Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Od 25 do 35 kg zależy od temperatury na zewnątrz, nie włożysz do pieca...włożysz do apteki. U mnie temperatura w dzień to 24,2 a w nocy 23 w takich temperaturach moi nie narzekają i nie chorują więc tak sobie to leci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Myślisz,że stała temp w domu 24" jest dobra dla zdrowia ? Im wyższa temp tym bardzie suche powietrze.

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temperatura spalin przy 9-10KW 90-110* czym wyższa temperatura w kotle temperatura wyższa przy 14-15KW 130*

spalanie koło 18kg

temperatura 20-21,5* jeden grzejnik odłączony a w sypialni 18-19* łazienka 22-22.5*

Kazdy ma inny komfort cieplny. 

Ciągle testuje czy lepiej grzać agresywie tz 15kw czy 9kw. Na chwilę obecną lepiej sprawdza mi się odpalanie niż potrzymanie na 4-5kw

Edytowane przez ManiekBasick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, arthek napisał(a):

 

Myślisz,że stała temp w domu 24" jest dobra dla zdrowia ? Im wyższa temp tym bardzie suche powietrze.

Zdrowo czy nie zdrowo kwestia własnych odczuć - żona i syn mówią że jest im zimno gdy jest chlodniej. Sypialnia jest chłodniejsza a każdy ogrzewa dom według własnych preferencji i nikt nikogo nie zmusza do takiej czy innej temperatury. 

Pytał ktoś o zużycie pelletu to odpisałem wraz z tym jaka temperatura jest ustawiona u mnie, bo spalanie też od tego zależy.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, mac65 napisał(a):

Dla 20 kW palnika podtrzymanie na 2 kW może być za mało ( sam ustawiłem po próbach na 3 ) bo płomień może zanikać chociaż  i tak jest mały . Nic nie będzie zasypywał pod warunkiem że test podajnika będzie dobrze zrobiony a paliwo jednolite ale dla 20 kW palnika moc ustawić max na 19 kW ( o ile dom tyle potrzebuje ale nie sądzę )

Pytanie czy ustawienia na komfort czy oszczędność , kaloryfery , podłogówka , termostaty na grzejnikach bo to wszystko ma znaczenie dla ustawienia kotła . Sam mam 20 kW  i chodził na termostacie pokojowym ale termostat wyłączyłem i teraz idzie ciągiem na mocy max do 15 kW i to tylko jak dogrzewa CWU a tak to moduluje pomiędzy 5-8 czasami do 12 kW ale generalnie większość pracy na 8 kW a temperatury w domu wg termostatów na grzejnikach .

 

Co do spalin to dla pełnej mocy peleciaka 5 klasy spaliny do 100 C i nic się z kominem nie powinno dziać bo tu nie ma siary jak w węglu .

 

OK 3kw , a z doświadczenia 1h podtrzymania w lecie nie przeciągnie przy ładowaniu cwo 120l,Ja chcę mu ustawić 18kw ,12kw, 8 kw i te 3kw jak piszesz i namówić go na pracę w harmonogramie ale by pracował ciągle w czasie gdy ma pracować, oszczędnością ma być przerwa w pracy wg harmonogramu ,nie wiem czy to się sprawdzi ale od czegoś trzeba zacząć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podtrzymania ja mam 30 minut i to wystarcza . Harmonogram dobra rzecz ale na okresy przejściowe lub kiedy w domu totalnie nie ma nikogo ale jeśli dom murowany a nie kanadyjczyk to w bilansie ogólnym nic nie zmieni bo i tak kocioł po rozpaleniu będzie miał co robić i zasuwał na pełnej mocy  i dogrzewał mury .

Lepiej się sprawdza harmonogram obniżeń nocnych który możesz ustawić  tygodniowo i godzinowo . Ja tego używam i komfort cieplny zdecydowanie większy bo grzejniki cały czas chociaż lekko ciepłe ale to już zapewnia cyrkulację powietrza w mieszkaniu .

Nie znam instalacji ale obniżenia można osiągnąć temperaturowo na kotle , zadana minus obniżenie nocne ( ustawiasz obniżenie temp. kotła ) albo mieszaczem jeśli jest układ z siłownikiem sterowanym z kotła .

Jeśli jest termostat pokojowy a nie ma termostatów grzejnikowych to również można wykorzystać mieszacz ale tym razem sterowany z termostatu pokojowego . Przy dwustanowym TP ustawiasz wartość obniżenia temperatury na instalacje CO za mieszaczem .

