Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Może jednak jakiś kolega coś podpowie?  Mam następujące pytanie.  mam piec sas bio slim 17 kw pelet. każdy z obiegów w swoich ustawieniach ma program który można ustawić godzinowo. Jest obieg CWU, CO1 - grzejniki i CO2 - podłogówka ( z której jeszcze nie korzystam). Chodzi mi o taką rzecz. Piec chodzi w trybie palenie - wygaszanie. Gdy ustawię Program CWU na godz. np. 4:00-6:00 i 16:00 - 18:00 a pozostałe obiegi wyłączę piec rozpala się i bez problemu chodzi w wyznaczonych godzinach. Natomiast gdy chciałbym w innych godzinach ustawić program CO1 przy włączonym CWU wówczas piec nie reaguje, jest tak  tak jakby nie widział programu. Czy ktoś jest w stanie mi wytłumaczyć czemu tak jest? Czy jest na to jakiś sposób. Chodzi mi aby uzyskać taki efekt że np. w godz. 3:00-5:00 chodzi obieg CWU po czym się wyłącza i  od godz. 5:00 do 8:00 załącza obieg CO1. Jest to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

...Hej, pacjent SAS Bio SMART 10kW, niepokoi mnie temperatura podajnika (dochodzi w podtrzymaniu do 60stC); no i jest też mała rozbieżność między wskazywaniem temp. (wskaźnik analogowy vs cyfrowy na sterowniku) - zgłaszać gwarancyjnie czy olewać ?

Zaznaczam, że nic niepokojącego się nie dzieje, serwis telefonicznie kazał uchylić dolne drzwiczki powietrza (nic to nie daje), plus zaślepić jakąś rurkę między wentylatorem, a kotłem - nie namierzyłem jej u siebie :(

 

fullsizeoutput_19d.jpeg

fullsizeoutput_19b.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.11.2018 o 20:04, KrzysiekR napisał:

Może jednak jakiś kolega coś podpowie?  Mam następujące pytanie.  mam piec sas bio slim 17 kw pelet. każdy z obiegów w swoich ustawieniach ma program który można ustawić godzinowo. Jest obieg CWU, CO1 - grzejniki i CO2 - podłogówka ( z której jeszcze nie korzystam). Chodzi mi o taką rzecz. Piec chodzi w trybie palenie - wygaszanie. Gdy ustawię Program CWU na godz. np. 4:00-6:00 i 16:00 - 18:00 a pozostałe obiegi wyłączę piec rozpala się i bez problemu chodzi w wyznaczonych godzinach. Natomiast gdy chciałbym w innych godzinach ustawić program CO1 przy włączonym CWU wówczas piec nie reaguje, jest tak  tak jakby nie widział programu. Czy ktoś jest w stanie mi wytłumaczyć czemu tak jest? Czy jest na to jakiś sposób. Chodzi mi aby uzyskać taki efekt że np. w godz. 3:00-5:00 chodzi obieg CWU po czym się wyłącza i  od godz. 5:00 do 8:00 załącza obieg CO1. Jest to możliwe?

...ja zauważyłem dokładnie to samo jak u Ciebie....być może montaż czujnika wewnętrznego i zewnętrznego (tego z zestawu zakupowego) plus przestawienie pracy sterowania obiegu (w Twoim przypadku C01) na pracę czujnik pokojowy+ czujnik zewnętrzny załatwi sprawę - piec nie będzie ślepo chodził - AHA, u mnie ustawiony w trybie Palenie/wygaszanie EKO z 30min. przejściem w tryb wygaszania (ten parametr ustawiany wg własnego uznania)...

Nie wiem, czy o to dokładnie Ci chodzi ale u mnie jak nie miałem tych czujników, to przy włączonych 2 obiegach "piec wariował" tzn. włączał się tylko po to, by dogrzać samego siebie niezależnie od tego w jakim trybie był ustawiony....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Założyłem osobny temat ale zostałem odesłan tutaj.

Od roku mieszkam w nowo wybudowanym domu. Od dwóch lat działa w nim piec jak w temacie.

Powierzchnia użytkowa domu to około 140m2 plus garaż i pom. gospodarcze około 30m2. Dom z pustaka ocieplony styropianem. Poddasze w zeszłym roku ocieplone źle wełną, w tym roku poprawione i ocieplone celulozą. Podłogówka jest w łazience na górze, łazience na dole, i generalnie na większości dołu (jakieś 15m2 salonu ma podłogę drewnianą i tam zamiast podłogówki jest kaloryfer). Góra, poza rzeczoną łazienką, same kaloryfery.

