Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Węgiel I Kotły Węglowe Mają Przyszłość?


Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, SONY23 napisał:

Niechaj tylko wrócą prawdziwe zimy z mrozem, śniegiem i wiatrem. I większość tych mądral będzie czekać na pomoc w wyziębionym domu ,,,,

,,,, Ale jeszcze niejednemu rura zmięknie ja zabraknie prądu a wokół mróz i zaspy...

@SONY23 od zimna raczej nikt nie umiera.

Brak pożywienia (racji żywnościowych) a w szczególności zdatnej wody do spożycia powoduje zagrożenie śmiercią.
Jak będziesz miał do dyspozycji trzy kawałki drewna, to z pewnością wykorzystasz je do przyrządzenia ciepłej strawy, niż do podgrzania tyłka.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień czy dwa z dużym mrozem można przeżyć bez ogrzewania. Ale jak będzie ich 20 czy 30 z rzędu to trup ściele się gęsto. Do tego brak prądu i nieprzejezdne drogi. Leżymy i kwiczymy. Żadne aplikacje na smartfona, czy inteligentne domy nie pomogą jak nie ma w chałupie komina i podłączonej do niego choćby najtańszej kozy. Starsze pokolenia jeszcze pamiętają jak sobie radzić w takich sytuacjach ale młodzi pewnie nie wiedzieliby co robić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co mowie ;). Predzej szostke w totka trafie anizeli zamarzne. Ale oczywiscie ze wszystko zdarzyc sie moze, nawet mrozy syberyjskie przez 30dni i pozary lasow i brak pradu jednoczesnie.

48 minut temu, Andrzej_M_ napisał:

 od zimna raczej nikt nie umiera

Moj szwagier jak baka pusci i wietrzyc nie chce  to mowi: "ze od smrodu jeszcze nikt nie umarl a od zimna cala armia napoleonska wyginela" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Armia Bonapartego wyginęła z braku kalorii. Ludzie prawdopodobnie nie znali węgla kamiennego a przetrwali zlodowacenie 10500- 9600 pne. Jeśli jest jakiś klimatolog to mnie poprawi. 

pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
W dniu 30.04.2019 o 16:13, SONY23 napisał:

Niechaj tylko wrócą prawdziwe zimy z mrozem, śniegiem i wiatrem. I większość tych mądral będzie czekać na pomoc w wyziębionym domu z telefonem w ręku. Kilka ostatnich cieplejszych zim uśpiło naszą czujność i już myślimy, że węgiel, czy w ogóle paliwa stałe to przeżytek. Ale jeszcze niejednemu rura zmięknie ja zabraknie prądu a wokół mróz i zaspy...

Pamiętam apel byłego premiera Buzka do górników o wedrowanie jak *** to wielka zima wtedy , był wtedy strajk .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212
14 godzin temu, Andrzej_M_ napisał:

@SONY23 od zimna raczej nikt nie umiera.

Serio? Tjaaa co roku po pierwszych przymrozkach oprócz wypadków zaraz podają ile osób zamarzło m.in. w nieogrzewanych pomieszczeniach a to dobre...

Silny mróz jeszcze nie ustępuje. Od jego przyjścia zamarzło już 12 osób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

ZawiJan utworzył ten temat w roku 2014.
Od tego czasu minęło sześć lat i sporo się w tym czasie zmieniło.
Widać to przede wszystkim po tematyce nowych tematów dotyczących spraw ogrzewania i pozyskiwania energii cieplnej, oraz dyskusjach forumowiczów.

Czy to już jest "Schyłek branży czy wielka transformacja?"

W imieniu autora tematu zapraszam do uważnego śledzenia wiadomości związanych z organizacją i przebiegiem
XV Konferencji Naukowo-Technicznej poświęconej kotłom małej mocy zasilanych paliwem stałym zorganizowaną przez ICHPW w Zabrzu.


Właśnie dziś na stronach instytutu podano szczegółowy program konferencji.
źródło:
http://www.ichpw.pl/wp-content/uploads/2020/02/w5-program-konferencji-IChPW-2020-komercyjny.pdf


