Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w ustawieniu pieca Eko Pal 25kw


igor090

Rekomendowane odpowiedzi

Witam bardzo proszę o pomoc w ustawieniu pieca. Męczę się już drugi rok i nic... Ciężko mi osiągnąć zalecana temp t.j. 50 stopni. Tworzą się też spieki, a gdy daje więcej ekogroszku to wypada z ruszta a temp nie chce wzrosnąć. Cały czas pracuje przez to w trybie rozpalanie/regulacja. Ciężko przejść w tryb nadzór, a gdy się to uda to zaraz temp spada. Ponadto zużywa ok 40kg dziennie, przy temp 0st na zewnątrz.

Dom jednorodzinny, z czasów powojennych jednak odnowiony, ocieplony, dachówka. Ok 100m2 plus użytkowe poddasze 75m2. Ekogroszek 27mj. (próbowano wielu rodzajów) 
Parametry pieca Eko-Pal 25kw: aktualne ustawienia :
sterownik Kom-Ster
-czas podawania :25s
-czas pomiędzy podawaniem 1 min 20s
-obroty dmuchawy 40%
-krotnosc podawania : 2
-czas przedmuchu : 42s
- czas pomiędzy przedmuchami : 3 min.

W trybie rozpalania/regulacji obowiązują 2 pierwsze funkcje. Pozostałe pracują w trybie nadzoru.

Dodam również że podczas palenia drewnem na ruszcie dodatkowym nie mam problemów z osiągnięciem temp.

Bardzo proszę o jakakolwiek pomoc jeśli ktoś miał podobny problem. Dzięki!!!
    
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik Uszczelniony? 

Instrukcja palnika   https://kom-ster.pl/do-pobrania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo spalasz. Mam taki palnik ale już ze zmodyfikowanym napowietrzaniem , poza tym wymieniłem go na wulkana tego samego producenta. Musisz zacząć od uszczelnienia tak jak koledzy wcześniej pisali. Wygaś kocioł , wyjmij koronę palnika (obydwie części) i uszczelnij silikonem wysokotemperaturowym 1200 - 1500 C połączenie z komorą powietrzną. Osadż na podstawie i po ok. 2 godz, możesz rozpalać. Przedtem jednak odkręć wyczystkę na dole komory powietrza i usuń wszystkie śmieci jakie tam się zebrały. Jeżeli nadal nie będzie się równo spalać mimo poprawnych ustawięń parametrów, to potrzebna będzie zmiana napowietrzania poprzez zaklejenie ( ja zaspawałem ) jednych otworów napowietrzających a powiększenie innych . Ale to już następna bajka . Palnik dość trudny do ustawienia na ekogrochu ale jak się go opanuje ,  to spala się ładnie . U mnie po poprawkach jadę już czwarty sezon bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, igor090 napisał:

Czy wystarczy że w zaznaczonym miejscu uszczelnie dookoła sylikonem kominkowym? Czy trzeba zrobić coś jeszcze? Na zdjęciu widać jak nierówno właśnie spala. 

IMG_20181218_103333.jpg

Ściągasz koronę i uszczelniasz po obwodzie.

Masz filmik  

 

Edytowane przez szelest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że ma inny palnik ,ale jeśli nigdy nie uszczelniał palnika jak obejrzy filmik  może  ten film mu troszkę pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie Panowie za pomoc, dopiero teraz odczytałem. Zrobiłem tak jak sugerował Jasa, tylko że nie wiedziałem że tam na dole jest wyczystka, wyciagalem ten syf odkurzaczem ale nie wiem na ile dokładnie. Rozpalilem dopiero wieczorem i już od razu zauważyłem inny płomień, pali się równomierniej. Nie wywala mi groszku bokiem. 

Tylko nadal ciężko mi osiągnąć ta zamierzona temperature i to mnie martwi... Będzie od nowa zabawa z ustawieniami pewnie. Mam jeszcze pytanie, czy sterownik u Was też tak krótko pracuje w trybie,, nadzor"?

Czy podczas spalania powinna się robić taka,, górka " z popiołu na retorcie czy raczej równo z krawędzią to musi być? 

Serdecznie dziękuję za pomoc i cenne wskazówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna być leka górka ekogroszku na retorcie.Podałem ci link do instrukcji palnika .

U mnie sterownik nie wpada w nadzór tylko moduluje mam SKZP 02

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jasa napisał:

 

Ja posiadam sterownik Tigra, z firmy Kom - Ster. Ciężko go opanować. Po 12 godz palenia widzę, że już spala równo ale bardzo dużo. Poszło aż 30kg przez ten czas. Nadal robią się spieki, a temp zadania ciężko osiągnąć. A nie jest ona wysoka bo 45 st. (wiem że za niska ale nie mogę wyższej i tak osiągnąć.) 

