Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Własnego Pomysłu


RedEd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

od wczoraj jest zainstalowany zawór 4d i wyjęty palnik, gdyż palnik generował zbyt dużą moc z którą nie było co zrobić, ale......

......jest wyłożony szamotem kanał pionowy po obu szerszych stronach zaraz przy palenisku na wysokość 3 cegieł i obniżona przegroda do wysokości 8cm i początek jej 4cm nad rusztem testy na małej mocy (+3,5 na zewnątrz) wypadły obiecująco ..... więcej informacji jak przestane już cokolwiek zmieniać i popalę wreszcie trochę

 

pozdrawiam RedED :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reded zmykałeś jeden kanał i jakie to dało efekty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kanału nie zamykałem ale za wysoki przepływ przez zwężenie powodował przy małych odbiorach ciepła grzanie zadymiając opał stąd wyjęcie palnika

 

pozdrawiam RedED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam w poście nr 52 napisałem trochę niezrozumiale : za rusztem szamot 3cm wysoki 8cm szczelina i przegroda obniżona szamotem całość poskładana jak klocki drewniane

 

pozdro RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

dziś po 25h od rozpalenia zastałem taką sytuację:

post-35989-0-44681200-1330114976_thumb.jpg

 

post-35989-0-29317100-1330115146_thumb.jpg

 

temperatury: piec wahanie 69-70 za 4d 57.9 spaliny 75-90, stał się mały "wypadek" cegły złożyły się do środka kanału i zostawiły ok 2cm szczelinę na wysokości ok 30cm od poziomu paleniska i w tej "komorze" występuje płomień przy nadmuchu większy po wyłączeniu mniejszy ale wręcz brak dymu a o to mi przede wszystkim chodziło, zasyp to mieszanina węgla i trocin ok pół na pół, dziś jest ciepło, na dworze ok 7c ale dość mocno wieje co pewnie też zabiera trochę ciepła z domu, wreszcie prawie idealnie

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak:

post-35989-0-77883700-1330116547_thumb.jpg

 

pozdrawiam konstruktora RedED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dwa razy bardziej,

a w przyszłym tygodniu zrąbki idą do testów

 

pozdrawiam RedEd

 

PS zdjęcia cały czas na palącym się kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

jutro poprawiam komorę pionową zamiast cegły na płasko za rusztami będzie ruszt poprzeczny na którym stanie dotychczasowa konstrukcja podyktowane to jest zapychaniem tej przestrzeni przez ruszt ruchomy po 2 dniowym paleniu tylko z dosypywaniem, co do spalania to puki szczelina jest drożna jest rewelacyjne, brak dymu i popiół miałki bez grudek niedopalonych, ciekawe czy nie będzie przez to za dużo powietrza wtórnego sprawdzę jak zamontuje

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

dziś palnik po paru próbach wygląda tak przy pracującej dmuchawie na minimum:

post-35989-0-94601300-1330971448_thumb.jpg

 

i tak na miarkowniku:

post-35989-0-87020600-1330971548_thumb.jpg

 

zdjęcia robione telefonem więc jakość marna,

 

dochodzę do wniosku, że węgla nie da się spalać bezdymnie w piecu który przechodzi w podtrzymanie,

temperatury w nocy -7 w dzień +9 temperatura na wyjściu 70c za zaworem 4d 58 spaliny ok 80-100c

 

Pozdrawiam i liczę na komentarze RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

drugie zdjęcie jest na miarkowniku i tam jest trochę dymu, być może jak zrobię klapę miarkownika na drzwiczkach to spalanie się unormuje,

dmuchawa dostarcza powietrze w nadmiarze więc spalanie jest dokładne, ale może dostarczać za dużo powietrza i przedmuchuje trochę kocioł, jednak i tak spalam czyściej niż w okolicznych domach

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

kermin masz racje, najlepiej by było zrobić komorę żarową i początek wymiennika-dopalacza z szamotu, może przy następnym kotle będę taką robił, dziś jeszcze inaczej ustawiłem szamot dopalający, jak zobaczę jakie to da efekty to opiszę,

 

pozdrawiam RedEd

 

ps zasyp ok 15kg węgla i ok 18l trocin warstwami, spalanie bezdymne :) wytrzymuje 24h, a dziś to nawet zostało, rano -7 było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ed zamiast szamotu użyj perlitu lub płyty werikutilowe albowiem one nie przenoszą ciepła tylko odbijają. Swoją drogą mam jedną z tych płyt od Ciebie i włożyłem zamiast szamotu, to powiem ci efekt jest zajeb.... Szamot to dobry akumulator ale niestety przenosi/oddaje zbyt szybko ciepło na wymiennik.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno sprawdzę

 

pozdrawiam konstruktora RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do seryjnej produkcji to daleka droga (raczej budowa na indywidualne zamówienie ) Coś co jest robione seryjnie musi być robione szybko z zastosowaniem odpowiednich maszyn oraz całego zaplecza handlowo-magazynowego. Ja takich możliwości na dziś nie posiadam, wiadomo $$$$$ :) Poza tym produkt kieruje głównie na rynek lokalny w ilości zapewniającej mi przeżycie ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest koszt takiego pieca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

cieszy mnie wasze zainteresowanie, do rzeczy, od dwóch dni jest w piecu materiał ogniotrwały którego nazwy nie znam, jest izolatorem i w kanale pionowym stworzyłem dzięki temu bdb warunki do dopalania, dwie płyty pionowe na dole szerokie (grube) na 3cm i po 1/3 przechodzące w 2,5cm grubości rozparte kawałkami tego materiału w rogach (4) dodatkowo piąty kawałek jest na środku w pionie i trochę zaniżony tak na 1/3 wysokości całość tworzy układ jak 5 na kostce do gry z środkową "kropką" trochę opadniętą, płomień rozbija się o tą kropkę i zagarnia powietrze z otworów dodatkowych mieszając się i dopalając, efekt pozytywny nawet na węglu, dodatkowo część pionowa zamykająca komorę żarową od strony drzwiczek popielnikowych dostała większy skos do środka pieca (zasłania ok1/3 powierzchni patrząc od góry na ruszt, tzn wymiary komory zasypowej 24x15), pali się długo i bezdymnie tylko dziś było ciepło, teraz ok4c i była próba palenia zbożem (na razie mieszanką) co też dało bardzo obiecujące rezultaty (trzeba zmodyfikować trochę ruszt i pionową część aby ziarno nie wysypało się jak otworzymy popielnik)

więcej jak znajdę owies energetyczny

 

pozdrawiam RedEd

 

ps jeszcze zostały zrąbki których nie mogę się doczekać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.