Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz, tu wiele zależy jaki to kocioł, jaką instalacja, jakie zapotrzebowanie na ciepło... Kipi daje rade pracować na 3kW w sposób ciągły, należy tylko ustawić odpowiednio nadmuchy i histerezy kotła. Da się to zrobić.

Na wykresie masz wycinek pracy mojego kotła. Miałem coraz więcej rozpaleń aż kocioł sam wszedł w pracę ciągła na tych samych ustawieniach. Jak zrobiło się cieplej, to sam wrócił do cyklicznego rozpalania. 

4V2HMASZJGDHP1SC000G0_2021-12-11 06_00_2021-12-13 18_00.png

Edytowane przez papen76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Viking76 napisał:

Co Wy na to?

Porownaj wskazanie z innym czujnikiem zewnetrznym na mulimetrze np. TC lub PT100.

Gdzie i jak zamontowany jest obecny?

Pomiar jest czuly na miejsce i sposob montazu.

Przy jakiej temperaturze kotla masz takie wskazania?

Jesli pomiary sa ok. to tylko sie cieszyc z wymiennika!

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, PioBin napisał:

Porownaj wskazanie z innym czujnikiem zewnetrznym na mulimetrze np. TC lub PT100.

 

Czujnik zamontowany w czopuchu (zgodnie z instrukcją).Ale sprawdzę go tak jak radzisz...Dzięki za odzew.

Zrzut ekranu (1864).png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, papen76 napisał:

Wiesz, tu wiele zależy jaki to kocioł, jaką instalacja, jakie zapotrzebowanie na ciepło... Kipi daje rade pracować na 3kW w sposób ciągły, należy tylko ustawić odpowiednio nadmuchy i histerezy kotła. Da się to zrobić.

Na wykresie masz wycinek pracy mojego kotła. Miałem coraz więcej rozpaleń aż kocioł sam wszedł w pracę ciągła na tych samych ustawieniach. Jak zrobiło się cieplej, to sam wrócił do cyklicznego rozpalania. 

4V2HMASZJGDHP1SC000G0_2021-12-11 06_00_2021-12-13 18_00.png

No tak ale co by w takiej sytuacji pokazał analizator spalin ? obawiam się że to już wietrzenie kotła a moje obawy wynikają z konstrukcji samego palnika . Może z obrotowych to Revo ze swoimi zapadkami by dał rade albo wrzutkowe / koszyczki ale kipi z tymi otworami nadmuchu do okoła to tam musi nieźle wietrzyć kocioł .

7 godzin temu, kult5 napisał:

Czyli 5 kW na okresy przejsciowe będzie ok? 

Mam małą pojemność wodną instalacji i wolał bym grzać niższa mocą.

Tu już nie o moc grzania idzie tylko sprawność na takiej mocy . Generalnie jak schodzisz poniżej 30 % znamionowej to na ekonomie to nie ma co za bardzo liczyć. Przy małej pojemności wodnej to chociaż mały bufor by się przydał żeby te piłę zębatą w wykresie wygładzić .

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygowaliście mnie tymi 5 kw ,chyba ustawię taką moc niech pracuje całą dobę , ciekaw jestem czy kocioł się nagrzeje i wyłączy ,czy chatę dogrzeje i ile spali , i czy w kotle nie zrobi się ciemno .

  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zastosowalem nowe ustawienia i tak jak by praca kotla troche sie ustabilizowała
Kalorycznosc 5,5 wczesniej wylatywal niedopaliny pelet
nadmuch 37%
Czas cyklu pracy 20 sek (wczesniej bylo 15)
Teraz przy mocy kotla 18kW procent tlenu wachal sie 6,6%-7%, caly bufor 800l nagrzewal sie 2godziny 20minut od 40c-63c temperatura na kotle 67-68c landomat ustawiony na 3 biegu

Przy następnym rozpaleniu kotla włączę sonde tylko w ustawieniach sondy ustawie zakres korekcji nadmuchy narazie na 3%i zobaczymy co bedzie


