Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Mam odniesienie w sprawie spalania bez ochrony powrotu w przypadku spalania ekogroszku na retorcie ekoenergii. Spalanie dobowe było większe o około 5-8 kg w dolnej wyczystce kotła było cały czas mokro. Po założeniu ochrony powrotu spalanie spadło i kształtowało się na poziomie 18 kg na dobę. 

Odnoszę wrażenie , że jest to prawdą , ale nie w takiej proporcji 100 /15 pelletu.

Przed ekogroszkiem paliłem w kotle przez 19 lat spalając drewno ( którego schodziło mi przez cały sezon od jesieni do wiosny około 11 m3) nie było ochrony powrotu kocioł wytrzymał i ogrzewa warsztat stolarski dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie , że jest to prawdą , ale nie w takiej proporcji 100 /15 pelletu.

 

Też trudno mi w to uwierzyć :)  Chociaż tak potwornie zarośnięty kocioł smołą i sadzą znacznie utrudnia wymianę ciepła w kotle, ale czy aż do tego stopnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jak nie był czyszczony to tak się zadziało. Jak paliłem w retotrowym przy małych nadmuchach i przy temperaturze kotła 65 to dokładnie taka nawet 4 milimetrowa skorupa mi się robiła. Pomagało spalanie tektury bo szybko i dużo płomienia było więc i temperatura tez duża. Schodziło z wymiennika takimi płatami a pod spodem czysta smoła. Dlatego w którymś poście pokazałem skrobak którego szukałem żeby to czyścić. Teraz jak jest dobrze dobrany nadmuch to ledwie pyłek na wymienniku powstaje. Może jutro najdalej pojutrze odpalę nową przemysłówkę zobaczę co to za cudo. Ta ma wszystkie barwy tęczy ale że to od mojego sprawdzonego dostawcy to na razie nie panikuję ;)

Edytowane przez kocur34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - dla spalania drewna jak i pelletu najważniejszy jest proces zgazowania drewna a następnie spalenie produktów tego zgazowania co zachodzi w temp ponad 60C.

Takim przykładem są kotly HG w których jest walka o każdy stopień wyżej na powrocie.

Wg mnie i mojej praktyki jako palacza, a palę pelletem już 8 sezon ( w tym 7 na cały dom) temp powrotu nie powinna być niższa niz 55C, ja skłaniałbym się nawet do jej podniesienia o 2-3C a nawet 60C nie będzie zła.

Należy pamiętać, że TZM ochrony powrotu otwierają się o 4-6C poniżej temp znamionowej,

czyli tak naprawdę przy TZM prod ESBE czyli VTC o temp znamionowej zawór zaczyna puszczać przy ok 50-52C,

więc nie ma co kombinować z temperaturami TZM poniżej 55C.

Wystarczy mieć ciepłomierz i sprawdzić kiedy powstaje więcej ciepła ze spalania dawki paliwa

Edytowane przez sambor
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sambor nie sposób się z Tobą nie zgodzić.Na pewno masz rację. 

Ja próbowałem palić pelletem z załączoną ochroną powrotu , ale w tym przypadku automatyka na 1 miejscu dbała o powrót zaś grzejniki zimne. 

Dopiero dużo później mieszacz zaczął  puszczać minimalnie na obieg. Wynik wyższe zużycie pelletu do 15 %, zanim nagrzałem chałupę.

Tego nie odczujesz paląc drewnem bo tego nigdy tak nie wyliczysz a i cenowo to przepaść w stosunku do pelletu. Więc paląc drewnem można dbać o powrót.

Więc chromolę to najważniejsze jest ciepło w domu a nie bebechy kotła i tam jeszcze inne ,,,,

I tak w niedługim czasie obieg dochodzi do 55 na powrocie po około 0,5 godzinie startu kotła. Ale już dom grzeje się od dłuższego czasu.

Natomiast muszę Ci powiedzieć , że trochę tego drewna spaliłem przez 19 wiosen i zawsze na kotle miałem 65-80 st. Śmieciuch zawsze był czysty bardzo rzadko go czyściłem.

Zaś muszę powiedzieć , że najlepiej z ochroną powrotu radziło sobie sterowanie pogodowe mieszacza z ustawioną krzywą grzewczą, gdzie zaliczyłem krótki bo 2 letni epizod  ogrzewania ekogroszkiem , gdzie piec cały czas pracował i pompa też a mieszacz na dom puszczał od 10 do 18 % wody na dom , grzejniki ledwo ciepłe w domu sauna a na powrocie niemal cały czas 60 st. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem sobie zwykły obieg kotłowy, pompa zdławiona zaworem grzybkowym. Pracuje 24h na dobę. W ten sposób rzadko spada poniżej 50st. Mam też zawór VTC 55st, na półce bo wkurzało mnie to mielenie obiegu kotłowego zanim zawór pościł. Zaworu VTC nie założę wcześniej póki nie będę miał sprzęgła hydraulicznego lub może bufora. Taki zawór to jeszcze musi mieć co mielić. Ale nad tym się jeszcze zastanowię. Przyjdzie na to czas, na razie ładnie wygląda na półce zdemontowany z obiegu kotłowego.

