Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja do oceny


Mart30

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam

Koledzy właśnie wymieniłem kocioł na ekogroszek i wstawiłem piec gazowy Vaillant eco TEC pro ze sterowaniem VR 70.

Tak wyglada moja kotłownia po modernizacji F4B4834D-DFCB-4800-BFC1-DFD229EDEAE4.thumb.jpeg.9074debb9dc7d9f9ac6903ba08cc9dab.jpeg

W piwnicy mam 4 grzejniki.

Na parterze mam podłogówkę + 3 grzejniki w salonie. B4F61BAB-35ED-4AFE-9451-587B0EF057E2.thumb.jpeg.296597b5a7b14871d5d5f9419a18b82b.jpeg

Na piętrze mam podłogówkę w dwóch łazienkach i 4 grzejniki + drabinka w łazience. 5840C716-7253-4BDA-A854-145E49BBCD5B.thumb.jpeg.7ebb54957cda6245c164f7eda4679748.jpeg

Sterownik pogodowy umieszczony przy wejściu do domu. Instalacja jeszcze nie jest ukończona chciałbym założyć jeszcze jakieś sterowanie podłogówką ( w każdym pomieszczeniu gdzie jest podłogówka mam wypuszczone przewody do termostatów). Obecnie mam jeden sterownik który wszystko rozłączy jak osiągnie temp przy wejściu. Na piętrze podłogówka jest zasilana z rozdzielacza co grzejniki

Podsumowując obieg 1 czyli podłogówka na parterze zasilana jest osobna pompą, a obieg 2 czyli reszta grzejników i podłogówka na pietrze osobną.

 

Proszę koledzy o opinie co sądzicie o mojej instalacji? Co warto by zmienić i jakie założyć sterowanie do podłogówki ??

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie dołączam schemat instalacji którą posiadam - kocioł DEFRO ES15 w układzie zamkniętym z grupą i naczyniem ciśnieniowym którego nie zaznaczyłem na schemacie. Najistotniejsze jest jednak moje pytanie ponieważ w instalacji są łącznie 4 pompy i zawór 4d - czy przy takiej ilości pomp nie lepiej byłoby zastosować sprzęgło hydrauliczne? ewentualnie jakiś rozdzielacz?  Jaka jest Wasza opinia nt tak wykonanej instalacji.

SCHEMAT DOBRY.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jakie ma opory przepływu, ale częściowo zanieczyszczony na pewno mocno ograniczy przepływ i grawitację.

Na schemacie jest żle podłaczony obieg podłogówki. Albo zasilanie dać za zawór 4D, albo powrót musi omijać 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Witam
Koledzy właśnie wymieniłem kocioł na ekogroszek i wstawiłem piec gazowy Vaillant eco TEC pro ze sterowaniem VR 70.
Tak wyglada moja kotłownia po modernizacji F4B4834D-DFCB-4800-BFC1-DFD229EDEAE4.thumb.jpeg.9074debb9dc7d9f9ac6903ba08cc9dab.jpeg
W piwnicy mam 4 grzejniki.
Na parterze mam podłogówkę + 3 grzejniki w salonie. B4F61BAB-35ED-4AFE-9451-587B0EF057E2.thumb.jpeg.296597b5a7b14871d5d5f9419a18b82b.jpeg
Na piętrze mam podłogówkę w dwóch łazienkach i 4 grzejniki + drabinka w łazience. 5840C716-7253-4BDA-A854-145E49BBCD5B.thumb.jpeg.7ebb54957cda6245c164f7eda4679748.jpeg
Sterownik pogodowy umieszczony przy wejściu do domu. Instalacja jeszcze nie jest ukończona chciałbym założyć jeszcze jakieś sterowanie podłogówką ( w każdym pomieszczeniu gdzie jest podłogówka mam wypuszczone przewody do termostatów). Obecnie mam jeden sterownik który wszystko rozłączy jak osiągnie temp przy wejściu. Na piętrze podłogówka jest zasilana z rozdzielacza co grzejniki
Podsumowując obieg 1 czyli podłogówka na parterze zasilana jest osobna pompą, a obieg 2 czyli reszta grzejników i podłogówka na pietrze osobną.
 
Proszę koledzy o opinie co sądzicie o mojej instalacji? Co warto by zmienić i jakie założyć sterowanie do podłogówki ??
 