  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być OK , przy troche dłuższym cyklu powinien lepiej sobie poradzić z podawaniem paliwa jeśli do tej pory nie zbyt równomiernie sie to odbywało , to tylko maszynka licząca i podaje na podstawie czasu podawania a wagi już nie mierzy więc jak granulat niejednorodny to z dawką może być różnie  . Ale jeszcze jedno pytanie o sam bufor w jakim zakresie temperatur  pracuje od -do bo ladomat rozumie dla ochrony powrotu i czujniki w buforze masz 2 czy tylko górny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

913583466_98NPPB0P34D9G341G01Z0_2021-12-1919_26_2021-12-2019_26.png.b0ba2007b9bab0e7647142ac01984347.pngTak mam dwa czujniki jeden jakies 30cm od gory drugi 30cm od dolu
i jak na górnym czujniku pokaze 40c to kociol sie odpala a jak na dolnym dojdzie do 63c to kociol sie wygasza
Jak na ten czas to ma 3 odpalenia na dobe

Tak landomat służy do ladowania bufora i ochrony powroty wkladka otwarcia 63c913583466_98NPPB0P34D9G341G01Z0_2021-12-1919_26_2021-12-2019_26.png.b0ba2007b9bab0e7647142ac01984347.png

98NPPB0P34D9G341G01Z0_2021-12-19 19_26_2021-12-20 19_26 (1).png

Edytowane przez piotrkierys
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kordjano napisał:

Zaintrygowaliście mnie tymi 5 kw ,chyba ustawię taką moc niech pracuje całą dobę , ciekaw jestem czy kocioł się nagrzeje i wyłączy ,czy chatę dogrzeje i ile spali , i czy w kotle nie zrobi się ciemno .

Z góry dziękuję za poświęcenie.

Nie jestem specjalistą ale wydaje mi się aby dobrze spalanie przebiegło to płomień musi sięgać do końca palnika gdzie są ostatnie otwory napowietrzające.

Producent podaje dla 16 zakres pracy 4-16kW, Kotły badania przechodzą na 30%mocy znamionowej i sprawność muszą utrzymać aby otrzymać ecodesign.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam żadne poświęcenie , jutro załączę tak kocioł w imię nauki  ,przecież go nie ubędzie 😊.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości co Myslicie o takim spalaniu od 14.10.2021 do 16.12.2012 spalilem 1 ton peletu
Dom 210m2 stare budownictwo przedwojenne , ocieplony 15cm steropianu, okan 2szybowe 12-letnie, w domy same grzejniki z termostatami 16-grzejnikow 110x60 panelowe c22 indwie drabinki w lazienkach, Temperatura w domu 22,5-22,8 c

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie ok .

Masz podobny metraż , ocieplenie i ilość grzejników jak u mnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, piotrkierys napisał:

Tak z ciekawości co Myslicie o takim spalaniu od 14.10.2021 do 16.12.2012 spalilem 1 ton peletu
Dom 210m2 stare budownictwo przedwojenne , ocieplony 15cm steropianu, okan 2szybowe 12-letnie, w domy same grzejniki z termostatami 16-grzejnikow 110x60 panelowe c22 indwie drabinki w lazienkach, Temperatura w domu 22,5-22,8 c

Wg mojego doświadczenia powinieneś jeszcze spalić 2-2,5 tony pelletu ,jestem ciekaw czy tak ci wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bym taknspalil przez cały sezon 4 tony peletu to bylbym zadowolony
To jest moj pierwszy sezon na pelecie i zakupilem wczesniej 6 ton
Wczesniej mialem zamontiwany palniknw starym kotle ale palilem drewnem i peletem na zmiane i nie mialem ocieplonego domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale od południa na mocy 5 kw strumień paliwa przy kaloryczności 5kw to 1kilogram na godzinę , niestety ale do rana nie wydolę muszę zwiększyć moc bo kocioł oscyluje z temperaturą około temperatury załączania pomp czyli 50 st i nie mogę się dogrzać a grzeje się Cwu i chata naraz , poniżej zdjęcie płomienia na 5kw mocy . 

Zwiększę na 7kw zobacze czy da radę ,za oknem około minus siedem .

