Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, czarny21 napisał:

Po mocy tak wygląda wykres. Temperatura powrotu nadal o te 3°C za duża różnica niestety.


Temperatura na kotle 66°C a temp. Powrotu 53°C. Nadal za duża różnica będę musiał jednak przerobić tą instalację. 

Najprościej jest ponieść temp zadaną na kotle, a co z układami - to każdy ma swoje wady i zalety,

Zawory AVT czy VTC otwierają się ok 10C poniżej temp znamionowej.

Siłownik na 4-D będzie skakał, ale utrzyma na powrocie  temp zadaną, tylko że na odbiorach ( grzejnikach) będzie ciekawie.

Dla tej instalacji to zaw 4-D musi być min 5/4"+ pompa na powrocie.

Jak policzyłem na szybko to moc grzejników wynosi ok 30kW, więc zapas na kotle jest.

Natomiast są za cienkie rury i to nie tylko w kotłowni.

Najprostszym zabezpieczeniem będzie to o czym pisałem - pompa przewałowa lub prosty bypass między zasilaniem a powrotem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samborPodnieść temperaturę na kotle do jakiej? Jeśli będę się trzymał przerobienia układu na 5/4' z zaworu 4D z siłownikiem też 5/4' dołożę pompę na powrocie to muszę robić ten dodatkowy krótki obieg zaznaczony na pomarańczowo czy muszę zamontować na nim zawór ATV 55 czy dać 60.

Na grzejnikach będzie ciekawie co masz na myśli?

20210202_093454.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor wiele razy tłumaczyłes że sprzęgło i 4d to podobny układ o podobnym działaniu. Czy ze sprzęgła na powrocie ATV/VTC to mus, czy uważasz że sama pompa na powrocie i jej regulacja załatwi sprawę temperatury powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, czarny21 napisał:

muszę robić ten dodatkowy krótki obieg zaznaczony na pomarańczowo czy muszę zamontować na nim zawór ATV 55 czy dać 60.

Ten sposób da ci dodatkowe zabezpieczenie, bo na powrót do kotła będziesz miał gorącą wodę bezpośrednio z kotła i dodatkowo zmieszaną z powrotu 4D. I wtedy już nie trzeba ATV. Te wariant powinien zadziałać. 

Na tym pomarańczowym bajbasie przydałby się zawór grzybkowy do ewentualnego zdławienia przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie o czujnik temp spalin do sterownika ecomax860 z firmy plum. Jaki konkretnie mam zakupić? W hurtowni nie wiedzą dokładnie a zamawiać bede z internetu... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kordjano napisał:

Nie zrozumieliśmy  sie zz  do odcięcia instalacji grzejników gdy pompa stop , nie bajpasa bo cyrkulacji nie będzie .

Ale znaczy to że bez zz ten bajpas będzie działał jako ochrona powrotu bez problemu a zz by odciąć się od grzejników jak kocioł zimny ,co w zasadzie nie jest mi potrzebne bo na grawitacji grzeję

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tablo888 masz tu na fotce czujkę powrotu i spalin.

Screenshot_20210202-121400_Allegro.jpg

2 godziny temu, cezar76 napisał:

Pompę za 4D jako pompa mieszacza, a ta na powrocie jako pompa kotła/bufora. 

Przypomnij jaki masz sterownik.

Ecomax 920

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eliks napisał:

 czy uważasz że sama pompa na powrocie i jej regulacja załatwi sprawę temperatury powrotu?

Powinna załatwić, ale musi mieć z czego brać, w omawianym kotle o mocy 50kW, jest odbiór ok 30-35kW, wiec zapas jest.

Jak stosuje się małe kotły i odbiory na styk to nie ważne co by się dało powrót może być niedogrzany - wiadomo - "Z pustego to i Salomon nie naleje( zagrzeje)"

Aby taka instalacja miała sens musi być obieg 5/4" - czyli: z kotła rura 5/4 sprzęgło z mufami 5/4", na powrocie pompa 32/40 i dalej rury 5,4"+ zaw grzybkowy dławiący też 5/4".

Kolega ma kocioł o mocy 2x-3x większej niż większość z was, więc musi mieć inaczej wykonaną instalację, choć lepszym rozwiązaniem będzie zaw VTC60C i pompa 32/40, może też być 4-D najlepiej 2" z pompą 32/40 na powrocie.

Można jeszcze w kotłowni za pompą w kierunku odbiorów dać bypass między zasilaniem a powrotem z zaworem regulującym - to najtańsze rozwiązanie, ale wymaga zapasu wydatku na pompie- część tego co pompuje pompa idzie z powrotem na kocioł.

  • Przydało się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za pomoc i fachową wiedzę.

@sambora na tą chwilę do momentu kiedy nie zmienię obiegu to jaka temperaturę proponujesz ustawić na kotle i od jakiej temperatury ustawić włączanie pompy. Teraz mam ustawione włączanie pompy przy temp. 58°C.

A tak wygląda wykres po całym dniu i ustawienia pompy

Screenshot_20210202-164409_Chrome.jpg

Screenshot_20210202-164434_Chrome.jpg

@sambor czy taki zestaw pompy i zaworów na powrocie będzie dobry czy lepiej inaczej to rozwiązać?

Screenshot_20210202-170322_Allegro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie pompa 25/40 , jako pompa będzie na początek OK, ale reszta oprócz filtra do złomu.

Więc czy nie lepiej kupić samą pompę i filtr + zawór odcinający?

Zanim zaczniesz coś robić czy kupować zrób porządny rys ze średnicami rur.

Powrót podniesiesz podnosząc temp zadaną na kotle i lekko ( o 2-3C) temp wyłączenia pompy 

Choć najlepiej było by podnieść bieg na pompie.

 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa 25/60 i zostawić zawór z filtrem oraz zawór odcinający reszta generuje tylko dodatkowy koszt. Zrobię na razie podpytuję mądrzejszych co mam gdzie dać żeby nie przerobić jednej źle zrobionej instalacji na kolejną również źle wykonaną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór zwrotny, wtedy by chyba nie musiałoby być tych odcinających

Edytowane przez bioly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to zamiast 4d to 3d będzie lepszy bajpas do ogrzania powrotu a 3d jako mieszacz na grzejniki na bajpasie zawór do regulacji przepływu pompę kotłową załączać od 35 , 40 st a mieszacza od 50 st 55 st wtedy masz krótki obieg jak w samochodzie zawór czterodrożny kiepsko działa jako zabezpieczenie powrotu a jednocześnie mieszacz kręci w te i wefte . zapytaj @cezar76 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, bioly napisał:

Raczej tak to ma wyglądać przynajmniej ja tak mam

1138236161_OBIEGCO.thumb.jpg.018d9299edbaf617d3679d6604114295.jpg.c32a33e411a0c0bb5b3fa2a48ca27bfb.jpg

@bioly to może nie proponuj tego z czego Ty nie jesteś zadowolony. 

 

Ludzie... To nie laboratorium i nie ma co popadać w panikę... O takim rozwiązaniu pisałem już dużo wcześniej. ZZ bym nie zalozyl, bo dzięki temu, że go nie bedzie, to przy starcie z niskiej temp kotła w minimalnym procencie zadziała grawitacja.  Jakbym miał patrzeć czy jest na powrocie przez chwilę jest 46 czy 50 st, to bym osiwiał... Czarnemu chodzi o to, że przy starcie kotła jest zalewany zimną wodą i temp na kotle  potrafi spać do 40-tu kilku stopni. Screenshot_2021-02-02-20-26-53-1.thumb.png.036f84282c54fd44a63e399ef1e70ca8.png

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.