Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogniwo DS


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, omama napisał(a):

Tylko szkoda że ich nie robia ludzie maja małe domy czy większe ale super docieplone byłoby jak znalazł bez bufora

To dalej czesto x2 za duzo, u nnie jest np. 3kW przy sredniej -12C. Policz ile u Ciebie.

Przy ciaglym -20 to by bylo prawie ok. Czyli na 7-10 dni w roku.

W nowych domach (w zasadzie to przy wszystkich kotlach zasypowych) aby zachowac sprawnosc i mala obslugowosc bez bufora nie da rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zmniejszyć powierzchnię rusztu wystarczyłoby położyć przykładowo cienką szamotkę albo blache 10mm na płasko na ruszcie czy trzeba kombinować z takim zwężeniem komory jak w mpm? Póki co położyłem po jednej szamotce 64mm grubości po bokach rusztu i za pionowym wymiennikiem wcisnąłem po bokach w pionie też po jednej szamotce 64mm grubości, w ktorych wyciąłem kanały doprowadzające powietrze z otworów bocznych pieca, jednoczesnie zmniejszyła sie komora paleniska po dolozeniu szamotek. Pali się lepiej, temperatura spalin za piecem wyższa ale chce jeszcze za wymiennikiem pionowym dać wyżej szamotki aż po wymiennik poziomy, może nie będzie tak smolić wymiennika poziomego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2024 o 14:32, Piecuch19 napisał(a):

@omama Jakie spalanie to widać po płomieniu. 

https://youtu.be/paAT2G6Jja4?feature=shared

Tu np. masz płomień o małej mocy co nie oznacza złego spalania.

Moc to kwestia prawidłowych ustawień paleniska i kotła do swoich potrzeb. Najważniejsze żeby płomień mniejszy czy większy, ale cały czas się palił - nie gasł, bo będzie dymiło. Musi być minimalna stała szczelina + wychylenia miarkownika z odpowiednio dobraną powierzchnią rusztu do zapotrzebowania mocy. Jak bym potrzebował bufora to bym sobie zrobił sam, ale uważam go za zbędny gadżet do moich warunków.

 

Oj mnie by się bufor przydał oj przydał wtedy dopiero piec ten maluch  10kw by pokazał swoje pazurki skoro on z zimnego startu w ciągu 20 minut osiąga 80 stopni to bufor ech to by było to ale nie zmieszczę bo już dwa bojlery i piec i węgiel zapas ,poma ciepła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@omama jak zmniejszysz ruszt tak by osiągał 80' po 2-3 godzinach to będzie dobrze. U mnie przy rozgrzewaniu po 2 - 2,5 godzinach dochodzi do temperatury zadanej, czasem dłużej. Wtedy też będzie dobrze modulował w tym zakresie temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie mogę więcej zmniejszyć rusztów bo mam tylko dwa i pierwszy od palnika jest cały zasłonięty blachą żeliwną a drugi musi być aby popiół szło rusztować , ja mam w sumie mały odbiór bo tylko kaloryfery 1600x600 ,1200x600 ,600x600 _- plus łazienkowa drabinka mam też 3 szt na piętrze (100m2) 2x600x600 i 1 400x600 ale góry nie zawsze grzeję i dlatego wolałbym takie maleństwo jak kiedyś robił MPM 5-7kw i szkoda że zaprzestali .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chłopie, Matejko teraz to mi humor poprawiłeś i wiesz że chyba go sobie sprawię i to raczej na pewno ,to by był idealny kociołek dla mnie tylko muszę polukać go dokładniej czy na węgiel on bo drewna nie chciałbym palić zbyt uciążliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@omama, przy tak małym zapotrzebowaniu na ciepło nie masz możliwości instalacji czegoś na gaz? Węglem i drewnem to się zwyczajnie może nie opłacać... Sam widzę to po sobie. W sezonie szła mi tona węgla a w gazie wychodzi 1100zł na miesiąc. Już nie wspomnę, że nic nie muszę przy tym robić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pompę ciepła ale nie grzeję ze względu na te idiotyczne limity prądu a gazu u nas nie ma i pewnie już nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wchodzil bym w cos jako aquaflam z buforkom i cieszylem sia z migotania plomieni w salonu,poki juž nie kredytu na prad.Opalu potrzebne dokladac,ale spalanie,bufor w werzji z sterownikom automatyka.

