Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobił Ci na maxa w zakresie regulacji FL. więcej się nie da , ale i to za mało i tak się będzie wygaszał mimo to że pomieszczenie nie nagrzane i pompa pracuje a i 4 D otwarte w danym zakresie temp.

A odpowiada za szybsze schodzenie z mocy palnika 

B za szybszą reakcję FL czyli podnoszenie się kotła poniżej temp zadanej.

C to taka stabilizacja tych dwóch pierwszych członów.

Mam nadzieję, że ścisłe umysły w KIPI  wyciągną odpowiednie  wnioski by zbliżyć się do perfekcyjnej modulacji swego flagowego produktu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za to krótkie wytłumaczenie tych parametrów. Fakt że nadal dla mnie to jest nie zrozumiałe do końca jak się to ma do całości pracy palnika gdy miałem inne nastawy, a teraz mam takie jak zasugerowałeś. Mniejsza z tym najważniejsze żeby wszystko dobrze się sprawowało i póki co tak to działa.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slawul było w tym temacie wałkowane.

W dniu 2.02.2018 o 18:57, Patrol napisał:

"W trybie pracy FuzzyLogic algorytm regulatora dobiera i moduluje moc kotła, tak aby osiągnąć i utrzymać temperaturę kotła na zadanym poziomie. W porównaniu do trybu standardowego w którym kocioł „porusza” się po trzech zdefiniowanych stopniach mocy w trybie FuzzyLogic moc kotła zmieniana jest płynnie. Algorytm regulatora modulując płynnie moc kotła dąży do stanu w którym ilość ciepła wytwarzana w procesie spalania będzie równa ilości ciepła odbieranej przez budynek. Gdy kocioł jest zimny palnik pracuje z mocą maksymalną aby jak najszybciej rozgrzać kocioł. W miarę zbliżania się temperatury kotła do wartości zadanej aktualna moc kotła zostaje stopniowo redukowana do poziomu niezbędnego do utrzymywania temperatury zadanej kotła. Ze względu na dużą inercję (bezwładność) układu nie jest to proste zadanie. Osiągnięcie takiego stanu równowagi nie zawsze jest możliwe. Na przykład w przypadku małego odbioru ciepła w którym pomimo zredukowania mocy kotła do wartości minimalnej temperatura kotła nadal rośnie. W takim przypadku gdy temperatura kotła wzrośnie powyżej 5 stopni powyżej temperatury zadanej to kocioł przejdzie w tryb nadzoru lub zostanie wygaszony.

 

Jeśli chodzi o dostępne w regulatorze parametry A, B, C FuzzyLogic to służą one do dostrojenia algorytmu regulatora do charakterystyki instalacji grzewczej i budynku. Sam algorytm jest dość skomplikowany i składa się z kilku obwodów regulacyjnych. Jednym z nich jest regulator PID. Dostępne w regulatorze parametry A, B i C są jego współczynnikami.

 

Parametr „A” – jest współczynnikiem „Kp” członu proporcjonalnego regulatora PID

 

Parametr „B” – jest współczynnikiem „Ti” członu całkującego regulatora PID

 

Parametr „C” – jest współczynnikiem „Td” członu różniczkującego regulatora PID

 

O działaniu regulatora PID i sposobach jego dostrajania proponuję przeczytać w Internecie lub książkach dotyczących teorii sterowania. Jest tego sporo. Opiszę tylko w skrócie jak te parametry wpływają na prace kotła.

 

Parametr „A”, czyli współczynnik „Kp” – wpływa na człon proporcjonalny regulatora. Aktualna moc kotła zależy od różnicy między temperaturą zadaną i temperaturą aktualną kotła. Im ta różnica jest większa tym większa jest aktualna moc kotła. Parametr ten definiuje jak duży jest wpływ różnicy temperatury między wartością zadaną i aktualną kotła na moc kotła. Zwiększenie tego parametru spowoduje zwiększenie wpływu różnicy temperatury na przyrost mocy kotła. Im większa wartość tym szybciej kocioł dochodzi do wartości zadanej. Zbyt duża wartość może spowodować niestabilność utrzymywania temperatury zadanej kotła. Powstaną oscylacje i przeregulowania.

 

Parametr „B”, czyli współczynnik „Ti” – wpływa na człon całkujący regulatora. W uproszczeniu człon ten działa w ten sposób że jeśli temperatura zadana kotła nie jest osiągnięta to moc kotła zostaje stopniowo zwiększana aby umożliwić osiągnięcie temperatury zadanej. Jeśli natomiast temperatura zostanie przekroczona to moc kotła zostaje stopniowo zmniejszana. Zwiększenie wartości tego parametru zmniejsza szybkość przyrostu mocy kotła. Im większa wartość tym wolniej kocioł dochodzi do wartości zadanej, lecz ustawienie większej wartości daje większą pewność, że temperatura zadana kotła nie będzie się wahać. Zbyt mała wartość może spowodować niestabilność utrzymywania temperatury zadanej kotła (oscylacje).

