Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z osiągnięciem temperatury w trybie zima IRYD RTZ PID GALMET 25KW


John2132

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Potrzebuje Waszej pomocy. Niestety juz od dłuzszego czasu występuje problem na piecu z osiągnięciem zadanej temperatury. Występuje to tylko w przypadku zmiany trybu pracy na "zima", w przypadku trybu letniego jest wszystko w normie - piec dobija zadana temperature i przechodzi w podtrzymanie. Zupełnie inaczej jest w przypadku zimowego trybu. Jezeli zmienie z letniego na zimowy to tem z 55 st. spada do 36  st. +/-. Pozniej jakiekolwiek zmiany nie bardzo pomagają w celu dobicia temperatury, przeważnie jest to 38/9 st. Najprawdopodobniej jest to wina ustawień sterownika (iryd rtz pid). Tylko sytuacja się powtarza, ponieważ na wcześniejszym sterowniku który miał juz ponad 14 lat występowała niemalże identyczna sytuacja. Piec regularnie czyszczony, węgiel bartex gold. Sterownik wymieniony przed świętami z myśla ,ze tu może tkwić przyczyna. A co do samego problemu (na starym sterowniku) to zaczął się on w okresie wakacyjnym. Zwiększyło się również spalanie - na początku w trybie letnim był to jeden worek na tydzień teraz jest to również jeden worek ale na dobe (cały czas mówimy o bartex gold). 

Zadana tem. 56 st.

Ustawienia dla 100% mocy:  

Czas miedzy podawaniem: 0.30 sek

Wydajnośc dmuchawy: 35

Czas podawania: 10 sek

 

Z góry dziękuje za pomoc i jakiekolwiek rady.

 

IMG_20230130_100948.jpg

IMG_20230130_100914.jpg

IMG_20230130_100754.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem może być w instalacji a nie w ustawieniach. W trybie lato chodzi tylko pompa cwu robi sie mały obieg i jest ok. w trybie zima dochodzi pompa c.o. i piec musi zagrzac cała wodę w instalacji. Przy takim podawaniu 10s co 30 s to powino zagotować piec. Podejrzewam zimy powrót. Pokarz instalecję lub schemat.

Pasowało by wyczyścić tez palnik i czopuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie żadnego zaworu 3 lub 4 drogowego - przynajmniej na zdjęciu go nie widać. Palnik wyczyszczony ?

Czopuch wyczyszczony ?

Na jakich biegach masz ustawione pompy c.o. i cwu. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem przekonany, że biegi były na trzecim biegu (okazało się że najprawdopodobniej hydraulik przestawił na 1wszy) teraz obie są na 2gim - w południe właśnie je przestawiłem. 

Czopuch jest wyczyszczony. Natomiast palnik, co dokładnie masz na myśli? Chodzi o retorte i dookoła popiół/spieki? To jest czyszczone za każdym razem kiedy czyszczony jest piec "od góry do dołu". I pod paleniskiem odkręcana jest pokrywa w celu wyczyszczenia. 

Dorzucam drugie zdjęcia z instalacji. 

Proszę o wyrozumiałosc ale jestem laikiem. 

IMG_20230130_190500.jpg

IMG_20230130_190508.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biegi ustaw cwu 1, c.o.2

1. co to za czujnik-wylacznik ?

2. Co to za rura, co zasila ?

 

 

Instalacja grzejniki, podłogówka ?

IMG_20230130_190500.jpg.45eb77c5e49c94abb1189ed6866229b1~2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawione. 

Co do tego czujnika to był on w zestawie wraz z sterownikiem. 

A ta rura idzie w ścianę "do pionu"? Nie wiem czy dobrze mówię. Może być też tak że będzie to rura od naczynka wyrównawczego ale nie jestem do końca pewien. 

Nie wiem jak to poprawnie nazwać ale w miejscu gdzie rura ta wchodzi w ścianę jest ten cały tkzw. pion większość rur poprowadzonych do góry do skrzynki na piętrze. Więc albo skrzynka na piętrze bądź naczynko na strychu. 

Grzejniki w każdym pomieszczeniu a co do podłogówki to jest i jej nie ma. To znaczy od samego początku instalacji występują problemu i działa ona "jak chce". Przykładowo na górze w  łazience grzeje bardzo fest gdzie na dole jest letnia a czasem zimna. 