W okresie ciepłych miesięcy CWU grzane pompą ciepła powietrze-woda. W miesiącach zimowych wszystko z kotła. Pojemność zbiornika CWU 242l. CWU grzeję rano 2 godziny i po południu 4 godziny.

W poprzednim, pierwszym sezonie grzewczym zeszło nam prawie 6 ton(!). Ale po pierwsze wiedzieliśmy już, że ocieplenie poddasza użytkowego jest spaprane (zaraz opiszę objawy), a po drugie, wiadomo, pierwszy sezon itd. itp.

Na poddaszu przed poprawkami czuć było chłód mimo gorących kaloryferów, które nigdy nie osiągały temperatury pozwalającej im na wyłączenie (termostat na grzejnikach nie wyłączał ich, bo nie nadążały z ogrzewaniem).

Obecnie jest o tyle lepiej, że poddasze jest już ok. Temperatura w pokojach wreszcie w porządku (obecnie 21C-małe dziecko w domu). Kaloryfery często chłodne, bo osiągana jest zadana temp. i termostat je wyłącza.

Niestety...przez październik (ciepły przecież i grzałem tylko w nocy, CWU z pompy) i listopad zeszła tona...ostatnimi czasy, jak już zrobiło się chłodniej palę całą dobę i także CWU idzie z kotła i pali ponad 35kg na dobę!!!

Był już spec z SAS, coś tam w sterowniku (Multiframe) pomodził, wgrał nowy soft ale to nic nie dało.

Piec działa na PID zwykłym (nie turbo) zadana temp CO to 70C, CWU 50C, tryb palenie-podtrzymanie. CO całą dobę, CWU tak jak pisałem powyżej.

Nie mam już pomysłu co robić..co jest źle.

Mam zawór 4D.

Załączam kilka zdjęć. Górna pompa jest od CO, dolna od CWU.

 

Dziś wyłączyłem PID. Chciałem skorzystać z ustawień ręcznych jednego z forumowiczów ale kolega ma inny piec nieco i ja nie mam ustawień typu: CZAS PRACY, CZAS POSTOJU itp. Mam tylko osobno dla palenia i osobno dla podtrzymania: korekta paliwa, korekta nadmuchu, korekta rusztu.

Acha, niestety nie mam schematu instalacji ale nie jest chyba zbyt skomplikowania. Jeden obieg CO na kaloryfery i podłogówki i jeden CWU. Jak jest podłączony zawór 4D widać na zdjęciu.

Może ktoś podpowiedzieć od czego/jakich ustawień zacząć w przypadku ustawień ręcznych?

IMG_2021.jpg

IMG_2023.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2018 o 14:10, KrzysiekR napisał:

chyba palenie - wygaszanie i palenie - wygaszanie eco ? bo u mnie tylko takie opcje są.  w podtrzymaniu nie mam eco. mi o uszy się kiedyś obiło, że w jednej z tych opcji są wyłączane pompy a w drugiej nie. ale u siebie nie zaobserwowałem żadnej różnicy.

Z tego co kojarzę, bo pytałem serwisanta SAS o to, to żeby działał tryb ECO trzeba mieć czujnik pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....a czujnik pokojowy działa tylko wtedy, kiedy do listwy wepniemy też i czujnik zewnętrzny (mówię o tych z pakietu zakupowego pieca)  - czytaj muszą być 2 czujniki, żeby tryb palenie/wygaszanie ECO działał poprawnie, tzn. w przypadku osiągnięcia temp. w pomieszczeniu jak i CWU wyłączał pompy i sam siebie aż do momentu kiedy histereza któregoś z czujników spadnie poniżej temp.

Gdy wpiąłem jedynie czujnik pokojowy palił się ALARM na sterowniku !!!

W przypadku braku czujników w trybie palenie/wygaszanie ECO też działa ale nie wyłącza pomp (dotyczy C01/CO2 - no chyba, że poustawiamy blokady pomp), które non stop działają (do temp. włączenia wpisanej w ustawieniach kotła) przez co wychładzają kocioł, który to za kilka chwil ponownie się rozpala, więc bardziej opłaca się palenie/podtrzymanie z trybem przejścia w stan wygaszania po odpowiedniej liczbie minut....u każdego jest inaczej...i nie da się zastosować ww. ustawień w każdym z naszych pieców, by działały tak IDEALNIE jak u właściciela ustawień :)