Aktualne ustawienia :

Czas podawania: 6s

Przerwa podawania 30s

Moc dmuchawy 30%

Te parametry działają w trybie rozpalania i regulacji. 

Parametry czuwania: 

Czas przedmuchu :35s

Czas pomiędzy przedmuchami 4min

Krotnosc podawania 2.

Panowie macie jakieś pomysły? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy sterowniku regulującym proces spalania wyłącznie w dwustanie musisz ustawić tak parametry aby pracował z możliwie najmniejszą mocą ale oczywiście dochodził do zadanej. Ja posiadam iryda z PID więc ustawienie parametrów nie musi być tak dokładne bo sterownik w pobliżu zadanej moduluje mocą. Jakim grochem aktualnie palisz ?. W którym miejscu palnika robią się spieki?.Czy są to spieki koksowe czy żużlowe ( niedopalony węgiel - koksowe ,stopiony popiół - żużlowe ) , bądż obydwa rodzaje ale jakie jest ich położenie na palniku.Jak pisałem wcześniej nie jest to palnik łatwy do opanowania i jeżeli dobór parametrów : przerwa , czas podawania i powietrze nie przyniosą rezultatów potrzebna będzie zmiana napowietrzania palnika a być może nawet zmniejszenie mocy .

Narazie zacznij od zmniejszenia mocy dmuchawy . Powoli schodż z nadmuchem w dół aż do granicy dymienia bądż pojawienia się spieków koksowych . Potem lekko podnieś nadmuch. Praca kotła powinna być jak najbardziej zbliżona do pracy ciągłej , podtrzymanie to ostateczność. Podejrzewam , że nie masz podglądu temperatury spalin , jeżeli tak to pomierz chociaż pobieżnie temperaturę czopucha z zewnątrz , prawdopodobnie grzejesz komin. Do podtrzymania wrócimy póżniej.

Acha , ten palnik preferuje dłuższe czasy podawania -  ustaw czas podawania na 10 , przerwę na 50.

Jeszcze jedno ,jakie jest zapotrzebowanie Twojego budynku na ciepło?

Wiem , trochę dużo jak na początek ale żeby coś konkretnie doradzać , trzeba najpierw poznać parę szczegółów.

Dasz radę.

Edytowane przez Jasa
interpunkcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc. 

A więc tak, palę groszkiem ok 26kj, gdy przepalalem na ruszcie awaryjnym to zostawal pył. Zostają mi spieki żużlowe teraz a wcześniej przed uszczelnieniem i takie i takie. Teraz spieki żużlowe które się pojawiają, są umiejscowione na brzegach palnika, dookoła. 

Myślałem właśnie, że lepiej podawać węgiel częściej ale w mniejszych ilościach ale spróbuję tego rozwiązania. Dziwi mnie fakt, że gdy bylo tylko przepalane drewnem i troche tym groszkiem na ruszcie awaryjnym to bez problemu osiagalem temp 60-70 stopni. 

A w jaki sposób dokonuje się napowietrzania palnika? Może coś jeszcze próbować z przysłona dmuchawy? 

Dom ok 100m2 plus poddasze użytkowe ok 70m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli spieki żużlowe są położne mniej więcej równomiernie na brzegach palnika to narazie nie musisz dokonywać zmian napowietrzenia palnika. Wystarczy że zmniejszysz moc dmuchawy. Postępuj tak jak pisałem wcześniej . Nadmiar powietrza w stosunku do ilości paliwa na palniku nic nie daje a dodatkowo wychładza kocioł. Prawdopodobnie dlatego ( ale tylko prawdopodobnie ) nie osiągasz zadanej.

Nie sugeruj się moimi ustawieniami - ja  przy 100% mocy 10/50 mam nadmuch 20bieg przy dmuchawie WPA06.

Zmierz koniecznie - choć pobieżnie - temperaturę czopucha. Grzejesz komin.

Wejdż na stronę cieplowlaściwe i określ  zapotrzebowanie na ciepło.

Jaki masz kocioł -moc ,rtyp,producent.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę próbował tych ustawień od jutra bo dziś 24h w pracy. Zmierze też temp czopuchu. Mam nadzieję, że pomoże coś. Wg wstępnych obliczeń wyszło, że zapotrzebowanie to 10kw ale jest to stare budownictwo, mimo że ocieplone styropianem to i tak ta izolacja nie jest idealna. 