 

Parametr „C”, czyli współczynnik „Td” – wpływa na człon różniczkujący regulatora. Człon ten reaguje na szybkie zmiany temperatury. Ma zapobiegać szybkim zmianom. Jeśli temperatura kotła szybko rośnie to moc zostaje natychmiast obniżona. Jeśli temperatura szybko spada to moc kotła zostaje zwiększona. Im większa wartość parametru tym większy jest wpływ regulatora na szybkie zmiany temperatury. Zbyt duża wartość może spowodować niestabilność utrzymywania temperatury zadanej kotła. Powstaną oscylacje i przeregulowania.

 

Jeśli chodzi o sam proces spalania to w algorytmie FuzzyLogic proporcje powierza do paliwa dobierane są automatycznie na bazie ustawień dla trzech poziomów mocy definiowanych dla pracy w trybie standardowym. Tak więc zmieniając nastawy dla trzech poziomów mocy kotła wpływamy też na proces spalania w trybie pracy FuzzyLogic."

 

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dragster dzięki za to przypomnienie - faktycznie było wałkowane, i wystarczyło wpisać w szukaj.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za spory odzew, nie chcę zakładać osobnego wątku co do lumo więc dalej pytam tu. To co po sieci zdołałem wypatrzeć to wymiennik jest pionowy ale nie w formie półek tylko rur(płomieniówki??) wyczystka jest u góry wiec pewnie tam nie ma problemu z czyszczeniem ale co z komorą spalania tam gdzie palnik jest, zakładam że otwieramy drzwi z palnikiem i wtedy jak z dostępem do czyszczenia? bo chyba nie jest to wielki otwór- jak to się ma w codziennym użytkowaniu??. Jeden kolega napisał że jakość wykonania dobra, czy inni użytkownicy tego kotła potwierdzają tą jakość wykonania?? Jest tu Was kilku napiszcie coś proszę.

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie do kolegi @Tomek0407 jak wygląda czyszczenie komory spalania. Reszta to wiadomo.

Co do temperatury spalin. Na stronie producenta są nieco rozbieżne dane dotyczące tego samego kotła.

To jest część najnowszej tabeli:

image.png.87029d452dda59012ed5a76e38b9d286.png

Parametry dostępne pod linkiem.  Być może te dane już są z zastosowaniem turbulatorów spalin. Oglądałem ten wymiennik 3 lata temu i tam ich na pewno nie było. Obudowa wymiennika też była inna.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezproblemowe czyszczenie, dostęp jest dobry (palnik na zawiasach ) i spokojnie można wyczyścić komora spalania szczotką

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty sposób na obniżenie temperatury spalin za parę złotych w moim śmieciuszku z Kipim obniżyło ok 15C. Profil do KG CD60 (3m ok 5zl) przecięty i po wyginany na przemian. Włożyłem w trzech miejscach po 2 sztuki. 

IMG_20191217_182949.jpg

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się tylko zastanawiam czy czasami można przekombinować z tym schodzeniem ze spalin ,15 stopni to jest nic a przepływ mocno przyhamowany ,a przez to może być i spalanie pogorszone i co za tym idzie sprawność tegoż spalania i w sumie to można nawet stracić ,są w kotle komory sprężne i rozprężne  i to musi w miarę płynąć by dobrze ścianki wymiennika odbierały a ogień z palnika nie był zbyt hamowany ,są takie peletowce co i owszem zawirowywaczy kupe mają ale też wentylator wyciągowy by to w miarę śmigało i sprawność spalania i odbioru była,ale może się mylę,u nas też są zawirowacze ale prawie wszyscy je wypieprzyli w trymiga ,bez wyciągowego ani rusz

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maronka a na jakiej temperaturze spalin pracuje MPM z zawirowaczami  i wentylatorem? Jest znacząca różnica?

Ja jak @palacz66 mam pułki poziome pewnie to też robi różnicę w porównaniu z wymiennikiem pionowym.No i w poziomym wymienniku takie spowalniacze wydłużają czyszczenie wymiennika.Ale wskazania termometru spalin rzeczywiście idą w dół.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maronkamasz rację, że można przekombinować z tym wszystkim. To tylko takie testy dla porównania. Nie zauważyłem na obecną chwilę żeby spalanie się pogorszyło powiem szczerze ale będę przyglądał się temu uważnie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu doszedłem do w miarę niskiego spalania i komfortu w domu :) Trochę mi to zajęło czasu gdyż każdą ze zmian testowałem jakiś czas.  Ciężko porównywać spalanie gdy aura zewnętrzna się zmienia. Poprawę pokazuje wykres. Dorzucam jeszcze wykres temperatur zewnętrznych bo to akurat bardzo istotne.