 
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 

Koledzy czy możecie wypowiedzieć się na temat mojej instalacji z pierwszego postu


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W złym miejscu masz zz przy zaw.3D Domyślam się ze w tej chwili jest na zasilaniu pod tym kawałkiem czerwonej otuliny.Mozesz sobie posterować,jak bardzo chcesz,jedynie pomieszczeniami gdzie jest sama podlogowka a pętle od nich idą do widocznego na zdjęciu rozdzielacza z rotametrami.Nalezy dokupić listwę OP +siłowniki,termostaty pokojowe mówisz ze masz.Pompe przy 3D podłączasz do listwy jak wszystkie siłowniki się zamkną to pompa zostanie wylaczona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W złym miejscu masz zz przy zaw.3D Domyślam się ze w tej chwili jest na zasilaniu pod tym kawałkiem czerwonej otuliny.Mozesz sobie posterować jedynie pomieszczeniami gdzie jest sama podlogowka a pętle od nich idą do widocznego na zdjęciu rozdzielacza z rotametrami.Nalezy dokupić listwę OP +siłowniki,termostaty pokojowe mówisz ze masz

Zz zaznaczyłem na poniższym zdjęciu jest pod otuliną 4fc880afc6c15c26ad449bc81b7ea97e.jpg
A tak z doświadczenia co koledzy radzicie jest sens zakładać termostaty w każdym pomieszczeniu tam gdzie jest podłogówka czyli u mnie na parterze czy może tylko wyregulować przepływy rotametrami?? Bo teraz steruje głównym termostatem co mam przy wejściu?
Podłogówkę na parterze mam ustawioną jako obieg 2 i jest ustawiona, ze reguluje termostat, a grzejniki i podłogówkę na piętrze w łazienkach mam jako obieg 1 i ustawione, że cały czas chodzi.

Gorzej jest w łazienkach na pietrze gdzie podłogówka jest pociągnięta z jednego rozdzielacza co zasila również grzejniki?? Co w tym przypadku najlepiej ???


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Grundfos napisał:

Zle.Zasilanie podlogowki powinno być za zaw 4D a przed pompa na grzejniki+zz w odpowiednim miejscu w obiegu podlogowki.Wystarczylby 1 zawór mieszający i jedna pompa na obie kondygnacje.A jest odpowiednia temp.powrotu do kotła pomimo braku pompy na powrocie z zaw 4D do kotła?

Jest odpowiednia temperatura powrotu oczywiście po pewnym czasie od rozruchu kotła mam tu na myśli ok godzinę, półtorej mam powyżej 50st na powrocie ale pompa na górze działa na 1 biegu a na dolnej kondygnacji na 3 bo przy innych ustawieniach nie dogrzewa powrotu. 

Mam możliwość jeszcze modyfikacji ale jak byłby najlepiej zrobić? faktycznie zasilanie podłogówek dać przed pompę grzejnikową ale za zawór 4d?  I w którym miejscu miałby być ten zawór zwrotny?

czy nie lepiej byłoby przy modyfikacjach wuzględnić np sprzęgło hydrauliczne i tutaj je zastosować? 

20 godzin temu, sambor napisał:

Ale jest separator zanieczyszczeń!

niepotrzebna szydera 

20 godzin temu, gmaj22 napisał:

Nie wiem, jakie ma opory przepływu, ale częściowo zanieczyszczony na pewno mocno ograniczy przepływ i grawitację.

Na schemacie jest żle podłaczony obieg podłogówki. Albo zasilanie dać za zawór 4D, albo powrót musi omijać 4D.

jak zatem podłączyć powrót podłogówki aby omijał 4d ? czy zasilanie podłogówki w dowolnym miejscu za 4 d? czy tak jak kolega wyżej pisał pod pompą która zasila grzejniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyzej pisał plus zawory zwrotne w odpowiednich miejscach (na powrotach z mieszaczy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, gmaj22 napisał:

Tak jak kolega wyzej pisał plus zawory zwrotne w odpowiednich miejscach (na powrotach z mieszaczy)

Dzieki!

Więc reasumując wystarczy że samo zasilanie podłogówki podłączę za zawór 4d ale przed pompą grzejnikową + zawory zwrotne na obu powrotach mieszaczy podłogówki - (czy muszą być zaraz za mieszaczami czy mogą nieco dalej na rurach? ) ? 

i gdy przerobię to zasilanie to z powrotem już nic nie muszę kombinować?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na powrotach zawory zwrotne, jak już pisałem.

