Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Węgiel I Kotły Węglowe Mają Przyszłość?


Rekomendowane odpowiedzi

Zapomniałem wczoraj podlinkować relacji wideo, z pierwszej części  XIV Konferencji Naukowo-Technicznej, organizowanej corocznie przez ICHPW w Zabrzu.
Niedziela to chyba był odpowiedni czas, by obejrzeć 130 minut relacji z konferencji. Wszystkich za moje gapiostwo przepraszam i zapraszam do obejrzenia materiału.
źródło:
http://www.ichpw.pl/wp-content/uploads/2019/04/expo.mp4  

ps.
Pierwsza osoba występująca w materiale wideo to pan Sławomir Stelmach, Dyrektor Centrum Badań Technologicznych w ICHPW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysluchalem na raty podlinkowanej dyskusji i nie zapamietalem wszystkich wypowiedzi.

Utkwilo mi jak wszyscy zgodnie odpowiedzieli na pytanie o termin odejscia od wegla i "srednia" 13 lat. Osobiscie uwazam ze termin bedzie wiekszy (pokoleniowy) a nawet niemozliwy calkowicie (chyba ze na rynku nie bedzie takiego paliwa). W zasadzie to uwazam ze niedobrze sie stanie jesli w ogole kiedykolwiek to nastapi (przyklad Krakowa). Redukcja jak najbardziej, calkowity zakaz/odejscie NIE. Tylko dywersyfikacja i hybrydowe rozwiazania zapewnia przyszlosc.

Ps. A co bylo na czesci drugiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Wszystko się da zakazać też a co ich obchodzi jak my na ogrzanie dupy wydamy 90% swojej pensji , ci co decydują na ogół mają 5 razy więcej on nas więc problem dla nich jest iluzoryczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, PioBin napisał:

,,,, Ps. A co bylo na czesci drugiej?

Nie byłem uczestnikiem tej konferencji. Zapewne odbyło się to zgodnie z planem , czyli:

SESJA II – Źródła ciepła
11:30-11:50 „Nie ma dymu bez ognia”, ani dobrych kotłów bez sprawnych kominów
Bronisław Gilewski, Mistrz Kominiarski
11:50-12:10 Węgiel kamienny z przeznaczeniem dla indywidualnych źródeł ciepła
Łukasz Horbacz, Prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego
Węgla
12:10-12:30 Projekt ZONE – założenia, plany i realizacja
Jacek Żeliński, IChPW
Andrzej Guła, Krakowski Alarm Smogowy
12:30-12:50 Drony w walce z „niską emisją” – co tak naprawdę potrafią
Rafał Bigda, IChPW
Zbigniew Gorol, Flytronic S.A. 

 

Odbyła się także część trzecia konferencji.

SESJA III – Wracamy „NA ZIEMIĘ”
13:40-14:00 Wpływ termomodernizacji na zapotrzebowanie na ciepło
Dariusz Koc, Dyrektor Zarządzający, Krajowa Agencja Poszanowania
Energii S.A.
14:00-14:15 Jak sobie radzą z „niską emisją” w innych krajach Starego Kontynentu –
dobre praktyki i doświadczenia
Jolanta Telenga-Kopyczyńska, IChPW
14:15-14:35 Elementy ceramiczne w kotłach c.o. – nowości w branży
Katarzyna Stec, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
14:35-14:55 Małopolska Lista Urządzeń Grzewczych – doświadczenia i nowości
Piotr Łyczko, Kierownik Zespołu Ochrony Powietrza,
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
14:55-15:15 Certyfikacja wyrobu – fakty i mity
Piotr Tarnawski, Ośrodek Badań Atestacji i Certyfikacji OBAC Sp. z o.o.,
Gliwice
15:15-15:30 Dyskusja, Podsumowanie konferencji, Konkurs z nagrodami*,
Zakończenie
S. Stelmach, K. Matuszek, IChPW 


Ps.
Przypuszczam, że jak dyskusja w tym temacie będzie przebiegała merytorycznie, to być może  sam autor tego tematu zabierze głos w wymianie poglądów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osoby, które biorą udział w takich dyskusjach lub panelach dotyczących przyszłości węgla są często słabo zorientowane w otaczającej rzeczywistości i mieszkają w dużych miastach.

Fakty:

1) 80% energii w Polsce pochodzi ze spalania węgla.