https://www.hsflamingo.cz/krbova-kamna-aquaflam/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, omama napisał(a):

Mam pompę ciepła ale nie grzeję

To podobnie jak ja  -grudzień na MPMie    ale już styczeń i luty  pompa bo  nowe limity. Będzie akurat  na dwa mce  grzania.  W marcu może słoneczko  pomoże  i sezon się jakoś  domknie.  A jako że kraj chory to nie ma sensu  myśleć o następnym  sezonie.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bercus napisał(a):

To ja wchodzil bym w cos jako aquaflam z buforkom i cieszylem sia z migotania plomieni w salonu,poki juž nie kredytu na prad.Opalu potrzebne dokladac,ale spalanie,bufor w werzji z sterownikom automatyka.

https://www.hsflamingo.cz/krbova-kamna-aquaflam/

Ładowanie bufora kominkiem -  kotłownia w salonie to tylko na filmach reklamowych dobrze wygląda. Częste malowanie, noszenie drewna do salonu, robactwo z drewna się rozłazi, niska wilgotność, promieniowanie tylko przez szybę przegrzeje salon   - nie polecam ( kiedyś paliłem).

  • Lubię to 3
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piecuch19 napisał(a):

kotłownia w salonie

To nie kotlownia bo nie ma obowiazku pod warunkiem, ze cos innego grzeje wiec to nie jest to samo. Nie chcesz nie uzywasz, masz chec i czas - rozpalasz.

Cos sie nabrudzi to fakt cos tam odpadnie ukruszy sie przy dokladaniu - jak to przy drewnie (trzeba zamiesc). Zadne malowanie nie potrzebne jak wykonane poprawnie, podobnie z “zapachami” - nic nie czuc jak zrobione poprawnie. To nie kociol DS ze przy dokladaniu kotlownia to wedzarnia. Robactwo nie zdazy wyjsc jak przyniesiesz i spalisz (zapasow w salonie nie trzeba trzymac). Promieniowanie - tak wystepuje jest bardzo przyjemne. Przegrzanie pomieszczenia tak wystepuje po czasie - nie jest fajne. Wilgotnosc zwiazana z przegrzaniem.

Klimat palacego sie drewna jest warty posprzatania okruszkow.

Polecam “od swieta” dla przyjemnosci a nie z obowiazku - codziennie byloby to męczące.

 

Edytowane przez PioBin
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak grzanie kominkiem bufora to raczej obowiązek niż przyjemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli obowiazek to nie polecam bo sie szybko ktos tym zmeczy. To od swieta tylko, ale co kto lubi. Jesli komus ten obowiazek nie przeszkadza to ok.

Bufor tylko do odebrania nadwyzki ciepla ktore bez niego ulecialoby kominem. To debranie ciepla przez plaszcz zmniejsza rowniez ilosc ciepla oddanego bezposrednio do pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kominek ale ten dawny bez szyby. Rozpalany zazwyczaj raz w roku i to troszeczkę. Bo zaraz larum że za gorąco. Nie polecam  jedynie jest jako dodatkowa wentylacja jak się szyber otworzy. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale.jest troche progresu w tych kominkach.Ten juž wiecej kotlom,niž kominkom...

https://obchod.hsflamingo.cz/p/hs-flamingo-krbova-kamna-aquaflam-r-12-s-vymenikem-seda-automaticka-regulace

Moc nominalna 12 KW

Rozdaj mocy 8-16 KW

Rozdaj calkowej mocy do wody 8-12 KW

Moc nominalna do wody 10 KW

10 woda i 2 salon,to nie zle,jescze tryb lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.