Rodzaj rozwiązania najlepiej dopasować do instalacji i preferencji  lokatorów ale generalnie przerywana praca kotła w przypadku budynków murowanych nie przynosi oszczędności , lepiej grzać cały czas ale na niższej temperaturze a podwyższać ją jedynie kiedy domownicy tego naprawdę potrzebują . Tu się również kłania specyficzna praca KIPI którego sterownik za każdym razem studzi przy wygaszaniu i tak samo tyczy się to kotła bo i tu wentylator musi obniżyć temperaturę żeby  zakończyć proces wygaszania , generalnie marnotrastwo ciepła .

Jeśli chodzi o tryb pracy FL a standart tu też jest kolosalna różnica . W FL kocioł średnio pracuje z większą mocą bo dąży zawsze do temperatury zadanej + histereza natomiast w standart ma zawsze hamulec w postaci obniżenia mocy przed zadaną . Widać to po średniej mocy z jaką pracuje i w FL w moim przypadku idzie średnio z mocą ok 1,5 - 2 kw wyższą niż w przypadku standart  a to oczywiście skutkuje wyższym zużyciem .

Progi mocy warto dobrać eksperymentalnie albo wyliczyć z dobowego zużycia  a temperatury H1 i H2 w dużej mierze zależą od pojemności instalacji i jej bezwładności . Jak kocioł będzie przeciągał to oba progi trzeba zwiększyć żeby wcześniej hamował .

Co do progów ja mam 15/ 8/ 5 i 3 kW podtrzymanie przy temp. 1C i 3C. i to działa do ok -5 C za oknem , być może trzeba będzie podnieść 15 do 19 kW ale jak mrozy spadną poniżej -10 C .

 

Edytowane przez mac65
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego za odpowiedzi, wiesz ja te ustawienia wziąłem typowo z pały ,tak sobie wymyśliłem że będzie ok ,ale zrobię jednak tak jak ty masz ustawione bo już to potestowałeś i nie ma co Wisły kijem zawracać i ten harmonogram też zrobię z obniżeniami nocnymi ,chyba żeby za dużo spalał przetestuję wyłączenie nocne, powiedz jeszcze jakie masz nadmuchy na tych czterech mocach , jaką histerezę kotła i jakie H2 i H1 by było od czego zacząć  , on inastalacie ma na starym kotle węglowym to pewnie i żeberka żeliwne dom typowy z lat 70 2 piętra z piwnicą 10x10 nieocieplony ,szło mu 4 tony węgla i pewnie trochę drewna

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć koledzy/koleżanki. Z dziwnym przypadkiem się spotkałem dzisiaj. Sterownik ecomax 920 palnik kipi 26kW. Nie można zmienić mocy maksymalnej kotła. W tej chwili jest ustawione 15kW i jeśli próbujemy ustawić 26 to ustawienie samo wraca do 15kW. Właściciel kotła twierdzi, że w zeszłym sezonie było 26 ustawione i było ok. Spotkał się ktoś z takim problemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, cwisniewski6 napisał(a):

Cześć koledzy/koleżanki. Z dziwnym przypadkiem się spotkałem dzisiaj. Sterownik ecomax 920 palnik kipi 26kW. Nie można zmienić mocy maksymalnej kotła. W tej chwili jest ustawione 15kW i jeśli próbujemy ustawić 26 to ustawienie samo wraca do 15kW. Właściciel kotła twierdzi, że w zeszłym sezonie było 26 ustawione i było ok. Spotkał się ktoś z takim problemem?

 Wyłącz programowo a następnie wyłącznikiem sieciowym i spróbuj odpalić po ok 1 godzinie . Jeśli to nie pomoże to reset do serwisowych i powrót do fabrycznych . Jeśli jest ustawiony w FL to może być wprowadzone w serwisowych % obniżenia mocy ale to z ustawieniami nie powinno mieć nic wspólnego .

 

Godzinę temu, maronka napisał(a):

Dzięki kolego za odpowiedzi, wiesz ja te ustawienia wziąłem typowo z pały ,tak sobie wymyśliłem że będzie ok ,ale zrobię jednak tak jak ty masz ustawione bo już to potestowałeś i nie ma co Wisły kijem zawracać i ten harmonogram też zrobię z obniżeniami nocnymi ,chyba żeby za dużo spalał przetestuję wyłączenie nocne, powiedz jeszcze jakie masz nadmuchy na tych czterech mocach , jaką histerezę kotła i jakie H2 i H1 by było od czego zacząć  , on inastalacie ma na starym kotle węglowym to pewnie i żeberka żeliwne dom typowy z lat 70 2 piętra z piwnicą 10x10 nieocieplony ,szło mu 4 tony węgla i pewnie trochę drewna

H1 - 1 C , 5kW / 25%

H2 -3 C , 8kW/28%

moc max 15kW/ 35%

Paliwo 5 kWh

Histereza 2 C , podtrzymanie 3kW/ 21%

Węgla dom łykał 4,5 t ale peletu to pewnie w tym sezonie zje ze 6 ton .