 

image.thumb.png.f680e9464148630a5917c25e8ecab7ee.png

image.thumb.png.c66bc40f1d588374b22aa4fc26be4a72.png

 

Jak widać trochę udało się urwać. Przyznam szczerze, że konserwacja palnika też miała wpływ (czyszczenie komory spalania). 

 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza poprawa była po przełączeniu się z pracy ciągłej na termostat. Od razu dodam bo może nie wysyczy pamiętają mam dwa obiegi. Piętro, grzejniki praca od termostatu, Termostat wyłącza pompę i palnik. Podłogówka na parterze pracuje cały czas wysysając całe ciepło z kotła do końca. Na piętrze mam oczywiście wahnięcia temperatury o 0.7st.  czyli od 21,7 do 22,4-22,5. W tym zakresie jest już komfortowo. Tym bardziej, że to praktycznie sypialnia.

Druga, po wyczyszczeniu palnika, głownie komory spalania gdzie otwory napowietrzające złoże potrafią się poprzytykać oraz regularne czyszczenie wymiennika do gołej blachy (o tym to chyba każdy wie, trzeba to robić regularnie). 

Trzecia, po ustawieniu kąta rury podajnika pod konkretny pellet tak by mieć wydajność ~15kg/h. Zauważyłem, że u mnie przy tym pellecie co mam takie podawanie poprawia stabilność.

Czwarta, po  regularnej kalibracji ecoLambdy. Trzeba kalibrować na ciepłym wymienniku ~60stC.  Najlepiej po czyszczeniu wymiennika.

Edytowane przez Dragster
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komfort termiczny masz zachowany, bo masz podłogówkę. A termostat pokojowy na dole, gdzie podłogówka, czy na piętrze?

Czyli ja u siebie nic nie ugram, musi być jak jest, choć tragedii nie ma. Sondy nie mam, podajnik pod małym kątem, jakieś 35st, mniej się nie da. No, może mógłbym poprawić ten akapit z czyszczeniem kotła, hehe... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa termostaty na dwa osobne obiegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mam plan. Realizacja na wiosnę. Tym razem nie zostawię do lata bo znowu nie będzie mi się chciało :) Nawet już sobie to poukładałem w głowie jak to ma wyglądać.  Wrzucę później na forum by nie popełnić jakiś błędów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, g69 napisał:

na jakiej temperaturze spalin pracuje MPM z zawirowaczami  i wentylatorem? Jest znacząca różnica?

około 50 stopni w dół przy rozpalaniu,ale bez wyciągowego nie chce się palić,a my lubimy na naturalnym ciągu stąd prawie nikt z nimi nie pali 

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dragsterjaka masz ustawioną temperaturę na podłogę za zaworem mieszajacym? Tak zastanawiam się czy u mnie coś dało by włączenie podłogi na stałe jak mam zawór ATC a powrót z podłogi wpiety przed  nim wszyscy o tym piszą, że podłoga ma być na stałe podpięta a Ty o tym co sądzisz ma to sens Twoim zdaniem? 

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoga jest regulowana pogodowo plus ecoSTER.

Tak to wygląda na wykresach:

Temperatura pokojowa 1: podłogówka parter, ecoSTER Touch

Temperatura pokojowa 2: grzejniki piętro, eSTER_x40

 

image.thumb.png.de788878ca83862396f8945fd5befc4a.png

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dragster napisał:

Taki mam plan. Realizacja na wiosnę. Tym razem nie zostawię do lata bo znowu nie będzie mi się chciało :) Nawet już sobie to poukładałem w głowie jak to ma wyglądać.  Wrzucę później na forum by nie popełnić jakiś błędów. 

Ten bufor to chyba większości chodzi po głowie, mnie też. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Dragster napisał:

Podłoga jest regulowana pogodowo plus ecoSTER.

Tak to wygląda na wykresach:

Temperatura pokojowa 1: podłogówka parter, ecoSTER Touch

Temperatura pokojowa 2: grzejniki piętro, eSTER_x40

Plus minus ile idzie za mieszaczem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

~27 przy 0stC na zewnątrz. Oczywiście ecoSTER koryguje o "Współczynnik temperatury pokojowej" W moim przypadku +-1stC. Temperatura przy podłogówce jest bardzo stabilna. Żałuję, że nie mam po całości podłogówki.

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.