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli powyżej 60 stopni na powrocie pellet spala się skuteczniej to pewnie warto zainwestować

Edytowane przez misiek30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze najskuteczniej moze i sie spala ale pytanie czy uzytkownik bez zaworu palacy peletem po zamontowaniu jest w stanie odczuc jakies oszczednosci czy zyskac tylko efektywniejsze spalanie i pobieranie paliwa jak przed zainwestowaniem. Bo jezeli sa to oszczednosci kilograma na sezon grzewczy to bez sensu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem sobie zwykły obieg kotłowy, pompa zdławiona zaworem grzybkowym. Pracuje 24h na dobę. W ten sposób rzadko spada poniżej 50st. Mam też zawór VTC 55st, na półce bo wkurzało mnie to mielenie obiegu kotłowego zanim zawór pościł. Zaworu VTC nie założę wcześniej póki nie będę miał sprzęgła hydraulicznego lub może bufora. Taki zawór to jeszcze musi mieć co mielić. Ale nad tym się jeszcze zastanowię. Przyjdzie na to czas, na razie ładnie wygląda na półce zdemontowany z obiegu kotłowego.

U mnie temperatura powrotu bardzo stabilna przy 65  st zadanej na powrocie dobija do 60 st poniżej 55 rzadko spada ,a wszystko przez to że ni mam żadnych 4d  tylko podobnie jak ty zwykły obieg , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się komu bardziej opłaca to powinien sam przeanalizować , na częstszym rozpalaniu traci żywotność zapalarki i kkila deka pelletu na każdym rozpaleniu , ale dla odmiany ma sprawniejsze spalanie i zapewnienie dłuższej żywotności kotła.

Obie metody trzeba przeanalizować i to nie na kolegach tylko na sobie!

I wtedy podjąć decyzję co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @alfiorz wszystko zależy od tego do czego chcesz użyć zaworu. Jeśli będzie to 4D i do ochrony powrotu to będzie to faktycznie słabe rozwiązanie. Jeśli będzie to temperaturowy lub 3d z słowikiem (termostatyczne mają za mały KVS jak na powrót) Zyskasz stabilność temperatury na kotle. Brak korozji niskotemperaturowerj ale czy to przy Twoim żeliwniaku takie istotne? Sam musisz sobie odpowiedzieć. Najbardziej wymierne w Twoim przypadku będzie wstawienie 3D z siłownikiem na obieg grzejnikowy (o ile dobrze pamiętam tylko taki masz). Zabezpieczenie powrotu to, to nie będzie ale korzyści powinny być z tego namacalne. Szczególnie jak piszesz masz mały zład wody. Pytanie na jaką temperaturę czynnika masz liczone grzejniki? Czy masz i o ile przewymiarowane.

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darroo, jeżeli jest to właściwy czujnik, czyli CT4 (KTY81), to ma zadziałać od razu po przykręceniu do złącza. Uaktywni Ci ochronę powrotu, którą w menu serwisowym można wyłączyć.

 

na czym polega ochrona powrotu ?? jakie są jej preferencje i jak to działa ?

 

zakupiłem czujnik powrotu, podłączyłem i tak naprawdę miałem problem z kotłem, tz. mieszacz nie zawsze mi się otwierał, przez co temperatura dochodziła do ustawień zadanej, i kocioł przechodził w wygaszania, myślałem, że coś się stało z piecem, ale czujnik odłączony i wszystko wróciło do normy, jest to czujnik dwu pinowy, myślałem jeszcze o zamianie biegunów, ale nie ma to raczej wpływu...Palnik KIPI ecomax 850

Edytowane przez mixiorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry czujnik podłączyłeś? CT4? Jaką temperaturę powrotu pokazywał? Zakładam, że masz 4D. Z tego co wiem przy aktywnej ochronie na 4D sterownik najpierw właśnie stara się utrzymać temperaturę powrotu. Ochronę powrotu możesz po prostu wyłączyć nie trzeba odłączać czujnika.

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Czujnik kupiłem CT4, razem z czujnikiem spalin, dedykowany do PLUMA, podłączyłem, od razu na wyświetlaczu pojawiła się temp. powrotu.

 

Dom mam 10 letni, ale nowy piecyk i cała instalacja nowa w kotłowni od 3 miesięcy, zawór 4D. 