UEUE.png

269610177_326448609332031_6922767262514095742_n.jpg

  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzicie, nawet kocioł z palnikiem 30KW można ustawić żeby jakiś czas przy poprawnej instalacji (w tym wypadku sprzęgło i zawór 55*) pracował dobrze na mocy 5-20KW. Niestety to suma kilku czynników i to 5KW to też na jakiś czas, ale kocioł nie przebija i jest w nim czysto.

 

Nie będzie to jednak pełny płomień bo to nie palniki do takich mocy. Poniżej wrzucę wam link do kotła przy pracy 3KW na pełnym płomieniu i pracy w szczelnej komorze na podciśnieniu. W tle słychać wrzucane co jakiś czas kilka kulek. Wygląda to jak duży płomień o większej mocy przez to że jest właśnie pełny. 

https://drive.google.com/file/d/1el-gXXSU-L10L5Z4oU4rjvvJgR78ZK8m/view?usp=drivesdk

Screenshot_2021-12-21-10-06-15-80_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Screenshot_2021-12-21-10-06-04-90_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, eliks napisał:

 

 

Nie będzie to jednak pełny płomień bo to nie palniki do takich mocy. Poniżej wrzucę wam link do kotła przy pracy 3KW na pełnym płomieniu i pracy w szczelnej komorze na podciśnieniu. W tle słychać wrzucane co jakiś czas kilka kulek. Wygląda to jak duży płomień o większej mocy przez to że jest właśnie pełny. 

https://drive.google.com/file/d/1el-gXXSU-L10L5Z4oU4rjvvJgR78ZK8m/view?usp=drivesdk

 

Zaraz zaraz ale to nie jest palnik rynnowy tylko wrzutowy i po kształcie samego paleniska to mi wygląda na lazara albo coś w tym stylu a to zupełnie inna bajka , tam możesz mieć i warstwe grubości ziarna peletu byle żar utrzymać i odpowiednio niski wyciąg i tak to będzie wyglądało . Na dole ruszt trochę powyżej koronka z otworami PW i tego typu palnik tak pociągnie może i na przyzwoitej lambdzie ale w kipi palnik poziomy i dziury z powietrzem jednakowe dookoła a nimi przeciąg , nie bez powodu 16-ka ma mniejszą średnicę , mniej dziur , potem i średnica większa i rura dłuższa .

Nie bez powodu te wszystkie włoskie i tureckie kominki peletowe 5 kw maja takie palniki , łatwiej małą moc utrzymać przy grzaniu jednego pomieszczenia .

Płomyczek długi ładny jak przy swobodnym spalaniu na naturalnym ciągu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mac65 napisał:

tam możesz mieć i warstwe grubości ziarna peletu

Dokładnie @mac65, dlatego pisałem że Kipi to nie palniki do takich zabaw, aczkolwiek da się zejść w miarę stabilnie niżej balansując na granicy zaniku płomienia na foto, sęk w tym że żmijka w ciągu 6 minut potrafi sypnąć+-200g. 

@michalwa tutaj akurat to może działać i cały dzień.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW. Nie wiem, czy dobrze kojarzę, ale chyba zaczęli montować kipi z wentylatorem wyciągowym. Gdzieś o tym czytałem, ale nie mogę sobie przypomnieć gdzie.

To sterowanie mocą przy paliwach stałych zawsze będzie w jakimś stopniu problematyczne, zwłaszcza na tych niskich mocach. Z drugiej strony gazowcy i pompiarze mają podobny problem. No ale to już inna bajka.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza montują już wentylatory wyciągowe kipi 2 się to zwie 😉

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja się dowiedziałem jakiej mocy potrzebuję przy temperaturze około minus pieć za oknem ,wygląda na to że mniej więcej 7kw , podniosłem temperature załączania pompy na 60 st i testuje dalej , chodzi o to że przy tak małych mocach kocioł puszcza wodę cyklicznie na instalację ,nie jest w stanie dojść do zadanej kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, palacz66 napisał:

Zgadza montują już wentylatory wyciągowe kipi 2 się to zwie 😉

Tak. 10KW na wyciągowym, reszta na obu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.