Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

@tablo888 Przy takim pellecie jak na zdjęciach, który ma sporo piachu i innych badziewi to musisz sprawdzić po ok 40 minutach pracy kotła, czy nie masz zbyt dużo pelletu w palniku. Spróbuj ustawić wagę na 3000, czas czyszczenia na 100sek. i przy tym rotację na 8%, odpal kocioł i sprawdź po wygaszeniu czy jest lepiej, w trakcie pracy kotła za dużo nie grzeb bo nie będziesz wiedział co pomogło a co nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

walczę z ustawieniami pieca Lumo, palniki Kipi 20kW
mieszam pellet z orkiszu z jęczmieniem i chciałbym spróbować wyczyścić czujnik płomienia, bo średnio co 2-3 dni muszę wizjer czyścić (tłusty) - badziewny ten pellet, na oko płomień jest na 100%, a na wyświetlaczu 0 lub parę %, przez co x razy na dobę rozpala się niepotrzebnie i czyści, bo wg niego płomień zanikł... Podpowie ktoś albo zaznaczy na jakimś zdjęciu jak dojść do czujnika płomienia i jak wyciągnąć, żeby zerknąć czy nie jest brudny?
Przegląd palnika mam za jakiś miesiąc (serwisant ma długie terminy) a już zaczyna mnie to wkurzać, to dochodzenie do 60° na piecu trwa wieki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje że u ciebie dzieje się coś innego, cały zar z płomieniem przesuwa się na środek/koniec palnika, a na początku przy czujniku masz górę niezapalonego pelletu i czujnik nie widzi płomienia. Według mnie i obserwacji swojego pelletu z traw ( badziew jakich mało) wydłuż czas pracy w ustawieniach palnika żeby nowy pelet miał czas się zapalić.

Co do czyszczenia czujnika poszukaj na YouTube filmików o czyszczeniu palnika kipi tam masz wszystko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten element który jest metalowy i niebieski pasek na około przewodu jest to właśnie czujnik płomienia. Wykrecasz z drugiej strony jest przezroczysta "główka" chyba fotodiody i to czyscisz. Ale jak masz wysokie wskazania płomienia przy rozpalaniu to żar ucieka na koniec palnika. Przerabiałem to i siebie wydłużyć czas pracy to jedyne lekarstwo.

https://youtu.be/opySa4eGXH4

Powyżej masz mój filmik jak pali się naprawdę kiepski pelet wymieszany z dobrym pelletem A1 w proporcji 1:4 inaczej były te same problemy co u ciebie na dodatek spieki. Czas pracy u mnie jest ustawiony na 57sekund bo w innym wypadku po kilku minutach byłoby rozpalanie a płomień jest w palniku niestety nie widoczny dla czujnika.

 

IMG_20221120_191344059.jpg

IMG_20221120_191328085.jpg

Edytowane przez olekjaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@olekjaw ten film jest zaraz po rozpalaniu czy w trakcie normalnej pracy po dluzszej pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec podczas kręcenia filmu pracował już jakieś 25 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie były podobne cyrki z płomieniem  po wykreceniu fotokomórki zobaczyłem że jest czysta i nic nie dało jej przeczyszczenie wydłużylem czas podawania i nieco nadmuch i płomień wahał się  między 30 a 50 procent miałem słaby pelet 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, olekjaw napisał(a):

Ten element który jest metalowy i niebieski pasek na około przewodu jest to właśnie czujnik płomienia. Wykrecasz z drugiej strony jest przezroczysta "główka" chyba fotodiody i to czyscisz. Ale jak masz wysokie wskazania płomienia przy rozpalaniu to żar ucieka na koniec palnika. Przerabiałem to i siebie wydłużyć czas pracy to jedyne lekarstwo.

Dzięki, sprawdzę i dam znać. Przy rozpalaniu też pokazuje parę %, a ogień wali z palnika aż miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Proszę o rady. Przy obecnych temp 0 - -5 stopni piec często się rozpala. tj. dom osiąga temp zadaną (21), wychładza się o histerezę (0,8) i znów musi się załączyć.  Co będzie lepsze:

a)  żeby chodził cały czas na niższych obrotach (niższa zadana kotła np. 53 stopni zamiast 60

b) włączyć tryb nadzór, żeby pyrkał a histerezę pokojówki zmienić na 0,2 stopnia?

c) może jeszcze coś innego

Tylko kaloryfery. Brak mieszacza (to co na kotle idzie na grzejniki).    Znaczy mam zawór ATV45 stopni chroniący powrót

 

Palnik KIPI piec lumo 20KW

Edytowane przez johnybananas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech się wypowiedzą inni ale według mnie bez zaworu 3 lub 4 drogowego to bez sensu. U mnie działa to tak że jak dogrzeje dany obieg to sterownik wyłączy pompę i zamyka zawór ( ciepła woda nie pobierana jest z kotła) dogrzewa wodę w kotle do zadanej temperatury i się wygasza. Przy zewnętrznej temperaturze w okolicy 0 stopni kocioł rozpala się co około 3 godziny ( jak wystygnie) lub gdy termostat pokojowy wyśle sygnał do pieca że trzeba dogrzać pomieszczenia - co i tak najpierw "wybiera" ciepła wodę z kotła dopiero później się rozpala. 