IMG_20230130_194247.jpg

IMG_20230130_194247.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie to będzie rura na naczynia przelewowego. Ta instalacja pod piec z podajnikiem do przerobki. Najlepiej i najprościej z zaworem 4 drogowym i z pompą na powrocie. Nie wiem czy masz założony czyjnik temperatury wody powrotnej do kotła, jeżeli tak to podaj tą wartośc.  W tym układzie piec cały czas jest zalewany zimną wodą z powrotu i nie nadąża z grzaniem. Dlatego na razie spróboj ustawić pompę c.o. na 1 bedzie wolniejszy obieg i być może wreszcie uzyskasz temperaturę zadaną. A tak mniej więcej powinna wyglądać twoja instalacja.  Tutaj w układzie zamkniętym. Wiadomo zamiast naczynia przeponowego na powrocie wyjście bezpośrednio z zasilania pieca na naczynie przelewowe.image.thumb.png.da4a1d0a05d7a5adcd61964022aefb49.png

Układ otawarty.Screenshot_2022-12-06-14-11-02-22_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.thumb.jpg.aadf7a940b3f9bbce1265f0bd6b5eb28.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak widać czujnika wody powrotnej brak a może jest ale nie podłączony, powinien być w zestawie z piecem. Z ciekawości jak masz jakiś termometr przylgowe zmierz sobie. Teraz kolejne pytanie czy na grzejnikach posiadasz zawory termostatyczne czy zwykłe zawory z pokrętłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos więcej jak mogę to zmierzyć? 

Praktycznie wszędzie są zawory termostatyczne 

Generalnie powoli tracę nadzieję na jakąkolwiek poprawę, ponieważ już nie jeden hydraulik był w tej kwestii. I zastanawiam się nad zmianą ogrzewania na gaz. Jednakże może właśnie jest coś co wymaga nie wiadomo jak wielkiej poprawy w obecnej instalacji/jej zmiany aby problem ustąpił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Aby dogrzac piec w obecnym układzie masz jedno wyjście włączyć bojler na stałe. Najlepiej i najprościej wyjąć czujnik na zewnątrz . Reasumując wyjnij czujnik jw. Ustaw pompę c.o. na 1-i sprawdz czy będą grzały wszystkie grzejniki. Zadaj na piec temperature 60 st. i daj mu trochę popracować. Co do ustawien ustawil bym 8s. podawanie przerwa 40s. i nadmuch 28-30 procent.ale tu nie wiem bo nie wiem czy dmuchawa z przesłoną czy nie. Powinna być bez przeslony skoro sterownik ma PID. Ustaw jak piszę i daj znać jakie efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę wody powrotnej możesz zmierzyc na rurze powrotnej wchodzącej na dole do pieca.

Jednak jest przesłona, otworz ją na ful ustaw 28 i ewentualnie później możesz skorygować stopien odsłony ale nie sądze lepiej reguluj nadmuchem procentowo.  Bojler masz zasilany z pieca i tak niech zostanie. przy bojlerze jest czujnik temperatury ktory jest połączony ze sterownikiem i pokazuje ci aktualną temperaturę bojlera.  więc chodziło mi o wyjęcie tego czujnuja z otworu w bojlerze na zewnątrz. Czyjnik będzie pokazywał temperature pomieszczenia czyli około 20 st natomiast zadaną bojlera masz 45 więc oczywistym jest że włączy się pompa bojlera i bedzie chodzić cały czas bo nie sądzisz chyna że w pomieszczenia temperatura wzrośnie do 45 st. Rozumiesz ? No więc ustawiaj i działaj.

795897201_IMG_20230130_175922.jpg.8c5a14abc3ee59db973f780a16b53b532.thumb.jpg.a3745e7730d780bba8c61c76fa9f0064.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura spada, dobiło 48 i spada. Dam mu jeszcze chwilę czasu z 20 minut i zobaczę co bd za temp. 

I nie wiem czy nie zwiększyć obrotów dmuchawy na sterowniku bo jednak ten płomień nie jest zbyt duży 

16751092767071657328684824286284.jpg

Parametry i reszta czynności wykonane. 

I mam pytanie czym jest bądź gdzie znajdę "kanał nadmuchowy"? Ktoś na innej grupie sugeruje ze jest zapchany. 

 

Odnośnie tego czujnika który jest wypięty to od starego sterownika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, John2132 napisał(a):

Mówisz o przesłonie na wentylatorze? 

I co masz na myśli mówiąc włączyć bojler na stałe? Podłączyć termę do gniazdka? IMG_20230130_204218.thumb.jpg.b1017c09d629da402e55b69d1022b0d3.jpg

IMG_20230130_204218.jpg

Chyba się nie rozumiemy albo źle odczytałem zdjęcia bo zauważyłem 3 pompę przy bojlerze. I teraz nie zozumiem która pompa do czego. Czy ta terma bojler jest włączony w obieg kotłowy czy też jest jeszcze inny gdzieś za ścianą.

Odnośnie ognia to zaczekaj chwilę. Bo to nie ogień grzeje piec a spaliny.

