Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Szczerze mówiąc dlaczego mieli by się zgodzić? A gdzie kupowałem kocioł lub palnik? 

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł z palnikiem kupiony od producenta MPM. Zapytałem grzecznie KIPI czy jeśli będzie potrzeba wymiany regulatora to czy mogą za dopłatą wymienić na 850. Niestety nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisze w tym temacie bo tutaj tłumaczyłem spieki od "wspomagaczy". Ostatnio byłem u znajomego na nowej taśmie do produkcji pelletu. Wciąż kombinuje ze składem, pellet liściasty, i co robią dodatki zbożowo-otrębowe w za dużej ilości i to po 1,5h palenia. Pellet z czystej trociny, bez piachu, robione przy mnie. 

IMG_20191212_115300.jpg

To już jest rozdziabane przez zgarniacz w palniku bo stworzyło się piękne kółeczko. Dlatego mówię, nie wszystko co spieka to piach, a tutaj nawet mniejsza ilość tlenu nie pomaga.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z tego nowego pelletu po 3-4 dniach palenia też takie się spieki robią , ale to z nadmiaru popiołu na ruszcie.

Po prostu z nowego pelletu mam 3-4x więcej popiołu niż z czystej sosny, a nie mam popielnika, więc popiół zalega na palniku i stapia się w takie cholerstwo.

Trzeba to ręcznie wyjmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie z Libero problemu nie ma bo się czyści przed każdym rozpałem i przedmuchuje w trskcie. Nie zdąży się stopić. A to co widać powyżej to się zrobiło po 1,5h palenia więc nie wiem jaka rzeźba wyszła by po zostawieniu tego na cały dzień.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że to pytanie laika ale niedawno przeniosłem się z bloku do domu ogrzewanego piecem pelletowym jak wygnaturce i posiadam palnik KIPI ze sterownikiem Ecomax 850. Nie ukrywam, że obsługi pieca cały czas się uczę. Nie mogę zrozumieć zachowania pracy tego sterownika. W sytuacji potrzeby zagrzania zbiornika cwu i grzejników, piec wygasza się po zagrzaniu zbiornika cwu i od razu odpala, żeby dogrzać grzejniki. Czy jest jakieś ustawienie, które odpowiada za wygaszanie pieca pomiędzy tymi dwoma następującymi po sobie zadaniami? Na mój chłopski rozum powinien przechodzić do kolejnego zadania bez wygaszania i ponownego rozpalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj swoje nastawy będzie łatwiej coś doradzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego wszystkie sterowniki  i ich praca jest identyczna. Coś mi się nie zgadza. Proszę o parametry ustawień kotła ogólnych i (serwisowych) oraz CWU oraz pomp, też ogólnych i serwisowych, oraz ustawień mieszacza czy co tam masz i w tedy można rozkminić to co Cię nurtuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pospisywałem chyba wszystko. Jeśli czegoś jeszcze potrzeba to pospisuje kolejne. Nie posiadam mieszacza w instalacji.

 

Ustawienia kotła:

 

- Temperatura zadana kotła: 50

- Modulacja mocy:

   * Moc maksymalna: 16kW

   * Moc nadmuchu MAX: 47%

   * Histeraza H2 ŚRED: 3 stopnie

   * Moc średnia: 8kW

   * Moc nadmuchu ŚRED: 36%

   * Histeraza H1 MIN

   * Moc minimalna 4kW

   * Moc nadmuchu MIN

   * Histeraza kotła Hk: 5 stopni

   * Min moc kotła w aktywnym trybie Fuzzy Logic:: 0%

   * Max moc kotła w aktywnym trubie Fuzzy Logic: 100%

   * Moc nadmuchu - ruszt: 30%

   * Wydajność podajnika: 22.3 kg/h

- Tryb pracy: Pellet

- Tryb regulacji: Fuzzy Logic

- Czyszczenie palnika co: 2h

- Intensywność czyszczenia: 2%

 

