Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec na pellet czy ekogroszek


Ad123

Rekomendowane odpowiedzi

Od pelletu też się zakleja. Poszukaj na forum tematu o kotle Fuwi. Dobry kocił pelletowy nie generuje żadnej sadzy ani smoły. A tych na rynku nie ma zbyt wiele. Pellet jeżeli nie jest pomielony z oponami i budą psa właściciela i psem włącznie to generuje 1 kg popiołu na tydzień lub dwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami warto poszukać, poczytać. Pełno jest takich tematów na forum

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy kto co uważa za lepsze , dla jednego będzie pellet lepszy dla drugiego groszek , jest też kocioł pelletowo  groszkowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie pellet i to bezdyskusyjnie. Miałem eko i też nie było źle, ale przy pellecie to już inna bajka :)

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś zacznie "przygodę" z pelletem nie będzie chciał palić węglem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie :)

Ale jak kto woli, można tak jak podpowiada @Pieklorz

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kolegi Pieklorz. A jak spalanie w tej hybrydzie jak wygląda. Osiągi podobne jak do skama pv w stosunku do ilości paliwa? Jest to nowość i mało informacji o nim. Sam się nastawiłem na skam pv 13 lub mini ,ale teraz trafiłem znowu na technix pel. Czy odczuje różnice na spalaniu ecogroszek-ekogroszek czy parametry będą podobne? Czy zeby przejść na ekogroszek trzeba coś dokupić czy tylko demontaż? A sterownik w najbliszszym czasie bedzie jakiś inny dostępny czy tylko na tym bedzie działał ? Proszę o więcej info.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model TechnixPel jest dedykowany do pelletu.

Jakie zalety: mniej popiołu z dobrego pelletu, czysto, fajny zapach, dla mnie osobiście największy plus to kompletna cisza brak dźwięków chrupania, hałasu obciążonego motoreduktora.

Wady: ostatnie dni szybkie testy pelletu A-1 (niby) z big-bag tona 600zł. Kupa krótko mówiąc. Na stanowisku przy wygrzewaniu różnica od startu z t.wody 20 i zimnych spalin, to takie 20st.C spaliny-wody. Analizator - porażka, jest jednak tanio i da się grzać, tyle,że cała reszta wygląda gorzej. Dobry pellet taki za >1000zł już od startu 40-47st.C delty spaliny-woda, zaraz widać jaka moc i ile można wydusić a same emisje wzorowe.

Generalnie jednak dla uzyskania tej samej ilości ciepła w kW pelletu trzeba spalić więcej jak ekogroszku.

 

Można na tej konstrukcji zejść do ekogroszku, demontaż kryzy separującej, demontaż podajnika pelletowego, zamiana płytki paleniska (ją technix wycenia dodatkowo na 100zł), przełączenie softu na tryb węgiel.

 

Czy będzie inny sterownik - na sezon pewnie tak, ale czy wcześniej- to pewnie się nie uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie podpowiedzi.A jeśli powiedzmy,stoję przed wyborem skamp -pv 13 a technix pel- załóżmy ,że za dwa sezony jednak przechodzę na ekogroszek , to który się będzie lepiej spisywał na ekogroszku?-macie jakieś swoje porównania? Czy odczuję różnice w spalaniu i pracy kotła?

"Czy będzie inny sterownik - na sezon pewnie tak"- czyli przy jesieni czy raczej dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osiągi są podobne, bo to wynika z badań i wymogów normy. Bardziej kwestia przekonania czy ktoś woli poziomy z latwym,szybkim ale nieco częstszym czyszczeniem czy pionowy z czyszczakami, gdzie to robi się rzadziej.

12kW z poziomymi jest wyższy, 13kW z pionowym grillem i czyszczakami jest niższy. 

Nie lubię pisać o tym co ma być, a jeszcze nie jest zrobione, bo po drodze różnie wychodzi raz coś uda się zrobić szybciej i na żadnym etapie nie ma poślizgu czasowego a drugi raz są jakieś kwestie z terminami, brakiem dostępności czegoś, coś utknie w procesie badania. Jak się pojawi- będzie stosowną informacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technix 9kW ekogroszek / 10kW pellet został zaprojektowany do grzania mieszkań w starych kamienicach i blokach takich do ok. 70-75mkw.