U mamy SAS BIO SMART 10kW przy zadanej w domu 21.4 z histerezą 0,4 na powierzchni 75m2 z CWU 140L spalił 30kg pelletu przez 4 dni :)  PID Standard, moc minimalna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w chwili obecnej sytuacja trochę się zmieniła. piec chodzi w trybie palenie podtrzymanie. CO2 - podłogówka na całym dole sterowana czujnikiem wewnętrznym i zewnętrznym, poddasze CO1 - grzejniki ustawione w sterowniku na sterowanie ręczne (posiadają głowice termostatyczne) oraz z tego samego obiegu podłogówka w łazience i pralni (sterowana ręcznie, bez żadnych termostatów, nigdy się nie rozłącza) Pytanie dotyczy ustawień PROGRAM CO1. Czy w takiej sytuacji możliwe jest aby wprowadzić takie ustawienia w sterowniku (taki program) aby wyłączał on całkowicie obieg CO1 w określonych godzinach? . Chodzi mi głównie o tą podłogówkę w łazience i pralni bo grzejniki, wiadomo, po osiągnięciu temperatury rozłączą termostaty? Może koledzy mają jakiś pomysł?   

Poza tym jak wcześniej pisałem nie wiem czemu, ale u mnie funkcja PROGRAM dostępna w ustawieniach sterownika poprawnie działa tylko w CWU np. program CWU 14:00 - 18:00 wówczas pompa załącza się tylko w tych godzinach. Czy istnieje możliwość poprawnego działania dla pozostałych obiegów?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie szybkie pytanko Ile czasu trwa u was wygaszanie w trybie pracy rozpalanie-wygaszanie eco i czy można to zmienić bo u mnie trwa około 15-20 minut i myśle że przez to piec sie tylko wychładza i rozpala ponownie i powiedzcie mi jeszcze w którym miejscu powinna być zamontowana pompa do podlogówki z zaworem trzydrogowym i gdzie powrót bo co hydraulik to inna teoria. Stwierdziłem że sam to przerobie, do tej pory wszystko było ok na jednej pompie ale dołożyłem ok 40m2 podłogówki i nie dogrzewa chaty

rozdzielacz jest na grzejniki 1 piętro a zasilanie na podłogówke jest za zaworem zwrotnym, czujnik tem wew jest na górze i w momencie osiągniecia wymaganej temp zamyka zawór czterodrogowy i podlogówka zostaje bez zasilania

20181203_102007.thumb.jpg.9170940189f7da123ba24423e7d9e9e6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas operacyjny wejscia w tryb wygaszania ustawilem na 28 min. Mozesz to ustawic wchodzac w zaawansowane--->kociol---->czas op.wej.w tryb wygaszania i tam sobie ustawic. Lecz jest to indywidualne nie mozesz sugerowac sie tym co ktos ma ustawione bo wystarczy ze masz inaczej ocieplone pomieszczenie gdzie znajduje sie kociol lub dom i juz bedzie u ciebie to inaczej funkcjonować. Najlepszym sposobem jest obserwacja i kalibracja ustawien pod siebie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2018 o 09:46, poziom napisał:

Cześć,

Założyłem osobny temat ale zostałem odesłan tutaj.

Od roku mieszkam w nowo wybudowanym domu. Od dwóch lat działa w nim piec jak w temacie.

Powierzchnia użytkowa domu to około 140m2 plus garaż i pom. gospodarcze około 30m2. Dom z pustaka ocieplony styropianem. Poddasze w zeszłym roku ocieplone źle wełną, w tym roku poprawione i ocieplone celulozą. Podłogówka jest w łazience na górze, łazience na dole, i generalnie na większości dołu (jakieś 15m2 salonu ma podłogę drewnianą i tam zamiast podłogówki jest kaloryfer). Góra, poza rzeczoną łazienką, same kaloryfery.

W okresie ciepłych miesięcy CWU grzane pompą ciepła powietrze-woda. W miesiącach zimowych wszystko z kotła. Pojemność zbiornika CWU 242l. CWU grzeję rano 2 godziny i po południu 4 godziny.

W poprzednim, pierwszym sezonie grzewczym zeszło nam prawie 6 ton(!). Ale po pierwsze wiedzieliśmy już, że ocieplenie poddasza użytkowego jest spaprane (zaraz opiszę objawy), a po drugie, wiadomo, pierwszy sezon itd. itp.

Na poddaszu przed poprawkami czuć było chłód mimo gorących kaloryferów, które nigdy nie osiągały temperatury pozwalającej im na wyłączenie (termostat na grzejnikach nie wyłączał ich, bo nie nadążały z ogrzewaniem).

Obecnie jest o tyle lepiej, że poddasze jest już ok. Temperatura w pokojach wreszcie w porządku (obecnie 21C-małe dziecko w domu). Kaloryfery często chłodne, bo osiągana jest zadana temp. i termostat je wyłącza.

