Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Wychodzi na to że jak głowice się przymykaja na górze dopiero na dół idzie ciepło koniecznie muszę to wyeliminować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być jakiś błąd , wrzuć schemat gdzie masz pompy , zawory zwrotne , mieszacze , cwu, to ogarniemy .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,po tym sezonie planuje wymiane wegla na pellet w moim piecu.Ale mam mały problemik.Dom ok 80m,dobrze ocieplony ,100% podłogówka i tu ten problem ,piec 8 kw zgoda wieprz ds.I moje pytanie ,czy piecyk nie bedzie za mały do palnika,czy ktoś ma taki mały piecyk i jak to wychodzi .Jakby poszło mi na sezon 2 tony pelletu ,to bym był zadowolony.Wegla piec pochłania 2 tony na cały rok ,łącznie z grzaniem wody cwu prawie codziennie w  sezonie letnim.W okresie zimowym rozpalam raz dziennie .popołudniu ,spalę weglarke wegla do wieczora i to wystarczy na całą dobę.Przy pellecie chciałbym podobnie palić,powiedzmy rano i popołudniu,Czy jest sens pchac sie w pellet.

Edytowane przez margor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli cenisz automatyczne sterowanie  temperaturą w pomieszczeniu i mniejszą obsługę kotła,to jak najbardziej ma to sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można ograniczyć moc palnika, choć wtedy trochę  spada sprawność, i do tego fajny byłby buforek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z DS wyciągnie więcej jak wstawi palnik w górne drzwiczki A komorę zasypową dobrze doczyści z smoły.Moc palnika dobierze obserwując temperaturę spalin. 

Pracę palnika zrobi od termostatu pokojowego lub w harmogramie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego... Dopóki nie zamontujesz, to się nie dowiesz. Żeby nie okazało się, że ten palnik będzie musiał  pracować  na minimum swojej mocy żeby nie przegrzewać tak małego kociołka, a chata żeby została dogrzana. Wtedy zostaje dołożenie bufora i kolejne koszty. 

Nie lepiej zamontować palnik z mniejszą mocą? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegrzać to może komin :) Kocioł ma z tego co widzę 39l pojemności. Przy tak małym wymienniku i tej pojemności wodnej osobiście bym odradzał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dragster no właśnie to miałem na myśli i dziwię się niektórym którzy bez ogródek twierdzą że będzie ok.

@margor kotły 12KW zazwyczaj mają większy wymiennik niż ten twój, a to on musi odebrać ciepło. Poza tym dobre konstrukcje 12KW modulują od 3KW czego Kipi nie zrobi. Ale.... rób jak uważasz. Może @robin60 powie coś więcej, ja Kipiego tak nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie takiej konfiguracji raczej nikt nie ma. A dlaczego? odpowiedź nasuwa się sama. Do dobrze docieplonych małych domów są inne rozwiązania zdecydowanie lepsze. Tym bardziej, że masz 100% podłogówki :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki "buforek" nie musi być duży. Wystarczy używany  zasobnik/wymiennik CWU 140-200 l. Chodzi tylko o to, aby pojemność wodną kotła (nie wymiennika) "powiększyć". Jak będzie w nim wężownica, to nawet lepiej, bo może przez nią np. dwie drabinki łazienkowe zasilić. Kilka tygodni temu w innym wątku pojawił się nawet taki pomysł w formie "zagadki"   :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, margor napisał:

Dlatego chciałbym, żeby się wypowiedział ktoś kto ma taki mały kociołek i palnik

A gaz masz w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @margorpyta o sens przeróbki tego kotła 8kW a nie dodanie buforka. Owszem, rozumiem o co chodzi ale buforek nie wyeliminuje problemu małego wymiennika i związanych z tym strat kominowych które raczej na 100% będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie podłogówką jak masz zrealizowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Dragster napisał:

Kolega @margorpyta o sens przeróbki tego kotła 8kW a nie dodanie buforka. Owszem, rozumiem o co chodzi ale buforek nie wyeliminuje problemu małego wymiennika i związanych z tym strat kominowych które raczej na 100% będą.

Zgadza się, dlatego podkreśliłem, że o pojemność kotła chodzi a nie wymiennik :) Buforek/bojler 100-140 l może równie dobrze wisieć nad kotłem, nie musi stać obok, jeśli wymiary kotłowni nie pozwalają na jego dostawieni. Zgadzam się w 100 proc, że nie poprawi to pracy palnika i odbioru ciepła przez wymiennik. Może co najwyżej wpłynąć na rzadsze odpalanie palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, gmaj22 napisał:

Taki "buforek" nie musi być duży. Wystarczy używany  zasobnik/wymiennik CWU 140-200 l. Chodzi tylko o to, aby pojemność wodną kotła (nie wymiennika) "powiększyć". Jak będzie w nim wężownica, to nawet lepiej, bo może przez nią np. dwie drabinki łazienkowe zasilić. Kilka tygodni temu w innym wątku pojawił się nawet taki pomysł w formie "zagadki"   :) 

Czyli kociołek można podpiąć pod wejścia CWU, aby zwiększyć ilość wody w układzie, a pod wężownicę drabinki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie że tak, ale wejścia CWU powinny być co najmniej 3/4 cala. Oczywiście taki wymiennik już nie może być używany do CWU, należy uwzględnić jego pojemność przy doborze naczynia oraz zapewnić odpowietrzenie. Obieg drabinek musi mieć też własną pompę. Dobrze jest też dodać na jednej z drabinek oprócz odpowietrznika zawór bezpieczeństwa 1,5 bara, bo mamy tu jednak mały obieg zamknięty. Trzeba też zapewnić mozliwość uzupełniania wody. Jeśli zamiast wymiennika mamy zasobnik, to nie potrzeba ani ZB ani uzupełniania. 

Takie "oszczędnościowe" rozwiązanie jest czasem stosowane przy instalacjach w całości podłogowych, gdzie dodatkowo są "suszarki" ręcznikowe.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe chcę się wymądrzać ale wydaje mi się że nawet kipi 20kw będzie dość sprawnie spalał na 10kw,a to już w sam raz do tego maleństwa,a jest jescze kipi 16kw

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.