Kocioł Eko - Pal 25kw KWM-SGR Pleszew 

moc kotła: 25 kW

- powierzchnia grzewcza kotła: 3,0 m2 - powierzchnia ogrzewanego pomieszczenia: 120 - 200 m2

- materiał: blacha stalowa 6 mm

- ilość kanałów konwekcyjnych (dymnych): 4

- układ kanałów: górny

- pojemność zasobnika na paliwo: ok. 160 kg

- dodatkowy ruszt na paliwa stałe: TAK

- pojemność wodna kotła: 90 L

- masa zestawu: 354 kg

- max. temperatura wody: 90 st. C. - max. ciśnienie robocze: 1 Bar - wymagana wysokość komina: 5 m - sprawność cieplna: >80% - typ podajnika: ślimakowy - średnica króccy zasilania / powrotu: 2" - pobór mocy wentylatora: 80 W - pobór mocy motoreduktora: 90 W

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za duży kocioł ale tego już nie zmienisz. Jeżeli do tego dojdzie instalacja z dużą ilością wody - a domyślam się że tak jest - to spalanie nie będzie zbyt małe. Przy zapotrzebowaniu na moc 10kW przy eko 26MJ/kg powinno z grubsza być na poziomie 35 kg/dobę. Ale myślę , że te 10kW to jest moc max czyli przy temperaturze zewnętrznej -20C . Przy temp. ok 0 będzie to połowa tej mocy czyli ok.17,5 -18 kg/dobę .Oczywiście tak jest w teorii , w praktyce bywa różnie. Zależy jak lubisz ciepło w domu . U mnie przy podobnej powierzchni do ogrzania ( teoretycznie 150 m2 ale zapotrzebowanie jest większe ,gdyż dochodzą dwa pomieszczenia nie ogrzewane które zabierają ciepło ) i temp. w domu 22-23C zużywam w chwili obecnej 26 kg/dobę ruska Energa Standard o deklarowanych 23 MJ/kg. Na retopalu było mniej ale nie pamiętam dokładnie ile , musiałbym sięgnąć do zapisków.

Podstawa , to żeby na palniku ładnie się paliło ,równym , nieposzarpanym płomieniem , bez spieków i w miarę ciągle. Tak jak mówiłem , zacznij od zmniejszenia nadmuchu , póżniej będziemy dalej kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, niby duży kocioł a mimo to nie chce dogrzac i to mnie dziwi. Poza tym te ilości spalania też nie są za ciekawe. Tak jak mówiłem teraz 30 kg na 12h. 

Zazdroszczę tych małych ilości spalania, mam nadzieję że dzięki Twojej pomocy uda mi się to zredukować. Od jutra zaczynam zmniejszać nadmuch i zobaczymy. Temp w domu ok 21-22st.

Zastanawia mnie właśnie jak ma wyglądać ten płomień. Na filmach na YouTube ten płomień jest taki gwałtowny. U mnie wygląda jak na zdjęciu. 

IMG_20181219_065326.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płomień nie jest gwałtowny , to dobrze . Musi być żółty , nie czerwony i nie bardzo jasny. U Ciebie nie wygląda żle ,aczkolwiek powinno palić się na większej powierzchni ale to już zależy od palnika.Brak kopczyka. Nie widzę tutaj deflektora i cała energia ucieka Ci ze strefy spalania w strefę konwekcyjną a przy Twojej konstrukcji wymiennika - w komin. Chyba że deflektor jest ale w takim razie za wysoko - musi być ok. 15 cm nad paleniskiem. Ja mam deflektor własnej konstrukcji wykonanej na bazie bębna hamulcowego , dodatkowo na ruszcie żeliwnym cegły szamotowe. A tak w ogóle to jak na 26 MJ/kg to ten eko jest wyrażnie płomienny . Ciekawe jaki to ekogroch.

To zdjęcie to jest  już po uszczelnieniu palnika czy przed i przy jakich parametrach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam deflektor ale wisi trochę wyżej. Można powiedzieć że tuż przy krawędzi tego zdjęcia. 

Foto wykonane po uszczelnieniu. Nie robi się właśnie kopiec tylko spieki na bokach a płomień jest tylko na środku jak widać. 

To zdjęcie było robione przy następujących parametrach:

Czas podawania: 6s

Przerwa podawania 30s

Moc dmuchawy 30%

Można jakoś ograniczyć uciekanie ciepła przez komin? Np poprzez ułożenie cegieł szamotowych? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląd paleniska potwierdza za wysoki nadmuch w stosunku do ilości paliwa . Pali się bez kopczyka ,otwory powietrza wtórnego są pewnie częściowo odsłonięte i wychładza Ci palenisko.

Ustaw właściwie deflektor.

Grzanie komina można i trzeba ograniczyć na kilka sposobów m.in. za pomocą wydłużenia czasu dopalania gazów w komorze spalania (cegły szamotowe na ruszcie ) ale to już w dalszej kolejności. Proponuję , aby  najpierw opanować sytuację na palenisku . Wszystko naraz jak na początek to tylko zagmatwa sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.