 120mm.

Rury jeszcze nie mam.. zakładałem że założę wraz z piecem na pellet.
Czy w przypadku pieca na ekogroszem wkład w postaci rury jest niezbędny? Obecny komin mam murowany z cegły. Komin kilka lat temu był szlamowany w celu uszczelnienia.

Dla pieca 15kW wg opisu wystarczy komin 14x14 i zakładałem taki piec założyć, czy może powinien być 20kW?

Edytowane przez Olek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak paliłem w śmieciuchu węglem (ruskim orzechem) metodą od góry spalałem 3 tony. Obecnie paląc pelletem w Lagunie też spalam 3 tony czyli spalanie porównywalne. Sprawność pelaciaka jest dużo większa z tym, że kaloryczność pelletu do węgla sporo mniejsza, palę obecnie A2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, radik81 napisał:

Sprawność pelaciaka jest dużo większa

Ciężko to się porównuje. To jak gościu miał kocioł 25kW, palił 6 ton grochu, ocieplił dom i palił 4,5 - też dużo.
Zmienił kocioł na pompę ciepła i płaci mniej niż za węgiel - ale pompę wstawił 9kW...

W zasypowcu ciężko stwierdzić ile ciepła idzie w komin, ile piździ po kątach bo akurat nas w domu nie było lub czasem ile się przegrzewało pomieszczenia jak nie było czym sterować temperatury.
Podobnie akcje ze zmianą z grocha na pellet - pali tyle samo - tylko, że oprócz kotła ktoś wstawia nowe grzejniki z termostatami, jakiś zawór 3D lub termostat po domu. O tym nie raczy wspomnieć.
Fizyki nie oszukasz - z wungla zawsze będzie najwięcej energii - jak masz to dobrze wysterowane zawsze pójdzie tego najmniej (nie mówie że najtaniej bo idzie dopaść pellet w pieniądzach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyki nie oszukasz i głupot powielać też nie można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po omacku czytam i sam nie wierzę , czym Wy się Panowie podniecacie. Niech zacny @Pieklorz przedstawi co to za palnik dla userów tak sieje swym ogniem, gdyż ja jestem człowiekiem transparentnym i jak czytam to musze wiedzieć co czytam i czego to dotyczy jak większość userów na tym forum. by ,mieć jakiekolwiek odniesienie do tego co zostało zamieszczone w tym poście. nr 33. Ktoś coś wie na ten temat co to za cudo ten palnik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka wersja SVki.

W takim uzbrojeniu jest do pelletu, po demontażu dwóch elementów można palić ekogroszkiem.

 

Ja u siebie nie założyłem jeszcze tej separacji i drugiego podajnika. Jadę na wyposażeniu groszkowym z zapalarką. Mam staly odbiór ciepła.

W porównaniu z ekogroszkiem spalam więcej o ok. 10-12kg.

Ekogroszek w moim duzym i starym domu to aktualnie jakieś 35kg, peletu pożera ok 45-48kg w porównywalnych warunkach. Dziś już chłodniej, weekend mrozy. Zobaczymy.

Póki co bardzo mi się spalanie pelletu podoba

received_691017425137899.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby ktoś powiedzieć który z kotłów (wymienników) będzie lepszy i/lub wskaże mi różnice między nimi.

1. https://sekom-pleszew.com.pl/skamp-pv-15-pellet/

2. https://wozny-kotly.pl/sklep-wozny/kotly-co-5-klasy-z-podajnikiem/kotly-na-ekogroszek-i-pellet-uniwersalne/piec-5-klasa-15-kw-na-ekogroszek-i-pellet-kociol-z-podajnikiem-firestarter-pel/

3. https://cieploterm.pl/produkt/ekopel-15kw/

4. https://sekom-pleszew.com.pl/technix-bio/

 

A może ktoś jeszcze może polecić coś innego. Jedyne ograniczenie to wysokość otworu w kominie która jest na wysokości ok 112 cm od podlogi

 

Edytowane przez Papiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nr.2, nr.3, nr.4 to wymiennik poziomy półkowy z 5 płaskimi kanałami

Nie ma w nim wpływu na temperature spalin, czasami trzeba kombinować z przełożeniem czujnika spalin w ramę górnych drzwiczek

Ten wymiennik powstał wczesniej do ekogroszku a aby było uniwerslanie na tym samym zbadano później pellet. Przy pelecie generuje niższe spaliny

Wszystkie wyjściowo na Argos Black

 

nr.1

Jako jedyny pionowy wymiennik oparty o pionowy grill spalinowy z autoczyszczakami, został dopracowany do pelletu. Są tu dwie dżwignie wymagające co ok. 4tygodnie pociągnięcia i puszczenia po 4-5razy.

Wpływ na temperature spalin jest przez możliwość demontażu zawirowaczy (można zyskać do +30) co może się przydać latem.

Tu jest tez kolorowy sterownik z obsługą większej ilości pomp.

 

Moim zdaniem do pelletu lepszy jest wymiennik pionowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do ekogroszku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Pieklorz napisał:

możesz wyjąc zawirowacze z pionowych i podnieść dzięki temu spaliny jakby była taka potrzeba (np. latem, czy wiosną)
 

W czym pomaga podniesienie temperatury spalin? szczególnie jak piszesz wiosną czy latem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogranicza kondensację w kominie, czyli robienie się cuchnących mokrych plam na ścianach kominowych. Przy pellecie to zjawisko w kominach ceglanych jest prawie pewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.