Skocz do zawartości

Deafnezz
Wiadomość dodana przez marcin,

W temacie dyskutujemy wyłącznie o polecanych aktualnie ekogroszkach (zalety, wady, jakość, cena). Wszelkie ogólne dyskusje proszę prowadzić np: Ogólnie o cenach opału itp... i podobne tematy

Rekomendowane odpowiedzi

Wg mnie tak, mylnie podchodzisz do tematu (to tylko moje zdanie). Pierwszy raz w tym roku kupiłem małokaloryczny grch (z opisu 24-26Mj Comfort-sambudrol ) Wczesną wiosną pisałem że dzienne ogrzewanie Comfortem było 7 kg. wyższe niż ecodesign (także sambudrol). W czerwcu zrobiłem sobie kilkudniowy test na samo CWU, Ecodesign 4-4-5 kg/doba Comfort 7-7-5 kg/doba. Może być jakiś mały błąd bo potencjał podajnika dla obu grochów miałem taki sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj dziobaski.... Ja jeszcze raz swoje skromne zdanie wtrącę. Kupując wegiel patrze na cene za kw czy tam gj i tym sie kieruję. Zostaja jeszcze 2 kwestie: czy mocny nie bedzie sie kisił bo to tez straty (zalezy od zapotrzebowania budynku) i kwestia wygody czy warto dolozyc kilka stów na sezon i miec mniej popiolu (mocniejsze wegle). Ja osobiscie chce sie w 3 tys na rok zmiescic. A popiół mnie nie straszny. Tak jak juz pisalem slabego stabka za 700 z hakiem szlo 4t i sporo popiolu a lew za 900 poszlo 3400 t popiolu malo ale koszt grzania większy 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam o taką kwestię. Przy zakupie 24 ton workowanego na paletach przyjeżdża ciężarówka i co dalej? Zawsze trzeba mieć swój wózek widłowy do rozładunku? Ktoś ma jakieś doświadczenia w tej kwestii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, janosh napisał:

Oj dziobaski.... Ja jeszcze raz swoje skromne zdanie wtrącę. Kupując wegiel patrze na cene za kw czy tam gj i tym sie kieruję. Zostaja jeszcze 2 kwestie: czy mocny nie bedzie sie kisił bo to tez straty (zalezy od zapotrzebowania budynku) i kwestia wygody czy warto dolozyc kilka stów na sezon i miec mniej popiolu (mocniejsze wegle). Ja osobiscie chce sie w 3 tys na rok zmiescic. A popiół mnie nie straszny. Tak jak juz pisalem slabego stabka za 700 z hakiem szlo 4t i sporo popiolu a lew za 900 poszlo 3400 t popiolu malo ale koszt grzania większy 

Podobnie jak Ty przeliczam MJ wydaje się to najrozsądniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież te MJ to coś znaczą. 25MJ a 27,5MJ oznacza że tego 25 trzeba spalić 10% więcej. Droższego muszę kupić 5 ton, a słabszego 5,5 tony.
Pomiędzy 24, a 29MJ to już 20% różnicy. Czyli 29 MJ kupuję np. 5 ton, to 24MJ muszę kupić 6 ton.

Najprościej cenę zakupu z transportem podzielić przez liczbę MJ. Otrzymamy cenę za za MJ energii przy 100% sprawności. Choć do tych obliczeń, opłacalności zakupu wystarczy.

To nie jest tak jak piszą niektórzy kup 29MJ, bo 24MJ spalisz dwa razy tyle.
Albo drugi mit: Pelletu spalisz tyle samo co węgla lub minimalnie więcej. Rekordziści spalają nawet mniej pelletu niż węgla. Przynajmniej tak piszą. Tylko typowy pellet ma 17-18MJ to ja się pytam jak to możliwe. Bukowy trochę więcej ma MJ.
Jedyne co przychodzi do głowy oprócz oszukiwania, to to że nie ustawili sobie odpowiedniego procesu spalania węgla i wysypywali niedopalony węgiel do kosza na popiół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.07.2021 o 14:29, Oldek napisał:

Leją wodę to grubo szyte niewiedzą. Taki jest proces produkcyjny, że węgiel wychodzi mokry. Dlaczego tak jest, google podpowiedzą. Nikt nie suszy hałdy z groszkiem, jak nie pada z miesiąc to  zapakują suchy, jak pada zapakują mokry. Te otwory które w swoim poprzednim poście nazwałeś perforacjami nie służą do suszenia węgla w środku, tylko aby powietrze z worków wyszło przy pakowaniu. Węgiel w worku foliowym wyschnie jak mi kaktus kolegi @KKTSna dłoni wyrośnie. U mnie Pieklorz z PGG (marcowy) przyszedł wigotny, tydzień bez worków na betonie w suchej ciepłej kotłowni i po zasypie woda w zasobniku jakiej jeszcze nigdy nie miałem. 