Co do nadmuchów to załóż od razu widełki +/- 1 % to widać po % płomienia ale w info ( tam masz wyświetlone do 1 po przecinku) .

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mac65 chodzi w fuzzylogic, ale moc max w trybie fl jest ustawiona na 100% więc to nie to, zresztą ten współczynnik procentowy działa w oparciu o moc max, nie powinien jej zmieniać. Próbowaliśmy zmieniać moc na włączonym i wyłączonym regulatorze, ale bez efektu... Mi już się pomysły skończyły i poleciłem właścicielowi telefon do serwisu. Może oni cos podpowiedzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem przed chwila u siebie i to może być kwestia identyfikacji palnika przez sterownik bo u mnie przy palniku 20 kW max do ustawienia to 23 kW . Zobacz wtyczkę tą przykręcaną pod palnikiem czy tam sie coś nie podziało .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mac65 niestety nie mam możliwości tego sprawdzić, bo fizycznie przy kotle nawet nie byłem, próbowałem pomóc telefonicznie. Jednak uważam, że sterownik palnik identyfikuje dobrze bo zakres regulacji jest do 30kW, też mam palnik 26kW i też mogę mu ustawić max 30. Tu problem jest taki że wybierasz moc jaką Cię interesuje klikasz zatwierdź i po chwili znów wskakuje 15. Sytuacja taka sama jak byś chciał ustawić temperaturę zadaną kotła powyżej maksymalnej, tyle że w tym przypadku ograniczeniem jest parametr ,,maksymalna temperatura kotła " w ustawieniach serwisowych, a w przypadku mocy takiego ,,kagańca" nigdzie nie znalazłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przez telefon możesz sprawdzić co wyświetla sterownik w menu info typ palnika  .Powinno być XS-26

Edytowane przez mac65
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Mam takie pytanie
kociol lumo palnik Kipi 20kW sterownik ecoMax860, czy moge w nim ustawic tak zeby prz zwyklym termostacie pkojowym przy zwartym styku obnizyl mi temperature na zawoze mieszajacym
Teaz ma tak ze wylacza pompe zaworu.
A czy jest tez opcja kalibracji zaworu, bo jak kociol jes w postoju (praca na czas harmonogram) a zawór nie może osiagnac zadanej temperatury to caly czas jak by się chciał otwozycz(cyka co jakis czas) a jest otwarty na maxa
Prosze o rade
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki sam piec i palnik tej samej mocy u mnie po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu termostat daje sygnał i mieszasz obniża mi  się o 10 stopni a później jak spadnie temp. zadana w histerezie to znowu idzie pełną mocą zadaną 

Screenshot_20221204-083936_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20221204-083802_Samsung Internet.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Multiwojt napisał(a):
Ja mam taki sam piec i palnik tej samej mocy u mnie po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu termostat daje sygnał i mieszasz obniża mi  się o 10 stopni a później jak spadnie temp. zadana w histerezie to znowu idzie pełną mocą zadaną 
1300513534_Screenshot_20221204-083936_SamsungInternet.thumb.jpg.f0034bd38bbe257b6aa5696709689e97.jpg
1461781404_Screenshot_20221204-083802_SamsungInternet.thumb.jpg.e1b125232e9deeb33f2fb2d942a5d535.jpg

Multiwojt
Dzięki twoja pomoc pomogla

A do czeego służą te parametry
ustawienia mieszaczaScreenshot_20221204_110917.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to są parametry dynamiki mieszacza.

Jeśli są prawidłowo dobrane to układ osiąga zadana temperaturę w krótkim czasie bez większych przeregulowań.

Jeśli nie słyszałeś o tym wcześniej to nie polecam tego ruszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja chciałbym zadać proste pytanie i czy ktoś może jak debilowi wytłumaczyć. Jak w sterowniku ECOMAX920P1-K wpisać większą moc maksymalną niż 18 kW. Mam palnik KIPI 36 kW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ustawieniach kotła ,modulacja  moc maksymalna kotła . 

Jak sie nie da to potrzebny kod serwisowy i trzeba wybrać palnik kipi 36 kw 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie można tego zmienić. Po wpisaniu kodu odblokowuje się dużo innych parametrów ale 18kW zostaje bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie ten kod , powinno się pojawić wybór palnika , i po kolei są do wyboru  16 , 20  26 , 36 .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Viper9630 napisał(a):

No właśnie nie można tego zmienić. Po wpisaniu kodu odblokowuje się dużo innych parametrów ale 18kW zostaje bez zmian.

4096 enter i wybór typu OK zatwierdź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego kodu jeszcze nie wpisywałem. Jutro sprawdzę i dam znać czy pomogło. No i oczywiście dziękuję serdecznie za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym obstawiał inny kod

spróbuj 4996 - przynajmniej u mnie odblokowuje wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.