Niestety...przez październik (ciepły przecież i grzałem tylko w nocy, CWU z pompy) i listopad zeszła tona...ostatnimi czasy, jak już zrobiło się chłodniej palę całą dobę i także CWU idzie z kotła i pali ponad 35kg na dobę!!!

Był już spec z SAS, coś tam w sterowniku (Multiframe) pomodził, wgrał nowy soft ale to nic nie dało.

Piec działa na PID zwykłym (nie turbo) zadana temp CO to 70C, CWU 50C, tryb palenie-podtrzymanie. CO całą dobę, CWU tak jak pisałem powyżej.

Nie mam już pomysłu co robić..co jest źle.

Mam zawór 4D.

Załączam kilka zdjęć. Górna pompa jest od CO, dolna od CWU.

 

Dziś wyłączyłem PID. Chciałem skorzystać z ustawień ręcznych jednego z forumowiczów ale kolega ma inny piec nieco i ja nie mam ustawień typu: CZAS PRACY, CZAS POSTOJU itp. Mam tylko osobno dla palenia i osobno dla podtrzymania: korekta paliwa, korekta nadmuchu, korekta rusztu.

Acha, niestety nie mam schematu instalacji ale nie jest chyba zbyt skomplikowania. Jeden obieg CO na kaloryfery i podłogówki i jeden CWU. Jak jest podłączony zawór 4D widać na zdjęciu.

Może ktoś podpowiedzieć od czego/jakich ustawień zacząć w przypadku ustawień ręcznych?

IMG_2021.jpg

IMG_2023.jpg

Musisz troszkę dołóżyć do instalacji.

1.Siłownik na zawór 4d

2.czujnik zew

3.czujnik wew

4. poprawić miejsca instalacji czujników

5. spr. ver. programu i napisać

 

to na razie tyle

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy działa u kolegów platforma emultifun? Ja jakoś nie mogę się połączyć ze sterownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego bazyleks chyba wróciłeś z dalekiej krainy ;) Platforma w tym sezonie grzewczym jeszcze nie działała i ja osobiście jestem sceptyczny czy w ogóle zadziała Producent coś ściemnia, ale prawdopodobnie nie mają kasy na jej odpalenie, albo nie wiedzą jak ją odpalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystko jasne :)

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2018 o 19:42, RobikF napisał:

Musisz troszkę dołóżyć do instalacji.

1.Siłownik na zawór 4d

2.czujnik zew

3.czujnik wew

4. poprawić miejsca instalacji czujników

5. spr. ver. programu i napisać

 

to na razie tyle

 

Nawet jak chce sterować ręcznie bez PID?

Punkt 4 - o jakich czujnikach piszesz? Tych,które miałbym dopiero zamontować?

BTW - w moim sterowniku żeby w ogóle wejść w sterowanie ręczne muszę poza wyłączeniem PID zmienić paliwo na inne.

Generalnie czego bym nie próbował to żre tyle samo....

Zaczynam żałować wyboru sposobu ogrzewania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Warto ogrzewac pogodowo najlepiej z sterownikiem wewnetrznym. Przy pellecie kazde niedociagniecie, kazde przesterowanie zawyza zuzycie drastycznie. Co prawda powierzchnia nie jest mala ale przy powyzszym spadloby i pare kilo. Pod warunkiem dobrego ustawienia krzywych itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Zasada mowi, ze w najchlodniejszym miejscu typu korytarz. Dobry sterownik pogodowy sprzezony z pokojowym steruje ogrzewaniem po pierwsze pogodowo. Czyli otwiera/przymyka zawor na tyle zeby uzyskac zadana za zaworem wedlog krzywej. Sterownik pokojowy monitoruje wnetrza. W przypadku dogrzania sa dwie mozliwosci. Albo obnizyc temperatura na obieg o kilka stopni by powrocic do zadanej przez pogodowke w przypadku spadku temp w pomieszczeniach. Albo reguluje temp. obiegu proporcjonalnie do spadku/ wzrostu temperatury w pomieszczeniach. Dobrze ustawiona krzywa grzewcza i ewentualne obnizenia pokojowki zapewnia to, ze kociol bedzie pracowal tylko tyle ile wynosi zapotrzebowanie. Najlepiej zrezygnowac z obnizen nocnych. To zapewnia stabilnosc pracy calego ukladu. A najgorzym co stosuje wielu jest wylaczanie pompy w przypadku dobrzania pomieszczen. Po jakims czasie woda w obiegu sie schlodzi. W ciasie gdy pompa sie zalaczy, zimna woda zalewa kociol. Temperatura nia nim spada dosc mocno. Pid to wykrywa przewaznie i kociol zasuwa wtedy na 100%. Najwazniejsza jest dostosowana plynnosc odbioru, do ktorej dostosowuje sie kociol. Dla samej pracy kotla dobrym jest obecnosc sondy lambda. Pellet wiadomo ze to nie gaz i nie jest nigdy podawany idealnie rownomiernie. Stad wystepuja chwilowe spadki intensywnosci plomienia, a coi za tym idzie wzrasta chwilowo ilosc tlenu w spalinach. To wychladza kociol. Sonda zapewnia w takim przypadku modulacje nadmuchu stabilizujac plomien. Czyli zmniejsza strate. Z innej beczki to dobrac PID sondy… heh, nie jest prosto. Caly czas z tym walcze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne gremium . Mam problem z ustawienie kotla troche duzo pali ok 40 kg na dobe a temperatura na zewnatrz około 0 stopni. Piec sas bio solid 19 kw Bojler 140 l 6 grzejników 60 m2 podłogówki zawór 4d SIŁOWNIK WOMIX ZAWORU MIESZAJĄCEGO MP10Piec pracuje na INNE  PID wyłączony Wlączonom mam funkcje pogodówki nr 5 czujnik zew i wew zamontowany dom powierzchnia 135 silikat 15cm styropian onka trzyszybowe Obecnie pracuje na takich parametrach 
PALENIE: Pracuje na MOCY MAX
 

