Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Karlik Ekogroszek - nowy towar PGG


hajtaler428

Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, o6483256 napisał:

Wystarczy jak koledzy piszą cienka rurka, ale jak masz błoto zamiast węgla, to faktycznie twoja rura będzie lepsza. Ja na swojej rurce mam założony zawór zwrotny kulowy wydrukowany na drukarce 3D. żeby ewentualne powietrze nadmuchiwane nie cofało się.

 

Wziąłem po prostu przykład z Zebca 5 klasy, kolega taki ma. Ma tam rurę elastyczną ok.1,5cala. Ten to dopiero może błoto wrzucać 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2019 o 19:41, Jasiek11 napisał:

Byli tacy co twierdzili, że czyszcza kocioł w białej koszuli.

Można czyścić kocioł w białej koszuli ,lecz po czyszczeniu koszula zmieni kolor na szary.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2019 o 07:40, Jasiek11 napisał:

U mnie przy Karliku parametry pracy to 5/85 i 8% nadmuchu.Przysłona na wentylatorze ok. 2cm odsłonięta. Pomimo tego, ze schnie 2 miesiąc,  worki tez otwieram duzo wczesniej zasobnik mokry, dziś dorabiam dosuszanie. Popiół fajny trochę miału sie tez trafi

Kombinowałem na różne strony (od 2s/18s do 7s/115s), dmuchawa od 22% do 48%. Z przysłoną wentylatora też.

I stanęło prawie na tym co podał Jasiek11. 5s/75s/33%. Przysłona wentylatora przymknięta na 40%. Z tym że pozwoliłem sobie zamknąć szyber czopucha i czas pracy się skrócił z 8-9 do 5-6 cykli, a czas podtrzymania wydłużył z 3 do 5 minut.

Tylko nie krzyczcie że się zaczadze. Kotlownia nie ma styczności z  pomieszczeniami mieszkalnymi. Szyber w czopuchu jest okrągły i ścięty z jednej strony, średnica dużo mniejsza od średnicy rury spalinowej. Nawet po zamknięciu na maks jest duży prześwit z jednej strony, tam gdzie naciecie, i w koło ok. 1,5cm. Ciąg mam bardzo dobry. Komin wystaje ponad kalenicę, przekrój 12x24cm. Jak otwieram drzwi od kotła to się nie kopci. Muszę zamontować jeszcze regulator ciągu kominowego.

Powinno się sprawdzić jak jest ciąg w kominie, jaki jest zalecany przez producenta kotła i wtedy ustawiać przysłonę w czopuchu żeby nie doszło do tragedii !!!

Pozdrawiam

Edytowane przez ShekinStevens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek11 jaką masz zadaną? Ja mam 63. Histereza 1 stopień. Będę wydłużał przerwę podawania żeby jeszcze trochę zmniejszyć czas podtrzymania, tak żeby była rezerwa w razie nagłego spadku temperatury na zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze miałem 60 stopni. Ale na skutek i forumowych opinii podniosĺem do 68. Histereze mam 3 stopnie. Sterownik  kotła dwustanowy. Sterownik pokojowy odłączyłem 2 lata temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę.... Może pod wpływem wyższej temperatury zadanej jest wyższa temperatura komina i tym samym ciąg jest większy. Wtedy można w drugą stronę niż ja tzn. przymknąć bardziej przysłonę wentelatora, otworzyć szyber na maksa i dmuchawa może chodzić na mniejszej mocy. Spróbuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ShekinStevens napisał:

Kombinowałem na różne strony (od 2s/18s do 7s/115s), dmuchawa od 22% do 48%. Z przysłoną wentylatora też.

I stanęło prawie na tym co podał Jasiek11. 5s/75s/33%. Przysłona wentylatora przymknięta na 40%. Z tym że pozwoliłem sobie zamknąć szyber czopucha i czas pracy się skrócił z 8-9 do 5-6 cykli, a czas podtrzymania wydłużył z 3 do 5 minut.

Tylko nie krzyczcie że się zaczadze. Kotlownia nie ma styczności z  pomieszczeniami mieszkalnymi. Szyber w czopuchu jest okrągły i ścięty z jednej strony, średnica dużo mniejsza od średnicy rury spalinowej. Nawet po zamknięciu na maks jest duży prześwit z jednej strony, tam gdzie naciecie, i w koło ok. 1,5cm. Ciąg mam bardzo dobry. Komin wystaje ponad kalenicę, przekrój 12x24cm. Jak otwieram drzwi od kotła to się nie kopci. Muszę zamontować jeszcze regulator ciągu kominowego.

Powinno się sprawdzić jak jest ciąg w kominie, jaki jest zalecany przez producenta kotła i wtedy ustawiać przysłonę w czopuchu żeby nie doszło do tragedii !!!

Pozdrawiam

Mój komin 12 metrów i nie mam RCK oraz przesłony w czopuchu.Myślę,że też się obędziesz chyba ,że nadmiar kasy Ci ciąży:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek11. Twoje uwagi i ustawienia u mnie się sprawdziły i dałem plusa, dzieki.