A ustawienia zrobiłś jak pisałem ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysyłam zdjęcie 

Nr 3 czyli pompa przy bojlerze nie wiem czy poprawnie wytłumaczę ale chodzi o to ze hydraulik montując ją powiedział że ma ona za zadanie po odkteceniu kranu ciepłej wody automatycznie powinna lecieć ciepła żeby nie spuszczać zimnej. Najprościej od razu miała załączać się ciepła (ale słabo się to sprawdza). I wgl mam wrażenie że kontrolka na tej pompie się zapaliła ale zaraz zgasła, wcześniej nie widziałem żeby ta kontrolka na pompie przy bojlerze świeciła 

IMG_20230130_212014_edit_16235582798042.jpg

Ustawienia juz od razu ustawiłem takie jak napisałeś i temperatura spadła do 41 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, John2132 napisał(a):

Temperatura spada, dobiło 48 i spada. Dam mu jeszcze chwilę czasu z 20 minut i zobaczę co bd za temp. 

I nie wiem czy nie zwiększyć obrotów dmuchawy na sterowniku bo jednak ten płomień nie jest zbyt duży 

16751092767071657328684824286284.jpg

Parametry i reszta czynności wykonane. 

I mam pytanie czym jest bądź gdzie znajdę "kanał nadmuchowy"? Ktoś na innej grupie sugeruje ze jest zapchany. 

 

Odnośnie tego czujnika który jest wypięty to od starego sterownika. 

A jest zrobione nie doczytałem. Wypięty czujnik z tyłu sterownika powinien być opis do czego wpiety i czego temperaturę ma pokazywac. Kanał nadmuchowy  zaczyna się od dmuchawy idzie rurą do palnika w środku jest kolano w którym jest ekogroszek a na zewnątrz kolana hula sonie powietrze do korony palnika. Pod spodem palnika jest dekiel trzeba go odkręcić od spodu i wysypać zanieczyszczenia. Druga sprawa korona ten talerz u gory posiada otwory muszą być drożne a sam talerz palnik musi być osadzone na odpowiedniej uszczelce lub na silikonie do kominków musi być szczelny bo inaczej ucieka powietrze i brakuje go na palniku.

4 minuty temu, John2132 napisał(a):

Wysyłam zdjęcie 

Nr 3 czyli pompa przy bojlerze nie wiem czy poprawnie wytłumaczę ale chodzi o to ze hydraulik montując ją powiedział że ma ona za zadanie po odkteceniu kranu ciepłej wody automatycznie powinna lecieć ciepła żeby nie spuszczać zimnej. Najprościej od razu miała załączać się ciepła (ale słabo się to sprawdza). I wgl mam wrażenie że kontrolka na tej pompie się zapaliła ale zaraz zgasła, wcześniej nie widziałem żeby ta kontrolka na pompie przy bojlerze świeciła 

IMG_20230130_212014_edit_16235582798042.jpg

Ustawienia juz od razu ustawiłem takie jak napisałeś i temperatura spadła do 41 stopni

Temperatura spadła bo musi dogrzać i grzejniki i bojler, trochę to zajmie ale powoli powinna rosnąć. Ta pompa przy bojlerze tj pompa cyrkulacyjna .

Teraz dotknij rurę powrotną z tyłu na dole kotła i zobacz czy robi się gorąca. Pompa c.o. na 1 daje radę na grzejniki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że niepotrzebnie zajmujecie się kwestią instalacji. Tutaj kocioł nie osiągnie zadanej temperatury bo palnik jest wciąż przesypywany paliwem. 

Przecież podanie 10s i przerwa 0.30s to ten podajnik pracuje niemalże bez przerwy. 

Spieki się robią bo jest za mało tlenu względem dawki paliwa. 

Zwiększ czas między podawaniem do 30 sekund i poobserwuj co się będzie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnia troche martwi,jak každy pogrzebe palnik pogrzebaczom i potym zrobi zdejcje "jak wyglada to na palniku".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Dozy napisał(a):

Przecież podanie 10s i przerwa 0.30s to ten podajnik pracuje niemalże bez przerwy

Raczej niemożliwe żeby tak to działało, podejrzewam że tu autor podał błędne informacje (na zdjęciu wyżej jest przerwa 0 minut 23 sek)

Ale ze zdjęcia palnika wcale nie wygląda na to że węgla jest za dużo. Niewiele widać ale powiedział bym że raczej mało tam węgla i płomień też jakiś taki niemrawy jak na 35kW mocy. Dałbym mu prędzej 5kW, a wtedy nic dziwnego że nie może nagrzać instalacji.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie. Na zdjęciu jest 23 sekundy. Czyli autor pisze jedno, robi drugie, a my się tu niepotrzebnie produkujemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.