Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dolniak Własnego Pomysłu


meping

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwolę sobie wziąć udział w dyskusji albowiem siedzę w temacie .

Na średni kociołek DS  ok 15kW  potrzeba poświecić ok 3m2 (150kg) blachy na płaszcz wewnętrzny  i 1,8-2m2 (65 kg) na płaszcz zewnętrzny  do tego kilka odcinków rury na przejścia między płaszczowe , ok 1,2m2 blachy na drzwiczki (ok. 30kg) i wkłady wewnętrzne , cięcie plazmą  CNC (różnie liczone albo od mb i przebicia albo za rg) ok 500zł.  Płytki szamotowe , Klamki,  sznur ceramiczny ruszt żeliwny,śruby, osłonki ,króćce, mufy ok 300zł  Spawanie 50-70zł/mb (przez firmę).Szlifowanie, pasowanie itp. 50-75zł /rg, malowanie , montaż elementów kotła za rg.   Wykonanie obudowy i ocieplenie  ok 500 zł , pakowanie ok 30zł więc koszt produkcji kotła 15kW w produkcji jednostkowej  ok 4430zł :) nie wliczając logistyki i projektu .

Także  warto w to iść jeżeli chcemy dobry kocioł , ale jeżeli liczymy na to że uda się zbudować dobry kocioł DS za 1000zł to powiem że ja wykonując kocioł dla siebie poniosłem koszt 2000zł bez sterowania i nie wliczając pracy własnej.

 

@carinius Dobrymi programami są programy graficzne solid works  ale licencja to koszt kosmiczny/zaporowy do użytku domowego :)  dobrym i banalnie prostym programem  jest sketchUp  a  w wersji PRO pozwala eksport plików DXF które to wykorzystują konwertery maszyn CNC.

Sam program jest banalnie prosty i wręcz polecany dla użytkowników którzy wcześniej nie korzystali z żadnego oprogramowania CAD.

 

Oczywiście aby była jasność  to SketchUp nie nadaje się do użytku profesjonalnego nawet w wersji PRO ale do bardziej złożonych zadań o charakterze niekomercyjnym się nadaje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@carinius Dobrymi programami są programy graficzne solid works  ale licencja to koszt kosmiczny/zaporowy do użytku domowego :)  dobrym i banalnie prostym programem  jest sketchUp  a  w wersji PRO pozwala eksport plików DXF które to wykorzystują konwertery maszyn CNC.

Sam program jest banalnie prosty i wręcz polecany dla użytkowników którzy wcześniej nie korzystali z żadnego oprogramowania CAD.

 

 

Solid Works, Solid Edge lub Autodesk Inventor - każdy z tych programów można pobrać w formie dema na 30 dni. Do warunków domowych można też pobrać wersję studencką bez limitu czasowego (lub na rok). Dla projektu własnego kotła spokojnie można zaprojektować sobie gotowa koncepcję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Czyli jednak wycieczka na południe mnie nie minie. Jeszcze mam kilka miesięcy na decyzję czy jechać po Attacka - 5000 pln u producenta - czy raczej po Opopa za ok. 3400 pln. Gwarancji i tak nie będzie, żebym jeszcze umiał spawać to możnaby coś kombinować, ale widzę że lepiej zostawić to profesjonalistom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim pojedziesz na południe do naszych sąsiadów,wstąp po drodze bliżej w okolice Przemyśla.

Zobaczysz i ocenisz na miejscu u producenta jak to wszystko wygląda.

Jakiś czas temu jeden z kolegów był tam i zamówił u nich kociołek.

Mam nadzieję,że wkrótce się odezwie i podzieli opinią z użytkowania.

Informacja o tym jest w temacie:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17425-a-może-jednak-coś-drgnęło/page-3

post #46

 

Jeśli chodzi o kotły OPOP z opinii użytkowników wynika,że pow. dopalające umieszczone z boku kotła jest za wysoko,nie spełnia swojej roli i właściwie wychładza w tym rejonie gazy zamiast mieszać się z nimi i je dopalać.

Myślę,że warto jeszcze poczytać,sprawdzić,żeby nie wywalić kasy na próżno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrysowałem na szybko coś co bym chciał wyspawać.Wszystkie wymiary poglądowe.Nie wiem czy zdecydować się na podanie PW tym pionowym kanałem wzorem kotła Irleh.

post-31934-0-56005100-1417293384_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak trzy słowa w kwestii wypowiedzi Przemka. NIe wchodząc w polemikę na temat kosztów wykonania kotła (parę cen trochę przestrzelił) to jeśli chodzi o programy, to od lat używam QCada - to Cad 2D, który jest na licencji GLP, więc jest dostępny jego kod (jak ktoś ma kompilator C, to może sobie skompilować), albo kosztuje w chwili obecnej 32 EUR. To nie majątek. W standardzie zapisuje pliki w formacie DXF, więc można nim karmić maszyny CNC. Solid Works, owszem, zacny programik, ale czy potrzebny do rozrysowania skrzynki do spalania węgla???? ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka będzie reakcja opału na osaczenie go ze wszystkich stron powietrzem? :wacko: :)

