Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Okman napisał:

W Igneo Slim klikasz na Palnik i Stan.Pokazuje ci się tak jakby schemat palnika.Jest tam  między innymi pokazana moc dmuchawy i jasność płomienia.Jest to liczba mniej więcej nad samym palnikiem na tym schemacie.Jest to w każdej instrukcji.Oczywiście jasność czy też inaczej mówiąc moc płomienia sprawdzasz podczas modulacji.

To ciekawe, muszę zobaczyć ile mam przy tych nastawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mrekzo napisał:

Pan Okman ma regulator ciągu?

Nie mam.Czy to by coś dało w zmniejszeniu ilości wyrzucanych w komin spalin?

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są nastawy fabryczne różnych tekli, wiadomo, że oczywiście nie są doskonałe, ale żeby komuś starać się coś doradzać muszą być zachowane przynajmniej jakieś stale dane min. Ciąg kominowy w granicach 10-15Pa. U mnie regulator ustawiony na 10Pa powoduje równy spokojny ciąg w każdej temp kotła. Gdybym zmienił dmuchawę na 15-30 to zadymił bym kotłownie i napewno nie miałbym płomienia. Nie wierzę, że fachowcy w Tekli są tak nieudolni że podają moce dmuchawy bez podparcia zadnymi badaniami.

 

IMG_20181120_180609.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, IzaTom napisał:

Ok, dzięki za informację. Sprawdzę w ten sposób.

Ile tak mniej więcej palnik powinnien pracować, żeby było optymalnie?

Czy temp. kotła mam dobrze ustawioną, czy dać wyższą?

A jeszcze jedno pytanie, macie tyb pracy FL2 czy skokowy?

Mrekzo a co z tym?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mrekzo napisał:

 żeby komuś starać się coś doradzać muszą być zachowane przynajmniej jakieś stale dane min. 

 

IMG_20181120_180609.jpg

Broń Boże nikomu nie doradzam bo zaczynam palić pierwszy sezon.Jeszcze długa droga przede mną żeby w jakiś dostateczny sposób ogarnąć ten kocioł,palnik,sterownik itd.Jeżeli byłbyś uprzejmy wrócić do mojego posta to ja tam napisałem że u mnie są takie ustawienia dmuchawy a Koledze IzaTom zaproponowałem tylko zmniejszenie mocy dmuchawy na zasadzie testu tylko dla tego że u mnie jest ok.U nie go natomiast nie koniecznie musi się to sprawdzić.Przy takich ustawieniach dmuchawy nie mam dymu w kotłowni,popiół jest jak mąka,żadnych nie dopalonych kawałków i co chyba najważniejsze jasność płomienia jest przynajmniej 2,5 raza mocniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie masz duży ciąg kominowy. To chyba przekłada się na zużycie pelletu, ja regulator mam od nowości więc nie wiem ile paliłbym bez tego, ale przy kominie o średnicy 20cm wysokości ok. 8m regulator jest cały czas otwarty....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, mrekzo napisał:

Widocznie masz duży ciąg kominowy. To chyba przekłada się na zużycie pelletu

Uważasz że z takim małym nadmuchem powinien spalić mniej czy więcej pelletu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Ozi80 napisał:

image.png.d79c6066c60dcebd2bf3de1191676f83.png

Ozi, dlaczego masz taki mały przyrost temperatury na CWU o 9tej? Kocioł przecież się nie wygasił i idzie na 100%. Nastawa ekonomiczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zebbik napisał:

Ozi, dlaczego masz taki mały przyrost temperatury na CWU o 9tej? Kocioł przecież się nie wygasił i idzie na 100%. Nastawa ekonomiczna?

Pewnie kocioł zalała zimna woda z CO i temperatura spadła poniżej startu pompy. Mam podobnie:

 

chart.jpeg

Z tym że ja od 4:00 do 9:00 mam temperaturę ekonomiczną 20,5C, a potem komfortowa 22C do 22:00.

Edytowane przez robi007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Okman napisał:

Tak,dobrze zrozumiałeś.Tak jak pisałem wyżej bodajże Ozi tak mi poradził,czy też ma takie ustawienia.Nie wiem,w swojej naiwności pomyślałem ,że zmniejszając moc dmuchawy mniej będzie strat do komina.Nie wiem czy tak jest,faktem jest jednak że gdy miałem standardowe ustawienia to miałem wrażenie że dmuchawa wręcz gasi ten płomień.Nie mogłem uzyskać płomienia rzędu 100 lub więcej.Teraz,nie dosyć ze jest ciszej to płomień jest silniejszy,dużo spokojniej się pali.