2) 50% gospodarstw domowych w Polsce wykorzystuje bezpośrednio węgiel do ogrzewania domów. (dane GUS)

3) Ponad 70% Polaków (wyborców) mieszka poza dużymi miastami (miasto duże liczy > 100 tys. mieszkańców). 40% Polaków mieszka na wsi, 32% w małych i średnich miastach, przy czym połowa z tych miast liczy nie więcej niż 10 tys. mieszkańców (trochę większa wieś). Mieszkańcy ci mają niższe dochody i status materialny niż mieszkańcy dużych miast oraz inne poglądy. Wyborów w Polsce nie wygrywa się w Krakowie, Warszawie lub Poznaniu.

4) Mediana wynagrodzenia w Polsce wynosi około 2400 zł netto.

5) Liczba emerytów i rencistów w Polsce to 9,2 mln osób (30% wyborców). Mediana świadczenia emerytalnego wynosi 1600 zł netto. Za 15 lat większość emerytów otrzymywać będzie świadczenia minimalne czyli około 1000 zł. W kwestii ogrzewania Polacy będą więc wracać do tanich źródeł ciepła czyli węgla (czynnik demograficzny w połączeniu z ubożeniem emerytów i rencistów). W 2050 mediana wieku przekroczy 50 lat .

6) Niemal 20 mln Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. 70-80% z tych domów (4 mln domów) to budynki stare wybudowane przed 1990 r., które nie mają żadnego lub prawie żadnego ocieplenia. Zmiana sposobu ogrzewania tych budynków bez wcześniejszej gruntownej termomodernizacji nie wchodzi w rachubę. Właściciele nie posiadają i nie będą posiadać środków na tego rodzaju inwestycję.

7) Połowa Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Masowe inwestycje w zmianę ogrzewania są więc niemożliwe (np. zakup nowego kotła za 15 tys. zł).

“Połowa Polaków (49%) deklaruje, że ich gospodarstwo domowe posiada pewne oszczędności pieniężne, i niemal tyle samo (51%) twierdzi, że nie ma takiego zabezpieczenia.”

“Trzy czwarte spośród osób posiadających oszczędności (77%) deklaruje, że gdyby musieli przeznaczyć wszystkie oszczędności na bieżące utrzymanie i wydatki, byliby w stanie żyć ze zgromadzonych zasobów – nie obniżając dotychczasowego poziomu życia – przynajmniej przez dwa miesiące, w tym więcej niż co czwarty przeżyłby dłużej niż pół roku (27%). Co dziewiątemu (11%) wystarczyłyby one na miesiąc, a tylko nielicznym (4%) na krócej.” (CBOS). Dane te potwierdzają analizy NBP.

8) Najnowszy raport (European Social Survey Round 8) dotyczący stosunku społeczeństw europejskich do klimatu pokazuje, że Polacy obok Rosjan i Czechów należą do największych klimatycznych sceptyków (tylko około 15% Polaków traktuje zmiany klimatu poważnie). Co ciekawe, Polacy są największymi w Europie przeciwnikami podnoszenia kosztów użytkowania paliw kopalnych takiach jak np. węgiel (61% Polaków jest przeciwna, tylko 15% za).

www.europeansocialsurvey.org/docs/findings/ESS8_toplines_issue_9_climatechange.pdf

9) Ogrzewanie sieciowe ma w Polsce drożeć w najbliższych latach. Spółki ciepłownicze domagają się podwyższenia kosztów ogrzewania dla gospodarstw domowych o 30%. Ze względu na wybory podwyżki wstrzymano. Podobnie jest z gazownictwem, gdzie rachunki dla gospodarstw domowych będą rosły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jackoo napisał:

Osoby, które biorą udział w takich dyskusjach lub panelach dotyczących przyszłości węgla są często słabo zorientowane w otaczającej rzeczywistości i mieszkają w dużych miastach.

 

  A globalne problemy są w stanie rozwiązać przy pomocy taśmy klejącej...

z23815967V,Memy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.04.2019 o 23:05, PioBin napisał:

Wysluchalem na raty podlinkowanej dyskusji ,,,,

,,,, Utkwilo mi jak wszyscy zgodnie odpowiedzieli na pytanie o termin odejscia od wegla i "srednia" 13 lat. Osobiscie uwazam ze termin bedzie wiekszy (pokoleniowy) a nawet niemozliwy calkowicie (chyba ze na rynku nie bedzie takiego paliwa).