Reakcja musi być tylko jedna-całkowite dopalenie.Mam zamiar spalać zamiennie drewno i węgiel.Drewno w okresach przejściowych,głównie jednak węgiel.Co radzicie w przypadku podania PW dodatkowym kanałem?Warto komplikować konstrukcję?Takie rozwiązanie w porównaniu z podaniem powietrza przez otworki w szamocie palnika,jest niewrażliwe na wszelkie zatkania przez przypadkowy wpadajacy opał i popiół.Odpada wtedy kombinacja z wierceniami szamotu i robienie oddzielnego regulowanego kanału z wyczystką.Zostanie tylko jeden z tych dwóch sposobów podania PW,ktory z nich polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostanie tylko jeden z tych dwóch sposobów podania PW,ktory z nich polecacie?

 

Dla mnie ciekawszym rozwiązaniem jest podanie Pw pionowym kanałem.

Na  schemacie  pokazałeś 4 miejsca podawania powietrza,dlatego użyłem słowa "osaczenie" :)

3 w zupełności wystarczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ciekawszym rozwiązaniem jest podanie Pw pionowym kanałem.

 

Takie rozwiązanie jest trochę karkołomne - w kanale powietrze sie będzie nagrzewać a nagrzane kieruje się do góry .

Aby to działało potrzeba wentylator wyciągowy aby zwiększyć ciąg w celu zaciągnięcia  PW przez kanał pionowy do dołu.

Innym rozw jest podawanie PW kanałem pionowym za pomocą małego wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak trzy słowa w kwestii wypowiedzi Przemka. NIe wchodząc w polemikę na temat kosztów wykonania kotła (parę cen trochę przestrzelił) to jeśli chodzi o programy, to od lat używam QCada - to Cad 2D, który jest na licencji GLP, więc jest dostępny jego kod (jak ktoś ma kompilator C, to może sobie skompilować), albo kosztuje w chwili obecnej 32 EUR. To nie majątek. W standardzie zapisuje pliki w formacie DXF, więc można nim karmić maszyny CNC. Solid Works, owszem, zacny programik, ale czy potrzebny do rozrysowania skrzynki do spalania węgla???? ;)

ceny są mi znane i też zależą od regionu ale prowadząc działalność trzeba zarobić tyle aby wystarczyło na ZUS, czynsz,podatki ,energia itp. biorąc 20zł/rg nie wystarczyło by na powyższe opłaty nie mówiąc o zysku. Kocioł to nie tylko cztery blachy zespawane do kupy ale też nie rakieta   :). Wystarczy kupić inwerter spawlniczy za 400 zł i popróbować coś pospawać samemu.

 

Co do solid worksa to jest to genialny program albowiem oprócz wykonywania skomplikowanych rysunków pozwala po zainstalowaniu wtyczek na tworzenie symulacji, wyliczenia naprężeń  itp.

 

Sketchup podałem jako prosty i intuicyjny program do tworzenia rys 3D, używam go do wizualizacji tylko dlatego że rysunki tworzy się szybko :)

 

Widzę że Sambor mnie uprzedził z tym PW od góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do PW, to jego podgrzanie jest wskazane. Może więc podać je osobną rurą przez popielnik? Trochę komplikuje to konstrukcję, ale powietrze podgrzewa się od rusztu i idzie do góry, w tym przypadku nie trzeba wzmacniać ciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jesteście w błedzie z podgrzanym powietrzem w kanale.  Przecież przy normalnym ciągu kominowym kocioł zasysa powietrze do środka. W tym momencie będziemy mieć ciąg wielometrowego komina przeciwko ciągowi w kanale wysokości mniejszej niż 1m. Powietrze wtórne może popłynąć do góry kanału dopiero gdy otworzycie na szeroko drzwiczki kotła. Trzeba też zauważyć, że w kotle Irleh powietrze było podawane w zwężony palnik. Przyspieszony przepływ w palniku wywołuje dodatkowe podciśnienie ssące dla powietrza wtórnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślę że powietrze może pójść na skróty i zacznie się niestabilne zachowanie kotła.Jak przymkniesz klapę pow. nad zasyp to wezyr nie zadziała albo zaciągać będzie powietrze z popielnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc to nie miałem na myśli ceramicznego wkładu a jedynie to co rozrysowałeś na przekroju mojego kociołka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... najprawdopodobniej to ja nic nie rysowałem. A to, co ja robię z "nowinek" lub jest robione przez kolegów po "mojemu", dotyczy gotowych już kotłów. Temat w którym prowadzimy dyskusję "dolniak własnego pomysłu", ewidentnie narzuca wykonanie nowego kotła (?) bez błędow. Według mnie rysowane tu konstrukcje nie zawierają ostatnich "nowości" takich jak palnik @ Dikiego Petii, podawane powietrze jeśli ma być podgrzewane, to należy je podgrzewać na maksa. Jakiś przewód w płaszczu wodnym będzie miał 60*C? Tyle stopni nie ma istotnego wpływu na proces spalania. W końcu, jeśli robić wezyra to tylko ceramicznego lub na wzór wykładania komory zasypu, palnika i tuż za palnikiem najczęściej na wysokość 12 cm , wodną (?) wezyrową szczelinę przed palnikiem też proponuję obłożyć szamotem. Jak do tej pory nikt z palących w DS-sie nie napisał o próbie udrożnienia destylatom dostępu do palnika (oczywiście bez podawania powietrza nad zasyp). Wykonanie takiej prowizorcznej próby pozwoliłoby na określenia jak dalece przydatny jest wezyr. Oczywiście mógłbym sam taką próbę zrobić, ale i tak mi nie dacie wiary,.... oczywiście nie chodzi mi klasycznego wezyra a ceramicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