Takie nowe dobrze ocieplone ,to na pellecie nie dobieralbym do powierzchni większej jak 140mkw. Tu wymiennik jest mały, ma 94cm wysokości z izolacją, najmniejszy jest też palnik, kosz zasypowy też nie ma wielkiego zasypu.

 

Z tej konstrukcji musisz patrzeć na TechnixPel 15 na dom 190mkw że względu na palnik,kosz,wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60

Kolego @Ad123 w swoim przemyślanym zakupie kotła nie sugeruj się opiniami tylko i wyłącznie tego forum i jego użytkowników którzy go Tworzą, gdyż może się okazać , że zabrniesz w ślepy zaułek. Poczytaj strony internetowe różnych producentów i po prostu wypośrodkuj. Na początek wyłącz ze swego myślenia , że kocioł do wszystkiego jest najlepszy , a według mnie jest do niczego. 

http://feromex.pl/index.php/produkty/kotly-wielopaliwowe-2/

Jeżeli szukasz kotła zobacz kotły te http://peleciarnia.pl/index.php/cennik/.   Ceny ich są dość spore , ale jakość gwarancja wykonanie bije na głowę wszystkie inne tu Ci polecane.

Ciekawym rozwiązaniem w tych kotłach jest to , że możesz kupić sam wymiennik , bez palnika , który jest dość drogi i wstawić palnik  rodzimego producenta. Takim wymiennikiem jest Pellmax UB. Cena przyzwoita jak na Made in Sweden zaś jakość wykonania bije wszystkie inne krajowe i UE. Do tego palnik i kocioł wychodzi 12 tyś. Ten wymiennik ma bardzo przyzwoitą poj, wodną bo 80 litrów przy jego bardzo małych gabarytach, i sprawność 95 %.  Dobrze się zastanów zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak masz stary dom, to w wielu miejscach i tak za rok trzeba wymienic na 5 klase. Wiec kasa w bloto. Musi byc kociol z papierami i kropka, a nie po kawałku od Sasa do lassa, jak maluch złożony z części w latach 80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł to całość razem z palnikiem. 

Atest jest na cały kocioł a nie sam wymiennik. Nie można kupić samego wymiennika i samemu dokładać palnika,takie coś jest nieważne.

Zgadzam się że inne konstrukcje palników np. retorta w górę paląca i jakiś skośnie palący pelleciak w tym samym wymienniku diametralnie będą się różnić emisyjnie. Takiego czegoś unikamy.

TechnixPel ma jendak ten sam palnik SV200 tyle, że w wersji z paleniskiem dla pelletu (plus separacja, czujnik pojemnosciowy, klasa energetyczna A+) lub dla ekogroszku (klasa energetyczna B). Mówimy o tej samej konstrukcji zamkniętego paleniska rurowego z różnymi płytkami napowietrzającymi pod dane paliwo pellet/ekogroszek. 

Model 15kW ma pojemność wodną 81 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam, 

Trafiłem na to forum, ponieważ czeka mnie wymiana kotła w domu i nie wiem własnie co wybrać ekogroszek czy pellet. 

Po przeczytaniu kilku wątków na forum nadal mam dylemat i znalazłem właśnie tutaj wzmiankę o kotle dwupaliwowym, 

bardzo mnie zaciekawiło to rozwiązanie. 

Czy ktoś może bardrzej coś opowiedzieć o tych kotłach a może nawet coś polecić.

Mój dom z lat 90-  jesze nie do końca wykończony, ale szczegóły w opisie. 

Aktualny piec to kopciuch Fokus  brak podanej mocy na tablicze, pow grzewcza 3m2 (takie tylko dane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam palnik SV200 do tej pory paliłem ekogroszkiem. Od jutra pójdzie pellet (myślałem, że dzisiaj, ale dosypalen eko by starczyło do rana i zmienię na pellet)

Pójdzie na pellecie z MDF ale cena była tak kusząca, że ... A SVka akurat taki potrafi fajnie połykać o czym się w ciagu najbliższych 2-3dni przekonam u siebie w domu.