 
Krakowski kanonik Jan Długosz pisał o Kazimierzu Wielkim (panował w latach 1333 – 1370).

,,,,Taka wielka tkwiła w nim chęć uświetnienia i wzbogacenia Królestwa Polskiego, że podejmował bardzo trudne i znaczne wydatki na budowę murowanych kościołów, zamków, miast i dworów, dokładając wszelkich starań, by Polskę, którą zastał glinianą, drewnianą i brudną, zostawił murowaną i nadał jej wielki rozgłos, co mu się też i udało.
On też obudził w Polsce u wszystkich zapał do wznoszenia murowanych budowli.
,,,,

Parafrazując słowa kanonika Jana Długosza, mogę stwierdzić, że w XXI wieku nadal istnieją w obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stare budowle drewniane, użytkowane przez niezamożną część społeczeństwa.

Wiedz zgadzam się z Tobą @PioBin, że odejście od spalania paliw stałych przeznaczonych do celów grzewczych w sektorze komunalno-bytowym, to raczej "termin pokoleniowy".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo.

Mili Państwo! a gdyby en.elektryczna kosztowała   0,15 PLN za  1 kWh,  to zmiana nastąpiłaby w ciągu 1 sezonu grzewczego. Nie potrzeba byłoby żadnych KONFERENCJI  , dotacji, preferencyjnych kredytów, wniosków, pierdół,  itp. itd. Kto chciałby kupować węgiel za 1000 PLN/tona  ??? i babrać się w tym badziewiu ??  wszyscy oddychaliby pełną "piersią" bez żadnych smogów, smoków , masek filtrujących,  itd. Utopia.... jak za Króla Ćwieczka/Świeczka/.  W naszej gestii/ Państwa/ tkwi kwestia pomysłu, ale ileż firm ogłosiłoby bankructwo, ilu ludzi musiałoby iść do pracy, a nie pierdzieć w stołki pod du...

węgiel transport tylko do elektrowni/ciepłowni/  a tak a propos.... podobno polski węgiel nie nadaje się do przemysłowych kotłów, trzeba go brać z piszczącej biedą Wenezueli??? albo sąsiadów z prawej. Nikt nie orżnąłby nas na jakości węgla ze składu, każdy wiedziałby za co płaci......ale to jest za trudne do zrobienia.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak mamy prąd z węgla to w jaki sposób czarne złoto ma zniknąć?  A prąd idzie do góry. Klient indywidualny nie odczuł..... jeszcze. Ale przez strajk nauczycieli już nikt nie mówi o cenie benzyny czy o tym, że Morawiecki okłamał nas wszystkich bo prąd dla przedsiębiorcy podrozał prawie 30%. Miała być rekompensata w kwietniu,  przyszła nowa umowa z wyższymi cenami, dlaczego o tym nikt nie pisze?

 

Mieszkam w miejscowości do 10 000 osób. Spróbuj który wytłumaczyć i nakłonić z przejścia z węgla na pompę,  gaz czy inny prąd.  Jak tu jeszcze masę rodzin grzeje się kaflakami, ludzie robią sobie w lesie galeziowke i palą węglem w śmieciuchach, jak to mówią już Panie nowoczesne bo ma komputer co im steruje pompą i wentylatorem. Mało tego,  ostatnio pytając się inwestora dlaczego ociepla dom styropianem 5cm powiedział mi, że 5 czy 10 to już różnicy nie ma. 

Nie ma u ludzi świadomości,  pieniędzy i chęci na jakiekolwiek zmiany i to się jeszcze długo nie zmieni.U mnie są  4 składy węglowe i wszystkie mają się bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tłumaczyć i robić za heretyka, ja już nie mam zamiaru tego robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o nowości tylko o brak pieniędzy. W 4 mln domów jednorodzinnych w Polsce dochód na osobę nie przekracza 1600 zł, a w 1,8 mln domów dochód na osobę nie przekracza 1000 zł. To są oficjalne dane rządowe:

https://pbs.twimg.com/media/D4JCiJjW0AEuS-Y.jpg:small

Dodajmy do tego mieszkańców budynków wielorodzinnych, komunalnych itp., którzy przecież także nie są często dobrze sytuowani i wiadomo, że opowieści o odchodzeniu od węgla, który jest najtańszym źródłem ciepła w Polsce to mrzonki i bajki dla niezorientowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrzonki mrzonkami. Ale wyobraźmy sobie, że Rosja zastosuje wobec nas embargo na węgiel i co wtedy ? Nie ma szans, żeby w ciągu roku czy dwóch nasze kopalnie były w stanie aż tak zwiększyć wydobycie. Pytanie jacy stratedzy zadecydowali kiedyś o wygaszaniu wydobycia i odprawach dla górników odchodzących z zawodu. Co mieli zaoferować w miejsce węgla. Już nawet nie myślę o indywidualnych odbiorcach ale o energetyce ? Mam wrażenie, że nasz samolot przez te prawie 30 lat leci cały czas bez pilota...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leci z pilotem nawet z kilkoma. Oni niestety chcą dolecieć tam sami, jeszcze nie wiedzą gdzie i jak wylądować; ważne by gonić "króliczka".

pozdrawiam Hermogenes   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny pradu to wynik kar unijnych za emisje, nie ma pieniedzy. Nalezy wyjsc z unii Polexit wtedy ceny zmaleja wejdziemy na sciezke rozwoju i wtedy bedzie stac biednych na ekologie. Poki co unia kradnie i przyczynia sie do degradacji srodowiska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, miki1212 napisał:

,,,, Nalezy wyjsc z unii Polexit ,,,,

Ja to bym poszedł nawet krok dalej ŚLĄSKexit, czyli autonomia dla Śląska.
Skończyła by się wreszcie grabież za bezcen dóbr Ziem Śląskich, przez inne nacje narodowe.

ps 1.
Nawet  Forum Info-Ogrzewanie było by po NASZYMU.
Bo przeca admin Marcin to Ślązok.

ps 2.
Ale idzie ku lepszymu.
Na łostatni geburtag dostoł żem zoki "Fajrant" i koszulka "Majster" z gyszeftu GRYFNIE.
źródło:
https://gryfnie.com/sklep/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, lepiej płacić za coś czego nie ma, zęby w futrynę i udawać, że jest dobrze...

A tak szczerze jeśli już jesteśmy  przy szyderstwie to co wy w tej Polsce macie oprócz węgla? Jedyny przemysł to wypasanie krów od tysiąca lat - w końcu nazwa wzięła się od polan...

Jeśli nie wiecie co zrobić z węglem to może Niemcy będą mieli lepszy pomysł... Znając historię to ja bym, się martwił lepiej o Gdańsk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@miki1212 Polexit mówisz?  Jak można być takim ignorantem,  gdy wychodząc z domu na każdym kroku widać tabliczki z dotacjami.  U mnie Gminaciągnie bardzo dużo środków Unijnych i i nas nikt nie chce się cofać do początku lat 90tych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem skąd się biorą środki Unijne ale  bez tego państwa nie było by stać na połowę tych dotacji i inwestycji. Jeśli mamy kasę np. na rewitalizację ośrodków wczasowych, wypoczynkowych i parków rekreacji to do naszej puli dokładają się jeszcze inne państwa. To jest Unia, wszyscy chcą ugrać jak najwięcej a takich dofinansowań jest bardzo dużo.  Zresztą,  Brytyjczycy już się obsrali jak policzyli kasę i zobaczyli konsekwencje wyjścia.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak z nauczycielami wszyscy rodzice akceptują podwyżki. Tylko czemu mają one iść poprzez budżet państwa, niech każdy dzieciak zaniesie do szkoły w skali roku działką podwyżki na niego przysługującą i będzie po strajku.

pozdrawiam Hermogenes 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks no właśnie jak można być takim ignorantem, pomyśl ile można było by więcej wybudować gdyby nie było pośredników, autostrady miały być do 2012 a do dzisiaj nie ma wszystkich, dobrze, że stawiają tabliczki z dotacjami dla ignorantów bo bilans zysków i strat nie jest za ciekawy. Szkoda, że nie stawiają tabliczek na granicy ile obcy kapitał wywozi od nas kasy bo tego ignoranci też nie wiedzą.

Ja myślałem, że będę w unii gospodarczej, wolny rynek itd. a obudziłem się w związku sowieckim, który chce mi dyktować jak żyć zakazami i nakazami, i jeszcze mam za to płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.