def-nie chodzi tutaj o to czy ktoś uwierzy Tobie w wyniki doświadczenie,tylko czy coś podobnego zda egzamin w innym kotle.Nadal nie mam przekonania do wprowadzania podgrzewanego powietrza do palnika,które odbiera w jakimś stopniu ciepło z kotła.W moim pomyśle nie chodzi o podgrzewanie powietrza tylko o możliwie bezproblemowe podanie PW w sąsiedztwo dyszy palnika.To co bedzie zastosowane i tak jest znacznie doskonalsze od tego co można dostać na naszym rynku kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za użycie słowa "bez błędów", chodziło mi o to, że w nowej konstrukcji nie uwzględniasz miejsca na nowinki. Nie musisz i nie powinieneś wszystkiego robić na fest. Wystarczy, że uwględnisz ich ewentualne zastosowanie. Mogłyby to być przygotowane tu i tam zawiesia na szamotowe cegły, napowietrzanie w różnych wariantach,.... Co do zawracania ciepła, to bezdyskusyjne zawory n-drogowe również to robią. Ogrzewanie powietrza służy polepszeniu spalania i o stracie tego ciepła a już szkodliwości nie powinno się dyskutować.

To ma być Twój kocioł za Twoje pieniądze i na Twoje ryzyko. Szukasz konsultacji? Ja doradzam, nie zamykaj się na jakąś ostateczną wersję, bo świat nas ciągle zadziwia np @Dikij Petia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem otwarty na wszelkie sugestie i wzkazówki,jeżeli czegoś nie zastosowałem,to jedynie z powodu braku wiedzy na ten temat.Nie neguję sensu stosowania rury wezyra,jednak biorę głównie pod uwagę obsługę kotła przez resztę mojej rodziny i dlatego staram się nie komplikować zbytnio konstrukcji.Ma być prosto i w miarę skutecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam, z całym szacunkiem, że wymyślanie coraz mniejszych i dziwniejszych w kształcie palników (w stylu Pietia czy coś tam) to szukanie sobie tylko poważnego problemu, kto nie palił nigdy w dolniaku to nie zdaje sobie sprawy, że najważniejszym elementem tego kotła jest przegarniacz rusztu bo co ci z cudownych palników jak zasypiesz kocioł węglem z Piasta który na tę chwilę najlepiej nadaje się do dolniaka ale popiołu ma od groma i ci zatka ten palniczek po 4h palenia.

 

Te wszystkie palniki i dziwactwa jaka tako spisują się przy drewnie o ile ktoś ma starą instalację z dużym zładem wody albo bufor w innym przypadku i tak nic to nie da.

 

Defi-e piszesz o jakiś nowinkach itd podajesz powietrze tam i nazat a Twój kocioł ma największą wadę czyli ruszt wodny który skutecznie schłodzi Ci to powietrze dopalające czy inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Przemka :)

Czy nie można "ożenić' oddymiania komory zasypowej z podawaniem PW?

Taki super Wezyr :wacko: (pytał amator)

 

 

 

attachicon.gifpost-31934-0-56005100-1417293384.jpg

Można ale to po krótkim użytkowaniu tak zabije się smołą że szkoda czasu na takie działania

Lepiej to zrobić tak jak pisał Gondoljerzy

 

Fidel  może to dziwnie zabrzmi ale z tymi palnikami to masz rację albowiem każdy opał inaczej się zachowuje.

To co sprawdzi się na drewnie niekoniecznie sprawdzi się przy węglu i odwrotnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.