Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
Jak sie pali jest tak jak na zdjeciu

Ochrona powrotu 40
Ogranicz temp za zaworem 95
Minimalna za zaworem 45
aed7faf55ae9127aa00e828f0ef09888.jpg&key=0b52d2d2c73950ea79641194166ba0a38504a3e8c3f73c99502d03b46f4032aa


marianos, powiedz mi jaka masz wersje softu? Widzę tu sporo dodatkowych informacji na wyświetlaczu których u siebie nie widzę. Aktywowałeś je czy to standard?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 12.11.2019 o 20:44, leonzo napisał:


marianos, powiedz mi jaka masz wersje softu? Widzę tu sporo dodatkowych informacji na wyświetlaczu których u siebie nie widzę. Aktywowałeś je czy to standard?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Robiłem aktualizacje sterownika z karty. Jak chcesz to moge ci podeslac na @

 

Bondziorno
Pisze do Was drodzy mili, ponoewaz ciagle mam ten sam problem i za *** nie moge sobie poradzic.
Otóż krotko mówiąc piec zachowuje sie jak palenie wygaszanie eko a ustawione mam palenie podtrzymanie. Jedyna roznice jaka zauwazylem to temp zadana.. Ciagle jest wyswietlana 65, nie zmienia się na 00 jak przy pal wyg e.
Np dzisiaj po 1.5 godz w podtrzymaciu zaczął sie wygaszac i na sekunde zapalila się dioda od alarmu ale zadnego komunikatu nie wywalilo.
A temp byla 78

Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Bolo66 napisał:

Witam Panowie. Co jest z moim sterownikiem (multifun) ze nie chce sie trzymac parametrow dodatkowej temperatury kotla (+10 ). Co bym nie kombinowal to tylko trzyma sie histerezy. Np jak mu zadam minimalna 52 to powinien pracowac do 62 i na podtrzymanie a tak to tylko histereza 3 w jedna i druga

...głośno myślę, czy kocioł jest ustawiony na pracę z PID, bo ww. tematy występują jak masz ustawione "bez PID" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, fito1973 napisał:

Hej Panowie

Pojawił się takowy komunikat. Jestem poza domem, więc to co dostałem na zdjęciu.

Jakieś podpowiedzi co/jak aby działało

Dziękuje

received_430119214598215.jpeg

Jak wyłączenie i ponownie włączenie kotła nie pomoże to musisz wymienić czujnik - z tego co wiem, to musi być oryginał od SAS-a, bo inne nie działają....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ropuch1978 napisał:

...głośno myślę, czy kocioł jest ustawiony na pracę z PID, bo ww. tematy występują jak masz ustawione "bez PID" 

Pracuje bez PID-a. Tj zadam mu 50 + 10 dodatkowa temp kotla i 3 histereza to pracuje normalnie do tych 63 i powinien chyba startowac od tej minimalnej pracy kotla jak sie nie myle a on startuje od 57

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bolo66 napisał:

Pracuje bez PID-a. Tj zadam mu 50 + 10 dodatkowa temp kotla i 3 histereza to pracuje normalnie do tych 63 i powinien chyba startowac od tej minimalnej pracy kotla jak sie nie myle a on startuje od 57

Gdybyś miał kocioł ustawiony w trybie PID byłoby dokładnie tak jak chcesz czyli dobija do 63, przechodzi w podtrzymanie i w podtrzymaniu spada do 50 gdzie się odpala i ponownie dobija do zadanej 63....jak masz ustawione "Bez PID" to dobija do 63 przechodzi w podtrzymanie, w którym spada do 57 i ponownie się rozpala.....dokładnie tak samo jest u mnie....to zauważyłem u mnie, nie wiem czy dobrze rozumuję ale staram się pomóc jak tylko potrafię :) 

Ale...co zauważyłem....jak pracuję z PID to w momencie gdy np. bojler dobije do zadanej temp. np 46stC, a kocioł ma zadaną 55+8 czyli 63 to przechodzi w stan podtrzymania gdy tylko bojler uzyska 46....nie dobija do 63 - mnie to pasuje; logiczne :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2019 o 22:14, marianos napisał:

Robiłem aktualizacje sterownika z karty. Jak chcesz to moge ci podeslac na @

 

Bondziorno
Pisze do Was drodzy mili, ponoewaz ciagle mam ten sam problem i za *** nie moge sobie poradzic.
Otóż krotko mówiąc piec zachowuje sie jak palenie wygaszanie eko a ustawione mam palenie podtrzymanie. Jedyna roznice jaka zauwazylem to temp zadana.. Ciagle jest wyswietlana 65, nie zmienia się na 00 jak przy pal wyg e.
Np dzisiaj po 1.5 godz w podtrzymaciu zaczął sie wygaszac i na sekunde zapalila się dioda od alarmu ale zadnego komunikatu nie wywalilo.
A temp byla 78

Pozdrawiam

Spróbuj ustawić pompę jako ciągła praca lub mieszana i obniżenie temperatury za zaworem po dogrzaniu np 30-35% (tu musisz próbować jaką wartość wpisać)

Przy takim ustawieniu nawet po dogrzaniu pomieszczenia na grzejniki będzie podawana minimalna temperatura.