 

A tak konkretnie to jaki dom i jaka powierzchnia do ogrzania?

 

Trochę zajęty w tym tygodniu, nie wiem czy jutro uda mi się zajrzeć.

Jak masz coś między 140 a 250mkw to zobacz Skamp-pv 15pellet.

Pionowy grill z półautomatycznym czyszczeniem.

 

received_305505724014742.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając Pana posty trafiłem na ten piec i on mnie bardzo zainteresował.

Dom z początku lat 90 ściana zew. Silka dziurawią, pustka powietrzna i bloczek żużlowy. Nie ocieplone ściany. Dach blacha i na razie 10 cm wełny docelowo 20cm. Na 1/3 strychu też docelowa pralnia z suszarnia bez grzejników bo jest naczynie reszta odgrodzona. Piętro 55m2 z czego 10m2 podłogowymi i 3 grzejniki i drabinka. Parter ok 85m2 pod połowa piwnica z kotłownia. Piwnica o wys 2,6m, nieogrzewana i brak izolacji między kondygnacjami.

Myślałem coś o piecu ok 20kw, choć na stronie https://cieplowlasciwie.pl/wynik/an6n

Jest wskazana większą moc

 

 

Czytając wcześniejsze posty o tym piecu/ palniku zrozumiałem że trzeba wymienić jakieś części w nim, jakie to są koszta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Podłączę się do tematu, gdyż problem pellet/ekogroszek i u mnie jest na tapecie.

Posiadam budynek z lat 60-tych, który planuję docieplić. Bez przeróbki dachu zmieści się tylko 8cm styropianu i zakładam, że tak to będzie, tyle że ze względu na wysoki koszt raczej już nie w tym roku.

Obecnie posiadam kocioł Kielar eco-2 35kW - żeliwny, węglowy. Instalacja w miarę nowa. Rurki miedziane, grzejniki panelowe + drabinka w łazience. Do ogrzania 70m2 parter i 80 m2 (mierzone po podłodze)

Latem cwu grzana jest w ogrzewaczu z grzałką elektryczną, zimą z kotła co. Kotłownia jest mała. Komin murowany 14x14.

Wg strony cieplowlaściwie potrzebuję kocioł 27kW (po dociepleniu grafitem 8cm moc spada do 12kW, https://cieplowlasciwie.pl/wynik/a59y). Gdyby przyjąć, że wynik jest prawidłowy, to na obecnym kotle powinienem spalać ponad 12t węgla. Tymczasem, na moje szczęście, w ostatnich dwóch latach zużyłem 4,5 tony węgla/sezon. Nie mieszkam w tym domu zbyt długo ale raczej zużycie na poziomie 5,5 tony do było max.

Zastanawiam się na piecem na pellet z dużym zasobnikiem (min. 7 dni). Instalator radzi wybrać Lazar SmartFire 22 kW, tyle że obawiam się dużego zużycia pelletu, co może być drogie w utrzymaniu. Jak mam oszacować ile go zużyję? Bazować bardziej na wyliczeniach ze strony cieplowlasciwie czy może z przelicznika obecne zużycie x współczynnik wynikający z mniejszej kaloryczności pelletu. Wtedy wyszło by 4,5t x 28/18 = 7 t pelletu, to dużo.

Mnie bardziej podoba się piec Slimko, gdyż duży zasobnik na którym mi zależy, mógłbym ustawić za ścianą kotłowni. Niestety z opisu pieca wynika że komin powinien być min. fi160, a u mnie jak wejdzie to rura 120.

Druga opcja to piec Defro na „niby eco” groszek. Tu instalator radzi Komfort Eko 20kW

Co sądzicie o tych piecach oraz ich mocach? Czy nie powinienem wybrać o rząd mniejszą moc?

Z hybryd widziałem jeszcze Klimosz Combi S. Spalanie pelletu w retorcie może być mało efektywne ale żeliwna konstrukcja powinna służyć latami

Będę wdzięczny za każdą opinię i Wasze doświadczenie w tej materii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.