Jeśli na grzejnikach termostaty, to na 4D nie potrzeba siłownika - tylko stała nastawa. Jesli natomiast będzie pompa na powrocie z 4D, to siłownik może byc wykorzystany do ochrony powrotu ( zależy, na co sterownik pozwala). Nie ma jednej recepty, rozwiązań jest wiele. Wybiera się właściwe dopiero po wizji lokalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, gmaj22 napisał:

Na powrotach zawory zwrotne, jak już pisałem.

Jeśli na grzejnikach termostaty, to na 4D nie potrzeba siłownika - tylko stała nastawa. Jesli natomiast będzie pompa na powrocie z 4D, to siłownik może byc wykorzystany do ochrony powrotu ( zależy, na co sterownik pozwala). Nie ma jednej recepty, rozwiązań jest wiele. Wybiera się właściwe dopiero po wizji lokalnej.

ok to wszystko jasne tylko jeszcze o te zawory zwrotne na powrotach chciałem dopytać czy ma znaczenie w którym dokładnie miejscu na powrotach bym je zrobił ? bliżej mieszaczy czy mogę gdzieś niżej na rurach jak nie mam miejsca przy mieszaczach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdziekolwiek pomiędzy mieszaczem a trójnikiem na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gdziekolwiek" znaczy tak, jak wg schematu zamieszczonego kilka postów wyżej.

image.png.a00ab33e805369b7facef944e8bf6732.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że lepiej.  To ja nie dopatrzyłem, że "lewy" zawór zwrotny ma być na pionowym odcinku powrotu z rozdzielacza.

Dziękuję za czujność sprostowanie :) Tak miało być:

image.png.c312e18dc009f1a9ccc58adfb3ba1bf8.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Zz zaznaczyłem na poniższym zdjęciu jest pod otuliną 4fc880afc6c15c26ad449bc81b7ea97e.jpg&key=6c13cd74517d2c481e30097c87ba2c305412545c5fbbe5845608846fe8ac81c1
A tak z doświadczenia co koledzy radzicie jest sens zakładać termostaty w każdym pomieszczeniu tam gdzie jest podłogówka czyli u mnie na parterze czy może tylko wyregulować przepływy rotametrami?? Bo teraz steruje głównym termostatem co mam przy wejściu?
Podłogówkę na parterze mam ustawioną jako obieg 2 i jest ustawiona, ze reguluje termostat, a grzejniki i podłogówkę na piętrze w łazienkach mam jako obieg 1 i ustawione, że cały czas chodzi.

Gorzej jest w łazienkach na pietrze gdzie podłogówka jest pociągnięta z jednego rozdzielacza co zasila również grzejniki?? Co w tym przypadku najlepiej ???


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

W którym miejscu powinien poprawnie być zamontowany ZZ ??

Proszę o informacje jak rozwiązać problem ze sterowaniem podłogówki która jest zasilana z obiegu z grzejnikami. Tzw RTL
W tej chwili mam głowice na rozdzielczu i chciałbym to wyeliminować. Tylko co radzicie ??
Tak to wygląda obecnie:

e8c15bba6ba8f724526c9d493f60b3cd.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz mieszacz w kotłowni, trzeba od niego pociągnąć do rozdzielacza rury, wydzielić miejsce na 3 pętle z rotametrami i będzie spoko.

Dzięki za odpowiedz.
A może jest jakieś mniej inwazyjne rozwiązanie? Powiedz kolego czy w tym układzie co mam teraz można założyć siłowniki termoelektryczne i termostaty w tych 3 pomieszczeniach gdzie mam podłogówkę pociągniętą z rozdzielacza z grzejnikami? Sprawdzi to się czy szkoda sobie zawracać tym głowę ??

Jeszcze odnośnie instalacji wcześniej ktoś wspomniał, że ZZ jest w złym miejscu. W którym powinien być prawidłowo ??


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłowniki puszczające wodę z instalacji CO, o temp ponad 50C raczej nic nie dadzą, musisz albo zostawić to co masz albo doprowadzić rury z mieszacza.

Nie wiem o którym ZZ piszesz , masz chyba ich kilka.

 

Już wiem o co chodzi - o ZZ na obiegu podłógówki.

Czy kolega może pokazać gdzie jest wpięty powrót z wszystkich grzejników?

Czy może jest kilka powrotów?

Wadą tego tematu jest to że tu są 2 prawie identyczne tematy, pisane na przemian.

Zaznacz na swoim schemacie gdzie jest powrót z grzejników 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.