Leją wodę podczas przesiewania węgla. Ale 6-9 % wilgotności w opisie na stronie, max 9% opisane na worku a 15% w świadectwie jakości to .....

Perforacje na workach służą temu by worki nie pęczniały lub nawet pękały jak w workach zacznie odparowywać woda z węgla np. gdy palety stoją długo na słońcu, ale umieszczanie perforacji , bardzo małych rozmiarów na środku worka zamiast na brzegach  służy bardziej temu by woda nie odparowała i WAGA worka się zgadzała ?

Edytowane przez BacazGór
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Jestem tu swiezakiem, ale widzę że wszyscy polecacie sambudrol i Jowisz. Mam technixa z sv 200,co polecacie aktualnie do tego palnika na jesień zimę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@giginski

Tu masz fajnie podane z cena za GJ

Czasem podają ze transport gratis ale jak z jowiszem jednak liczą. 

https://jakiekogroszek.pl/katalog-ekogroszkow

No i jeszcze kwestia wlasnie suchosci, spiekalnosci, uczciwosci co na worku a co w nim... Tu juz opiniami kolegow trzeba sie kierowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że może być bardzo przyzwoicie. Ludzie też dobrze się wypowiadają o ekomiale Panda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, berthold61 napisał:

A palił ktoś ekogrosikiem ? to taki ekogroszek o drobniejszej frakcji chyba od 3mm-25mm 

25 mm, to nie jest drobniejsza frakcja 🙂 Różnica między 3-25, a 5-30 to jest taka maleńka różnica że w workach niezauważalna, że przy węglach wysokokalorycznych można napisać że jest to 90% zawartości worka. Może bym i sprawdził jak takie "wynalazki" sprawdzają się w praktyce, ale sponsorem jest syn i mówi żeby tata gównem nie palił więc trzymam się tej rady 🙂 Panowie koledzy, nie ma dobrych Samarytan handlujących węglem !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Oldek napisał:

to jest taka maleńka różnica że w workach niezauważalna

Ale już w przepisach różnica jest gigantyczna - nie można tego nazwać ekogroszkiem, więc przy potencjalnej kontroli nie macie certyfikatu na ekogroszek, ergo - tkwicie po szyję w łajnie.

Więc te wszystkie ekogrosiki, grysiki, opał eko itd to dzieło oszustów omijających przepisy. Do tego cena jak za ekogroszek, więc gdzie tu sens ryzykowania?

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryHa jak myślisz, kto będzie miał "przykrości" jeśli do kotłowni zawita jakaś miejsko-wiejska eko osoba i zobaczy worek z opisem granulacja 3-25 mm ? Ten co sprzedał, czy ten co kupił reklamowany i dostępny towar na rynku, a może oboje 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel o takiej granulacji to się nazywa miał i w granulacji powyżej 3mm może być sprzedawany i będzie miał certyfikat. Sam ma takiego 6 ton z PGG. Tylko u nich to się nazywa ekomiał, a nie ekogroszek.


Wysłane za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Oldek napisał:

@HarryHa jak myślisz, kto będzie miał "przykrości" jeśli do kotłowni zawita jakaś miejsko-wiejska eko osoba i zobaczy worek z opisem granulacja 3-25 mm ? Ten co sprzedał, czy ten co kupił reklamowany i dostępny towar na rynku, a może oboje 🙂

Dodatkowo kto ich wpuści bez mocnych argumentów typu nakaz w obstawie policji biorąc pod uwagę, że nie wzięło się tej śmiesznej dopłaty do wymiany źródła ciepła?

Napiszę więcej, w kotłowni mogę sobie trzymać 10 worków super duper błękitnego niskoemisyjnego węgla po 1,5 kafla za tonę, a w pomieszczeniach gospodarczych poza budynkiem trzymać 24 palety czarnej perły kupionej w hurcie która nie zalicza się do ekogroszków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam to ten miał, miał nazwę greenmiał. To gdzie ten miał z PGG jest dostępny, jakiś link?

Tak greenpal. Tylko na początku stycznia wycofali go z oferty. Na sam koniec puścili w promocji i kosztował mnie z przesyłką 646 zł za tonę o kaloryczności 25-27 MJ. Kupiłem 6 ton. Teraz jest tylko dostępny luzem prosto z kopalni.


Wysłane za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Oldek napisał:

miał "przykrości" jeśli do kotłowni zawita jakaś miejsko-wiejska eko osoba

Teraz to ten, kto pali węglem innym niż na tabliczce. Przy okazji zwróćcie uwagę, że ewidencja kotłó namierzy domy bez przeglądów kominiarskich. Pisowskie państwo w całej okazałości zajry do kotłowni za rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.