Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W sobotę zrobię próbę na rozpalke na wysokość palnika jakiś deseczek i po dach trociny. Start będzie na zimnym kotle zadana 80sC. Zobaczę ile to będzie się palic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem ze znalezieniem opału liściastego.W pobliskim nadleśnictwie tylko ułamek procenta stanowi liściaste,głównie cięta jest sosna.Będę dalej pracować nad poprawą spalania sosny,choć już jestem zadowolony z efektów,jednak trzeba doszlifować szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2020 o 21:40, petronas napisał:

To któredy podajesz pp jak palisz tymi trocinami ? masz wtedy na ruszcie szamot ? kol miki.. jak dlugo sie pali wsad ..

Ja podaje tylko środkowymi, ale mam wyłozony ruszt szamotem.,  można też podawać dołem jak kolega @Leszek ale wtedy trzeba wywalić szamot z rusztu .  Ogólnie trociny to fajna rzecz- ja ostatnio spalałem tak drobną zrebkę z trocinami - pali sie to bardzo wydajnie - z komina zero dymku - zasyp wolno sie rozpala bo całość jest szczelna i nie ma czegoś takiego że całość od razu sie zajmuje.    Najlepiej to sie pali tak jak robi kolega @Leszek - drewno na to 3-5kg wegla i jazda troty do pełna - i tak 2 wsady i całą chawirę - 200m2 ogrzewasz 10kg wegla i 4 wiaderkami trocin,  a z komina zero dymku

 

 

Edytowane przez mikkei
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję porcjować powietrze klapką dolną i środkową z niewielką ilością nad zasyp.Jest tyle możliwości że nie nadążam ogarniać ustawień na te najbardziej stabilnie pracujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Stempos1980 napisał:

Przez trociny  przejście powietrza jest prawie niemożliwe.ja dziś odpaliłem piec na próbę w tunelu foliowym i zasypałem go wiórami od heblarki to ciężko się to paliło bo brak powietrza.oczywiście rozpalanie od dołu

O Panie... A ciąg zapewniłes jakiś dla kotła?  Ds to nie gs. Współczuję pierwszego kontaktu z ds mpm. Ale gwarantuję ci że będziesz zadowolony po x czasie :)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dobrym ciągu powietrze idzie nawet przez trociny.Zależy też jakiej granulacji są troty,wysokość zasypu i sposób ułożenia,tak aby tego nie ubijać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się ugniecie to raz że powietrze ma gorzej,a dwa że się ta kupa trocin czy wiórów potrafi zawiesić,wypali się na wysokość palnika i koniec palenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by to ubić,ale trzeba zrobić w środku zasypu kanał podobny jak robiło się w klasycznych trociniakach szklarniowych.Wystarczyło wsadzić w środek niewielki kołek i po ubiciu całości trocin wyciągamy kołeczek i powstaje kanał,którym idzie powietrze i rozpala się równomiernie zasyp.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz,powietrze szło od dołu zasypu,idąc tym kanałem wypala całość od środka.Kiedyś mieliśmy w ogródku małą szklarnię i ojciec codziennie nabijał trocinami zasobnik piecyka.To była beczka w beczce i całość mieszcząca ok.0,5m3 trocin grzała dobrze ponad 4-5 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, panowie przypomnijcie zależność powierzchni rusztu do otworu przegrody. Mam MPM-a I 25kW,  założony palnik wirowy tylko przegrodę zrobiłem z cegieł (oryginalna się rozsypała), otwór półokrągły i chyba za duży bo płomień idzie prosto a nie wiruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik =30%pow.rusztu.To podstawa którą można w/g swoich potrzeb modyfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma sie w MPM  zawor 4D gdy zamknie obieg kotla? 

Nir zagotuje sie? 

Chcialbym utrzymywac jakiea 80C na kotle bo zniw smoluje sie komin od iglakow. A nie wiem jak to sie ma jak termostat w mieszaczu zamknie zasilanie kotla

Wiadomo ze w taka cieplo zime 80C na grzejnikach to sauna

Edytowane przez M-Szpon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podniesienie temperatury wody niewiele pomaga.

Proces spalania jest niepełny, trzeba go zmienić lub inne paliwo.

Przy dużej warstwie tej substancji smolistej  może dojść do zapalenia jej w kominie, oblepiony tym komin nie da się  wyczyścić wyciorem kominowym. 

Masz bufor?

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No juz czyscilem lancuchem na rurce PP polaczonym z zwiertarka. Fuga trochr ucierpiala ale nadal widze ze zaczyna sie zbierac. Ocieplilem komin i myslalem ze temat ogarniety ale jednak nie.. 

Edytowane przez M-Szpon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To problem paliwa i kotła  i braku bufora, kocioł sam sobie nie poradzi z tym paliwem, drewno iglaste potrzebuje wysoką temperaturę w palenisku i dobre napowietrzanie palnika.  Spalanie musi być burzliwe i ciągłe aż do wypalenia wsadu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@M-Szpon próbowałeś palić z domieszką węgla, to robi w tym kotle dużą różnicę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.