Ustawienia CWU"

- Temperatura zadana CWU: 47 stopni

- Tryb pracy CWU: Bez priorytetu

- Histereza zasdob. CWU: 7 stopni

- Dezynfekcja CWU: Wyłączona

 

USTAWIENIA SERWISOWE

 

Ustawienia kotła:

 

- Wybór termostatu: Uniwersalny

- Minimalna temperatura zadana kotła: 40 stopni

- Maksymalna temperatura zadana kotła: 85 stopni

- Temperatura wyłączenia kotła rezerwowego: 0 stopni

- Kod sygnalizowania aktywnych alarmów: 127

- Temp. prewencyjn. schładzania kotła: 86 stopni

- Parametr A: Fuzzy Logic 5

- Parametr B: Fuzzy Logic 40

- Parametr C: Fuzzy Logic 15

- Wył. od termostatu: NIE

 

Ustawienia CO I CWU

- Temperatura załączania pompy CO: 40 stopni

- Czas postoju CO podczas ład. CWU: 0 min

- Minimalna temperatura CWU: 20 stopni

- Maksymalna temperatura CWU: 70 stopni

- Podwyższ. temp. zadanej kotła od CWU i Miesz: 10%

- Wydłużenie czasu pracy pompy CWU: 3 min

- Wymiennik ciepła: NIE

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, szaman89 napisał:

Pospisywałem chyba wszystko. Jeśli czegoś jeszcze potrzeba to pospisuje kolejne. Nie posiadam mieszacza w instalacji.

 

Ustawienia kotła:

 

- Temperatura zadana kotła: 50   - 70

- Modulacja mocy:

   * Moc maksymalna: 16kW

   * Moc nadmuchu MAX: 47%   - 40 %

   * Histeraza H2 ŚRED: 3 stopnie

   * Moc średnia: 8kW              - 10 kw

   * Moc nadmuchu ŚRED: 36%   - 34 %

   * Histeraza H1 MIN

   * Moc minimalna 4kW

   * Moc nadmuchu MIN                 - 27 %

   * Histeraza kotła Hk: 5 stopni     -12

   * Min moc kotła w aktywnym trybie Fuzzy Logic:: 0%

   * Max moc kotła w aktywnym trubie Fuzzy Logic: 100%

   * Moc nadmuchu - ruszt: 30%

   * Wydajność podajnika: 22.3 kg/h        czy aby jest poprawna

- Tryb pracy: Pellet

- Tryb regulacji: Fuzzy Logic

- Czyszczenie palnika co: 2h

- Intensywność czyszczenia: 2%

 

Ustawienia CWU"

- Temperatura zadana CWU: 47 stopni     50 st

- Tryb pracy CWU: Bez priorytetu

- Histereza zasdob. CWU: 7 stopni

- Dezynfekcja CWU: Wyłączona

 

USTAWIENIA SERWISOWE

 

Ustawienia kotła:

 

- Wybór termostatu: Uniwersalny

- Minimalna temperatura zadana kotła: 40 stopni

- Maksymalna temperatura zadana kotła: 85 stopni

- Temperatura wyłączenia kotła rezerwowego: 0 stopni

- Kod sygnalizowania aktywnych alarmów: 127

- Temp. prewencyjn. schładzania kotła: 86 stopni

- Parametr A: Fuzzy Logic 5

- Parametr B: Fuzzy Logic 40

- Parametr C: Fuzzy Logic 15

- Wył. od termostatu: NIE

 

Ustawienia CO I CWU

- Temperatura załączania pompy CO: 40 stopni      45 stopni

- Czas postoju CO podczas ład. CWU: 0 min

- Minimalna temperatura CWU: 20 stopni

- Maksymalna temperatura CWU: 70 stopni

- Podwyższ. temp. zadanej kotła od CWU i Miesz: 10%  5 %

- Wydłużenie czasu pracy pompy CWU: 3 min

- Wymiennik ciepła: NIE

 

 

Edycje parametrów masz w Swym poście.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, robin60 napisał:

 

Edycje parametrów masz w Swym poście.