ps.
Nie namawiam nikogo do osobistego udziału w konferencji bo jest to koszt 250 - 300 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak spoleczenstwo będzie bardziej bogate, to nawet wtedy nie wszedzie zrezygnujemy z węgla.  Tak jest w krajach zachodnich, ostatnio w UK ogłoszono odejście  od palenia węglem,  a jestesmy 50 lat do tyłu.  W USA na to sie nie zanosi, kilkaset tys domów jest tam ogrzewane antracytem a jeszcze wiecej drewnem. Chyba, że nas zmuszą drastycznie, drewno jednak zostanie wg mnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Oczywiście że węgiel ma przyszłość. Tylko trzeba palić węglem wysokiej jakości. Najlepiej oczyszczonym. Jak? Nie wiem, ale przeczuwam intuicyjnie że jest to możliwe- tylko trzeba chcieć!. Trzeba pobudować odpowiednie fabryki co będą to robić. Nie wiem czy takim oczyszczanie węgla z "brudu" jest przerabianiem go na koks- ale nawet.- Trzeba przerabiać węgiel na koks- jak najczystszy i śmiało można by tym palić. Nawet nazwę mogę dać: Zakład Oczyszczania Węgla.  Podoba się? A teraz ta nagonka na węgiel to jest...po prostu nagonka i nic więcej. Oczywiście trzeba by te było podatki z węgla zdjąć. Na wydobycie węgla jest nałożone coś około 33 podatków. No to jak węgiel ma niebyć drogi? Już tam profesorowie z AGH by wymyślili jakąś technologie oczyszczania węgla z niepożądanych składników.- I hajda i do pieca!- Węgiel.

Ps. Mam taką małą prośbę. Napisałem taki temat: Piecokuchnia- sieć miejska część 2. Mógłby ktoś zerknąć tam i mi pomóc? Najlepiej Ci co się znają na układach centralnego ogrzewania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Zbyrdol napisał:

Oczywiście trzeba by te było podatki z węgla zdjąć.

Jestem ZA! I dofinansowania/dotacje tez zabrać.

Zdjac podatki rowniez z gazu, prądu, benzyny, oleju opałowego, peletu, drewna… 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to taka ironia ( to do forumowicza powyżej) ale nie powinno być nadmiernych podatków tak że : podatek podatkiem pogania, podatek od podatku, itd. Niech jakieś nałożą - ale bez przesady. A ile jest podatku w cenie benzyny? Coś około połowy... no właśnie. Ale żeby być w temacie. Ja twierdziłem od dawna a ostatnio jakis dziennikarz ( chyba Liźiniewicz. Jest taki dziennikarz? Coś tak podobnie) stwierdził: Może się okazać że jak Niemcy przejmą już tak do końca śląskie kopalnie, to się okaże że naukowcy i w węglu znajdą coś "zielonego". Cytat nie jest dosłowny, ale sens jest zachowany. Chciałem przez to pokazać że czasami to i dziennikarz głównego nurtu powie coś sensownego. .. Ja dodam tylko od siebie.- Oczywiście! Może przyjść jeszcze taki czas że z dnia na dzień węgiel stanie się nagle dobry!. A juz tak na marginesie przypomniałem sobie że idzie koniunktura na węgiel. - Tak gdzieś przeczytałem. Ceny zaczynają iść w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, Zbyrdol napisał:

Ceny zaczynają iść w górę

w dolarach czy złotówkach 😉  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem że duże ilości drewna z Polski przerabia się na deski na Ukrainie i dalej już idzie to do Chin. Trociny do produkcji pelletu trzeba będzie sprowadzać z Ukrainy, albo sam pellet. Duża siła nabywcza pieniądza i zapotrzebowanie Chin czy USA może zmienić naszą gospodarkę, ale czy na lepsze?

Lepiej żeby brali gotowy produkt, a nie tylko surowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy uczyłem się geografii pół wieku temu, to tak właśnie definiowano kolonie - eksportują surowce, a importują wyroby przetworzone. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem cen pelletu i drewna kominkowego w przyszłym sezonie. Może nie podrożeje tak drastycznie jak ostatnio płyta OSB ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od kondycji budownictwa na świecie. Dziś masa ludzi na całym świecie, po zamknięciu w chałupie na pracach zdalnych, kwarantannach i innych kowidowych czarach - kupuje domy, lub chociaż większe mieszkania. W Polsce jeszcze rząd się do tego przyczynił, bo inflacja gigantyczna, oprocentowanie zerowe, więc wielu wypłaciło wszystko i pobiegło do dewelopera. Pewnie w 2023 już będzie normalnie, podwyżki stóp na świecie spowolnią budowlankę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już sam wzrost cen materiałów budowlanych ją spowolni. Może nasi ustawodawcy dołożą się jakimś podatkiem np. katastralnym lub jakimś innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że swoim wpisem nieco ożywiłem te forum. No cóż- ze mną to tak czasami bywa. Nie do końca mi o to chodziło ( mi chodzi głównie o poradę w sprawie wężownicy schładzającej- temat: Piecokuchnia- sieć miejska). Ale dobra- jak tu już jestem to coś napiszę. żeby nie pisać: wkoło Macieju to samo. To po pierwsze: wybudować Zakład Oczyszczania Węgla. Jak to będzie robione- to nie moja w tym głowa, a raczej naukowców z AGH. Czy to będzie robione w postaci węgla czy koksu to też nie wiem. Pewnie to można robić tak i tak. I węgiel można oczyścić i koks. Trzeba się zawziąść, zacisnąć zęby i taki zakład wybudować. Może się znajdą takie siły pro-polskie które to uczynią. Chocby JEDEN taki zakład kłuł by w oczy eko- terrorystów ( którzy za niemieckie i demokratów z USA pieniądze) obrzydzają Polski węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będzie polskiego to będzie ruski czy z Columbii lub Australii, albo gaz od eko- terorystów, bo o to im chodzi.