Moim zdaniem przy pellecie mieszacz jest niezbędny.

Edytowane przez olekjaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, olekjaw napisał(a):

Niech się wypowiedzą inni ale według mnie bez zaworu 3 lub 4 drogowego to bez sensu. U mnie działa to tak że jak dogrzeje dany obieg to sterownik wyłączy pompę i zamyka zawór ( ciepła woda nie pobierana jest z kotła) dogrzewa wodę w kotle do zadanej temperatury i się wygasza. Przy zewnętrznej temperaturze w okolicy 0 stopni kocioł rozpala się co około 3 godziny ( jak wystygnie) lub gdy termostat pokojowy wyśle sygnał do pieca że trzeba dogrzać pomieszczenia - co i tak najpierw "wybiera" ciepła wodę z kotła dopiero później się rozpala. 

Moim zdaniem przy pellecie mieszacz jest niezbędny.

czyli ma Pan zawór 4 drożny i on puszcza ciepłą wodę na grzejniki w zależności od czego? chodzi mi, czy np zawsze 50 stopni np. czy to zależy? I kotla zadaną ma Pan 70 pewnie czy więcej nawet?

 

ps. mam zawór mieszający trójdrogowy który chroni powrót (zawór ATV 45 stopni)

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł ma zadaną temperaturę 60 stopni, zawór mieszający czterodrogowy z siłownikiem i z niego na kaloryfery idzie 42 stopnie (siłownik ustawia mieszanie wodę na zadaną temperaturę) a to dalej pompuje pompa. Po nagrzaniu obiegu (dogrzaniu pomieszczeń - termostat pokojowy) zawór się zamyka i nie dopuszcza do wychłodzenia kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, johnybananas napisał(a):

Witam. Proszę o rady. Przy obecnych temp 0 - -5 stopni piec często się rozpala. tj. dom osiąga temp zadaną (21), wychładza się o histerezę (0,8) i znów musi się załączyć.  Co będzie lepsze:

a)  żeby chodził cały czas na niższych obrotach (niższa zadana kotła np. 53 stopni zamiast 60

b) włączyć tryb nadzór, żeby pyrkał a histerezę pokojówki zmienić na 0,2 stopnia?

c) może jeszcze coś innego

Tylko kaloryfery. Brak mieszacza (to co na kotle idzie na grzejniki).    Znaczy mam zawór ATV45 stopni chroniący powrót

 

Palnik KIPI piec lumo 20KW

Najlepsza opcja to odpowiedź c , coś innego .

Histereza 0,8 termostatu pokojowego mało komfortowa .

Zawór ATV 45 st dla kotła pelletowego nie za bardzo, powinien być 55st a temperatura zadana 65 st lub więcej .

Pytanie co ile kocioł Ci się odpala ,bo skoro twierdzisz że często przy histerezie pokojowej 0,8 to znaczy że dom dość szybko się wychładza .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kordjano napisał(a):

Najlepsza opcja to odpowiedź c , coś innego .

Histereza 0,8 termostatu pokojowego mało komfortowa .

Zawór ATV 45 st dla kotła pelletowego nie za bardzo, powinien być 55st a temperatura zadana 65 st lub więcej .

Pytanie co ile kocioł Ci się odpala ,bo skoro twierdzisz że często przy histerezie pokojowej 0,8 to znaczy że dom dość szybko się wychładza .

 

 

Dokładnie sprawdzę jutro bo będę. Na co dzień mieszka tam babcia. Ale koło co 1,5-2h

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, johnybananas napisał(a):

Witam. Proszę o rady. Przy obecnych temp 0 - -5 stopni piec często się rozpala. tj. dom osiąga temp zadaną (21), wychładza się o histerezę (0,8) i znów musi się załączyć.  Co będzie lepsze:

Jeśli pracuje w trybie fuzzy logic to przełącz na standard

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@olekjaw Witam tak wygląda u mnie spalanie pelletu ze slomy nie udalo mi się nic lepszego stawic czas pracy/przerwa pracy podajnika 4sek wydluzenie czasu pracy podajnika 2 5 pellet zawazony wyszlo 1800 ale takie ustawienie powodowalo zasypywanie palnika ustawilem jakies 18kG/h moc pieca ustawiona 17kw nadmuch 27% max posrednia 24 minimalna 22  jakotak dziala musze czesto czyscic palnik i wybierac to co powstaje po spaleniu czyli zuzel inaczej zuzel zasypuje palnik i nie daje rady piec pracowac chyba nic lepszego chyba nie uda mi sie ustawić

CFB9NASQ3ECHZ1C2001G0_2022-11-21 17 56_2022-11-22 17 56.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak podziwiam cię że udało ci się to jakoś ustawić, ja się poddałem i mieszam tak jak kilka postów wyżej napisałem w proporcji 1:4 a i tak po podaniu nowej dawki zasypuje płomień ale przynajmniej dobijam po czasie do 100% płomienia (tak jak na filmiku). Zostało mi jeszcze około 40 worków współczuję tobie przy takiej ilości pelletu którą ty masz, ja też mam zawyżone dane z wydajności podajnika ale nie aż tak.

