Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

@robin60 , pamiętam , że w poprzednim sezonie grzewczym byłeś "zagorzałym" przeciwnikiem bufora :). Możesz napisać, co przekonało Cię do zmiany frontu o 180 stopni?

Opublikowano
5 godzin temu, janus61 napisał:

Czy ecomax350 będzie działać z ecosterem touch firmy Kostrzewa

Według producenta ma działać z ecoster 200,ecoster touch

funkcje1.jpg

Opublikowano

Z tego co już kiedyś był tu pisane każda z firm daje swoje oprogramowanie, co może uniemożliwić współpracę z kostrzewą 

Opublikowano

Witam @Benton661 no aż takim przeciwnikiem to nie byłem ale przyznaję byłem na nie.

Zadzwoniłem do znajomego bo widziałem u niego tego Buderusa spytać co i jak a on powiedział , że będzie się go chciał pozbyć bo zamierza grzać elektryką.

Ale okazało się , że zakup może nie być taki prosty bo jego brat będzie chciał od niego odkupić , ale ceny nie podał gdyż się zastanawia.

Zagłębiłem temat , zadzwoniłem tu i tam i opinie wśród fachowców są podzielone , ale w moim przypadku jak mam solary mogę go podgrzać właśnie w takim okresie jak i wiosennym bo zimą na to nie liczę.

Choć ja nie mam problemu z grzaniem domu bo by ograniczyć rozpalanie kotła mogę to robić poprzez pracę na czas i tak jak zaplanuję tak mi się kocioł włączy i wyłączy, ale dla stabilności układu i komfortu cieplnego faktycznie ma to rację bytu., ten bufor.

I tak mam warunki pod ten bufor jak i możliwości bez burzenia domu.. 

Pozostaje jedynie jaka opcja czy z jedną wężownicą czy nie. Podoba mi się rozwiązanie kolegi @Tomek0407, zaś fachowiec mówi sam bufor zasilany kotłem , odejście na CO oraz na CWU do górnej wężownicy w zbiorniku solarnym 240 L który zasilany jest solarami z dolnej wężownicy. 

W razie braku słońca i deszczowej pogody kolega @sambor proponuje jeszcze obejście bufora i zasilanie bezpośrednie z kotła do górnej wężownicy w zbiorniku CWU 240 L tak by nie grzać  bufora.

Coś z tego będzie jeżeli już to na wiosnę przystąpię do prac modernizacyjnych. Ale jeszcze mam parę niejasności i obaw i pytań. Zobaczymy muszę zaprosić do siebie najwybitniejszego fachowca w tej dziedzinie, szkoda , że nie ma @sambor pod ręką bo też by go zatrudnił. 

Pozdrawiam

Opublikowano

Na forum muratora jest wątek "Jak to się robi, czyli bufor ciepła" https://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a
Adam_mk pomógł wielu ludziom.

Opublikowano
2 godziny temu, g69 napisał:

Według producenta ma działać z ecoster 200,ecoster touch

funkcje1.jpg

do listy można by dorzucić RControl 890, który bez problemów współpracuje z touch'em

Opublikowano (edytowane)

Panowie pytanie odnosnie temperatury spalin. Wiem ze jest cieplo jeszcze i teraz nie ma palenia tylko przepalanie ale gdy temperatury spadna to jaka powinna byc malsymalna  temperatura spalin na wylocie z kotla? Dolna 100’C co by kondensat sie nie wytwarzal? 

Edytowane przez alfiorz
Opublikowano

@alfiorz z kotła pelletowego zawsze będzie kondensat przy niskich temp. 

Pamiętasz jak kolega @palacz66 miał temp, na wylocie około 130-140 i narzekał na komin aż w końcówce zimy wstawił kwasówkę.

Jak masz 100 st. to OK - według mnie bardzo dobrze.

Opublikowano

Wlasnie kwasowki nie mam i staram sie trzymac miedzy 110-160’ C zeby sucho bylo w srodku. Termometr mam zaraz przy wlocie do komina z tym ze piec jest podlaczony przez dwa kolana 90’ i kawalek prostej rury i przed wlotem mam termometr. 

Opublikowano

Witam

To jak to ma być z tą temperaturą żeby nie szkodziła kominowi i kwasówce? Na razie nie mam termometra na wylocie czopucha, ale kontrola organoleptyczna wykazuje duże różnice pomiędzy rozpaleniami i postojem.

Opublikowano

Kolego @alfiorz to musisz się doposażyć wkład z kwasówki  , byś później nie narzekał , że przez pellet posadziłeś komin i masz wykwity na ścianach a i na zdrowie to przeszkadza. Jest to zasadniczo nie duży koszt ale warto przy kotle pelletowym, uwierz mi i praktycznie każdy Ci to powie.

Fachowcy mówią , że dla kotła pelletowego optymalną temperaturą spalin jest 120 st. 

Ja fachowcem i inż. z zakresu ciepłownictwa nie jestem , ale mam swoje obserwacje ponad 20 letnie gdzie przez 19 lat paliłem samym drewnem i twierdzę , że i przy 140 też będzie kondensat przy paleniu pelletem. Zarazem uważam , że przy takich temperaturach  spalin wypuszczasz Pellet w komin zaś sam kocioł jest niskiej sprawności, i tak się to ma nijak do kondensatu. Więc lepszym rozwiązaniem jest doposażenie się we wkład z kwasówki przez co zabezpieczysz swoje zdrowie dom i bo głowy w sprawie komina a do tego jeszcze wyeliminujesz jakikolwiek prawdopodobieństwo powstania pożaru od nieszczelności kominowych.

