Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

@berthold

Ja w Tauronie miałem w cenniku miałem 63 groszy z obniżonym VAT

Ty cały czas mówisz o nieprawdziwej cenie energii w oparciu o "tarczę przedwyborczą", która jest zamrożona i wynosi tyle co poniżej plus cena przesyłu trzydzieści kilka groszy. Wtedy wychodzi ok 1,20zł zamrożonej ceny energii.

image.png.9571f498adbf5c052f14725c14822aae.png

Ja piszę o cenie jaką podał Tauron oficjalnie podał w cenniku na ten rok bez stosowania tarczy. Do tych cen należy dodać cenę przesyłu:

image.png.20ec563c9bb5cd87851bf652a71433e0.png

Edytowane przez Sławek007
Opublikowano
2 godziny temu, tom378 napisał(a):

Pompa ciepła tylko do nowych domów  z opowiednią izolacją i tylko podłogówką . Dla starych domów pellet w cenie 1000 zł , to było  bardzo dobre wygodne ogrzewanie . Na tą chwilę- porażka . Trzeba nieźle kombinować żeby nie pójść z torbami . 

 

W nowych domach z odpowiednią izolacją i tylko podłogówką pelletu też pójdzie relatywnie mniej. 

Kluczowy jest koszt kWh przy danym ogrzewaniu. Dla niektórych kluczowa jest wygoda i oni na to patrzą bardziej niż na koszty. 

Nie można porównywać sytuacji gdzie wcześniej paliło się paliwami stałymi w przewymiarowanym kotle, a po dociepleniu pompą czy gazem. Docieplenie zmienia postać rzeczy i zapotrzebowanie (przewymiarowanie kotła, a dopasowanie pompy też). 

Koszt kWh/zł jest bardziej wiarygodny przy prawidłowym użytkowaniu jednego i drugiego źródła ciepła.

Opublikowano

Czy ten pan COP nie podraža tego pradu 🙂

Opublikowano
W dniu 17.02.2023 o 17:30, miklo napisał(a):

Z tym OZE, to trudno przewidzieć. Są chyba zakusy, żeby ograniczyć spalanie drewna za jakiś czas...

Zgadza się trudno cokolwiek dziś powiedzieć. Poszukałem i masz rację, UE chce ograniczyć spalanie drewna, ale.. podzielono go na biomasę pierwotną i wtórną. Spalać będzie można tylko wtórną. Czyli nie będzie przerabiania czystego drewna wprost na pellet (swoja drogą ciekawe ile tak produkowano). Pellet tylko z odpadów poprodukcyjnych. Pozornie niekorzystnie, ale trzeba pamiętać, że tu chodzi chyba głównie o to, że jakiś czas temu zaczęło się na dużą skalę spalanie drewna w elektrowniach i ciepłowniach, które w pozyskiwaniu surowca stały się poważna konkurencją dla producentów pelletu. Jeśli to ukrócą to popyt na drewno, trociny na rynku powinien się zmniejszyć, co powinno mieć wpływ na jego cenę. Takie tam dywagacje laika 🙂 Jako ciekawostkę dodam, że powyższego dopominali się ekolodzy (co zrozumiałe), ale też przemysł drzewny.

No i ciekawe jak w tym roku będą wyglądać ceny drewna, eksport ponoć spadł, import się zwiększył, budowlanka wchodzi w zastój...

Opublikowano

A zawsze mówili że Rosja to stan umysłu a widać w PL też nie brakuje dziwnych umysłów ,wszędzie tanieje u nas w drugą wszędzie drożeje to u nas dwukrotnie .

Opublikowano
13 godzin temu, piastun napisał(a):

Ceny  drewna w LP można łatwo sprawdzić. Obecny cennik vs. z początku 2022 to wzrost o 300% i więcej dla wszystkich sortymentów z wyłączeniem S4. Tutaj ceny wzrosły o 20-40%.

 

A możesz podać jakieś źródło tych wzrostów o 300% bo wygląda, że jednak znacznie mniej.

Tu o zmianach cen drewna w Polsce w ostatnim roku: https://www.money.pl/gospodarka/ceny-drewna-poszybowaly-skok-uderzyl-w-firmy-papiernicze-6864778338945568a.html

Opublikowano

Faktycznie w moim starym, nieocieplonym budynku z lat 70-tych pompa ciepła by się nie sprawdziła 🙂. Dopiero ten dom kupiłem, teraz zbieram kasę na wymianę dachu, więc z ociepleniem się jeszcze nieco zejdzie.

Próbowałem to jakoś oszacować, mam średnie zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 3,5kW/h, dodając grzanie CWU zaokrągliłem do 4kW/h. To daje nam 4x24x30=2880kW/h miesięcznie. Przy pompie ciepła powietrznej przyjąłem zysk 3/1, więc 2880/3=960kWh energii elektrycznej na miesiąc. Zakładając że limit 2MWh osiągnę po dwóch miesiącach, a cena prądu w PGE wynosi teraz 0,89zł przed i 1,32zł po limicie, przyjmując średnio 1,18zł na 6 miesięcy grzania, rachunek miesięczny wyniesie  1133zł. No chyba że coś źle liczę 🙂 Warto wtedy przejść na taryfę G12, ale chyba jednak wolę już zostać przy pellecie.

Opublikowano

Masz sporo ciepłych dni w tych zakładanych 6-ciu miesiącach grzania, więc średnia wyjdzie nieco lepsza i grzanie tańsze bez roboty.

Opublikowano

No, ale liczy ze średniej, która zakłada zimne i ciepłe dni 🙂

Opublikowano

3,5kW/h jest dla średniej temperatury +2,7C w mojej szerokości geograficznej 🙂

Przy -20C na zewnątrz na przykład, moje zapotrzebowanie wynosi 8,4kW/h.