Czyszczenie po nagrzaniu mam ustawione na 8 minut to powoduje że większa część syfu wylatuje.

Edytowane przez olekjaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@olekjaw Dzieki ja mam czyszczenie koncowe 5 min i przed rozpaleniem 40sek nie jest ideal ale jakos dziala spróbuje zrobić cos na zasadzie zgarniarki dolaczonej do palnika ze przy kazdym obrocie palnika zgarniałoby z kupki popiolu nadmiar zeby nie zasypywalo popiolem palnika od srodka ale i tak nic lepszego nie osiagne dzieki za pomoc i pozdrawiam

@olekjaw dodatkowo uzywam szczotki drucianej na wiertarke zeby potraktowac palnik szczotka bo i tak pozostaja sklejone stopione fragmenty popiolu w palniku

Edytowane przez olo231
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Osatnio mieliśmy kilka chłodniejszych dni i w przypadku mojego domu stwierdziłem, że jest idealnie gdy mam ciągłą temperaturę na grzejnikach ok. 45 stopni. Chciałbym jednak się doradzić co do sposobu palenia. Przy ustawieniach, które zaproponował kolega @mac65 , a więc moc max 10 kW (nadmuch 25%), moc min 5 kW (nadmuch 25%), histeraza 5 stopni, piec przekracza zadane 55 stopni (gdy pracuje tylko pompa c.o., gdy pracuje c.o. + c.w.u. zapotrzebowanie wynosi ok. 6 kW i niie wygasza się). No i tak, gdy piec chodzi w trybie praca-wygaszanie, po wygaszeniu na palniku (rynnowym) mam mało popiołu, większych spieków nie ma, te które są mają po kilka milimetrów). Tylko paląc w taki sposób kocioł rozpala się ok. 20 razy na dobę. Spróbowałem więc pracy w podtrzymaniu. Podtrzymanie ustawiłem na 4,5 kW (nadmuch 17%) i temperatura powoli spada). Chciałem dać mniejszą moc w podtrzymaniu ale zdarzyło mi się, że wygasło, a przy 4,5 pali się stabilnie. Wszystko byłoby dobrze ale w taki sposób na palniku jest więcej popiołu i są w nim niestety takie spieki (zdjęcie przedstawia spieki po 7 godzinach pracy):

IMG_20221120_161009.thumb.jpg.73caec86e63dbae74e2a9eb86f838d25.jpg

IMG_20221122_102811.thumb.jpg.287b3e74880068f02294a76d5c793218.jpg

Pellet mam z lokalnego tartaku, niby sosnowy z domieszką drewna liściastego. Proszę o jakieś porady, czy da się jeszcze coś z tym zrobić, bo póki co boję się palić dłużej z wykorzystaniem podtrzymania. Z kolei przy wygaszaniu szkoda mi trochę grzałki....

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tint123Nie przejmuj się grzałką ma kilka tysięcy rozpaleń trochę ci pochodzi ustaw prace pieca od termostatu jak posiadasz zaoszczędzisz trochę na prądzie spieki są bo popiół zalega w palniku i jest topiony przez płomień spróbuj pobawić się czyszczeniem żeby częściej czyścił palnik jak chcesz zostać przy stałym paleniu może za dużo pelletu palnik dostaje przy tak małej mocy i go trochę zasypuje pellet się spala ale żużel zostaje może troche winy jest w samym pellecie spróbuj przeważyć pellet i kw/h pelletu odpowiednią wpisać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tint123Podtrzymanie czyli nadzór, służy tylko do utrzymania żaru w palenisku i powinno być ustawione na minimalną moc. Dawka paliwa jest tak mała, że nie powoduje powstawania spieków podczas nadzoru (nigdy mi nie wygasło). Ja mam ustawione podtrzymanie na 2 kW i czas 60 min, jak przekroczy ten czas to przechodzi w postój

Edytowane przez alekss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@olo231 Pellet przeważyłem już dawno temu. Wyszło 1900g/10 minut. Zwiększałem też częstotliwość czyszczenia częściowego z 15 do 8 minut pracy podajnika ale niewiele to pomogło. 

@alekss Spróbuję jeszcze pokombinować z tym nadzorem. Mógłbyś mi podać +/- procentowy nadmuch, bo może ustawiałem na zbyt duży? Z tego co pamiętam próbowałem na 8% przy 2,5 kW ale wygasało. Przepraszam ale jeszcze jestem laikiem w tych sprawach. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.