Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz masz wskazanie tlenu bez korekty nadmuchu od sondy. Tlen przy tym ustawieniu jest za niski wiec albo mniej pelletu trzeba sypac (zmniejszyc moc) albo podniesc nadmuch na tej mocy. 
Korekta manualna, odczekac, sorawdzic i znowu korekta.

I ten sam schemat dla mocy średniej i minimalnej. Po skonczonej „zabawie” ze znalezieniem optimum - sonde zalaczasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie za wysoki , w sumie to już sam nie wiem ?

Myślę że gdyby zmniejszył kaloryczność na 5 to efekt będzie podobny i tlen będzie ok. Teraz podaje stosunkowo mniej paliwa dla wyższej kaloryczności i stąd tlen jest nieznacznie wyższy .

Sam kibicuje bo nie miałem okazji przypisać konkretnych nadmuchów   dla określonej mocy a sonda na to pozwala .Ale to co już jest to i tak postęp . Manualnie zbliżyć się do optimum a resztę sonda powinna już skorygować .

Czekam na wyniki .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno powoli bede robil kotekty teraz sprubuje zwiekszyc  nadmuch na 37%a kalorycznosc ustawic na 5 nizej przesle zdjecia palnika zaraz jak weszedl w tryb wygaszanie  wydaje mi sie ze jest dos duzo peletu a przy wygaszaniu i czysczeniu wydmychuje niedopalony pelet 

a na końcu zdjęcie jak palnik wyglada po wyczysczeniu IMG_20211218_173206.thumb.jpg.3f1b4c32ddae239b2c6c37aab14dd567.jpgIMG_20211218_173216.thumb.jpg.128746528c1b49f8f0e6cbd966718c8e.jpgIMG_20211218_173217.thumb.jpg.fdb0f8abc69b13c6a8a14d7abb090c59.jpgIMG_20211218_173255.thumb.jpg.a0cc7054ad1773d10fae530234c1004f.jpgIMG_20211218_173719.thumb.jpg.6b04f6a8ad67a1c3decbd296951a985c.jpgIMG_20211218_173854.thumb.jpg.e5429dd373006bf7a1fc7f5dbd3752b1.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze byc „poklosie” tego ze bylo za duzo peletu (moc kotla za wysoka lub kalorycznosc za niska) lub nadmuch byl za niski w trybie pracy.

Ja kalorycznosci nie zmieniam. Mam na 5. Ale mozna przy „trudnych” peletach. Jak podniesiesz kalorycznosc to bedzie mniej podawal.
 

14 minut temu, mac65 napisał:

 

A nie za wysoki

 

3,5% to zdecydowanie za niski. Przy takim tlenie resztkowym będzie juz kopcil. Strzelam ze „prawidlowy” to okolice 6-7%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak tak wszystko sie zgadza dzięki PioBin Znalazłem jeszcze coś takiego .

Piotr a spróbuj wydłużyć czas wygaszania żeby to sie na ruszcie palnika dopaliło . Bardzo twardy masz ten pelet , jak mocno sprasowany to tak może być . Byle by tylko przy wygaszaniu a nie z ciągłej pracy .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@palacz66 Czasem i tak trzeba. Wazne zeby dobrze spalic a co poustawiamy to nie istotne. Taki pelet wiec i ustawienia dobrane. Jest OK.

@piotrkierys 

1. Przesyp musi sie zgadzac (w granicach bledu).

2. Zmniejszylbym moc kotla max. do 90% mocy palnika. Czyli jak palnik 16kW to ustawiamy np. 14-15kW. Dlaczego tak? Bo Latwiej jest ustawic palnik w tym zakresie anizeli na jego mocy MAX.

3. Sonda wylaczona. Ustawiamy nadmuch wentylatora dla mocy wpisanej jw. tak aby tlen byl stabilny w zakresie np. 6,5 +/-1. Jak znajdziesz wartosc nadmuchu sonde zalaczamy. Podobnie dla mocy sred i min - inna moc i inny tlen.

4. Kalorycznosc peletu nie zmienia sie w nieskonczonosc. Prawdopodobnie jest w zakresie 4,5 - 5,5 kWh/kg. Ja mam 5 i nie ruszam bo i tak nie wiem jaki to pelet. Tutaj jest tylko jedna zasada: jak za duzo peletu to kalorycznosc w gore, jak peletu za malo to kalorycznosc w dol. Trzeba pamietac ze jak zmienisz ta wartosc to punkt 3 trzeba powtorzyc.

Powodzenia.

PS. To co ma palacz66 wyzej czyli kalorycznosc w gore to jest wlasnie takie zmniejszenie mocy palnika do 90% tylko w inny sposob. Ja ustawiam 5 i zmniejszam moc - praktycznie na jedno wychodzi. Dwa sposoby obydwa ok. Ktory wybierzesz nie istotne.