U mnie to działa tylko, że ja mam tylko grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ropuch1978 napisał:

Gdybyś miał kocioł ustawiony w trybie PID byłoby dokładnie tak jak chcesz czyli dobija do 63, przechodzi w podtrzymanie i w podtrzymaniu spada do 50 gdzie się odpala i ponownie dobija do zadanej 63....jak masz ustawione "Bez PID" to dobija do 63 przechodzi w podtrzymanie, w którym spada do 57 i ponownie się rozpala.....dokładnie tak samo jest u mnie....to zauważyłem u mnie, nie wiem czy dobrze rozumuję ale staram się pomóc jak tylko potrafię :) 

Ale...co zauważyłem....jak pracuję z PID to w momencie gdy np. bojler dobije do zadanej temp. np 46stC, a kocioł ma zadaną 55+8 czyli 63 to przechodzi w stan podtrzymania gdy tylko bojler uzyska 46....nie dobija do 63 - mnie to pasuje; logiczne :) 

Sprobowal bym tak tylko ze u mnie z PID dlugo nagrzewa kociol,chyba ze mam zle dobrane ustawienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Bolo66 napisał:

Ropuch a napisal bys mi czy u Ciebie z pid mniej spala, bo u mnie bez PID to 24 kilo na dobe obecnie bierze co wydaje mi sie ze jest duzo przy 120 m2 

..napisałem Ci wiadomość prywatną z nr telefonu - dzwoń, bo nie chce mi się tyle pisać :)

Osobiście bawię się w budowę domu, nie mieszkam tam na stałe więc moje dane nie będą miarodajne....ale przy ujemnych temp. w dzień a tym bardziej nocą kocioł spalał mi jakieś 15kg na dobę przy włączonym PID minimalnym w pracy palenie-podtrzymanie - podłogówka 20stC, grzejniki 30stC; powierzchnia do ogrzania 115m2 dom + garaż 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

może ktoś pomoże?

SAS bio SLIM 17 kw.

Budynek dwukondygnacyjny - parter podłogówka z zaworem trójdrożnym z siłownikiem na obiegu, poddasze grzejniki z głowicami termostatycznymi i na obiegu pompa.

Chodzi mi głównie o parter i podłogówkę. CO2 ustawione na czujnik zewnętrzny i wewnętrzny. Charakterystyka pogodowa 3. Temperatura ogrzewania ustawiona 22 stopnie. Jak powinien prawidłowo zachowywać się zawór trzydrogowy i jak powinien reagować gdy w pomieszczeniu zostanie osiągnięta zadana temperatura? powinien się całkowicie zamknąć czy nie? W przeszłości zdarzało się że całkowicie się zamykał, wówczas pompa nadal chodziła (u mnie chodzi cały czas) i w okienku pokazywało że temperatura wody (czynnika) wacha się około 24 stopni. Pytam  bowiem obecnie mam ustawioną temperaturę 20,4 stopnia a w pomieszczeniu jest 22 stopnie i temperatura wody zasilającej podłogówkę wynosi około 27-30 stopni.  Gdybym ustawił temepraturę Co2 na 22 stopnie wówczas w pomieszczeniu temperatura doszłaby do 23.5 stopnia.

Piec chodzi w trybie PID wyłączony, paliwo inne, wg. ustawień które jakiś czas temu podawał jeden z kolegów reklamując je jako bardzo dobre. (co potwierdzam)

Czy wpływa na zachowanie zaworu to mają takie ustawienia jak

-korekta czasu reakcji (w ustawieniach serwisowych w skali od 1 do 10) ?

-korekta czujnika pokojowego (w instrukcji zalecają ustawienie -40%) ?

A może ktoś z kolegów podałby mi swoje wszystkie ustawienia włącznie z serwisowymi dla Co2?

 

Pozdrawiam i liczę na pomoc :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź co masz w serwis-CO2-mieszacz-minimalna temperatura za zaworem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka powinna być? miałem 22 stopnie.   ogólnie to problem polega na tym że moim zdaniem piec przegrzewa.  Chciałbym żeby działało to w ten sposób aby gdy zadam mu na Co2 22 stopnie to po osiągnięciu zawór bardziej precyzyjnie reagował na to i zmniejszał temepraturę podawaną w podłogówkę lub bardziej się zamykał,   w przypadku spadku temperatury do np. 21.6 otwierał się i zwiększał.  tak to sobie wyobrażam. ale czy to możliwe?

Edytowane przez KrzysiekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł na inne paliwo ale ster taki sam więc myślę że automatyka tak samo działa.