To jeszcze zależy jak masz komin ocieplony i usytuowany na jakiej ścianie i w jakim rejonie ale z tego co pamiętam Twoje okolice do najcieplejszych nie należą i jest to najgorsza strefa cieplna w Polsce, taka jak i moja to ma bardzo duże znaczenie.

25 minut temu, slawul napisał:

Witam

To jak to ma być z tą temperaturą żeby nie szkodziła kominowi i kwasówce? Na razie nie mam termometra na wylocie czopucha, ale kontrola organoleptyczna wykazuje duże różnice pomiędzy rozpaleniami i postojem.

W Twym przypadku kolego @slawul to bym się najmniej martwił temperaturą spalin ponieważ na Twój komin ceglany nawet jak będzie kondensat jest on zabezpieczony wkładem i regulatorem ciągu. 

Proponuję zainstalowanie czujnika spalin koszt , rzędu 100 zł . 

Ale u Ciebie temp spalin nie będzie większa jak 90 st. mogę się założyć nie wiedząc. I na pewno się nie pomylę. Co według mnie jest optymalnym kompromisem pomiędzy spalaniem pelletu a sprawnością wymiennika.

Pozdrawiam

Opublikowano

Właśnie zrobiłem test, kocioł mam teoretycznie 25kW, wiem, wiem, straszny byk... ale przy pellecie da się żyć. Na przykręconym palniku do 20kW temperatura spalin ~80st, Przy 25kW temperatura nadal  <90st. Kocioł doczyściłem w sumie już dawno, goła czysta blacha na wymmienniku trochę pokryta rudym nalotem po przestojach letnich. Zrobiłem jedną półkę, wstawiłem kilka cegiełek szamotowych nad rusztem wodnym i zawirowacz w kolumnę wodną. Ze 140st spadło do 80st.

Opublikowano (edytowane)

Celowo utrzymuje wyzsza temperature spalin zeby jak najmniej kondensatu bylo. Widze ze jednak mimo wszystko bede musial sie w niego doposazyc. Mam powyjmowane zawirowywacze gdy sa wlozone to temperatura spalin ok. 90-100’C Jednak dziwi mnie sprawa ze nikt z otoczenia nie mial problemu z kondensatem w smieciuchu utrzymujac 45 stopni na piecu

Edytowane przez alfiorz
Opublikowano

Jasne, ja mam wkład kwasoodporny. Zapomniałem dodać. Przy pelleciaku kondensat to raczej norma.

Opublikowano

Trochu  mnie zmartwiliście  tym kondensatem  , u mnie  komin murowany z cegły  ,ma już 45 lat , biegnie przez środek domu  jak paliłem w kopciuchu to nawet ściany  grzały ,teraz jak pale  pelletem to ściany już nie grzeją ,nie wiem czy mam się martwić ?

Opublikowano

Na mój rozum  to ten kondensat to raczej w zimie występuje , na  ścianach na razie nic mi nie wylazło ,no cóż będę obserwował.

Opublikowano (edytowane)

A jak już się pojawi na ścianie to zlikwidować go to masakra, wie to ten kto coś takiego miał u siebie.

Edytowane przez Tomek0407
Opublikowano
11 godzin temu, alfiorz napisał:

Jednak dziwi mnie sprawa ze nikt z otoczenia nie mial problemu z kondensatem w smieciuchu utrzymujac 45 stopni na piecu

Nie tak dawno przełączyłem sterownik na ruszt i przepaliłem drewnem.No i termometr elektroniczny zakresem do 250 stopni szlak trafił co przy pellecie na mocy 16 KW było wręcz niemożliwe.

Osobiście jeszcze wkładu nie zmontowałem.Ale u mnie komin nie idzie przez pomieszczenia reprezentacyjne.Jedynie co zrobiłem to owinąłem czopuch  wełną i dociepliłem komin na stryszku.Ponoć  żeby ruda nie wychodziła na ściany to temperatura spalin na wylocie komina  musi mieć 50 stopni.

Opublikowano

50 st  na wylocie przy paleniu pelletem i 8 metrowym kominie to raczej nie możliwe. 

Opublikowano

Kordjano to raczej jesteś zmuszony rozejrzeć się za wkładem.Ja w przyszłym roku  zamówię odpowiednie akcesoria i zamontuję sam.Do tego trzeba będzie jeszcze dorzucić RCK(200pln). Stronę z wkładami już mam:

 https://nasady-kominowe.pl/wklad-kominowy-fi-130-mm---kwasoodporny.html

Opublikowano
22 godziny temu, robin60 napisał:

Proponuję zainstalowanie czujnika spalin koszt , rzędu 100 zł . 

 

@robin60 Czy chodzi Ci o tego typu Czujnik temp wylotu spalin komina CT2s PLUM czy Czujnik spalin CT2S-2K do sterownika ecoMAX niby to samo a tak jak by nie to samo. Ten czujnik spalin to coś jak Czujnik temperatury CT4 ecoMAX PLUM ?

Tylko mam jeszcze pytanie co mi to da jak będę  znał temperaturę spalin? A jak będzie za wysoka albo za niska to co zabawa "szamotkami" co prawda mam 3 na ruszcie położone oprócz tego szamotu który jest fabrycznie wstawiony.

Pozdrawiam.

Opublikowano

Nic Ci to nie da tylko tyle , że będzie widział temp na ecomaxie i panelu , jak będziesz palił pelletem, czy na ruszcie drewnem , ale zawsze będzie to miarodajny pomiar.

Nie polecam żadnych zamienników tylko oryginalne produkty które są do kupienia w przybliżonej cenie. Tanie mięso to pieski jedzą.

Opublikowano

@robin60 A jak tam komin u Twojej sąsiadki? Kiedyś wspominałeś, że na pellecie jest sucho u niej, a też ma ceglany komin.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.