Mniej więcej, bo wiadomo że np. ta sama moc dmuchawy procentowo będzie wyglądać inaczej u mnie i u ciebie itd. Nie będę pisał o szczegółach. Na piecu zadana 69(stopniowo podnosiłem). Histereza 3 stopnie jest ok. Większa już niekorzystnie wypada. Szyber mam na 50% otwarty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od dłuższego czasu mam zadaną 65 i histerezę 2 stopnie, okazało się bardziej ekonomiczne w moim przypadku.

Rozciągnąłem czasy podawania i przerwy na 6s/125s/33%. Jest lepiej, mniej cykli w trybie praca do osiągnięcia zadanej temperatury a łączny czas podawania węgla krótszy. Czas podtrzymania jest ten sam ok.10 minut. I zmieniłem też tryb pracy pomp. Wcześniej od CO i podłogówki chodziły cały czas i czasem załączała się od CWU. Pracowały trzy naraz. Teraz mam włączony priorytet bojlera, jak włącza się pompą CWU to wyłącza się CO. Na kotle nie spada tak gwałtownie temperatura i płynniej dochodzi do zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak temperatura podajnika? U siebie walczę ze zbyt wysoką, mam nawet 55 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podtrzymaniu 42-44, w pracy 37-39 stopni. Pewnie miejsce też ma znaczenie więc zrobiłem zdjęcie, przyklejony tą taśmą aluminiową.

Przełóż go może gdzie indziej ;) 

15759490452705555106966028893260.thumb.jpg.35e2f3721c97dd1fc2d2504516b88b7f.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam czujnik w podobnym miejscu. W sobotę sciagne koronę i spróbuje zalepic otwór antyspalinowy od strony palnika. Juz to robiłem, pewnie silikon się wykruszył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2 dni mam ustawione 7s/172s/23%, zadana 60stopni, histereza 2stopnie, przysłona dmuchawy otwarta na ok. 3 do 4cm. Szyber w czopuchu otwarty na 25%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o przymykanie szybra w czopuchu. Najbezpieczniej jest go otworzyć na maksa.

Ale, moim zdaniem, można zrównoważyć moc dmuchawy i uchylenie szybra. Tak żeby piec się nie "dusił", co ma wylecieć w komin to wyleci, a straty kominowe w postaci ciepła można ograniczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że jak się ma komin wysokości 15m i wym. 20/40 to szyber nie może być na Max otwarty bo wtedy początek żaru od strony drzwiczek masz na środku retorty

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przeczytaj moje dwa poprzednie posty. Nie rozumiem po co to napisałeś.

P.s.

Też mam duży komin, tak twierdzi żona ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek budynkowi nierówny dlatego spytaj się następnym razem "jaki kolega ma komin"? I radź

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieważny budynek, przekrój komina, moc pieca itd. Problem jest jak komin jest za mały.

Jak komin jest ok., nie jest za mały (przekrój i wysokość, ciąg nie jest za mały) to według mnie można tak wszystko poustawiać (moc dmuchawy, podawanie węgla, szyber) żeby straty kominowe były jak najmniejsze. Tym samym więcej ciepła zostanie w kotle a później w grzejnikach. I więcej ciepła z tego węgla zostanie w domu, a mniej w kominie.

To miałem na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie ograniczanie prowadzi często do tzw. kiszenia czy wędzenia i smołowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2019 o 22:41, Jasiek11 napisał:

Jak temperatura podajnika? U siebie walczę ze zbyt wysoką, mam nawet 55 stopni.

 

Próbuję od dziś rano palić karlikiem zmieszanym z pelletem ze słomy. Przyjechałem z pracy a tu alarm zbyt wysokiej temperatury podajnika(u mnie 60stopni).

Musialem skrócic czas podawania i wydłużyć przerwę. Ale co najważniejsze i najbardziej pomogło obniżyć temperaturę podajnika, w czasie podtrzymania ustawiłem podawanie 3s/5minut a dmuchawa 120s/4minuty. Temperatura podajnika narazie maks. 46stopni.

Co do kiszenia. Czysciłem kocioł i jest ok. Wiem co się dzieje jak opał się kisi, paliłem w smieciuchach ok. 17 lat. Ale przy tego typu kotłach albo się będzie chodzić częściej "zaglądać", albo się będzie kisić żeby mieć parę godzin spokoju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karlik z dodatkiem peletu jest ok., lepiej się dopala. Ustawienia od ok.12 godzin 8s/250s/21%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja pale od tego sezonu w kotle podajnikowym, mam w swojej miejscowosci sklad z pgg i bralem do tej pory 2x karlik i za kazdym razem inne wogole swiadectwo jakosci, do tego trafilem na partie wegiel byl mokry, a trzymaja pod wiata, wiec sadze ze taki juz dostali. Ogolnie pali sie dobrze, mniej problemow niz np z bartexem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na worku wartość opałowa to 26-28MJ/kg. Prawdziwa jest raczej ta dolna wartość. Do tego trafiają się worki z wieksza ilością drobnej , mialowej frakcji. Pomimo kilkumiesięcznego pobytu w suchym garażu, po wsypaniu do zasobnika, sporo wykroplonej wody. Na ekoenergii drobne żużlowe spiski., czasem trafi się spiek koksowy.  Podsumowując, dobry ekogroszek ale tez swoje kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g certyfikatu, z początku grudnia, ma minimum 25MJ/kg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.