Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w ustawieniu pieca Eko Pal 25kw


igor090

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam Wesołą, próbowałem różne opcje z nadmuchem, najbardziej optymalnie przynajmniej dla mnie jest przesłona  uchylona na 1,5cm obroty w okolicach 35%, teraz zrobiłem delikatną korektę 2 dni temu na 37% i spala się super, poniżej tego nie dopala dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz zatkalem szczelnie właz, także nie dmucha jak poprzednio w piwnicy. Poza tym nadal spieki żużlowe od strony podajnika więc zaslonilem z połowy, na 3/4 wlot powietrza. Dałem nadmuch na 10% i lekko zaczęło kopcic ale naprawdę ledwo co. Także teraz zwiekszylem do 20% nadmuch i rozpoczynam obserwacje. 

Wcześniej miałem połowe dmuchawy zaslonieta i wogole nie pojawiało się kopcenie. Obroty były 25%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przypomniała mi się jedna rzecz... Zaraz po świętach zamówiłem kolejne 2t opału,  czekając na dostawę otworzyłem sobie okienko w piwnicy żeby być gotowym na wrzucanie worków i w tym czasie kilkadziesiąt minut jak to okienko było otwarte to piec nie potrafił dobić do zadanej, jak opał wrzuciłem i zamknąłem okno to wróciło do normy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ciepło na dworze więc problemu żeby dobić do zadanej nie ma ale zmniejszyłem jeszcze moc dmuchawy na 15% bo po 2h pojawiły się spieki. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, igor090 napisał:

Dałem nadmuch na 10% i lekko zaczęło kopcic ale naprawdę ledwo co. Także teraz zwiekszylem do 20% nadmuch i rozpoczynam obserwacje.

Witam.

A dlaczego nie 15%, róbcie drobne kroki w ustawieniach.... macie czas :))

Pisałem że nasze dmuchawy są 3-4razy za duże, więc zasłonięcie połowy wlotu niewielką zmianę przynosi, i myślę że ustawienia dopiero mniejsze jak 1/2 można zacząć testować. Może częściowym dowodem niech będzie taka dmuchawa ...ile wlotu jest na stałe zasłonięte???

2061304813_Screenshot_2019-01-10large_01jpg(ObrazJPEG560420pikseli).png.5e4605eb487fe9d31a343803ef0c10d6.png

Za duże, to mam na myśli dmuchawy 70-80W do palników 17-25kW, mniejsze 30W są bardziej przyjazne i tam zasłonięcie wlotu o połowę przynosi zazwyczaj spory efekt.

Tylko pozwolę sobie powtórzyć, zabieg zmiany charakterystyki dmuchawy nie jest jedynym lekarstwem na dziadowski węgiel ale zazwyczaj pomaga w walce ze spiekami czy to żużlowymi czy koksowymi, jednak największe efekty można zaobserwować w ekonomice.

Yaro

Edytowane przez YaroXylen
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mafik napisał:

 czasie kilkadziesiąt minut jak to okienko było otwarte to piec nie potrafił dobić do zadanej, jak opał wrzuciłem i zamknąłem okno to wróciło do normy

I tutaj bardzo ważna kolejna kwestia... nawiew powietrza do kotła(kotłowni).... Czyli jednak też coś można poprawić ...pomijając dmuchawę....

Yaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, igor090 napisał:

Dzisiaj ciepło na dworze

Teraz  godzina 14.00.... -6,9stopnia.... hm hm hm ...ciepło :)))

Ciepło to będzie za 8 dni :)) rano sprawdzałem... przed chwilką z Warszawy od klienta wróciłem w samochodzie -8 pokazywał termometr

Yaro

Edytowane przez YaroXylen
korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 4 stopnie na plusie :)

Nie zrozumieliśmy się, na te 10%dalem na chwilę żeby zobaczyć czy pojawi się kopcenie. Obecnie mam na 15%. Powoli dobija do temp. Zobaczę za parę godzin jak wygląda popiół. Na chwilę obecną tak to wygląda jak na zdjęciu. 

15471258784708291752027405397668.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście.. i to jest dobry sposób :)))  sorki to mój wiek i jego ułomności:((((

Ale te spieki nie są jakieś tragiczne, nawet powiedziałbym że jakby niektóre węgle się tak spalały to byłoby super....