moc minimalna:
czas podawania-2sek
czas postoju podajnika-12sek
czas postoju rusztu-4min
czyszczenie rusztu-1
moc wentylatora-45%
 

moc maksymalna Na tym pracuje piec
czas podawania- 4 s
czas postoju podajnika- 10 s
czas postoju rusztu-4min 
czyszczenie rusztu-1
moc wentylatora-54%
PODTRZYMANIE:
czas pracy podajnika-8sek
czas postoju podajnika-6min
czas postoju rusztu-15min
czyszczenie rusztu-1
moc wentylatora 35% 
opóźnienie wył nadmuchu-20sek
opóźnienie zał podajnika-20sek
wybór paliwa-inne
PID-PID standard
rodzaj pracy- palenie podtrzymanie
czas operacyjny wejścia w tryb wygaszania- 29 min 
ograniczenie temp. spalin-240 st C
 

obieg CO1

-temp ogrzewania 22 *
-obniżenie temp. ogrzewania - 0*
-charakterystyka pogodowa nr 5
wpływ czyjnika pogodowego 40 %
-obieg włączony

obieg CO2
-zadane -30 st C
-obniżenie temp. ogrzewania -0%
-obieg wyłączony 


CWU

-zadane  46*
-histereza 4 st C
-legionella-nieaktywne
priorytet CWU- nieaktywne
obieg włączony


SERWIS:

kocioł:
temp. minimalna-50 st C
temp. maksymalna-85 st C
temp. krytyczna kotła-90 st C
temp. powrotu -40 st C
dodatkowa temp. kotła -10st C
czas ruchu rusztu-20 sek
moc kotła -  19kw
wydajność podajnika-0,42 kg 
CO1

typ ogrzewania-grzejniki
sterowanie obiegiem cz. pokojowy cz. zew

blokada brak

temp. włączenia pompy -40 st C

priorytet-normalny

ograniczenie temp obiegu 80*
zawór mieszajacy wł

ograniczenie temp za zaworem 60

min temp za zaworem 25 *



CO2

typ ogrzewania - podłogowe

typ sterowania - ręczny
blokada brak
temp. włączenia pompy - 30 st C

ograniczenie temp obiegu 45

priorytet - normalny


CWU 46*

temp. włączenia pompy 40 st C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie.

Posiadam kocioł Sas Slim 17 kW i od kilku dni kocioł sie wygasza ( występuję błąd) brak paliwa lub nieudane wygaszanie. Kocił pracuje w Pid palenie podtrzymanie. 

Co mże być tego przyczyną? Dodam że w listopadzie paliło się bez zarzutu nie gasł. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręć blachę od spodu palnika i wyczyść. Zebrało się tam pewnie sporo popiołu, żużlu i innego piachu i to utrudnia dostęp powietrza do rusztu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczyszczone jest. Mam taki komunikat jak na zdjęciu. A ustawienia w podtrzymaniu: 

Czas pracy 8s

Postój 5 m

Postój rusztu 30 m

Czyszcz dnie rusztu 1

Went 30%

Opóźnienie wyl nadm 20 s

Opóźnienie zał podajn 10s 

20181220_163550.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.