Opublikowano
1 godzinę temu, s888 napisał(a):

moim starym, nieocieplonym budynku z lat 70-tych pompa ciepła by się nie sprawdziła

 

1 godzinę temu, s888 napisał(a):

Próbowałem to jakoś oszacować, mam średnie zapotrzebowanie energetyczne

 

1 godzinę temu, s888 napisał(a):

przyjmując średnio 1,18zł na 6 miesięcy grzania,

 

1 godzinę temu, s888 napisał(a):

No chyba że coś źle liczę

Tak źle! Wszystkie Twoje założenia i obliczenia są średnio do du.. 

Nie licz w ten sposób!

 

Opublikowano
Godzinę temu, zaciapa napisał(a):

No, ale liczy ze średniej, która zakłada zimne i ciepłe dni 🙂

Średnia sezonu grzewczego i zużycie opału/energii/kWh/zł jest autorytatywna do wyliczenia kosztów ogrzewania. Pomija wszelkie straty np. kominowe, buforowe, wyłączeń prądu czy zwiększenia napięcia pow. 250V w sieci przez energetykę. Koszt kWh/zł sezonowy jest kluczowy jak dobrze zauważyłeś  Ty palisz drewnem, wiec zakup: u leśniczego za 150-200zł/metra sześciennego, czy zakup od handlarza za 400-500zł / metra przestrzennego ( ok 40% mniej od metra sześciennego) - robi dużą różnicę i kWh/zł jest różne ( Ty to wiesz, ale nie wiadomo czy inni też?). 

Reasumując pompa ciepła bez 10 kWp PV na starych zasadach nie przebije w kosztach sezonowych kotła dolnospalajacego/zgazowującego 5 klasy. Pomijam tu tanie paliwo typu odpady drewniane, palety czy zrębka za ok ok 80 zł/metr przestrzenny , ale też należy to brać pod uwagę w tych  trudnych czasach. 

Podajcie jaki jest koszt kWh/zł sezonowy z uwzględnieniem kosztów poniesionych na pompę, instalację PV, modernizację kotłowni do tych obu " usprawnień" z uwzględnieniem cen kWh prądu pow limitu. Będzie jakiś punkt odniesienia zamiast dywagować teoretycznie wg zapewnień producenta o COP 3-4-6-7.

Opublikowano
W dniu 22.02.2023 o 21:58, PioBin napisał(a):

Tak źle! Wszystkie Twoje założenia i obliczenia są średnio do du.. 

Nie licz w ten sposób!

No tak, wszystko źle, tego nie rób, zupełnie jak moja matka 😉 Szkoda że nikt nie potrafi powiedzieć jak mam to zrobić dobrze. To nie jest apteka, nie liczę rachunku co do złotówki, chciałem tylko jakoś oszacować zużycie prądu +-100zł.

No nic, wprowadziłem dane mojego budynku do aplikacji ciepło.app, wyniki zużycia pelletu wychodzą bardzo zbliżone do rzeczywistych, więc zakładam że obliczone zużycie prądu może być tu jakimś wskaźnikiem.

Zużycie pelletu wyszło 3,7t przy cenie 1500zł daje roczny koszt opału 5600zł.

Zużycie prądu przy pompie ciepła powietrznej 4200kWh, co przy starej cenie prądu dawało nam 3400zł za rok w taryfie G11. Przy nowych cenach prądu 5000zł za rok, więc podobnie do pelletu na chwilę obecną. Przy taryfie prądu G12 można pewnie zejść poniżej 4000zł za rok, więc jest taniej. Ale do tego jeszcze dochodzą koszty zakupu pompy...

Opublikowano (edytowane)

No nieźle, widzę tu dwukrotny wzrost ceny drewna, przy czym podane tu ceny S2A dotyczą jakiś kołków co nie nadają się na tarcicę, z licznymi wadami jak chodniki owadzie i zgnilizna twarda, 400zł za m3 sosnowego badziewia 🙂

Edytowane przez s888
Opublikowano

Jak mielą meble z uchwytami i zawiasami to zgnilizna też nie będzie problemem dla naszych speców od pelletu.

Opublikowano

W styczniu kupiłem 12 mp sosny za ok 1300 zł.  Kloce o długości 2m i średnicy od 25 do 45cm, piękne drewno. Kolega  który też kupił pociął na deski i brusy bo szkoda mu było do pieca. Drewno kupione jako opałowe.

 

 

 

Opublikowano

Teraz tną wszystko i wszędzie, więc można się spodziewać że trafią się rarytasy.

Opublikowano

A jak zamówić to drewno od leśniczego? Trzeba dzwonić do swojego nadleśnictwa? Co potem z transpotem? Swój? 

Będę potrzebować sporo drewna do eko wooda, ale ceny z olx to jakaś pomyłka....

Opublikowano

Jedz osobiście do leśniczego z Twojej okolicy i zapytaj co ma do sprzedania. Nawet nadleśnictwo nie udzieli takiej informacji, trzeba ścigać leśniczego. Transport najszybciej wykona ta firma, która robi wycinkę lub masz kogoś z transportem np. ciągnik z przyczepami, najlepiej jednak popytać leśniczego, zestawy samozaładowcze robią to szybciej.

  • Przydało się 1
Opublikowano

Poszukaj nadleśnictwa z twojej okolicy i dzwon ale nie spodziewaj się cudów. u mnie na kilka leśniczówek tylko w jednym mnie wpisał na 10mp sosny. Jeśli chodzi o liściaste to nawet nie ma co pytać...

  • Haha 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.