Widzę że radzisz sobie i zaczynasz łapać o co w tym bałaganie chodzi..... :))

14 minut temu, igor090 napisał:

U mnie 4 stopnie na plusie :)

241830646_Screenshot_2019-01-10SytuacjapogodowanadrogachPolski.thumb.png.07f3da6e723e80f5f6bcdc2c916ae5cb.png

A we samej stolycy.......  prawie -6 a ja jeszcze dalej na wschód w ramiona Putina :)))

Yaro

Edytowane przez YaroXylen
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Jeśli pamiętam kolega pali mieszanką z czechem, z tego co mi wiadomo czecha za bardzo dusić chyba nie można bo będzie dymić, a do tego chyba wesołą niektórzy właśnie mocno dmuchają aby ją spalić, inni powoli dając jej czasu na wypalenie. A zobacz samą perłą.....
Ta czapa żużlu to chyba za mocno wiało.... A jakie miałeś ustawienia przed rozpoczęciem testu?
Napisz jaką masz dmuchawę? jakiej mocy?, bo jak masz tą mniejszą to bardziej dobrana może być do palnika.
Sam bym się pobawił, ale nie mam nic spiekającego, do testów mam 250kg kolombusa  30MJ ale chyba dopiero jak wrócę, gdyż w Polsce zrobiło się zimno a z kobitką za tydzień w piątek lecimy sami bez wnuczków, ogrzać stare gnaty nad ocean indyjski (patrzyłem dzisiaj 33 stopnie ciepełka :))
Yaro
Witam
Mieszanka
2 lopatki czeski
1 lopatka perla
1 lopatka pellet

Jak za malo powietrza sadza jak za duzo czopy

Dzis zrobie dokladnie mieszanke

Jutro bedzie wiadomo

Czeski potrzebuje wiecej powietrza bo potem troche czarno w kotle

Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem jak to u Ciebie wyjdzie.

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam bym tu nic nie zadziałał, męczył bym się kolejny sezon. To dzięki Wam Panowie. 

A i jeśli nie pracujecie w branży to na pewno się marnujecie :) Ja bliżej Raichu więc trochę tu cieplej :) 

Edytowane przez igor090
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jal spalanie ???

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jeszcze nie jestem w stanie określić ale już będzie mniejsze. Widzę po ilości w podajniku. Niestety nie mam na sterowniku ile bierze na h

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powietrze 30
Przeslona cala otwarta
Czarne scianki

Przestawilem na 43 powietrze jutro wynikiefd144d00a453c823a6a744eccbff7da.jpgea604bc686032b301c209365e8afd66c.jpg

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam


Przylozylem sie dzis do mieszanki

I dalem wiecej pelletu

Zmienilem w sterowniku
Powietrze 35
Dynamika dmuchawy 4 - dynamika startu,


Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ścianki również okopcone delikatnie ale są też spieki. Przesłona zaslonieta 3/4, moc 20%.

Spalanie ok 40kg na dobę. Temp zadana kocioł osiąga. 

Zauważyłem kolejny problem. Na piecu 55 a mierzylem termometrem bezdotykowym grzejnik i temp. O 10 stopni wyzsza(65st). Teraz nie wiem czy termostat nie jest sprawny czy termometr :) muszę pożyczyc inny i to sprawdzić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sytuacha z 14.51

Wydaje mi sie ze troche czarne scianki w komorze ale moze przeczulony jestem

Narazie zostawiam ustawienia jak sa

Jutro znowu sprawdze

Pozdrawiam16a6e037e52c2bf666c09f31091e6d18.jpg

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To leciutko uchyl przesłonę wlotu, próbuj tak o 0,5cm, to troszkę dołożysz powietrza ale na spieki raczej nie powinno mieć znaczenia.

Niedawno czytałem instrukcję od jakiegoś sterownika gdzie producent kotła pisał że regulację powietrza w wykonać ustawiając 60% na dmuchawie na stałe a regulować tylko przesłoną wlotu powietrza do dmuchawy. To jakiś stary dwustanowy sterownik, a co ciekawsze w przypadku pojawienia się spieków  instruował aby obroty zdjąć do 30-40% i tylko regulować wlotem powietrza.

Yaro

Edytowane przez YaroXylen
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przeslone mam otwarta na maksa

W sterowniku ktorego uzywam ustawienia dmuchawy sa dla mocy maksymalnej a wiec 15 kw bo na tyle ustawilem palnik

Moge ewentualnie sprobowac albo podniesc dynamike do 7
Albo obroty na np 37

Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mkaczko napisał:

Ale przeslone mam otwarta na maksa

W sterowniku ktorego uzywam ustawienia dmuchawy sa dla mocy maksymalnej a wiec 15 kw bo na tyle ustawilem palnik

Moge ewentualnie sprobowac albo podniesc dynamike do 7
Albo obroty na np 37
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę.

No właśnie nie widziałem.... swoją drogą warto byłoby uzupełnić szczegółowo profil wtedy nie trzeba się domyślać co ogrzewasz, jaka instalacja czy jaki kocioł i sterownik kotła.