Lepiej uświadomić ludzi by nie kupowali przewymiarowanych kotłów na -20'C  bo instalator który ma prowizję z kotła tak radzi, tylko na średnie temperatury z danego regionu zgodnie z zapotrzebowaniem na energię budynku - trochę niedowymiarowane. Wtedy nie będą dymić i problemu nie będzie bo węgiel będzie się wtedy dużo czyściej spalał. Tłumienie spalania i ograniczanie powietrza na każdym paliwie da efekt dymienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zbyrdol napisał:

To po pierwsze: wybudować Zakład Oczyszczania Węgla.

Przecież to jest już od bardzo dawna w Policach. Nazywa się błekitny węgiel i nikt tego nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

No i minęło nam osiem lat z małym kawałkiem, jak jeden dzień, od poczęcia tego tematu przez szanownego @ZawiJan99  (pracownika naukowego ICHPW w Zabrzu).  

Można by rzec, że w ostatnich tygodniach, sprawy pozyskiwania ciepła z kotłów małej mocy zasilanych paliwem stałym, były w całym kraju na różnych szczeblach bardzo burzliwie komentowane. 

Krótko podsumowując, w owym czasie, wszystko stanęło do góry nogami.


Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, od 24 czerwca 2022 roku, na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 2022 r.  (Dz.U.2022 r. poz. 1313),  zmienił nazwę na Instytut Technologii Paliw i Energii.

Ale, to nie wszystko.

Dzień wcześniej odbyła się w Karczmie Stara Stajnia w Zawidowicach gm. Pleszew , XV konferencja naukowo-techniczna, zorganizowana przez były ICHPW w ZabrzuStowarzyszenie Klaster Kotlarski z Pleszewa.

Kotły małej mocy zasilane paliwem stałym. Czy biomasa w pełni zastąpi węgiel pod strzechą?” 


źródło:
https://www.itpe.pl/blog/2022/06/30/podsumowanie-xv-konferencja-naukowo-techniczna-pt-kotly-malej-mocy-zasilane-paliwem-stalym-czy-biomasa-w-pelni-zastapi-wegiel-pod-strzecha/


ps.
Czyli można by rzec, że dni czarnego węgla są policzone, a my będziemy skrupulatnie sumować firmy z Klastra Kotlarskiego, które będą nam oferować inwerterowe wysokoefektywne  Pompy Ciepła typu monoblok, z czynnikiem R290.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabe te wnioski wyciągnąłeś.

Ten pracownik naukowy, jak się w tym roku okazało przy zgłoszeniach do CEEB nabił wszystkich w butelkę, tj producentów i klientów oraz powiedziałbym,że PCA i gminy głównie śląska z ich uchwałami..
Tego pracownika nie ma, poszedł na emeryturę (lub został do tego zmuszony) a instytut, którego wcześniej był dyrektorem skasował ze swoich stron wszystkie jego artykuły, wpisy, zlikwidowano blog, który prowadził w połączeniu z instytutem. Na tym blogu wpierał,że tego nie trzeba, to nie obowiązuje, a ich A oraz B sa rozwinięciem i uzupełnieniem normy, te informacje znaleźć dzisiaj można tylko w archiwach magazynów branżowych. Dzisiaj ten instytut z innymi władzami ma w d...ie, co wczesniej robił i nie odpowiada za nabijanie producentów, klientów oraz gminy z uchwałami, które na szczęście jeszcze dzisiaj znależć można na wymiany kotłów tylko z ich dokumentem. Dzisiaj ten instytut wypiera się wszystkiego, co sam wcześniej głosił. Państwowy, kontrolowany przez państwowe PCA i odpowiedziaonych brak. Na zachodzie wszyscy by siedzieli a u nas winny Kowalski i producent.

czynnik tez zły podałeś, ale co tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.