Dziękuję za nastawy. Jeśli chodzi o wydajność podajnika to niedługo będę miał kolejną dostawę pelletu to zrobię test od nowa.

Mógłbym Cię prosić o wyjaśnienie zależności ustawień do wygaszania i rozpalania pieca ponownie między grzaniem wody a grzejników?

 

Edit: Podłogówkę mam na termostacie. Rozumiem, że przy podwyższeniu temperatury zadanej kotła powinienem przykręcić termostat?

Edytowane przez szaman89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1, Za niska temp zadana kotła

2, zbyt niska histeryza kotła która w połączeniu z temp zadaną kotła jak i temp CWU powodowało to , że jak kocioł Ci nagrzał zbiornik CWU to zabrakło mu wytworzonych KW do rozpoczęcia grzania obiegu CO co prowadziło do ponownego rozpalania.

Na pewno miałeś bardzo dużo rozpaleń kotła w ciągu doby. Teraz będzie OKI.Proszę podaj od kiedy masz ten kocioł i pokaż liczniki serwisowe.

A cha pokaż swój układ ze schematu regulatora, jak masz econet.

Jeżeli sterujesz obieg podłogówki zaworem temperaturowym to masz ustawić temp tego zaworu na max 33 St.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, robin60 napisał:

Na pewno miałeś bardzo dużo rozpaleń kotła w ciągu doby. Teraz będzie OKI.Proszę podaj od kiedy masz ten kocioł i pokaż liczniki serwisowe.

A cha pokaż swój układ ze schematu regulatora, jak masz econet.

Jeżeli sterujesz obieg podłogówki zaworem temperaturowym to masz ustawić temp tego zaworu na max 33 St.

Dziękuję Ci pięknie za informacje, ustawienia już pozmieniane.

Kocioł był montowany na samej końcówce września bodajże. Rozpaleń na ten moment: 333. Od dwóch tygodni (nie było czasu wcześniej - wykończeniówka wykańcza :) ) steruje nim przez regulator pokojowy i harmonogramowanie przez niego + harmonogramowanie CWU bezpośrednio na sterowniku. Ogólnie nie miałem wrażenia, żeby dużo razy się odpalał. Tylko te nieszczęsne przechodzenie z grzania wody na grzanie grzejników. Teraz będę obserwował rozpalanie przez powiadomienia z home assistanta i sonof pow r2 i zobaczę jak wychodzą statystyki dzienne. 

Econet niestety dopiero w planach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne Grono

Ja z z pytaniem odnośnie  mocy Palnika kipi , otóż u pewnego dystrybutora wyceniałem kocioł lumo bio max 15, wszystko ładnie pięknie ale sprzedawca poleca i namawia mnie aby w tym kotle zastosować palnik 20 kW zamiast standardowo przez producenta 16 kW , ponoć według jego doświadczenia rozwiązanie takie ma stanowczo zmniejszyć problem z powstającym żużlem po spalaniu słabej jakości pelletu, palnik 20 kW ma większą komorę spalania a co za tym idzie lepiej się oczyszcza. Tu moje rozterki odnośnie modulacji, paląc teraz ekogroszkiem  na piecu 15 kW moja średnia modulacja dobowa sięga 40-70 procent wiadomo wielkość ta zależy jak zimno jest(przy naprawdę ostrych mrozach sięga jeszcze więcej no ale ile tego w roku jest), czy ten palnik nie będzie jednak za duży?? duszenie go na małych obrotach też nie jest chyba efektywne?? Tu pytanie do bardziej doświadczonych Kolegów- co tym myślicie?? 

I od razu pytanie do właścicieli samego kotła lumo bio max- jak się wam sprawuje kociołek??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gucio2607 napisał:

Panowie jak to poustawiać żeby kocioł chodził cały czas bez wygaszania i rozpalania z mocą minimalną?