Przydatna rzecz na wstępie weryfikująca użytkownika, nie tylko dla nowicjuszy lib osób rzadko bywających na forum.

Troszeńkę obroty w górę.

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie. Przesyłam jakie instrukcje podesłał mi producent. Tak na marginesie, to nic a nic nie ma to wspólnego z moimi ustawieniami. Co o tym myślicie? 

Ustawienia producenta :

Po przełączeniu sterownika w tryb automatyczny zalecamy wstępne ustawienie sterownika tak aby poziom żaru był odpowiedni.

- czas podawania będzie oscylował zimą w przedziele mniej więcej 12-25 s. (kotły od 19-25 KW) Należy tak dobrać odpowiedni czas aby utrzymywać odpowiedni poziom żaru (szerzej to zagadnienie opisano TUTAJ)
- czas pomiędzy podawaniem przyjmuje wartość stałą- 90 s. Nie należy raczej tego parametru zmieniać.
- obroty dmuchawy- prosimy zacząć regulację od 20-30% i zwiększać w miarę potrzeby.  Kotły z podajnikiem o mocy 19-25 KW to z reguły max 40-60% mocy dmuchawy. Zwiększanie obrotów z 20-30% do np. 50% może być zauważalne (wzrost lub spadek temperatury) dopiero po 10-15 minutach. Zbyt duża moc może wręcz powodować spadek temperatury jeśli dawki paliwa będą zbyt małe. Prosimy zwracać szczególną uwagę na ten parametr.

Jeśli dobierzemy zbyt duże obroty dmuchawy do dawek paliwa- w kotle można będzie zauważyć wręcz spadek temperatury. Brak wystarczającej dawki paliwa w stosunku do zbyt dużej mocy dmuchawy będzie powodować szybsze wypalanie się paliwa. Płomień będzie robił się coraz mniejszy.... żar będzie schodził w głąb głowicy spalającej powodując powstanie efeku "krateru" Zacznie palić się poniżej rantów głowicy spalającej. 

PRZYKŁADOWE KONFIGURACJE W ZALEŻNOŚCI OD METRAŻU, IZOLACJI BUDYNKU, POJEMNOŚCI WODNEJ ITP ITD.

CZAS POMIĘDZY PODAWANIEM STAŁY- 90 s (1m:30s)

Jedna z poniższych konfiguracji powinna być odpowiednia dla Państwa. Prosimy zacząć regulację wpisując najniższe wartości i w miarę potrzeby zwiększać do maksymalnych w danym przedziele. W pierwszym wariancie prosimy np. ustawić na początek czas podawania: 12s i obroty dmuchawy 25% zwiększając te parametry w miarę potrzeby..... Jako pierwszy parametr prosimy zwiększać CZAS PODAWANIA pozostawiając dmuchawę na najniższym przedziale dla danego wariantu. Dopiero później, jeśli zwiększanie czasu podawania nie pomaga należy zwiększać obroty.

 
  WARIANT I czas podawania ok 12-15s = obroty dmuchawy ok 20-30%
  WARIANT II czas podawania ok 15-20s = obroty dmuchawy ok 35-45%
  WARIANT III czas podawania ok 20-25s = obroty dmuchawy ok 45-55%
  WARIANT IV czas podawania ok 25-30s = obroty dmuchawy ok 55-65%


Powyższe parametry odpowiadają za pracę sterownika w stanie REGULACJA i ROZPALANIE. W tych trybach żadne inne parametry nie są brane pod uwagę. 

Po osiągnięcu stanu NADZÓR zaczynają obowiązywać funkcje: czas podawania, czas pomiędzy podawaniem oraz krotność podawania, która to mówi nam o tym, co który przedmuch ma włączyć się ślimak.

Zalecamy ustawieinia:
- Czas przedmuchu (w przedziale 25-50s.- zima (oraz ok ok 15s latem)
- Czas pomiędzy przedmuchami ( w przedziele 1-5min. zimą i ok 10 minut latem)
- Krotność podawania (ok 2-3 zimą i ok 5 latem)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A znajdź w tym tekście chociaż zdanie odpowiadające na pytanie....co zrobić(jak ustawić) parametry jak na palniku pojawią się spieki żużlowe lub koksowe....

:))))  odpowiedziałeś już dawno sobie sam, co warta jest ta instrukcja.....dlatego jesteś tu na forum i w tym wątku :))))

Yaro

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest. Na początku niepotrzebnie się tego trzymałem. 

A teraz małe spieki są jeszcze ale takie co jak się dotknie to się rozsypuja. Nie będę na razie kombinował. Poczekam na zmianę groszku. Wybiorę coś polecanego, sprawdzonego przez Was. Tak na oko spalanie troszkę poniżej 40kg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.