Tak to ma właśnie działać jak piszesz. (u mnie tak działa). Zależnie od temp zewnętrznej i wewnętrznej (zadanej i aktualnej) oraz krzywej pogodowej sterownik ma wyliczyć i podać na instalację tyle ile wyliczy ale nie mniej niż to co ustawione w Serwis-CO2-Mieszacz-Minimalna temp za zaworem. Dlatego pytałem o to ustawienie bo może masz tam właśnie ustawione tyle ile w tej chwili idzie w podłogę. Może też krzywa pogodowa jest za wysoka i blokuje podanie niższej temperatury, ale nie próbowałem. Ja mam krzywą nr2 ale to zależy od domu, u mnie się na razie sprawdza.

Chyba że ja źle zrozumiałem Twój opis problemu i leży on gdzie indziej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj zmieniłem krzywa na 2, temperatura zadana na Co2 -  22 stopnie, tymczasem sterownik pokazuje że w pomieszczeniu już jest 22,3 a nadal podaje w podłogę 30 stopni.......   może to kwestia korekty czujnika pokojowego , który wg instrukcji zalecają ustawić na -40%. a ja miałem na 0 %. mógłbyś napisać jak u Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Ci chodzi o Zaawansowane-wpływ cz pokojowego to ja mam obecnie na -10 (przy zakresie -80/+80) ale to trzeba już dobrać indywidualnie. Dużo zależy od położenia tego czujnika, powinien on być w miejscu w miarę neutralnym nie narażonym na krótkotrwałe zmiany temperatury (np gotowanie, przeciągi, padające słońce, przebywająca dłużej większa ilość osób itp) . Osobiście nie polecam też montażu na ścianie zewnętrznej lub bezpośrednio obok bo przy dłuższych i większych mrozach temperatura ścian obniża się trochę bardziej niż temp wewnętrzna i odczyt może być trochę zafałszowany a co za tym idzie i temperatura na podłogę wyliczona przez sterownik.

Trzeba z tym trochę poeksperymentować :-) .

Poewinieneś jeszcze sprawdzić instalację - czy nie zaciąga Ci na podłogę jakiejś "lewej" i cieplejszej wody.

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do miejsca czujnika - mam w odpowiednim, brałem to pod uwagę o czym piszesz. zastanawiam się jeszcze nad tym parametrem  - korekta czujnika pokojowego, który zalecają ustawić na -40%, może u mnie powinien być bliżej 0%................ może to ustawienie na minus powoduje że zawór reaguje mniej czule i mimo osiągnięcia zadanej temperatury on podaje w podłogę wodę o temperaturze, która w efekcie spowoduje nagrzanie do conajmniej 23 stopni .......... tak sobie gdybam........jeszcze mam pytanko odnośnie ustawienia "korekty czasu reakcji " zakres jest od 1 do 10, w ustawieniach serwisowych CO2 (mieszacz). jak masz ustawione?

 

pozdrawiam, z góry dzięki za info i pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, KrzysiekR napisał:

 zastanawiam się jeszcze nad tym parametrem  - korekta czujnika pokojowego, który zalecają ustawić na -40%, może u mnie powinien być bliżej 0%...............

..jeszcze mam pytanko odnośnie ustawienia "korekty czasu reakcji " zakres jest od 1 do 10, w ustawieniach serwisowych CO2 (mieszacz). jak masz ustawione?

Ad1 - nie bardzo wiem o którym parametrze piszesz. Ja mam wgrany soft dla ekogriszku i być może nie mam tej opcji (??). Mam tylko "wpływ cz pokojowego od -80% do +80%" oraz "kalibracja cz pokojowego co 0.1C".

Ad2 - mam na 1 czyli bardzo wolna reakcja,  mi to pasuje ale wiem że nie każdemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówię właśnie o tym +- 80 %, chodzi mi o to ustawienie, producent zaleca -40% dla podłogówki i nie wiem czy przez to zawór nie pracuje z mniejszą czułością i w moim przypadku przegrzewa pomieszczenie, z tym zalecanym -40% może chodzi o dużą bezwładność podłogówki..... jak byś mi mógł jeszcze tylko podać ile masz ustawione to +- 80%. dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem w poście #1771, mam -10% .

Ale to co u mnie się w miarę sprawdza niekoniecznie musi u Ciebie :-) .

Ustaw mu na jakiś czas np +10% albo +20% to będziesz widział jak reaguje i czy ma to sens pod względem stabilności temperatury wewnętrznej,  komfortu i ekonomii. Wiadomo, od razu tego nie zweryfikujesz tylko musi minąć parę dni.

Im niżej ustawisz tym wyliczona temperatura na podłogę będzie bliższa krzywej grzewczej (co nie zawsze jest dobre bo każdy dom ma inne potrzeby). I odwrotnie.

Dużych plusów nie ustawiaj, to raczej dla grzejników (mała bezwładność).

Możesz też na jakiś czas ustawić "czas reakcji" np 10, wtedy w miarę szybko zobaczysz przekręcanie się siłownika mieszacza.

Musisz po prostu poeksperymentować, każdy dom jest inny.

 

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.