 

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście tak jak mówisz @PioBinmam też moc palnika zmniejszona z 20 na 18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz zastosuke takie ustawienia 

Kaloryczność 5,2, Pellet przewazony w tescie 6minut wyszło 1435g, kąt nachylenia podajnika 1 to 42stopnis, sonda lambda nadal wylaczona i caly czas bede obserwowal. 

 

Screenshot_20211218_215522_com.huawei.browser.thumb.jpg.0af050e1c51f8dcbce46b724764baf27.jpg

Edytowane przez piotrkierys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr wielkie dzięki dokładnie o to mi chodziło to już jest niezły wzorzec a widzę że nie za bardzo sie pomyliłem ustawiając na "oko"czytaj wygląd płomienia i kotła w środku . Minimalnie muszę zjechać z dolnym nadmuchem bo mam 25 % a dla 18 dziś rano poprawiłem o +1 na 36 % . Pelet mam inny , bardzo drobny i czysty tak że z dopalaniem zero problemów .

Teoretycznie im bardziej sprasowany pelet / twardszy ( nie mylić z dodatkiem lepiszcza ) powinien być bardziej kaloryczny i przy okazji cięższy w tej samej objętości ale test podajnika to test wagowy czyli znowu teoretycznie nie powinno to mieć wpływu na ilość wytworzonego ciepła ale może mieć wpływ na szybkość spalania tak jak z drewnem dąb vs sosna .

Dzięki i pozdrawiam ,idę wprowadzić korektę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano troche obserwowalem kociol to przy nadmuchy 36% i kaloryczności 5,2 Moc kotla 18kW
Wygladalo to tak tlen wachal sie od5%do7, 5% ale zauwazylem ze jak podnik nr1 z jakis przyczym sypnął troszke mniej peletu (odczucie na sluch) to odrazu procent tlenu wzrastal i plomien robil siek jak by mniejszy, a jak zas podajnik sypnął wiecej peletu to poziom tlenu wzrastal i plomien robil sie duzo wiekszy
Dzisiaj zwieksze jescze nadmuch na 37% kalorycznisc zastawie 5,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nierownosc podawania peletu wiele nie zdzialasz. Taki urok zmijki. Mozna probowac zmienic czas cyklu pracy.

Przy krotkim cyklu podajnik 1 bedzie krecil czesciej ale krocej. Przy dlugim cyklu podajnik 1 bedzie krecil dluzej ale w wiekszych odstepach czasu. Standardowe nastawa to chyba 15[s].

Narazie idziesz w dobra strone z tym nadmuchem. Gdybys mial jednak problem z niespalonym peletem (wypada niespalony z palnika podczas pracy) to zwieksz kalorycznosc nie zmieniajac nadmuchu. W ten sposob podasz mniej peletu, ta sama wartosc nadmuchu spowoduje ze tlen resztkowy rowniez sie podniesie bo bedzie po prostu mniej peletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.Zaintrygowany Waszymi wpisami na temat temp.spalin zastanawiam się , o co chodzi???Otóż piszecie , że macie przy mocy max.palnika (16,18 kw) około 120,140 stopni...I tu mam dylemat.Co bym nie robił nie ma szans , żeby mój kocioł doszedł do temp.100stopni...W momencie gdy  jest zabrudzony , to max.temperatura dochodzi u mnie do 94,96 stopni.Po wyczyszczeniu kotła max to 84,86 stopni.Wcześniej , gdy miałem kopciucha z zamontowanym palnikiem Kipi to osiągałem właśnie temp.około 130,140 stopni...Co Wy na to?Mam palnik 16kw , nie ograniczony w żaden sposób tzn.chodzi od 5kw (moc minimalna) do 16kw(moc max).

Zrzut ekranu (1861).png

Edytowane przez Viking76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie to się ciesz, że masz taki dobry odbiór przez wymiennik.

3 godziny temu, kult5 napisał:

Panowie jaka jest minimalnam moc palnika rotary 16 kW na ktorej może dzialac w sposob ciagly? Tak zeby odpowiednio wypalał pellet i nie kopcił? 4? 5? 6kW?

A czemu chcesz żeby pracował ciągle? Po to ma zapalarkę i takie tam żeby odpalał kiedy trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda u mnie praca na 3 kW. Sam oceń, czy taki płomień się Tobie przyda.




  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spala tyle ile wynika z ustawienia jak wyzej tylko ile z tego ciepla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sambor napisał:

Czyli worek, sporo.

No właśnie. U mnie 12kg przy obecnej temperaturze palnik pilnuje się termostatu.

Edytowane przez palacz66
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem, czy się utrzyma przez godzinę. Dało radę, ale przy moim wymienniku taka praca to tylko grzanie powietrza w kominie Coprawda teraz mam moc minimalną 4 kW, ale dzięki temu stabilniej rośnie płomień na rozpalaniu i lepiej się dopala na wygaszaniu. Kolejne moce to 8 i 16 kW. U mnie taki sposób się sprawdził najlepiej.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.