Tryb standard, wysoka histereza kotła i tak ustawić moc min i h1, aby temp kotła zbliżała się do zadanej, ale aby palnik nie dał rady jej przebić. Wg mnie ustawienie pracy na samej mocy min jest nierealne, ponieważ palnik będzie potrzebował też większych mocy, aby podwyższać spadającą temp kotła.

Takie spalanie jest nieekonomiczne. Próbowałem takiej pracy przez jeden dzień z ciekawości. Przy pracy ciągłej mój palnik zużył 52 kg, przy stałej pompie mieszacza z wygaszaniem palnika-  45kg , a przy pracy palnika i mieszacza od termostatu- 32 kg. 

Ale jak chcesz próbować, to czemu nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gacek ten dystrybutor pitoli trzy po trzy. Co prawda 16 miała choroby wieku dziecięcego , ale już została wyleczona. Będzie większość czasu rabotać na mocy największej i dobrze i lepiej spali ten gorszy. Jest też szansa lepiej wysterować kocioł by pracował dłużej , bez wygaszania. Tylko , żeby Ci nie wcisnął regulatora 350.

Taki kocioł ma @Tomek0407 i on ma wiedzę większą na jego temat.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterownik chciałbym 860 dotykowy, to co już wyczytałem to chyba dobry wybór. Co do mocy też mi to nie pasowało, czyli rozumiem że 16 kW będzie optymalne i nie ma ta wersja jakiś większych problemów od innych opcji mocowych.

Na pewno biorąc lumo wezmę go bez dedykowanego zbiornika pelletu bo okolice 2k złotych to trochę dużo za ładnie wyglądającą blachę, poza tym  na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie LUMO??- tu dalej pytam użytkowników tego kotła.

Tak marginesie  szkoda że lumo olewa indywidualnego klienta, nic od nich konkretnego nie idzie się dowiedzieć, jak nie którzy mówią- klient indywidualny to klient incydentalny i mamy go w ....

Edytowane przez gacek
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gacektylko kup obrotowy a nie z rynną Kipi ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gacek Co do wersji 16 czy 20 kW, musisz sam rozważyć. Ja rozmawiałem przed zakupem z serwisem Gumkowskich i oni też mnie zachęcali raczej do kupna 20tki. Tak zrobiłem i nie narzekam. Póki palisz w miarę normalnym peletem, to wszystko jest ok, ale jak trafisz na takie coś jak na zdjęciu? Sam zdecyduj. Różnica w cenie chyba niewielka.

PS. Zdjęcie z neta. Ja miałem przez chwilę jeszcze gorsze "kiełbasy" i uwierz, że nie była to kwestia ustawień.a9bdd931a36c2c0a8562c99e52688ca4.jpg&key=11796757a0db9f955bf7f9d78901f3b9099e5f3801d4ca779a792267cecbba6c

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to  już wiem: Kipi rot power = obrotowy

Bardzo dziękuję za pomocne odpowiedzi

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nie chodzi mi o koszty bo do tej 20-tki miał bym dopłaty 500pln czyli nie tragedia, ale bardzo się boję przewymiarowania kotła. Teraz moja 15 na groch chodzi na pół gwizdka, instalację mam o tyle specyficzną że dość sporo przewymiarowane grzejniki i zachowuje się to jak podłogówka przy tej pogodzie (+5 z wiatrem) na grzejniki 35c, oczywiście przy stale włączonym obiegu bez żadnych obniżeń itp. Dom nie jest idealnie docieplony wiec przy  dobrym mrozie wszystko idzie do góry i do 45-50c  termostat pokojowy i 4d daje, obieg mam jeden no i cwu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gacek a nie wchodzi w grę do grocha włożyć sam palnik? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jaki groch żeby go za 4 lata nie musiał wymieniać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.