Miałem ten płomień coś koło 180, zmniejszyłem dmuchanie do 30 i mam 240. To dobrze? Im wyższa wartościom tym lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, IzaTom napisał:

Tak, dokładnie :) pewnie coś nie tak?:)

Nie. Tylko chciałem mieć pełny obraz twojej instalacji. Źle by było, jakbyś na grzejnikach nie miał termostatów, ani czujnika pokojowego.

 

8 godzin temu, IzaTom napisał:

Drugi obieg, podłogówka ok. 85m2 na parterze, temp wody na mieszaczu 33st. oparty tylko na czujniku pokojowym 22st i histereza 0,3st.

Przy podłogówce histereza 0,3 stopnia, to nie za dużo? Nie mam podłogówki, ale wiele osób, m.in. mrekzo, pisze tutaj, żeby raczej utrzymywać jej temperaturę, a nie ciągle wychładzać i grzać. Proponuję dla tego obiegu ustawienie histerezy na 0,1 stopnia i włączenie stałej pompy.

 

5 godzin temu, Okman napisał:

Nie wiem jeszcze (chodzi o Igneo Slim) jaki jest przedział czasowy na wykresie pracy kotła (KOCIOŁ,STAN) i tutaj mamy wykres  temperatury w kotle.Jest to podzielone małymi kropkami między którymi jest jakiś przedział czasowy.Orientuje się ktoś jaki?

Rozumiem, że nie masz VideNeta, tylko mówisz o wykresie stanu kotła na wyświetlaczu Igneo Slim? Ten wykres, jeśli dobrze pamiętam, pokazuje ostatnie 24 godziny, a na górze jest liczba wskazująca którą godzinę wstecz od obecnej oglądasz.

image.thumb.png.f3c9fa351af2b4f886e0d7ba7d524a2e.png

 

C.D.N. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mrekzo napisał:

IMG_20181120_180609.jpg

To, co wkleił wyżej mrekzo, to nastawy przy pierwszym uruchomieniu. Jak mantrę powtarzam tu jednak, że każda instalacja i każdy dom jest inny. Jak ktoś ma większy ciąg kominowy, to powinien zmniejszyć nadmuch w stosunku do nastaw fabrycznych. Dla mojego Draco Bio nadmuch fabryczny jest 35-55%. Teraz mam ustawione 10-20%, a mimo zamontowanego regulatora ciągu kominowego, płomień i tak jest spory. Przy zbyt wielkim nadmuchu płomień jest "niespokojny", poszarpany, iskrzy, a w efekcie krótszy niż przy odpowiednim nadmuchu, kiedy to jest "łagodnym językiem liżącym przeciwległą ściankę kotła" (tak, wiem Sapkowski ma przy mnie na noc ;-)). Nie oczekujcie, że ktoś wam tu napisze na ile ma być nastawiony u was nadmuch. Każdy musi sam zaobserwować.

 

2 godziny temu, zebbik napisał:

Ozi, dlaczego masz taki mały przyrost temperatury na CWU o 9tej? Kocioł przecież się nie wygasił i idzie na 100%. Nastawa ekonomiczna?

Delta wynosi 5 stopni, czyli nie pracuje pompa CWU jeśli temperatura kotła nie jest większa od temperatury CWU o więcej niż 5 stopni. A o godzinie 10:00 przestał grzać, bo program czasowy miałem tak ustawiony, że w sobotę rano dogrzewa CWU od 9:00 do 10:00.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Ozi80 napisał:

Nie. Tylko chciałem mieć pełny obraz twojej instalacji. Źle by było, jakbyś na grzejnikach nie miał termostatów, ani czujnika pokojowego.

 

Przy podłogówce histereza 0,3 stopnia, to nie za dużo? Nie mam podłogówki, ale wiele osób, m.in. mrekzo, pisze tutaj, żeby raczej utrzymywać jej temperaturę, a nie ciągle wychładzać i grzać. Proponuję dla tego obiegu ustawienie histerezy na 0,1 stopnia i włączenie stałej pompy.

 

Rozumiem, że nie masz VideNeta, tylko mówisz o wykresie stanu kotła na wyświetlaczu Igneo Slim? Ten wykres, jeśli dobrze pamiętam, pokazuje ostatnie 24 godziny, a na górze jest liczba wskazująca którą godzinę wstecz od obecnej oglądasz.

image.thumb.png.f3c9fa351af2b4f886e0d7ba7d524a2e.png

 

C.D.N. 

O co chodzi z ta stała pompa? I gdzie to włączyć? Problem tez mam taki ze jak przyjdzie słońce to i mocno mi potrafi nagrzać chałupę i ta histeryzuje 0,1 coś da? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, IzaTom napisał:

O co chodzi z ta stała pompa? I gdzie to włączyć? Problem tez mam taki ze jak przyjdzie słońce to i mocno mi potrafi nagrzać chałupę i ta histeryzuje 0,1 coś da? 