 

Temperatura powrotu 38-42 stopnie, grzejniki letnie, patrzę na piec, a tam przekroczona temperatura zadana, wygaszanie pieca, po prostu nie zawsze otwierał mieszacz.

 

Jeśli mam zawór 4D czujnik powrotu się nie sprawdzi ? czy po prostu zamontować go w inne miejsce przy zaworze 4D ?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz termostat pokojowy? Albo pogodowke?

 

 

www.kochowka.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Ustawieniach serwisowe->Ustawienia kotła->Ochrona powrotu masz parametry jakie możesz pozmieniać. Niestety nie pomogę zbyt wiele bo nie mam 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak, ale mam termostat pokojowy, pogodowke i drugi mieszacz od podlogowki.627c0ed21d0d80901cc9fcb08c6027d8.jpg9ee0cf1ff75dcada6e6700213f82fafa.jpg

 

www.kochowka.blogspot.com

3e66e45a4eb57f3c40a0a5b369b94eb5.jpg

Edytowane przez papen76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja mam termostat pokojowy...

 

Dzisiaj pogrzebie w ustawieniach powrotu...w kwestii temperatury

 

Wiadomo czym wyższa temperatura powrotu tym lepiej pod każdym względem...jeśli chodzi o ogrzewanie to mam 50/50

 

Możecie podpowiedzieć jak uzyskać wysoką temperaturę powrotu ?? ( myślę że wyższa temperatura kotła, plus niższa temperatura mieszacza ? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale to termostat pokojowy Ci reguluje. Jak osiąga temperaturę zadaną pokojową, to przestaje puszczać na obieg i dogrzewa sam kocioł.

 

Teraz na kaloryfery idzie mi 30'. Ledwo ciepłe, w domu 22'.

 

www.kochowka.blogspot.com

697d4ab9d3596c51df8a70089ff19a8b.jpg

 

7336b5433536ed27711afd94a6470cbd.jpg

Edytowane przez papen76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurna z tą ochrona powrotu zawsze będzie problem. Przez 3 sezony paliłem bez ochrony od dwóch tygodni ją włączyłem i na razie obserwuję. Zawór 4d w sterowniku mam ustawiony zgodnie z jego parametrami ale i tak mimo wszystko nie działa to stabilnie. Mianowicie jeśli temperatura powrotu spada to faktycznie się zamyka do 10% przy max czasie zamknięcia 70sek. (tabliczka znamionowa na zaworze). Ale zaraz za tym temperatura powrotu rośnie więc się otwiera. Przy tym oczywiście temperatura mieszacza która była stabilna do momentu zadziałania ochrony z 36 leci na 32 a następnie z 32 do 38 czasem nawet 40. I tak taka huśtawka się dzieje do momentu ustabilizowania powrotu. Wcześniej mnie to irytowało dlatego 3 sezony bez ochrony a od dwóch tygodni na razie patrzę co będzie się działo. Jeśli temperatury nie skaczą przy włączonym sterowaniu pogodowym to i ochrona nie działa. Ale jak są duże różnice i na mieszaczu w ciagu godziny temperatura skoczy o 4 nawet 5 stopni to już zaczyna się huśtawka na powrocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak miałem, jak miałem temperaturę kotła na 60'C. Siłownik czesto pracował. Jak przestawiłem na 70'+5 w fuzzy logic, to w zasadzie nie pracuje. Kocioł odpala się przy 53' a to wystarczy, żebym miał na powrocie więcej niż zadane minimalnie 40. Różnicy w spalaniu przy zadanej temp kotla 60 a 70 stopni nie zauważyłem wielkiej. Wymiennik mam za to czystszy.

 

www.kochowka.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @alfiorz wszystko zależy od tego do czego chcesz użyć zaworu. Jeśli będzie to 4D i do ochrony powrotu to będzie to faktycznie słabe rozwiązanie. Jeśli będzie to temperaturowy lub 3d z słowikiem (termostatyczne mają za mały KVS jak na powrót) Zyskasz stabilność temperatury na kotle. Brak korozji niskotemperaturowerj ale czy to przy Twoim żeliwniaku takie istotne? Sam musisz sobie odpowiedzieć. Najbardziej wymierne w Twoim przypadku będzie wstawienie 3D z siłownikiem na obieg grzejnikowy (o ile dobrze pamiętam tylko taki masz). Zabezpieczenie powrotu to, to nie będzie ale korzyści powinny być z tego namacalne. Szczególnie jak piszesz masz mały zład wody. Pytanie na jaką temperaturę czynnika masz liczone grzejniki? Czy masz i o ile przewymiarowane.

Musialbym w papierach poszukac na ile to bylo liczone. Czyli 3 d z silownikiem spowoduje to ze na kotle nie bedzie skakala temperatura i teoretycznie powinny byc jakies oszczednosci w opale tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.