Stałą pompę włączasz w obwód CO, serwis 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mrekzo napisał:

Coś twój palnik miał na tym zdjęciu problem z rozpaleniem. Czysto masz w nim?

To zrzut ekranu z jakiegoś bardzo starego filmiku. Nie chciało mi się schodzić do kotłowni robić zdjęcia.

 

IzaTom: przejrzyj ten temat, bo było tu już wiele razy opisywane działanie stałej pompy. Ze szczególnym uwzględnieniem takich ustawień, jak współczynnik korekcji i minimalna temperatura CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Ozi80 napisał:

To zrzut ekranu z jakiegoś bardzo starego filmiku. Nie chciało mi się schodzić do kotłowni robić zdjęcia.

 

IzaTom: przejrzyj ten temat, bo było tu już wiele razy opisywane działanie stałej pompy. Ze szczególnym uwzględnieniem takich ustawień, jak współczynnik korekcji i minimalna temperatura CO.

Czytałem prawie wszystkie strony, ale tak dużo informacji jest, że człowiek już nie pamięta :)

 

Ok, postaram się to znaleźć, wiesz może mniej więcej na której stronie może to być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy stałej pompie będzie woda krążyć cały czas obniżając temperaturę zadaną na obwód do granicy minimalnej temp ustawionej w CO serwis w zależności od temperatury w mieszkaniu. Nie pamiętam o jaki współczynnik obniża. ( Ozi opisywał te zależności). Przy stałej pompie piec będzie się często odpalał. Temperatura kotła zależy od instalacji jak wykonana jakie zawory.  Ja ustawiam tak żeby na powrocie trzymał chociaż 45 st.  zadane mam 63.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytania to już moim zdaniem lekka przesada....

U mnie temp kotła 70 na CO idzie 29......

Palik chodzi godzinę, godzinę stoi....

W czym twoim zdaniem ci to pomogło?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jednoznacznego optimum wszystko zależy jaki masz pellet. Jeśli proces spalania przebiega właściwie to można i 12 godzin. Jak zaczyna płomień zanikać i są spieki to trzeba częściej.  Temperatura pieca to jedno i tu większość dąży do utrzymania bardziej temp powrotu,  wiąże się to z żywotnością kotła,  ci co mają zabezpieczenie powrotu na zaworze 3 drożnym ustawiają 55 st. C na powrocie.  Na 4 drożnym wygląda to kiepsko więc warto mieć wyższą temperaturę na kotle. Temperaturę na układzie CO ustawiasz w zależności od zapotrzebowania budynku i tu musisz sam dojść jaka temperatura będzie optymalną. Są jeszcze ustawienia w zależności od prędkości wiatru i czy świeci słońce,  tego nie testowałem jeszcze. Jak nie masz vide net to raczej ta funkcja nie będzie aktywna (ale tu nie mam pewności) Moim zdaniem ustaw pewne wartości na CO i poczekaj ze dwa dni jak za zimno to podnieś temp. Zadaną na CO. 

Edytowane przez rotkeh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rotkeh napisał:

Nie ma jednoznacznego optimum wszystko zależy jaki masz pellet. Jeśli proces spalania przebiega właściwie to można i 12 godzin. Jak zaczyna płomień zanikać i są spieki to trzeba częściej.  Temperatura pieca to jedno i tu większość dąży do utrzymania bardziej temp powrotu,  wiąże się to z żywotnością kotła,  ci co mają zabezpieczenie powrotu na zaworze 3 drożnym ustawiają 55 st. C na powrocie.  Na 4 drożnym wygląda to kiepsko więc warto mieć wyższą temperaturę na kotle. Temperaturę na układzie CO ustawiasz w zależności od zapotrzebowania budynku i tu musisz sam dojść jaka temperatura będzie optymalną. Są jeszcze ustawienia w zależności od prędkości wiatru i czy świeci słońce,  tego nie testowałem jeszcze. Jak nie masz vide net to raczej ta funkcja nie będzie aktywna (ale tu nie mam pewności) Moim zdaniem ustaw pewne wartości na CO i poczekaj ze dwa dni jak za zimno to podnieś temp. 

Dzięki w sumie o takie wyjaśnienie mi chodziło, czyli ważna jest tutaj temperatura powrotu :)

5 minut temu, mrekzo napisał:

Takie pytania to już moim zdaniem lekka przesada....

U mnie temp kotła 70 na CO idzie 29......

Palik chodzi godzinę, godzinę stoi....

W czym twoim zdaniem ci to pomogło?

 

Chodzi mi o to, czy lepiej zmniejszyć podawanie, żeby chodził palnik z 2 godziny, czy zwiększyć podawanie, ale palnik by chodził np. 30min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.